Княгиня Трубецька: подвиг любові безкорисливої

Букер Ігор Букер Ігор   21 листопада 1800 року народилася княгиня Катерина Іванівна Трубецька (уроджена графиня Лаваль), яка першою з дружин декабристів добилася від царя дозволу виїхати до засланого чоловікові в Сибір

21 листопада 1800 року народилася княгиня Катерина Іванівна Трубецька (уроджена графиня Лаваль), яка першою з дружин декабристів добилася від царя дозволу виїхати до засланого чоловікові в Сибір. З князем Сергієм Петровичем Трубецьким вона зустрінеться в Благодатском руднику лише 10 лютого 1827 року, хоча прибула до Іркутська 16 вересня 1826 року. У 1872 році вийшла перша частина поеми поета М. Некрасова "Російські жінки", присвячена чудовій російській жінці княгині Трубецькой.

Відносно декабристів маятник громадської думки хитнувся в протилежний бік. З борців з деспотизмом самодержавства вони перетворилися в невдачливих цареубийц. "Сто прапорщиків хочуть перевернути весь державний побут Росії", - вже тоді сказав про тих, з ким був особисто знайомий, визнаний класик російської літератури, композитор і дипломат Олександр Грибоєдов. Думка хоча і приватне, але відображає реалії тодішньої російської дійсності. Грибоєдов не міг інакше ставитися до прихильників державного перевороту. Однак у деяких із змовників, які вийшли на Сенатську площу, виявилася одна сильна сторона. У цих політичних лузерів були чудові дружини.

Досить стягнути з Мослі історії політичну гумку, як відразу ж постане її справжня сутність. Завдяки подвигу російських жінок і поезії залишаться в пам'яті народній декабристи. А зовсім не завдяки їх ролі "будильника"!

Читайте також: Як Пушкіну ворогів наживали

"Тут черствий хліб, в'язниця, ганьба, Нужда і вічний гніт, А там бали, блискучий двір, Свобода і шана", - заявляє в поемі Некрасова губернатор, намагаючись відмовити княгиню відправлятися до чоловіка. Деякі проникливі іноземці, які вивчали феномен російської культури, відзначали, що утворені російські люди XIX століття шукали в тогочасній літературі не розваги, а одкровень. Одкровення, або Блага звістка, - в цьому є щось релігійне, але тодішнє свідомість починало вже псуватися новомодними теоріями на кшталт позитивізму і матеріалізму. Здебільшого російський інтелігент шукав втіхи не у попів, а в "життєвих" прикладах. Якщо бути точним, то в творах літератури.

Поряд з численними, типово чоловічими героями, такими як Каїн і Дон Жуан Байрона, Вільгельм Мейстер і Фауст Гете, маркіз Поза і Дон Карлос Шиллера, ненав'язливо в мислення російського людини стали проникати жіночі персонажі. Тут знайшлося місце і Декабристки Некрасова, і Вірі Павлівні Чернишевського. Гендерний підхід зробили, нехай і чоловіки, зате вітчизняні письменники. На зарубіжних героїнь попиту у наших панянок не було. Це у волелюбних французів за занепалої Манон Леско, засланої за проституцію в північноамериканські штати, кидається блискучий кавалер де Гріє. У Росії слідом за політичними арештантами потягнулися вервечки відданих дружин.

Муза Кліо нарахувала майже чортову дюжину дружин-декабристок. Всього їх було числом 19. Решту становили сестри і матері. "Ви добре робите, що хочете піти за своїм чоловіком; на вашому місці і я не коливалася б зробити те ж", - сказала Трубецкой імператриця Олександра Федорівна. Сам імператор Микола Павлович, виконавши свій нелюдський державний борг, мовив: "Їдьте, я згадаю про вас". У Сибіру було заслано понад 120 осіб. Тільки 11 жінок знайшли в собі сили піти за своїми чоловіками. Чому? Здається, це занадто інтимне питання, щоб на нього могли відповісти прищавий студент або імпотент історичних наук.

Читайте також: Церетелі створив пам'ятник дружинам декабристів

Катерина Трубецька померла відносно молодий. Їй не виповнилося і 54 років. Здається, марно нарікають на важкі умови посилання. Тут не тільки доречно згадати розхожий вислів "Кому скільки Бог дав", а й загальну статистику тривалості життя в позаминулому столітті. Навпаки, на перший погляд дуже важкі умови життя селян робили їх набагато менш сприйнятливими до різних лихоманки, від яких вимирали представники великосвітського суспільства. Каті Лаваль з дитинства була болючою. Своїх дев'ятьох дітей вона зазнала не відразу. Чи не через дев'ять місяців, а тільки через дев'ять років у Трубецьких в Читі народився первісток - донька Сашенька. Навіщо щось сучасники ще помічають: Катерина була непривабливою, але чарівною реготухою. Холодна красуня швидше порушить різець скульптора, ніж почуття справжнього чоловіка.

Не важливо, чи гарна це легенда про відданих любові жінок або реальна історія про почуття обов'язку, - це наше з вами минуле. Минуле, яке постійно повторюється.

Чому?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация