Клер Норт «П'ятнадцять життів Гаррі Огаста»

Гаррі Огаст - «калачакра»: померши в кінці XX століття, він знову народжується 1 січня 1919 року, щоб прожити життя ще раз, і так без кінця. Він пам'ятає все, що з ним сталося. Саме він повинен врятувати людство ... Гаррі Огаст - «калачакра»: померши в кінці XX століття, він знову народжується 1 січня 1919 року, щоб прожити життя ще раз, і так без кінця

Claire North
The First Fifteen Lives of Harry August
Роман
Жанр: хроноопера
Вихід оригіналу діє до: 2014
Перекладач: А. Загорський
Видавництво: АСТ, 2016
Серія: «MustRead - Прочитати всім!»
416 стр., 7000 прим.
Схоже на:
Аркадій Стругацький «Подробиці життя Микити Воронцова»
Святослав Рибас «Дзеркало для героя»

Ідея циклічної життя не нова і обігрувалася в самому різному ключі - від комедійно-мелодраматичного (фільм «День бабака») до трагічного (повість Рибаса «Дзеркало для героя»). Однак Клер Норт, здається, стала першим фантастом, які вирішили поєднати цю ідею з масштабною хронооперой. Герой роману Гаррі Огаст живе, якщо підсумувати все його життя, багато століть, а то й ціле тисячоліття. Але хронологічно події п'ятнадцяти життів героя обмежені межами вельми бурхливого XX століття. Географічно ж вони розгортаються на всіх широтах: Англія, Америка, Таїланд, Німеччина, Росія, Китай, далі скрізь.

Клер Норт, дипломований історик, вичавлює з вихідної ідеї все, що можна. Зрозуміло, що калачакри (так в книзі називаються люди, які пам'ятають, що вони вже жили раніше) постараються уникати воєн і інших потрясінь. Але хто сказав, що їхнє життя буде нудною і прісної? За сотні років можна освоїти досконало десятки мов, стати експертом в безлічі областей, казково розбагатіти на прогнозах. Та й окрему життя можна розпланувати по-всякому, зіграти будь-які ролі, отримати будь-який життєвий, релігійний, сексуальний досвід. Можна створити злочинну мережу в масштабах планети. Можна прискорити прогрес людства, щоб уже в 1959 році в продаж надійшли персональні комп'ютери ...

Композиція роману спочатку здається рваною: герой раз у раз збивається з лінійного розповіді на окремі події, що трапилися з ним у тій чи іншій життя. Біда в тому, що Гаррі Огаст - виняток серед Калачакри: він пам'ятає кожну хвилину свого існування. Решта згодом забувають про те, що трапилося з ними кілька сотень років тому.

Огаст, може бути, і сам смертельно втомився пам'ятати все. Але розслаблятися йому просто ніколи - на світ насувається катаклізм, породжений його, Гаррі Огаста, гіршим ворогом і кращим другом, Калачакри, які вирішили ощасливити людство.

Власне, з цього книга і починається: в першому розділі до вмираючого в черговий життя 78-річному Огасту приходить семирічна дівчинка з посланням з майбутнього. Це ще одне блискуче винахід Клер Норт: калачакри не тільки об'єднуються в клуб «Хронос», а й передають один одному повідомлення з минулого в майбутнє і навпаки, «перешіптуються» (в російській перекладі ключове поняття whispering втрачено). Скажімо, людина, вмираючий в кінці XX століття, отримує від недавно народжену дитину вести про те, як йтимуть справи в середині XXI століття, коли ця дитина став-стане старим; знову народившись на початку XX століття, людина повідомить новини старим Калачакри, які, народившись в середині XIX століття, передадуть їх далі в минуле ...

Клер Норт, дипломований історик, вичавлює з вихідної ідеї все, що можна

Є одна важлива, якщо не найважливіше наслідок всієї цієї ситуації: в подібних обставинах людська мораль спотворюється, розмивається. Взяти вбивство Річарда Лісл, яке герой робить майже в кожного життя: твердо знаючи, що сам Лісл зробить в майбутньому якесь жахливе злочин, Огаст вбиває майбутнього злочинця заздалегідь - тобто, по суті, позбавляє життя невинної людини, точніше, лише потенційно винного людини.

Калачакри майже не дбають про «простих» людей, однак жорстоко карають тих, хто з кращих спонукань змінює майбутнє, якщо в результаті перестають народжуватися члени клубу «Хронос». Вбити Калачакри назавжди нескладно: досить позбавити життя його мати перш, ніж вона справить на світ дитини. Є й інші, куди більш жахливі способи розправи. Калачакри - напівбоги нашого світу, хто противиться, будь-яких змін, відсталі, що карають всякого, хто забажає змінити історію. Природно, серед них трапляються і бунтарі, і іноді їх бунт ставить під удар не тільки клуб «Хронос», а й все інше людство.

«У нас два шляхи - або намагатися змінити існуючий світ, або ні в що не втручатися і жорстоко карати тих, хто намагається це зробити», - говорить один персонаж. Для читачів, вихованих на «Важко бути богом», така постановка питання може здаватися неймовірною. Це і є головне питання роману: а хто ми, власне, такі, щоб уявляти себе богами?

Підсумок: майстерно обігравши відомий фантастичний сюжет, Клер Норт написала розумну і захоплюючу книгу про людей, які хочуть (або не хочуть) бути як боги.

Фантасти люблять такий сюжетний хід: якщо можна злітати в минуле і вбити Гітлера, ви б стали це робити? Думаю, багато хто погодиться: так, Друга світова - осквернення історії людства, і те, що було після неї, теж ... Зрозуміло, це наш моральний обов'язок - відправитися в минуле і змінити історію. Але історія - штука складна ... Хто я така, щоб отримати таку силу, нести таку відповідальність? Щоб стати втіленням морального абсолюту?

Я на власні очі бачив, як зводили Берлінську стіну - і як вона впала, бачив, як горять і перетворюються на купу уламків нью-йоркські вежі-близнюки, як танки в'їжджають на пекінську площу Тяньаньмень, як помирає убитий кулею снайпера президент Кеннеді і як над землею встають гриби ядерних вибухів.
Гаррі Огаст

Але хто сказав, що їхнє життя буде нудною і прісної?
Це і є головне питання роману: а хто ми, власне, такі, щоб уявляти себе богами?
Фантасти люблять такий сюжетний хід: якщо можна злітати в минуле і вбити Гітлера, ви б стали це робити?
Хто я така, щоб отримати таку силу, нести таку відповідальність?
Щоб стати втіленням морального абсолюту?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация