Код акорди, або Роздуми після розмови з Ільясом Храпунова

"Справа, порушена проти Аблязова в Росії, стало особистим послугою Назарбаєву", - упевнений зять казахстанського політика Ільяс Храпунов. До цього висновку він прийшов в результаті власного розслідування, підсумки якого розповів в інтерв'ю «Республіці».

Це інтерв'ю було записано на відео. Ми виставили його деякий час назад у відеоблозі порталу з невеликим передмовою. Однак послідувала на нього реакція змушує нас дати до нього вже постфактум деякі роз'яснення. Плюс розповісти про його зміст тим, хто не зміг з різних причин подивитися це відео в інтернеті.

Ми зустрічалися з Ільясом в Женеві, щоб "звірити карти". Наша редакція вже давно пише про те, як влаштована "репресивна машина акорди" - система, створена казахстанським президентом Назарбаєвим для знищення своїх опонентів. Але якщо раніше ця система працювала перш за все всередині країни, то за останні п'ять років вона вийшла на нові горизонти. І першим природним горизонтом на цьому шляху стала Росія.

російський фронт

Заведену в жовтні 2009 року Слідчим комітетом МВС Росії кримінальну справу проти керівництва компаній, проекти яких фінансувалися «БТА Банком», стало першим пробною кулею нової стратегії акорди. Стратегії, коли для переслідування своїх політичних супротивників влади Казахстану не тільки розкручували внутрішнє економічне справу, а й намагалися вести його за кордоном руками іноземних правоохоронних органів і маси лобістів, юристів та інших високооплачуваних консультантів.

Не можна сказати, що Акорда і раніше не намагалася спробувати себе на цьому поприщі. Але такі спроби неминуче закінчувалися провалом. У 1999 році колишнього прем'єр-міністра Казахстану Акежана Кажегельдіна навіть оголосили в міжнародний розшук, але ніяких справ в іноземних юрисдикціях проти колишнього прем'єра завести не вдалося. Більш того, ці спроби бумерангом повернулися до Нурсултана Назарбаєва у вигляді «Казахгейт».

Скандалом закінчилася і спроба акорди «дістати» в 2007 році колишнього зятя президента Назарбаєва Рахата Алієва, використовуючи на цей раз чисто кримінальні статті. Зауважимо, що Росія не підтримала ці ініціативи. Затриманий в московському аеропорту Кажегельдін був відпущений на свободу. Але на цей раз Акорда вирішила врахувати зроблені помилки.

У справі Аблязова Росії була відведена центральна роль. Втім, і тут на початковому етапі все складалося не дуже гладко. Перша спроба "зайти" через Слідчий комітет прокуратури виявилася безуспішною. Саме тоді "в справі" виявився Слідчий комітет МВС і до нього була підключена група людей, які брали участь у справі Браудера-Магницького.

Обставини цих "заходів" нами досить добре вивчені. Але проводячи власне розслідування, ми завжди дивувалися, наскільки легко і вільно почувалися в Росії на цей раз казахстанські силовики.

Ільясу Храпунова вдалося розгадати цю загадку. За його інформацією, «добро» на справу проти Аблязова було отримано з «найвищої вежі Кремля». І отримав його безпосередньо Нурсултан Назарбаєв. Але «добром» справа не обмежилася. "Володимир Путін виділив для координації розслідування в Росії Євгенія Школова", - розповідає Ільяс.

В даний час Євген Школов працює помічником Володимира Путіна, займаючись роботу правоохоронних органів і питання економічної безпеки, а з 2007 по 2011 рік він займав пост заступника міністра внутрішніх справ. З цієї посади його звільнив президент Дмитро Медведєв. "Нова газета" прямо пов'язувала цю відставку за участю підрозділів, які курирував генерал Школов, в цілому ряді корпоративних конфліктів. Серед яких особливу популярність здобули пресинг «Евросети» і «Тольяттіазот» - найбільшого російського експортера аміаку. Серед бізнес-партнерів Школова називали Євтушенкова, який на новому витку історії виявився сам під ударом державної машини.

Після відставки Школов вирішив не їхати на дачу вирощувати помідори. Замість цього він зайняв пост голови ради директорів "Уралвагонзавод". Випадково чи ні, але саме це підприємство стало організаційної, політичної та ідеологічної платформою, яку умовно можна визначити, як "Путін 2.0". Для неї характерна відмова від старої партійної структури "Єдиної Росії" і перехід від жорсткої словесної риторики до жорстких дій і опорою на добре фінансований військово-промисловий комплекс.

Школов - не просто помічник Путіна. Їх пов'язують роки спільної роботи в КДБ у Дрездені. З чуток, вони навіть сиділи в одному кабінеті. І доручення Школова курирувати в Росії справа Аблязова не є даниною своєрідного етикету, прийнятого в середовищі керівників країн колишнього СРСР.

Про це говорить, на думку Ільяса Храпунова, той факт, що під егідою Адміністрації президента РФ проходять регулярні зустрічі основних учасників в цій справі. "На них збираються не менше двох десятків людей, і це зовсім не протокольні заходи", - розповідає Ільяс. Казахстан на цих "посиденьках" раніше представляв керівник адміністрації єлбаси Аслан Мусін, потім нинішній прем'єр-міністр РК Карім Масімов, а зараз новий керівник адміністрації Назарбаєва Нурлан Нігматулін.

Ці люди утворюють вищий шар в ієрархії створеної "розшукової мережі". Поверх нижче займаю працівники силових державних структур обох країн - МВС і Прокуратури. У цю єпархію з боку Казахстану були допущені, за даними Ільяса Храпунова, співробітники "Самрук-Казина", який забезпечував збереження на плаву залишків потопленого в результаті рейдерської атаки «БТА Банку». Це було необхідно для додання всій операції легітимного фасаду, який був потрібен для подачі цивільних позовів у Великобританії. Згодом це місце зайняли представники Кенес Ракішева, молодшого партнера Тимура Кулібаєва.

"Перед засіданням всім його учасникам розсилаються спеціальні запитальники, - розповідає Ільяс Храпунов, - а після засідання складається протокол, який обумовлює набір узгоджених оперативних заходів". До наступного засідання проводиться детальний аналіз їх реалізації.

Реалізацією поставлених завдань займаються люди, що знаходяться на наступному поверсі створеної мережевої ієрархії. Всі вони базуються на одному фундаменті - банку БТА, який, як ми пам'ятаємо, є легальним фасадом всієї операції зі знищення Аблязова. Банк використовується в якості основного замовника послуг, що надаються різними структурами - юридичними конторами, приватними детективами, борговими агентствами - як в Росії, так і в інших державах.

Використання банку, за оцінкою Ільяса, також необхідно для того, щоб максимально забезпечити собі свободу рук. Справа в тому, що рішення поставленої перед оперативною групою завданням вимагає постійного знаходження в сірій правової зоні. Простіше кажучи, за межею закону. БТА в цій ситуації може захистити державу від будь-яких "несподіваних" наслідків. Сам Ільяс не раз ловив, наприклад, стеження за своєю сім'єю. А спроби злому комунікацій, офісів і житла стали рутиною його бізнесу і просто життя.

Проте, ніхто, звичайно, не збирається віддати повну монополію на використання державних коштів в таких великих розмірах. Тим більше, як показала практика, місцеві умільці призвичаїлися розпилювати як засобу, так і живі активи не гірше фокусників в цирковій виставі. Саме тому на арені і з'явилася «Консалтингова група" Болашак ", яку, за даними Ільяса Храпунова, контролює Карім Масімов. Через цю "фінансову хвіртку" на оплату всіляких консультантів і іншим "правильним людям" йдуть, за даними Ільяса, сотні мільйонів доларів в рік.

"Консалтингова група" Болашак "- саме по собі неабияке явище в сучасній історії Казахстану. Ця компанія з'явилася на світ в 2010 році шляхом перетворення асоціації випускників програми «Болашак». "Молодь, навчену на Заході на державні кошти, використовують для нападу на опозицію", - сумно зауважує Ільяс.

Багато з цих випускників його ровесники, люди, які не з чуток знають, як влаштовано і функціонує сучасна держава і за якими законами і правилами живе суспільство. Але, повернувшись на Батьківщину, вони вирішили взяти участь в житті, яка ведеться за зовсім іншими правилами та поняттями. І якщо найнятих консультантів можна зрозуміти - вони просто працюють за гонорари, то як виправдати позицію цих ще молодих, але вже цинічних громадян?

"Вони розумні хлопці, - упевнений Ільяс, - але в підсумку їх просто використовують для того, щоб пиляти бюджети, виділені Назарбаєвим". За його даними, із загальної суми в 200 мільйонів доларів, які проводять Мін'юст і Прокуратура, частка відкатів досягає 15%. Іншими словами, "молоді стратегічні консультанти" "заробили" Масімова і його компанії не менше пари десятків мільйонів доларів. Буде про що розповісти на зустрічі випускників.

Коаліція суддівських і поліцейських

Додання операції по війні з Аблязовим на території Росії статусу політичної та виведення її в "сіру правову зону" дозволили залучити до неї "консультантів особливого типу".

"Це люди, які входять в так звану" групу Клюєва ", - розповідає Ільяс. - Вони засвітилися в справі Магницького, на підставі чого їм був заборонений в'їзд на територію США і Європейський союз. Фактично їх звинуватили у співучасті в убивстві Магницького в російській в'язниці ".

До групи, за словами Ільяса Храпунова, входять як приватні особи, так і представники влади - державної і судової. У числі основних гравців Андрій Павлов, який очолює компанію «Кворум Дебт Менеджмент». Фактично він курирує всю операцію. А вже під його початком працюють "суддівські" і поліцейські. Серед них, за даними Ільяса, двоє слідчих, які свого часу вели кримінальні справи в Росії - колишній Уржумцев і нинішній Будило, а також жінка-суддя Єгорова.

"Консультанти БТА просто купують державні структури в Росії - розповідає Ільяс. - Вони ходять по різних відомствах і представляються там фразою "ви ж знаєте, від кого ми", тобто фактично висувають ультиматум, що ось, мовляв, мало не сам Назарбаєв особисто прийде і настукає по голові. Ну і на угоду з Путіним посилаються. Суддя Єгорова отримувала доручення безпосередньо від Мусіна, а потім перемкнулася на прийом вказівок від Масімова ".

Мусін все поставив і програв

У Казахстані ніхто не блефує. Там всім і так все зрозуміло. "Доповіді Назарбаєву робляться щотижня - розповідає Ільяс, - з ними виступає або прем'єр, або керівник адміністрації, або керівник" Самрук-Казина "Умірхак Шуке".

За інформацією Ільяса, Назарбаєв не просто в курсі всього справи, він особисто визначає стратегію всієї операції. Всі інші просто виконавці. Хоча у кожного є, звичайно, і власні мотиви. Найчастіше, каже Ільяс, це бажання заробити на "розпилі" активів БТА і засобів держбюджету.

Але адміністративні важковаговики ставлять і власні політичні завдання. Саме таку ставку, на думку Ільяса, зробив Мусін. "Він все поставив на цю боротьбу і особисто пообіцяв" Нуль Першому "надати Аблязова" на блюдечку ". Але Мусін програв і був вигнаний з Олімпу. "Тепер йому доведеться року чотири сидіти мовчки, - продовжує Ільяс, - лише потім він зможе повернутися. Може бути".

Свої амбіції є і у Масімова. "Він хоче бути актуальним і відмінно вміє використовувати пристрасті Назарбаєва. Але ставити все на боротьбу з Аблязовим він не збирається ", - упевнений Ільяс Храпунов.

код акорди

Розслідування, проведене Ільясом Храпунова, дозволяє нам не тільки оцінити масштаби проведеної проти Аблязова операції, але і зрозуміти, як в принципі діють Назарбаєв і Акорда. Адже в умовах коли реальна конкурентна політика в країні відсутня, а суспільне життя задавлена ​​адміністративним пресом, зрозуміти і оцінити ці механізми вкрай складно. Найкраще це можна зробити, аналізуючи механіку переслідування авторитарної влади своїх політичних супротивників.

Свого часу саме дослідження практики переслідування дисидентів виявило багато пружини радянської влади, ретельно ховалися від "стороннього ока". Як показала історія, цей підхід виявився абсолютно вірним. Радянська влада звалилася, звичайно, не під тиском дисидентів, але через свою внутрішню слабкість, яка найкраще виявлялася в спробах боротьби з ними. Боротьби настільки ж безглуздою, наскільки вона була нещадною.

У нашому випадку завдання істотно полегшується тим, що нам не треба чекати десятиліть, поки не відбудеться обвалення режиму і не будуть надруковані спогади основних учасників процесу. Інформація, якою володіє Ільяс, дозволяє зробити це зараз.

  1. Перше, що відрізняє методи акорди, - це готовність зруйнувати будь-які діючі інститути, будь-то бізнес, громадські організації або ЗМІ, якщо тільки це загрожує тотальної монополії на владу. Це означає, що в цій кризовій ситуації, влада не зупиниться ні перед чим, щоб зберегти її.
  2. У разі якщо її противники перебувають на території іншої держави, Акорда докладає всіх зусиль для того, щоб домовитися у владі цієї держави і забезпечити політичну підтримку в боротьбі з опозицією. Що, запитаєте, у відповідь на цю підтримку можуть запропонувати владі Казахстану? Пропонуємо для відповіді на це питання звернутися до пункту 1. Список навіть найочевидніших політичних поступок, зроблених за останні роки Казахстаном, говорить сам за себе.
  3. Як далеко можуть зайти влади Казахстану в переслідуванні політичної опозиції, яка перебуває за кордоном? Відомо, що близькі за типом Акорд авторитарні режими Латинської Америки не особливо соромилися в засобах. Жертви сумної відомої операції «Кондор» проживали не тільки в країнах Латинської Америки. А відомий чилійський дипломат і економіст Орландо, який займав міністерські пости в уряді Альєнде, був підірваний в 1976 році в своїй машині в центрі Вашингтона агентами Піночета. Судячи з настроїв вищих чинів акорди, відображених в матеріалах, якими володіє Ільяс Храпунов, подібний варіант дій зовсім не виключений.
  4. Готовність акорди наймати найбільш високооплачуваних консультантів для переслідування своїх супротивників за кордоном. Навіть при наявності повної політичної підтримки (як це відбувається в Росії) оточення Назарбаєва вважає за краще віддавати основний підряд на полювання приватникам. Робиться це з різних причин. Перш за все тому, що така практика дозволяє "ефективно освоїти" виділені на війну кошти. А крім цього і поживитися "конфіскованими" активами. Як то кажуть, війна все спише.
  5. Звернення до приватних консультантів "в законі" пояснюється ще відсутністю власних професійних працівників. Власне, вся робота казахстанських підрядників в справі Аблязова (як показує практика того ж "Болашак") зводиться до пошуку довірених юристів на Заході. Це також чудово характеризує реальний рівень професійної підготовки фахівців сучасного Казахстану.
  6. Приватні армії всіляких консультантів, юристів і бойовиків акорди наймаються в інтересах "третіх осіб" - приватних або корпоративних. Таким чином, Акорд вдається зберегти обличчя свої партнерам, яким не доведеться доводити в судах, чому вони працюють на президента, який якимось "дивним" чином перебуває при владі вже без малого чверть століття.
  7. "Аутсорсинговая модель" (активна передача по суті державних функцій довіреною приватним особам), яку Назарбаєв взяв на озброєння з найперших років свого перебування при владі, за останні роки перетворилася в справжню систему, що діє вже на всіх поверхах влади. Це знищує на корені саму можливість появи в країні еліти, що відповідає в общем-то загальної стратегії Назарбаєва щодо збереження своєї особистої влади. Правда, як показала афера Гиффена, залишається неясним, хто кого в кінцевій тозі контролює.

Оригінал матеріалу в форматі PDF

І якщо найнятих консультантів можна зрозуміти - вони просто працюють за гонорари, то як виправдати позицію цих ще молодих, але вже цинічних громадян?
Що, запитаєте, у відповідь на цю підтримку можуть запропонувати владі Казахстану?
Як далеко можуть зайти влади Казахстану в переслідуванні політичної опозиції, яка перебуває за кордоном?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация