Код ксенофоба. У країні знову зростає ненависть до мігрантів, а держава загострює питання на законодавчому рівні

  1. Ласкаво просимо в «русскій мір»
  2. Між імперією і національною державою
  3. Ліга наці

У лютому цього року 34-річний Шерзод Астанаев підвозив молоду пару в московське Ясенів. Поїздка не задалася з самого початку: пасажир - чоловік з банкою пива в руках - всю дорогу виявляв своє незадоволення національністю водія. Астанаев зупинився на заправці, залив бензин, повернувся в салон - і тут же отримав ножове поранення. Пасажир закричав: «Помри, чурка!» «І вдарив мене ножем в лоб, - згадує Шерзод. - Дівчина, яка сиділа поруч, весь цей час мовчала, а коли почалася бійка - закричала ».

Астанаева били ножем; удари, крім чола, припали в руку, ногу і в бік. Працівники автозаправної станції викликали швидку і поліцію. Астанаева забрали в лікарню, а його кривдника не забрали нікуди: приїхали поліцейським він заявив, що на нього напав таксист. В результаті кримінальну справу все-таки завели: слідство вирішило, що в наявності «заподіяння тяжкої шкоди здоров'ю з необережності». Далі почалася традиційна російська забава: слідчі втратили всі записи з камер спостереження, крім однієї (на якій, зрозуміло, нічого не видно), а в прокуратурі заявили, що ніякої спроби вбивства - тим більше з мотивів національної ненависті - і в помині не було. Шерзод Астанаев поїхав додому, до в'язниці ніхто не сів.

Історія московського таксиста з Узбекистану - яскравий, але далеко не поодинокий приклад нової хвилі агресії по відношенню до людей з неслов'янської зовнішністю в Росії. У новинах повідомлень про напади не так багато, і часто - в силу законодавства - вони мають нейтральний забарвлення - «конфлікт на побутовому грунті». З деяких «конфліктів» національну підоснову ретушують самі представники етнічних меншин. Як у випадку з убитим перукарем в Москві в минулому році: узбецького стиліста Даню Адхамова незадоволений клієнт просто заколов шампуром.

Вбивцю-слюсаря засудили на десять з половиною років, голова узбецької автономії в Москві Ренат Маннанов заявив, що «на місці нашого земляка міг опинитися будь-який житель однієї з країн СНД, та й взагалі будь-який росіянин».

Але на відео з камер спостереження чітко видно, що до впав Адхамову не підійшов жоден чоловік, а справа була в людному місці.

І питання, надали б йому допомогу, будь він слов'янської зовнішності, залишається відкритим.

Про що мовчать люди, про те говорять цифри. До кінця літа соціологи Левада-центру зафіксували тривожний зростання ксенофобських настроїв в Росії, хоча за рік до цього все говорили про одне з найвищих рівнів терпимості до людей іншої національності. Позначилася пенсійна реформа, разом з якою закінчилася епоха оптимізму після приєднання Криму. «Це класична ситуація, коли на образ іншого, - не важливо: етнічно, національно або релігійно - переноситься роздратування, пов'язане в тому числі з внутрішніми проблемами», - пояснює соціолог Левада-центру Карина Піпія. В принципі, цифри поки ще неляканих. Вони приблизно такі ж, як в 2013 році, до моменту, коли вся соціологія стала безглуздою через ура-патріотизму. Але повернення ксенофобії в публічне поле означає, що нікуди вона весь цей час не поділася, а вересневе дослідження Левада-центру лише підтвердило, що мова йде про тренд.

У цей момент зіграти на національних почуттях росіян вирішила влада, причому на законодавчому рівні.

Ласкаво просимо в «русскій мір»

Президент Володимир Путін знову звернувся до теми націоналізму, виступаючи на Валдаї 18 жовтня. «Якщо ми будемо випинати печерний націоналізм вперед, поливати брудом представників інших етносів, ми розвалимо країну, в чому не зацікавлений російський народ. А я хочу, щоб Росія збереглася, в тому числі і в інтересах російського народу.

У цьому сенсі я і сказав, що найправильнішим, справжнім націоналістом - і найефективнішим - є я.

Але це не печерний націоналізм, безглуздий і придуркуватий, який веде до розвалу нашої держави, - ось у чому різниця », - сказав президент.

Виступ Путіна на Валдаї в 2018 році

Всього через тиждень на противагу цій риториці Путін висловився про знесення циганських селищ в Тульській області: «Чого гріха таїти, треба прямо говорити про це: там професійно займаються розповсюдженням наркотиків, люди просто не хочуть поруч проживати». Президент, по всій видимості, читає соцопитування: в липні кількість людей, які назвали присутність циган в Росії «небажаним», склало 32% опитаних, в два рази більше, ніж роком раніше. На другому місці в цьому опитуванні китайці, але про них президент поки мовчить. Повною мірою свій «ефективний націоналізм» Путін демонструє в новій концепції міграційної політики, яку він представив на VI Всесвітньому конгресі співвітчизників 31 жовтня.

Концепція поки виглядає рамкової, основні підзаконні акти будуть прийняті не раніше ніж через три місяці. Але вже в цьому «було б добре, щоб" простежується сильне зміна ставлення до російськомовних і до всіх інших. Тепер міграційна політика «сприяє вирішенню завдань у сфері соціально-економічного, просторового і демографічного розвитку країни, підвищення якості життя її населення, забезпечення безпеки держави, захисту національного ринку праці, підтримки міжнаціонального і міжрелігійного миру та злагоди в російському суспільстві, а також в сфері захисту і збереження російської культури, російської мови та історико-культурної спадщини народів Росії, що становлять основу її культурного (цивілізаційного) коду ». Мігранти оголошуються лише «допоміжної» силою, при тому, що окремо обмовляється, що останнім часом закони щодо приїжджих тільки посилилися - і правильно: нема чого, мовляв, їздити кому попало.

У лютому цього року 34-річний Шерзод Астанаев підвозив молоду пару в московське Ясенів

Двірник Мухіддін. з проекту «Москвичі» ( «Нова газета»). Фото: Влад Докшін / «Нова газета»

Іноземцям приїжджати в результаті теж можна, але бажано, щоб вони їхали не в Москву, Петербург чи Краснодарський край, а куди-небудь в депресивний регіон "для задоволення своїх економічних, соціальних і культурних потреб».

«Це взагалі анекдот. Людей збираються засунути в кріпосне право, - обурюється правозахисник Валентина Чупик. - Вони ці регіони колючим дротом обнесуть? Відберуть паспорти?

Я думаю, що вони будуть брати з людей хабарі за те, що люди нібито там знаходяться - як це зараз відбувається з РВП (дозволом на тимчасове проживання. - В. П.). Практично всі люди з РВП в Смоленській області, в Калузькій області знаходяться в Москві. Ці люди платять по 15 тисяч рублів на рік, коли приїжджають подавати повідомлення про продовження перебування. Вони платять ці гроші, щоб їх там безперервно «бачили».

Новий документ прийшов на зміну попередній редакції концепції, яка взагалі-то мала діяти до 2025 року, але працювала погано: основною ідеєю там була програма переселення співвітчизників, яка виконувалася як попало. До вересня 2017 року Росію офіційно переїхали 656 тисяч чоловік, але це не зовсім ті цифри, яких чекали від програми (особливо з урахуванням того, що за останні пару років істотний внесок в цю цифру внесла Україна).

«На зустрічі з правозахисниками кілька років тому Путін мені особисто сказав: потрібно, щоб до нас приїжджали в продуктивному віці, слов'янського способу (саме так і сказав) і добре освічені.

На що я йому відповіла: «Можливо, ви не помічаєте, але нам дуже видно, що саме такі люди виїжджають з Росії», - журиться Світлана Ганнушкіна з «Цивільного сприяння». Свіжа концепція - оммаж «русского мира», але проблему наповнення Росії молодими російськими з інших країн вона так і не вирішує: все, хто хотів виїхати раніше, вже поїхали, а тепер в сусідніх країнах залишилися старі - з ними демографію НЕ розвинеш.

У новому указі спочатку мало конкретики, чому пункти про «цивілізаційний код» виглядають ультранаціоналістичними.

«Я порахувала: в концепції дев'ять разів згадується слово« безпека », шість разів згадується слово« російський »і тільки три рази згадується слово« мігрант ». Що це за концепція міграційної політики, в якій про міграцію і мігрантів практично нічого не згадується? - бушує Чупик. - «Русскій мір» прямим текстом не вказано, там вказані «російські», «російськомовні», «володіють російською мовою». Але я думаю, що якщо це не прописано безпосередньо, то буде проговорюватися дуже активно ».

Будуть брати більше хабарів з усіх, хто в нову концепції не потрапляє за зовнішніми ознаками «російськості», погоджуються експерти. Введені в липні поправки до міграційного законодавства, за якими приїжджий повинен жити винятково там, де зареєстрований, вже дозволяють перевести відносини з мігрантом в стадію «будемо домовлятися або як?». Але і без цих поправок способів нажитися на приїжджих досить.

Неслов'яни можна і не платити, але тоді нарвешся на депортацію, яка сильно ускладнює в'їзд назад (і точно розтягує його в часі).

«У законі не розмежовуються типи міграційних порушень на серйозні проступки і незначні правопорушення, - каже керівник порталу migranto.ru Світлана Саламова. - У іноземної компанії, що виробляє телефони, чий офіс розташований в Москві, кільком співробітникам закрили в'їзд, тому що вони, паркуясь поруч з офісом, поставили машини в недозволеному місці. А в 2017 році більш ніж десятку робочим з Узбекистану і Таджикистану закрила в'їзд через куріння в недозволеному місці, хоча серед цих людей були некурящі ».

Між імперією і національною державою

Традиційний в останні роки «Русский марш» націоналістів 4 листопада в 2018 року зібрав у Любліно близько 300 осіб. Запевнення президента в тому, що він «головний націоналіст», всі опитані кореспондентом «Новой» учасники «Російського маршу» сприймають в кращому випадку зі скепсисом. «Путін просто підіграв національної ідеї. Він розумний адже і талановита людина. Іноді політики перехоплюють рух, навіть входять в рух, щоб його очолити », - міркує з видом знавця чоловік 50 років в чорному капелюсі. Представлятися він не став, але на марші ходить «з дня заснування».

«Русский марш» -2018 «Русский марш» -2018. Фото: Вікторія Одіссонова / «Нова газета»

Загравання російської влади з націоналістичною риторикою ультраправі вважають «недостатніми».

«Путін це заявляє, а ось на рівні документів це ніяк не знаходить відображення, - нарікає перший заступник голови комітету Державної думи у справах СНД і зв'язків зі співвітчизниками Костянтин Затулін. - Рада з національного розвитку прийняв рішення розвивати тезу «російської нації». Тобто ми йдемо по шляху Радянського Союзу - єдиний радянський народ. Президент в цих питаннях коливається ».

Документ, затверджений Путіним, Затулін вважає «чимось середнім між бажаним і вже наявним», а взагалі, політика відносно співвітчизників-репатріантів сильно буксує на рівні Держдуми і уряду, які не можуть вирішити, як ставитися до приїжджають в Росію людям.

Затулін, як і правозахисники, звертає увагу на те, що нова концепція фактично переводить питання отримання громадянства різними людьми під контроль президента.

«Нове керівництво цього напрямку в АП висловило побажання заздалегідь ознайомити депутатів з цією концепцією. Але нам прислали концепцію в той момент, коли вона вже йшла на підпис президенту. Всі наші міркування, висловлені під час обговорення, жодним чином не вплинули на цю концепцію. У документі не дуже ясно вся міграція розділена на два потоки - репатріація та міграція (трудова, освітня та інші), - говорить Затулін. - Ми в Держдумі і я особисто виступаємо за те, щоб виділити повернення співвітчизників і назвати речі своїми іменами - репатріацією. У нас до цього веде прийняття в 2007 році державної програми добровільного переселення співвітчизників до Росії. По суті, вона виродилася в програму пошуків трудових ресурсів серед співвітчизників. Повернетеся ви в Росію чи ні, сьогодні залежить від того, потрапите ви в квоту в конкретному регіоні чи ні. А потрапите ви в неї чи ні залежить від того, чи та у вас професія, яка потрібна цьому регіону, або не та. Яка ж це репатріаційної програма? »

Можливо, невдоволення концепцією з різних сторін - наслідок суперечливою моделі, закладеної при її прийнятті.

«Риторика національної держави наростає:« Ми росіяни, у нас російська культура, російська світ, міграція - це небезпека », - і так далі. Але в цьому немає якоїсь однозначності. Все ж Росія - велика країна з різними населенням. Головне, що вона себе мислить не як національна держава, а як світова держава з амбіціями впливу на багато інших країн. Це можна назвати імперією. Росія продовжує розглядати себе як цивілізацію, як цілий світ. Між цими двома риторики, між цими двома ідеями йде боротьба. Їх намагаються поєднати один з одним », - міркує етнолог Сергій Абашин.

Нова політика Росії по відношенню до приїжджих говорить, що країна із задоволенням і спрощеним механізмом буде приймати людей, які відчувають себе не росіянами, а російськомовними. Але біженці з південного сходу України напевно швидко пройдуть за новим документом «фейс-контроль» (за однією з версій, під них новий документ і був написаний). А ось з казахами, киргизами, вірменами - навіть з урахуванням вимоги Путіна спростити процедуру приїзду «співвітчизників» з країн ЄАЕС - може бути накладка.

Георгій Шишков, представник Комітету «Нація і свобода», один з організаторів «Російського маршу» -2018 Георгій Шишков, представник Комітету «Нація і свобода», один з організаторів «Російського маршу» -2018. Фото: Вікторія Одіссонова / «Нова газета»

Костянтин Затулін пропонує затвердити на законодавчому рівні список націй і народів, історично проживають на території Росії, і з цього переліку вже визначати, простіше буде людині стати росіянином чи ні.

«На це ніхто не наважується, бо це відразу піднімає масу лицемірства і політкоректності, що те саме лицемірства. Раптом ми когось скривдимо, когось не врахуємо. У нас, відповідно до перепису, на території Росії 190 націй і народностей, в тому числі нігерійці. Чи вважаєте ви нігерійців народом, історично проживають на території РФ? Можливість спекулювати на цьому процвітає », - пояснює казус депутат.

Ліга наці

Нова концепція міграційної політики - це не тільки спроба впихнути «русскій мір» в законодавчий контекст, а й, звичайно, частина гри на публіку, яка останні п'ять років відгодовують пропагандою подібних ідей через телеефір. Коли є необхідність, ідеї «російськості» завжди можуть постояти в сторонці: саме так, зокрема, проводиться міграційна амністія для порушників з Узбекистану і Таджикистану.

Для жителів України такої амністії, до слова, немає, тому що Шавкат Мірзіяєв і Емомалі Рахмон дружать з Кремлем і домовилися, а Петро Порошенко не дружить і не домовився.

Володимир Жириновський, якого в 2013 році після декількох ефірів на ТБ звинувачували в «нацизмі» навіть свої колеги по парламенту, минулого тижня приїхав в Душанбе і заявив, що його партія буде «домагатися прийняття закону про особливий статус жителів Таджикистану під час перебування в Росії ». «Щоб вони не відчували себе мігрантами і розуміли, що Росія - їхня друга батьківщина, як це було в СРСР. А Батьківщина-мати любить всіх своїх дітей, і немає ніякої різниці, де вони працюють, - на алюмінієвому заводі в Сибіру або в Турсунзаде », - сказав лідер ЛДПР і тут же додав, що« створення Середньоазіатського федерального округу Росії - неминучий процес ».

Всі ці метання політиків з однієї крайності в іншу в кінцевому підсумку чистої води популізм. У великих дозах він стає занадто небезпечний і веде до сплеску тієї самої ксенофобії, яка жевріла в російських громадян останні п'ять років. «У 2013 році, коли антимігрантські фактор використовували всі політики, - і на виборах, і в ЗМІ - ми фіксували максимальні значення індикаторів ксенофобії», - нагадує Карина Піпія з Левада-центру.

Двірник Мухіддін Двірник Мухіддін. з проекту «Москвичі» ( «Нова газета»). Фото: Влад Докшін / «Нова газета»

Правозахисний центр «СОВА» в цьому році зафіксував два випадки організованого нападу можливих неонацистів на людей. Одна ситуація описує напад на людей в вагонах приміських поїздів (так звана акція «білий вагон»), друга історія - стала широко відомою серія нападу на бездомних та приїжджих з інших країн на півночі Москви.

За даними слідства, мінімум два молодих людини різали ножем людей на камеру, вважаючи бездомних «нижчим і непотрібним шаром суспільства».

Користувачі сайту «Двач» знайшли сліди нападників в групах, присвячених неонацизму (більшість з них зараз заблоковані).

«Це радикальна форма проявити насильства, Пожалуйста народжує Загальний рівень насильства в суспільстві, помножений на масового ксенофобію, - говорити директор центру« СОВА »Олександр Верховській. - мігрантів много мовляв, не люблять, но мало де ріжуть з такою інтенсівністю ». Останнім часом таких історій стало менше, уточнює він, оскільки поліцейських зусиль за останні 10 років було в надлишку - внутрішній ксенофоб в росіянина розуміє, що бити мігранта загрожує позбавленням волі. До того ж зовсім вже радикальних неонацистів зараз точно «на порядок менше». І їх число вимірюється «десятками», що, звичайно, теж багато.

Якщо раз по раз говорити про «цивілізаційну перевагу», «цивілізаційної ролі» і інших прикордонних речі, які не дуже усвідомлюючи наслідки, а тільки з розрахунком на тимчасові вигоди, це призведе до того, що ми отримаємо нову армію людей, кидаються з ножами на людину іншої нації. Такий армії побоюється навіть ФСБ 7 листопада про «зростанні кількості радикальних угруповань, які закликають до насильства проти мігрантів», на нараді спецслужб заявив Олександр Бортніков.

Можливо, в таксі таких нападів правда буде небагато. Держдума зараз думає про те, щоб заборонити мігрантам працювати водіями. Чистий безпеку, ніякого расизму.

Вони ці регіони колючим дротом обнесуть?
Відберуть паспорти?
Що це за концепція міграційної політики, в якій про міграцію і мігрантів практично нічого не згадується?
Яка ж це репатріаційної програма?
Чи вважаєте ви нігерійців народом, історично проживають на території РФ?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация