Класична Греція в IV ст. до н. е. / Історія архітектури / www.Arhitekto.ru

антична архітектура / Стародавня Греція

Класична Греція в IV ст. до н. е.

Поразка в Пелопоннеської війні і економічна криза спричинили неминучий занепад архітектури в Афінах. Якщо в V ст. до н. е. саме це місто виділявся в Греції бурхливим будівництвом, то в наступному столітті центр архітектури перемістився в Малу Азію. Вже не підвладні Афінам малоазійські міста знову переживали період розквіту.

У власне Греції і далі панував доричний стиль, що втратив, проте, свої звичні особливості. Пропорції легшають, колони стрункішою і декоративніше, завдяки все більш частого використання коринфских капітелей, стилізує в камені листя аканфа.

Коринфські напівколони можна було зустріти в IV ст. до н. е. у великому мармуровому святилище Афіни Алей в Тегее, спорудженому в 395 р. до н.е. е. архітектором і скульптором Скопасом, а також в круглих будівлях - Толоса - в Дельфах і Епідаврі. Причому якщо в цих пам'ятках коринфские напівколони розташовувалися всередині будівлі, то в вишуканому вотивних монументі Лисикрата в Афінах (335-334 рр. До н. Е.) Вони прикрашають його зовні.

В малоазійських же містах зберігався стиль ионийский, в якому творив, зокрема, талановитий зодчий і теоретик архітектури Пифей, який створив в 334 р. До н.е. е. на замовлення Олександра Македонського в Приене храм Афіни. Він же вперше в історії архітектури спорудив таку монументальну муровану споруду, як Мавзолей - величезну гробницю карийского правителя Мавсола і його дружини Артемісії. Цю 24-ступінчасту піраміду висотою 49 м, увінчану четвіркою коней в упряжці - квадригою, стародавні зараховували до семи чудес світу, але вона показує, як далеко відійшли люди тієї епохи від простоти і стриманості сучасників Перикла.

Не менш пишним і гігантським було іншу споруду, яке вважалося одним з чудес світу і також знаходилося в Малій Азії: храм Артеміди в Ефесі, збудований на місці храму, спаленого в 356 р до н, е. «Незабутнім» в століттях Геростратом. Прагнення малоазійських грецьких архітекторів змагатися з творцями величних і пишних споруд стародавнього Сходу - ще воно свідчення наближення нової, епохи еллінізму .

Якщо в V ст. до н. е. грецька архітектура висловлювала себе перш за все в культових спорудах, то через століття до них додалися видатні споруди світського характеру, в проектуванні яких брали участь провідні архітектори IV ст. до н. е. - Філон, Скопас, Поліклет Молодший, Пифей і Сатир і ін. До цього часу відносяться перші кам'яні грецькі театри: театр Діоніса на афінському Акрополі, завершений близько 330 р. До н.е. е., театр в Сіракузах і особливо прекрасний, що вражає гармонією пропорцій театр в Епідаврі, шедевр Поліклета Молодшого. З інших світських споруд заслуговує особливої уваги "зал десяти тисяч" - великий критий зал, де повинні були проходити збори Аркадійського союзу грецьких полісів, побудований Епамінондом в новозаснованої столиці Аркадії Мегалополі. Він являв собою прямокутну будівлю небувалих розмірів, зразком для архітектора послужив Одеон Перикла в Афінах. Практичним цілям служили також скевотека - сховище корабельного оснащення в Піреї біля Афін і зміцнення і доки в Сіракузах, що відносяться до епохи тирана Діонісія ( 9, т. 2. стор. 264-282; 14, стор. 74-79 ).

На головну

На головну

Мавзолей - гробниця карийского правителя Мавсола і його дружини Артемісії. реконструкція

реконструкція

Театр Одеон в Афінах


Список використаної літератури

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация