Код нації: як виглядають і чим займаються сучасні козаки

Світогляд. Пільг від держави козаки не мають і покататися безкоштовно в міському транспорті не можуть.

Фото: Олег Локтєв

Наші співвітчизники зараз з гордістю підкреслюють свою приналежність до української нації. Але на питання "Що значить бути українцем?" або "Що таке бути нацією?" може відповісти далеко не кожен.

Нація, за загальноприйнятим визначенням, - це суспільство людей, які через єдину долю знаходять єдиний характер. У кожної нації є ДНК - унікальний код, який захований в самому простому і, здавалося б, зрозумілою - обереги, казках, піснях. У попередніх публікаціях спецпроекту "Секрет нації" ми писали про код, "зашиті" в мотанках, колискових, писанках, вишиванках, казках, гуморі. Цього разу ми вирішили поговорити про українських вояків, думки про яких останнім часом розділилися. Одні кажуть, що козаки були простими найманцями, що вбивають за гроші, інші - що це було сильне волелюбна військо, що захищало свою батьківщину. Отже, ким насправді були козаки і чим вони займаються зараз, ми дізнавалися у історика Олександра Притули, Глави координаційної ради з питань козацтва Дмитра Сухініна і заслуженого артиста України, який став в нашій країні особою сучасного козацтва, - Олега Григор'єва.

"Наша нація багатогранна. Але в основі її лежить поняття" Воля ", а не" свобода ", - пояснює Олександр Притула. - Вільний людина, крім свободи вибору, має ті якості, якими наділяє його простір і сам Всевишній. Свобода потрібна рабам, які за неї борються. А козаки - це спочатку носії вільного способу життя. Люди, які прагнуть бути вільними, створили Запорізьку Січ, яка розросталася волелюбними людьми з різних країн. Тризуб на нашому гербі є не що інше, як зашифроване слово "Воля". Гасло Нестора Махно був "Земля і Воля ", УПА йшла під" гаслом "" За вільну Україну ". Ген волі простежується в українцях протягом всієї історії з часів козацтва. Сама" Воля "відображається в чотирьох" С "- самоорганізація, самозахист, самозабезпечення, самореалізація. Звідси і постійне наше прагнення до самостійності і незалежності ".

Між істориками тривають вічні суперечки про вік козацтва. Хтось каже про триста роках, хто про півстоліття. "Вважаю, що козацтво існує мінімум тисячу років, - впевнений історик Олександр Притула. - Наприклад, ще в билинах Іллю Муромця називали відважним козаком. Є версія, що козацтво як організацію привнесли на наші землі лицарі-госпітальєри (ХI століття, південь Італії). за іншою версією, козацтво - це форпост оборони Польщі проти татар і турків. за радянської версії, козаками називали рабів-утікачів.

Сам термін теж викликає безліч суперечок. Походження слова "козак" пов'язують з тим, що козаки носили косу, з часом що перетворилися в козацький чуб - оселедець. У перекладі з тюркського "козак" - воїн степу. У нашій міфології існував бог Хорс, його зображували з соколом (в перекладі з давньоєгипетського "Хорс" означає "сокіл"). Якщо врахувати, що колиска козацтва - Хортиця, тобто "острів Хорса", то неважко простежити діалог цивілізацій. На нашому тризубі теж можна розглядати падаючого сокола. Запорізька Січ, що проіснувала 300 років, - найяскравіший прояв духу козацтва. Після її розгону частина козаків перебралися на Одещину, сформувавши військо вірних Катерині козаків, згодом переправлених нею ж на Кубань, звідки і з'явилися кубанські козаки. Інша частина створила Задунайську Січ, відправившись за Дунай охороняти кордони Турецького князівства.

Ідеологія козацтва внесла свою лепту в розвиток світової цивілізації. Нащадками козаків були Джон Пол Джонс - творець американського морфлота, генерал Трубчанинов - творець американської морської піхоти, Пилип Коновал - засновник англійського спецназу ".

"СЕЙЧАС КОЗАКИ на піку ПОПУЛЯРНОСТІ"

Нам вдалося поговорити з Олегом Григор'євим, який ось уже 24 роки є носієм образу козака. Його друкують на білбордах і знімають в промороликах про Україну. "На момент створення кінного театру" Запорізькі козаки "в 1992 році я жив і працював у Ленінграді, але мріяв перебратися в більш теплі краї, - згадує заслужений артист України. - Єдиною умовою прийняття в трупу були оселедець і вуса. Через два дні я був на острові Хортиця (Запоріжжя), і це було щастям для мене! Адже все моє дитинство пройшло на Верхній Хортиці, біля легендарного запорізького дуба. Я прекрасно пам'ятаю розповіді діда Дикуна, доглядача багатовікового дерева, про запорозьких козаків. Мій батько чудово малював, нерідко геро ями його картин були козаки. Тому те, що я вжився в цей образ - не випадковість. Не можу сказати, що спосіб життя у мене тільки козацький. Я їжджу не на коні, а на сучасній машині, ношу не тільки шаровари і жупан, але і модні костюми. Але стан душі у мене козацьке - це однозначно. А ніхто з мого оточення вже не уявляє мене в іншому образі ".

Багато козаків стали на захист своєї країни, змінивши театр на бойову форму.

Олега Григор'єва часто запрошують і на зйомки в кіно, на ТБ і різні заходи, і навіть на корпоративи. Причому платять козакам непогано - за участь в корпоративі цифра може варіюватися від 500 до 8000 грн. "Але щоб в тебе бачили козака, потрібно не просто його зображувати, а знати історію, традиції та культуру." Пустушки "ніхто не повірить, - каже нам Олег Григор'єв. - У мене близько 20 учнів, яким я передаю свої знання і навички. вважаю, що козацьку науку необхідно передавати молоді, щоб не перервався код нації, закладений в нас багато століть назад. Будучи вже більше 20 років носієм образу козака, я мимоволі спостерігаю хвилі зростання і спаду популярності козацтва в суспільстві. Падіння авторитету образу наших предків пов'язую хіба що з тими політи ами, які використовували козацтво в меркантильних цілях, і тією частиною козаків, які примикали до всякого роду сумнівним проектам. Але політики приходять і йдуть, а нам з вами тут жити, тому честь для мене - першорядна. Сьогодні мені здається, що в Україні пік популярності козацтва: це пов'язано з тим, що багато козацьких організації стали на захист України в неоголошену війну, змінивши театральні костюми на бойову форму. Хоча, звичайно, потрібні серйозна ротація в козацьких організаціях та законодавчі акти, що регламентують козацьку діяльність. Було б добре, якби постала козацька воєнізований підрозділ, яке носило б єдину форму. Воно могло б, наприклад, супроводжувати президента України на офіційних прийомах - так, як супроводжують нацгвардейци англійську королеву. Потрібні і козацькі школи, за прикладом суворовських училищ. Все це позитивно позначилося б на іміджі нашої країни ".

ПОСВЯЩЕНИЕ: КНУТ І ГОРІЛКА

"Посвята в козаки ми проводимо за старовинними обрядами, - каже Олег Григор'єв, актор кінного театру на острові Хортиця. - Під час обряду я вибиваю гілочку, яку учасник тримає в зубах або руках, батогом. Потім даю випити склянку горілки з козацької шаблі. Видовище не для людей зі слабкими нервами: театр театром, але для очікування удару батогом з гілочкою в зубах потрібна певна сміливість. Я вношу в цей старовинний обряд і елементи шоу: під час збивання гілочки батогом, під героя обряду підливають воду, імітуючи його переляк. За такі свої " страждання "учасник про отрути отримує грамоту посвячення в ряди козаків. Хоча, звичайно, іноді ми відходимо від канонів: наприклад, одного разу на корпоративі "присвятили" в козачки сімох жінок. А ось один з президентів величезної корпорації при посвяченні втік з майданчика, як тільки я спробував збити батогом з його голови козацьку шапку: мабуть, подумав, що на нього будуть нападати ".

"СУВЕНІРИ" ДЛЯ ДЕПУТАТІВ І РОЗКОЛ НА РЕЛІГІЙНІЙ ПОЧВІ

Сучасне козацтво - це громадські організації, котрі переслідують найрізноманітніші цілі, причому не завжди благі. Питання про те, щоб відповідати високим стандартам предків, для таких козаків і зовсім не варто, журяться експерти. Деякі з таких організацій просто фейковий: "Товариств, пов'язаних з козацтвом, сьогодні в Україні сотні в кожній області - не рахуючи тих, що за межами нашої країни, - каже історик Олександр Притула. - Але є й ті, які серйозно займаються просвітницькою діяльністю, патріотичним вихованням молоді і беруть активну участь у військових діях - як на лінії фронту, так і в тилу. як і будь-яка громадська організація, козаки існують завдяки добровільним пожертвам. і що гріха таїти: деякі обмежую ся лише збором грошей і навіть торгують генеральськими козацькими званнями і мундирами. Цим вони оскверняють козаків, які дійсно багато роблять для своєї країни. Позитивний приклад цьому - отаман Генічеського козацтва Сергій Галич . У розпал кримських подій до нього прийшла організована озброєна група російських донських козаків з пропозицією перейти на їхній бік, а він їх "послав" прямим текстом! Підрозділ Сергія Галича першим організувало блокпости на кордоні Херсонської області.

Думаю, зараз відбувається очищення суспільства від псевдоказацкіх спілок. З'являються справжні патріоти, десятки їх пішли добровольцями на фронт ... Для тих, хто вважає козаків просто "сувенірами", я б порадив познайомитися з діяльністю 37-го добровольчого козачого батальйону, який воює за нас на Донбасі ".

Козацтво СЬОГОДНІ. Новітню історію можна, мабуть, починати з січня 1992 року, коли була сформована єдина всеукраїнська громадська організація "Українське козацтво". "З роками структура почала набувати авторитет в суспільстві, в рядах козаків виявилося багато шанованих і значущих в країні людей, - продовжує Олександр Притула. - Україна в ті часи отримала незалежність лише юридичну, а за фактичний суверенітет потрібно було боротися, в тому числі і з внутрішніми ворогами. А так як козацтво і Україна - синоніми, багато політиків використовували цей ресурс в своїх цілях, на виборах. у 1994 році в єдиному українському козацтві стався розкол на грунті релігійних уподобань, неоднозначного ставлення до ист оріческая подій (воїнам УПА) і ін. Доходило до смішного: наприклад, зі складу організації "Запорізьке Військо Низове" вийшла частина людей, які створили організацію "Військо Запорозьке Низове". А якщо вже був прецедент, дроблення продовжилося. Треба сказати, що останній гетьман українського козацтва - Володимир Савович Мулява - був прихильником єдиного союзу козаків і до останнього намагався зберегти цілісність. Будучи народним депутатом двох скликань, заступником міністра оборони і професором філософії, він розумів сутність козацтва Ук раїни та знав, чим загрожує розкол. Але з роками і за станом здоров'я він не міг протистояти дробленню козацтва.

Ну а в Росії, наприклад, є закон "Про козацтво", і там козаки фінансуються з держбюджету. Може, в цьому є сенс - особливо якщо згадати, наприклад, останній Майдан в Запоріжжі, коли частина козаків вийшла проти свого народу на боці антиМайдан, так як фінансувалася з кишені одного з олігархів. Ті "ряджені козаки" пробули стільки, за скільки їм заплатили, але встигли неабияк зіпсувати авторитет і собі, і всьому українському козацтву. Після цього на спеціально скликаному козацькому колі було прийнято рішення про заборону козакам виконувати жандармські функції, а також брати участь в розгоні будь-яких мітингів та демонстрацій ".

Символ України. Казаков багато хто хоче використовувати в своїх цілях.

СТАТИ КОЗАКОМ: РЕКОМЕНДАЦІЇ І ВИПРОБУВАННЯ на блокпостах

Як розповіли нам в організації "Запорізьке Військо Низове" Запорізька Січ ", є такий старовинний заповіт:" Козаком потрібно народитися, козаком треба стати і козаком треба бути ". Козаком може стати не тільки українець - адже мова йде не про національність, а про спосіб мислення і стиль життя людини.

Щоб взяли в козаки, потрібно заручитися рекомендаціями двох козаків, після пройти тривалий випробувальний термін в організації - від року до п'яти років. Протягом цього часу неофіт чергуватиме на блокпостах, займатися волонтерською діяльністю, спілкуватися з молоддю. За підсумками "випробування" козацьке "коло" вирішить, чи варто приймати вас в козаки чи ні. І якщо приймуть, є шанс в майбутньому дорости навіть до отамана. А ось пільг від держави козаки не мають, так що покататися безкоштовно в тролейбусі козак не зможе. Це спосіб мислення, і життя - не засумуєш. "У молодості я ходив в кінні походи в повному козацькому обмундируванні, - розповів нам один з козаків-старожилів. - Пам'ятаю, в баштані попросили охоронця поля пригостити нас динею. Той відповів:" Бери, козаче, скільки забереш! "А я зав'язав низ шароварів і набив в обидві штанини 54 дині! Він аж здивувався. А якось ми гуляли по Одесі з учителем - Анатолієм Бондаренком, і нам зустрівся один одесит-гуморист. Він з притаманною одеситам іронією вигукнув: "Тарас !!!" На це Анатолій Петрович, витримавши "драматичну" паузу, басом парирував: "згине !!!" Той сторопів, впав пя тією точкою в брудний одеський сніг і кілька хвилин не вставав ".

НАШІ розірвала договір з донськими козаками У 2014 РОЦІ

"Без козацтва, на мій погляд, неможлива була б сучасна незалежна Україна, - впевнений Дмитро Сухінін, голова координаційної ради з питань козацтва при Запорізькій облдержадміністрації та голова всеукраїнського комітету з питань козацьких ЗМІ при Верховній Раді отаманів України. - За часів СРСР тема козацтва була не в честі. Але тим не менше, коли потрібно було захищати батьківщину, суспільство відразу згадувало про козаків. Так, багато козаків брали участь в боях у Другій світовій війні. Чимало козаків воювали в партизанських від отрути УПА за свободу і незалежність України в часи тієї ж Другої світової війни, і в період Української народної республіки, і в період Директорії та гетьманства Павла Скоропадського. Козаки - це в першу чергу воїни, і вони зі зброєю в руках захищали принципи державності, як вони їх розуміли свого часу. Зі здобуттям незалежності України козаки "відроджувалися" в основному в рядах інтелігенції, культурологів, істориків і нащадків тих козаків, пам'ять про яких зберігалася в сім'ях протягом багатьох років ".

Спільно з СБУ проводиться кілька охоронних операцій: "Дозор", "Перехоплення" і "Козацький волонтер".

ЗАВЖДИ НА ВАРТІ. За словами Сухинина, сьогодні на захисті південно-східних кордонів нашої країни стоять 10 козацьких організацій. Більш того, які беруть участь в бойових діях 37-й і батальйон "Січеслав" взяли козацьку присягу.

"Об'єднавшись, члени всіх козацьких організацій добровільно вийшли на блокпости, охорону стратегічних об'єктів, чергування на вокзалах. Подібне відбувається в Дніпропетровській, Миколаївській, Херсонській, Одеській областях та Маріуполі. На території нашої області, спільно з правоохоронними органами та СБУ, проводиться кілька операцій, які курируються безпосередньо козаками. Наприклад, операція "Дозор" - чергування на блокпостах, охорона стратегічних об'єктів, захист територіальної цілісності регіону та країни. "Перехоплення" - ви тичних і припинення фактів потрапляння на нашу територію зброї, боєприпасів, проникнення бойовиків. "Козацький волонтер" - це дуже масштабна програма допомоги армії, причому як матеріальна, так і духовна (частина фонду нашої козацької бібліотеки ми регулярно возимо хлопцям на передову) - пораненим воїнам і людям, які опинилися в скрутному становищі ".

ПРОБЛЕМИ. Одна ж з проблем сучасності - це відсутність "Закону про козацтво", вважає Дмитро Сухінін. "Але цього закону немає не через небажання працювати над його створенням, а через різні погляди на нього різних козацьких організацій. Основне розбіжність в тому, кому повинні підкоряться козаки і чи повинні вони взагалі бути під чиїмось керівництвом. Одні вважають , що це повинна бути структура, підпорядкована армії, тим більше у воєнний час. А інші впевнені, що козацтво було, є і має бути вільним і сповідувати свої цінності. Прихильники різних поглядів часто зустрічаються і дискутують, але поки консенсус знайти не виходить. Сподіваюся , колись ми його д остігнем. Я ж вважаю, що наявність козацьких підрозділів в системі Міністерства оборони України - правильний шлях для вирішення цієї проблеми, розвитку держави та її оборони ".

КОЗАКИ В СВІТІ. Если Говорити про козацтво як міжнародному Русі, то таке є в РФ, Амеріці, Австралии, Европе та Канаді. "Не секрет, что на сході Нашої країни проти України воюють люди, Які назівають собі" козаками ", - говорити Дмитро Сухінін. - Хоча Задовго до сьогоднішніх подій БУВ Укладення договір про дружбу, Співробітництво и взаємодопомогу между запорізькімі та Донська козаками. Альо 14 жовтня 2015 року, в День українського козацтва, який відзначають на острові Хортиця, як того вимагає давня козацька традиція, через мародерства і знущань над населенням Донецької області наш договір з донськими козаками був розірваний, а його залишки розвіяні над Дніпром. Сьог одня ніяких контактів з ними ми не підтримуємо. Хоча для повноти картини можу сказати, що в минулому році ми отримали документ з РФ, в якому один з російських отаманів написав українською мовою, запевнивши своєю печаткою та підписом, що він підтримує Україну в боротьбі за її незалежність. Це лист, між іншим, ризикуючи як мінімум своєю свободою, особисто привіз один з представників російських козаків ". (Зараз цей лист зберігається в СБУ. - Авт.).

ЗБРОЯ інформвійну. В інформаційній війні РФ активно використовує тему і образ козацтва. "Більш того, козаки - одне з головних знарядь в цій війні. Тому в Росії в нього вкладаються величезні кошти. Україна не повинна відставати! Сьогодні є рішення Великої Ради отаманів України та Запорізької міськради про підтримку курсу на євроінтеграцію і євроатлантичну інтеграцію, національно-патріотичне виховання. Ми ведемо докладну літопис новітньої історії козацтва на сторінках декількох ЗМІ. Багато області України теж створюють свої патріотичні організації, які формуються також і з числа учасників бойових дей твій і АТО. Важливо, що в навчальних закладах та в суспільстві в цілому зростає інтерес до своєї героїчної історії ".

Читайте найважлівіші новини в Telegram , А також Дивіться цікаві інтерв'ю на нашому YouTube-каналі .

джерело: сегодня Але на питання "Що значить бути українцем?
Quot; або "Що таке бути нацією?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация