Клієнт може домогтися відшкодування збитку, заподіяного затримкою рейсу з вини авіаперевізника

Новини / аналітика

"Відправлення рейсу номер ХХХ Київ - Анталія затрімується. ОРІЄНТОВНИЙ годину затримки сім годин сорок хвилин". Подібні повідомлення можуть не тільки зіпсувати довгоочікуваний відпочинок, а й послужити причиною зривів підписання контрактів або пропуску важливих подій за кордоном. Затримка вильотів рейсів "з технічних причин" - бич багатьох великих аеропортів світу. З цим явищем вже починають боротися за допомогою штрафів. Наприклад, в Італії з недавнього часу всі авіакомпанії, з вини яких затримуються вильоти рейсів, каратимуть штрафом від 1 до 50 тисяч євро. Один з російських аеропортів пішов дещо іншим шляхом. Він пропонує авіаперевізникам укладати договори про взаємну відповідальність за затримку рейсів.

В Україні подібних санкцій до неорганізованих авіакомпаніям поки не застосовують. Однак потерпілий клієнт може пред'явити претензії до перевізника, якщо затримка вильоту відбулася з його вини. За кордоном авіакомпанії вважають за краще в таких випадках добровільно погодитися з вимогами, ніж йти на судові тяжби і втрачати репутацію. У нас же домогтися відновлення справедливості від авіакомпанії поки досить складно, але прецедент? все ж є.

Відповідальність авіаперевізника в українському законодавстві врегульована досить слабо. Основним документом у цій сфері є повітряний кодекс . Відповідно до нього перевізник несе відповідальність за прострочення в доставці пасажира, багажу або вантажу, якщо не доведе, що ним було вжито всіх необхідних заходів для уникнення прострочки або що таких заходів неможливо було вжити. Перевізник згідно з Кодексом звільняється від відповідальності, якщо прострочення була викликана несприятливими метеорологічними умовами.

На підставі цих норм, а також загальних положень цивільного кодексу про відповідальність за заподіяння шкоди потерпілий клієнт авіакомпанії може звернутися до суду з позовом, попередньо зібравши необхідні докази. Також слід мати на увазі, що міжнародні перельоти регулює Варшавська конвенція для уніфікації деяких правил, що стосуються міжнародних повітряних перевезень , Прийнята ще в 1929 році. Її норми, в принципі, не відрізняються від відповідних положень Повітряного кодексу.

Спірним є питання щодо поширення законодавства про захист прав споживачів на пасажирів літаків. Природно, що представники авіакомпаній доводять непридатність норм законодавства про захист прав споживачів до авіаперевезень, в зв'язку з наявністю спеціальних нормативних документів, що регулюють питання відповідальності авіаперевізників. але Закон про захист прав споживачів" поширюється на всі випадки споживання і не робить ніяких винятків для авіаперевезень.

До недавнього часу діяли Правила повітряних перевезень пасажирів і багажу і Правила повітряних перевезень вантажів . Однак з 16 квітня вони вважаються такими, що втратили чинність відповідно до наказом Мінтрансзв'язку від 02.02.2006 N 96 (Див. Матеріал До недавнього часу діяли   Правила повітряних перевезень пасажирів і багажу   і   Правила повітряних перевезень вантажів "Пасажири -" зайці ", багаж - контрабанда ?!" ). За інформацією експертів, це було зроблено в зв'язку з реорганізацією Державіаслужби та проведенням новим керівництвом політики зближення зі стандартами ЄС. Це можна зрозуміти, оскільки скасовані правила обмежували відповідальність авіаперевізників. А нові гармонізовані правила поки не прийняті.

Але незважаючи ні на що, пасажир має право вимагати від авіаперевізника всіх компенсацій, передбачених законодавством. Тобто за наявності вини перевізника він повинен відшкодувати всі понесені пасажиром витрати в зв'язку з затримкою рейсу і сплатити передбачену Законом "Про захист прав споживачів" неустойку в розмірі 3% вартості квитка за кожну годину прострочення. Крім того, звичайно ж залишається право вимагати відшкодування моральної шкоди. Звертатися до суду в цьому випадку можна і за місцем проживання споживача, а судовий збір при цьому не сплачується.

Експертна думка

як повідомив як повідомив   заступник директора юридичної фірми Аргумент Олексій Черненко, в Україні є випадки відшкодування шкоди, заподіяної авіаперевізником пасажиру заступник директора юридичної фірми "Аргумент" Олексій Черненко, в Україні є випадки відшкодування шкоди, заподіяної авіаперевізником пасажиру.

"Дуже поширені на території СНД чартерні рейси в більшості своїй відправляються із затримкою. Відомі випадки затримки вильоту на 12 і більше годин. Весь цей час пасажири знаходяться в приміщенні аеропорту, причому при міжнародних перевезеннях пасажири часто не можуть залишити приміщення аеропорту в зв'язку з тим, що вже пройшли прикордонний і паспортний контроль. Авіакомпанія, як правило, аргументує затримку рейсу технічними причинами і мало хто з пасажирів знає, що такі "технічні причини" далеко не завжди звільняють авіакв аперевозчіка від обов'язку дотримуватися термінів перевезення, зазначені в договорі (квитку). Затримки, як правило, відбуваються через те, що один і той же літак виконує рейси цілий день за різними напрямками. Тобто прилетів з Москви, відразу в Анталію, потім назад до Києва. Тому одна затримка на якомусь з рейсів автоматично переноситься на всі наступні. Але це вже не є проблемою пасажира. у будь-якому випадку авіакомпанія не нестиме відповідальність, якщо затримка була пов'язана з погодними умовами або іншими причинами, связа ними з небезпекою для пасажирів.

Необхідно пам'ятати, що в разі затримки рейсу пасажир може вимагати від авіакомпанії: надання готелів на час очікування рейсу; безкоштовного транспорту до готелю і назад; компенсації розумних витрат за час очікування вильоту (витрат на харчування, телефонних переговорів з будинком і т. п.) ", - зазначив пан Черненко.

Він підкреслив, що в разі зриву підписання договору через запізнення рейсу заподіяння шкоди необхідно буде доводити в загальному порядку в суді. Тобто зібрати докази того, що збиток був дійсно заподіяно і що його заподіяння викликано винними діями компанії. Дуже бажано, за його словами, зробити в аеропорту позначку про затримку вильоту та його причини, що полегшить в подальшому процедуру доведення.

"У нас був випадок, коли до нас звернувся клієнт одного з авіаперевізників, які потрапили в подібну ситуацію при вильоті в Туреччину. Через технічні проблеми авіакомпанії йому довелося близько восьми годин провести в аеропорту. Але цю суперечку вдалося врегулювати в досудовому порядку. Після того , як ми повідомили компанії, що припиняємо з ними листування і звертаємося до суду, нам був запропонований прийнятний для клієнта варіант - п'ять квитків на найбільш популярні рейси з відкритими датами вильоту.

Однак на практиці на території колишнього СРСР такі дії авіакомпанії в разі затримки рейсу, на жаль, не є правилом. І далеко не кожен пасажир після завершення рейсу звертається з претензією до авіакомпанії. Ще менша кількість пасажирів отримують компенсацію від авіакомпанії за заподіяні незручності, хоча право таке безсумнівно мають. Звичайно, що при залученні грамотного юриста не становить великих проблем отримати компенсацію від авіакомпанії, як мінімум у вигляді безкоштовного квитка на регулярний рейс авіакомпанії. Однак ситуація в цілому говорить про неповну урегульованості даних правовідносин законодавством і міжнародними договорами ", - говорить експерт.

Найчастіше авіакомпанії вважають за краще не доводити справу до суду і задовольнити вимоги пасажира

У компанії "АероСвіт" відзначили, що компенсація може коригуватися в залежності від протяжності рейсу. "У разі затримки Вільота пасажир может отріматі копійчану компенсацію у размере 250 - 600 євро. Кроме того, компанія-перевізник может Забезпечити пасажира безкоштовна харчування на борту чи оплатіті номер в Готелі. В принципі є много варіантів и смороду залежався від того, на Який час затрімався рейс и куди ВІН віконувався ", - повідомив кореспонденту У компанії АероСвіт відзначили, що компенсація може коригуватися в залежності від протяжності рейсу працівник прес-служби компанії Олександр Селін.

"У правилах авіаперевезень, це стосується и європейськіх авіакомпаній, є формулювання, что точну годину Вільота повітряного судна и его тип могут змінюватіся. Звичайно, что у цьом випадка компанія намагатіметься Зберегти свого пасажира и в міру своих можливий компенсує Йому незручності. Мова НЕ идет про Тисячі євро - усі авіакомпанії збанкрутувалі б у такому випадка.

Кроме того, Витяг з Правил авіаперевезень публікуються на зворотньому боці квитка. Тобто, купуючі его, пасажир погоджується з цімі правилами, у тому чіслі и з розміром компенсації ", - говорить представник авіаперевізника.

Пасажир може вимагати від перевізника компенсації шкоди, заподіяної затримкою відправлення рейсу з вини перевізника. Однак поки що мало хто користуються цим правом. Зі зростанням конкуренції на ринку авіаперевезень компанії все більше починають піклуватися про свою репутацію, а тому вважатимуть за краще врегулювати спір, не доводячи його до суду, але чекати цього не варто. Правда перевізник буде винен тільки тоді, якщо затримка сталася з його вини. Якщо ж рейс був відкладений через погодні умови, пред'явити претензії пасажиру буде не до кого. Пасажир може вимагати від перевізника компенсації шкоди, заподіяної затримкою відправлення рейсу з вини перевізника

Автор: Ростислав БУРЯК
Кореспондент: Андрій ЛИТВИНЕНКО

У нас же домогтися відновлення справедливості від авіакомпанії поки досить складно, але прецедент?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация