Кобрин - в приклад. Як соціальна реклама змінює ставлення до бездомних тварин

«Не кидай мене на дачі», «Я теж хочу зустріти Новий рік вдома» - такі зворушливі слова бачили жителі Москви на білбордах з соціальною рекламою про бездомних тварин. Подібні акції проходять там постійно протягом багатьох років, так як питання з вуличними котами і собаками залишається відкритим і вимагає допомоги громадськості. У нас ситуація з бездомними тваринами не краще, але такої соціальної реклами ви в столиці, на жаль, не побачите. Подібний проект з'явився в цьому році в Кобрині. Він привернув увагу як жителів міста, так і зоозахисників з усієї країни. Це не перший проект в цьому місті, спрямований на допомогу, як то кажуть, братам нашим меншим.
«Не кидай мене на дачі», «Я теж хочу зустріти Новий рік вдома» - такі зворушливі слова бачили жителі Москви на білбордах з соціальною рекламою про бездомних тварин

Шляхи до мети

У минулому році, напередодні холодів, ньюсмейкером в темі захисту тварин теж був Кобрин. Вперше там цілеспрямовано і за допомогою керівництва району встановили теплі будиночки для кішок. Було п'ять, в цьому році додали ще шість. Подібні проекти стали можливі, коли небайдужі громадяни об'єдналися з адміністрацією міста та австрійським центром «Лісабона», який займається охороною тварин. Директор цієї організації Алекс ФОЛОН розповів, які ідеї вони допомагають втілити в нашій країні.

Будиночки були другим проектом в Кобрині. Вони створювалися за прикладом Польщі, Румунії, Італії, де подібні місця проживання дуже популярні серед вусатих-смугастих. Вони допомагають бездомним котам вижити, зігрітися взимку.
Будиночки були другим проектом в Кобрині

Першим же проектом - і з точки зору зоозахисників найбільш ефективним - була пільгова стерилізація котів і собак. Інакше скоротити кількість бродячих тварин на вулицях практично неможливо. Акція передбачає безкоштовну стерилізацію дворняг і знижки до 90% для малозабезпечених господарів, в тому числі для пенсіонерів, інвалідів.
Першим же проектом - і з точки зору зоозахисників найбільш ефективним - була пільгова стерилізація котів і собак

Третій проект - стаціонарні годівниці і поїлки. Для того щоб нагодувати тварин, жителі часто використовують або якусь стару домашній посуд, або пластикові контейнери, ємності від йогуртів і так далі. Це створює певні проблеми для ЖКГ, оскільки забруднює двір. Двірник все прибирає - а вони з'являються знову. Щоб задовольнити обидві сторони, волонтери зробили стаціонарні годівниці, пофарбували їх в жовтий колір, намалювали лапки. Вийшло красиво і корисно.
Третій проект - стаціонарні годівниці і поїлки

І ось з'явився проект по соціальній рекламі. Алекс Фолон каже, що в перший же день по рекламі на білборді з приватного притулку забрали собаку, яка вже довгий час не могла знайти собі будинок. Пропаганда гуманного ставлення до своїх тварин і відповідальності за них, мабуть, одна з найважливіших речей. Про це на практиці знає Лариса СЛОБОДА. Вона їздить до своїх тварин у різні куточки міста, де вони знайшли тимчасовий притулок. «Коли приїжджаєш ввечері додому, в першу чергу їдеш цих собак годувати, а потім вже думаєш про себе», - каже жінка. Вона працює завідуючою в продуктовому магазині, і часто непотрібних кошенят і цуценят скидають під її дверима. Мовляв, людей тут багато, хтось погодує. Виходить, свою кішку стерилізувати шкода, а залишити малюків без даху і їжі - це нормально. Думають, що хтось про них потурбується, і ніби не уявляють, що вони можуть потрапити під колеса автомобіля, постраждати від собаки або просто загинути через голод ...
І ось з'явився проект по соціальній рекламі

Щоб змінювати таке ставлення на більш гуманне, в Кобрині запустили ще один проект «Ми відчуваємо». Це фотографії тварин, які також відчувають біль, зрада, страх ... Він «подорожує» по школах міста та району, зупиняючись в кожному на два місяці, щоб всі діти знали, що тварина - це не іграшка.

Допомагають і діти
Допомагають і діти

Лариса каже, що після всієї роботи, що була зроблена, на вулицях міста дійсно стало менше безпритульних тварин. Єдине, вони залишаються на місці колишнього військового аеродрому, де зараз йде будівництво житлових будинків. Це теж наша «традиція»: доглядати за собакою, поки вона будівництво охороняє, а після закінчення робіт виїхати і залишити її напризволяще.
Крім приватних притулків, в місті бездомними тваринами займається ЖКГ. Як і в більшості наших міст, у них засіб фактично одне - відстріл. Але Лариса каже, що тепер і вони, якщо можливо знайти господаря, притримують собаку і дають їй шанс, що хтось звернеться і забере. Цуценят ловлять і дзвонять волонтерам - їх скоріше можливо прилаштувати. Ось разом якось і справляються.

Допомагає і місцева влада.

Заступник голови райвиконкому Валентин ТРУБЧІК каже:
- Не всі соціальні проекти, які народжуються в громадянському суспільстві, йдуть в мінус бюджету. Часто вони взагалі вимагають не бюджетних вливань, а політичного схвалення. Ми знайшли ініціативу допомоги бездомним тваринам цікавою, корисною, гуманної і з легкістю дозволили поставити будиночки в тих місцях, де традиційно живуть коти. Громадяни нормально сприйняли цей підхід. І сьогодні ми і на зупинках, і в районі парку їх бачимо. Іноді виникають питання від сусідів, що багато тварин там збирається. Але переважає думка, що це справа потрібна і правильна. Не тільки ЖКГ займається безпритульними тваринами: приєднуються волонтери, підростаюче покоління ... Діти активно допомагають в приватному притулку, чистять клітки. Це виховання любові до тварин, і воно працює. Ми раді, що склалася така система разом з громадянським суспільством.

До роботи з населенням підключився і відділ ідеології райвиконкому. Вони розіслали по підприємствах рекламки про стерилізацію і гуманне ставлення.

зарубіжний досвід

Алекс Фолон вважає, що найкращий шлях до вирішення проблеми тварин на вулиці - кооперація захисників тварин і влади. Точково організація «Лісабона» допомагає волонтерам і в інших містах, але Кобрин був обраний як місто, в якому можливо відпрацювати комплексний підхід.
Алекс Фолон вважає, що найкращий шлях до вирішення проблеми тварин на вулиці - кооперація захисників тварин і влади

До речі, у директора центру ми запитали і про те, яка система працює в Європі. За його словами, в Німеччині та Австрії цієї проблеми немає протягом останніх 20 років. В їх притулках перебувають тварини з інших країн: Румунії, Італії, Хорватії ... Права тварин в Євросоюзі захищаються конвенцією. У Німеччині - ще й Конституцією. Там існує окрема професія захисника тварин і окремий магістрат (виконавчий орган). Якщо у людини є кішка, може прийти перевіряючий і подивитися, в яких умовах вона живе. У законі прописано все до дрібниць. Необхідно, щоб у кота було вікно, що виходить на вулицю, сітка на ньому, щоб випадково він не випав, миска повинна бути завжди чистою. Для притулків є норми, скільки квадратних метрів має припадати на одну тварину, що можна використовувати для очищення стін і підлоги: побутові хімічні засоби під забороною - дозволено мити тільки спеціальними.
До речі, у директора центру ми запитали і про те, яка система працює в Європі

В Австрії соціальна реклама, спрямована на охорону тварин, крутиться в усьому громадському транспорті кожні п'ять хвилин. Коштують білборди, газети пишуть на цю тематику. Така пропаганда, вважає Алекс Фолон, дуже дієва. Люди починають замислюватися. Якщо хтось прочитає слоган «дружба не має породи», в його серці може щось yoкнуть, і він подумає, що, дійсно, головне допомогти і, як то кажуть, врятувати людину в собі.

На цих проектах Кобрин не зупиняється. Не так давно там зробили першу в країні майданчик для вигулу собак, обладнану за всіма європейськими правилами.

Надія Анисович / zviazda.by

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация