Князь Невський: "Світло наш, Олександрі ..."

Він не просто святий, який показав світові приклад поєднання патріотичного мужності і православного смирення, а й втілення російської християнської чесноти, яка вміє служити Богу і словом, і мечем. Не просто благовірний князь, в кінці життя вступив в святий чернечий чин, а й живе нагадування про одне: Господь рятує цілі народи лише за допомогою великих особистостей. Святий Олександр Невський - що ми знаємо про нього, крім написаного в книгах? Напевно, тільки те, що відчуваємо, коли звертаємося до нього з щирою молитвою. Він не   просто   святий, який показав світові приклад поєднання патріотичного мужності і православного смирення, а й втілення російської християнської чесноти, яка вміє служити Богу і словом, і мечем

Світло наш, Олександрі, Русь тебе кличе,

Захисти молитвою Божий свій народ.

Чорний ворон кружляє над рідною землею,

Зміцни нас, княже, в вірі православною святою.

Валерій Малишев

Майбутній Божий угодник з'явився на світ у місті Переяславі-Заліському 30 травня 1220 року. Благочестива православна подружжя його батьків, князя Ярослава Всеволодовича (сина Всеволода ІІІ Велике Гніздо) і Рязанської княжни Феодосії Ігорівни було вшановано від Бога народженням двох святих. Старший брат майбутнього героя Невської битви, Феодор, прославився богоугодним життям, і після здобуття його мощей нетлінними, був зарахований до лику святих. Йому було всього 15 років, коли Господь узяв Феодора до себе. Олександру ж була призначена інша доля - захищати християнську Русь не тільки молитвою, але і зброєю в руках. До речі, княжий постриг його зробив один з укладачів Києво-Печерського Патерика, святитель Симон, єпископ Суздальський. Він і дав Олександру Ярославовичу благословення на державне правління і ратну справу.

Той час був дійсно дуже важким для батьківщини благовірного князя: країна зіткнулася з подвійною загрозою: наступаючими зі сходу силами монголо-татар і експансією із заходу лицарів-хрестоносців, з благословення свого першоієрарха намагаються силою підвести "єретиків" під папську корону. Русь, ослаблена князівськими чварами, навряд чи змогла б кидати у відповідь виклик відразу всім агресорам. Але Господь, займаючись про порятунок своїх людей, поставив на перше держави того, хто сподівався, в першу чергу, на нього, а не на можливості свого меча. Знамениті слова благовірного Олександра Невського - "Не в силі Бог, а в правді. Інші - зі зброєю, інші - на конях, а ми Ім'я Господа Бога нашого закличемо!" - здалися б самовпевненому невіруючому монарху божевіллям, але в них насправді була прихована глибока мудрість. Саме та, за допомогою якої покласти на Бога хлопчисько Давид покінчив з Голіафом, посміла поносити ізраїльське військо, благословенне Всевишнім ...

"Ізбpанномy воєводі землі Російської, светломy yкpашенію цеpквей пpавославния, святомy Благовеpномy велікомy князю Александpy Hевскомy, похвальна воспісyюще, яко веpою вороги, видимого ж і невидимого, победівшемy", - співають сьогодні в акафісті, прославляючи пам'ять благовірного подвижника. Творець цього молитовного чину ясно зрозумів і доніс до інших суть перемоги Олександра: вона, перш за все, полягала в перемозі над страхом і гординею в його власному серці. Як тільки це стало можливим, був вражений і видимий ворог. Не дарма згадується в молитовному зверненні до святого: "Пpовозсіял єси, блаженний Александpа, паче мyжества, теpпеніем твоїм, його ж стежили єси, взіpая на Hачальник веpи і Совеpшітеля Іісyса, іже замість пpедлежащія емy pадость пpетеpпе кpест ...".

Вражений як? Багато з наших сучасників нарікають святому за те, що він, як співав процитований вище поет, "підкорив Батия словом без зброї". Мовляв, треба було щосили показати завзятість молодецьку, помахати у того мечем перед носом, дивись, злякався б бусурман ... Але князь, на відміну від своїх суддів місцевого розливу, знав, що таке розсудливість і чим відрізняється ризик власним життям від віддання під ятаган нехай і декількох сотень своїх підданих. Було страшним ризиком навіть з'явитися в ставку хана Батия, відомого своєю жорстокістю. Лаконічно і страшно пишеться про це в його короткому житії: "Священну місію захисників Руської Землі Господь увінчав успіхом, але на це потрібні були роки праць і жертв. Князь Ярослав віддав за це життя". Але, на щастя, Ярослав залишив після себе сина, який зумів довести його справу до кінця.

Святий благовірний князь доклав зусиль і для християнської місії на сході свого князівства і лежать далі землях. Те, що територія Русі і деякі уділи Золотої Орди об'єдналися, відкривало безліч можливостей для проповіді істини Христа серед язичників. І це, хоч і дивом, але все-таки відбувалося.

Але саме явне свідчення Бога про людське життя для християнина - це його смерть. Святий благовірний князь Олександр Невський перед відходом із земного життя прийняв святий ангельський чин, закінчивши своє існування тут в правді і преподобії.

"Скоpее помічнику всіх yсеpдно до тебе пpибегать, і теплий наш пpед Господом пpедстателю, святий благовеpний великий княже Александpа! Пpізpі милостиво на нас недостойних, багатьма беззаконмі непотpебни собі сотвоpівшія, до pаце мощей твоїх нині пpітекающія і з глyбіни дyші взивающе: ти в житії своєму pевнітель і захисник пpавославния веpи був єси, і нас в ній теплими твоїми до Богy молитвами непохитні yтвеpді ", - вимовляють православні християни, звертаючись до свого небесного молитовника і покровителю. Він пройшов до кінця той шлях, про який Христос говорив: "Візьми хрест свій і йде за Мною". Але найголовніше - благовірний Олександр зумів виконати найскладнішу задачу, тобто цілком присвятити себе Христу. Це потрібно будь-якого без винятку православному, будь він мирянин, монах чи правитель держави. І, чим більше спокус, чим більше влади, тим складніше це зробити.

Безліч людей отримало благодатний зцілення від ікон із зображенням подвижника і його святих мощей. У це можна вірити, можна не вірити, але ті, хто відчув на собі дію його молитов, не дадуть збрехати. І мимоволі пригадуються надгробні слова духівника князя, митрополита Кирила: "Знайте, чада моя, яко вже зайшло сонце землі Суздальській. Не буде більше такого князя в Руській землі". Дійсно, не буде такого більше в Суздалі і на Русі. Але є він на небесах, перед престолом самого Христа ...

Читайте також:

Олександр Невський був чудотворцем

Перший подвиг Олександра Невського

Як князь-воїн Олександр Невський став святим?

Крихкий лід міфу про льодовому побоїще

Олександр Невський проти Олександра Македонського

Святий Олександр Невський - що ми знаємо про нього, крім написаного в книгах?
Вражений як?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация