Код да Вінчі: 10 міфів про Леонардо

  1. Леонардо не закінчив жодної картини
  2. Великий живописець був бастардом
  3. Леонардо да Вінчі робив нотатки дзеркальним листом
  4. На фресці «Таємна вечеря» поруч з Христом Леонардо зобразив жінку
  5. Мона Ліза з картини Леонардо існувала в реальності
  6. Леонардо винайшов вертоліт
  7. Леонардо підробив Туринську плащаницю
  8. Леонардо винайшов велосипед
  9. На честь Леонардо да Вінчі назвали моль
  10. Леонардо помер на руках у короля Франції

Про картинах і винаходи генія розповідають майже стільки ж легенд, скільки про нього самого. «Навколо світу» розібрався, чи правда, що ...

До сих пір не доведено, що цей малюнок Леонардо - автопортрет
До сих пір не доведено, що цей малюнок Леонардо - автопортрет

Леонардо не закінчив жодної картини

Ні. Таку репутацію художнику в очах нащадків створив його молодший сучасник Джорджо Вазарі в «Життєписах найбільш знаменитих живописців ...». На думку мистецтвознавця Абрама Ефроса, біограф Леонардо перебільшив перфекціонізм художника, щоб вивести з історії його життя мораль: «Заради тези про безпліддя експериментаторства Вазарі забороняє Леонардо да Вінчі закінчити хоча б одне з його творів, всупереч фактам, які за часів Вазарі були ще більш очевидні , ніж нині ».

Вважається, що в цьому будинку XV століття в селі Анкиано Леонардо народився і провів дитячі роки
Вважається, що в цьому будинку XV століття в селі Анкиано Леонардо народився і провів дитячі роки. Насправді сім'я да Вінчі купила будинок через 30 років після появи художника на світ

Великий живописець був бастардом

Так. Леонардо, який народився 15 квітня 1452 року - побічний син нотаріуса з тосканського містечка Вінчі. Мати звали Катериною, це відомо із записів, залишених дідом майбутнього художника. Вона, швидше за все, була селянкою.

Коментарі дзеркальним листом до малюнка пристрої для дихання під водою
Коментарі дзеркальним листом до малюнка пристрої для дихання під водою

Леонардо да Вінчі робив нотатки дзеркальним листом

Так. Збереглися численні записи художника, які легко читаються тільки в дзеркалі. Леонардо взагалі любив експериментувати з листом, в тому числі пиктографическим.

Таємна вечеря
"Таємна вечеря" . фрагмент
Церква Санта-Марія-делле-Граціє. Мілан, Італія

На фресці «Таємна вечеря» поруч з Христом Леонардо зобразив жінку

Ні. Версія, згадана в популярному романі Дена Брауна «Код да Вінчі», ніби по праву руку від Ісуса сидить не апостол Іоанн, а Марія Магдалина, безпідставна. Іоанн, молодший з 12 учнів Христа, традиційно зображувався юним красенем з м'якими, жіночними, точніше ангельськими, рисами обличчя: так підкреслювали чистоту душі апостола. Леонардо написав у вигляді ангелоподібних юнаків та інших святих, наприклад апостола Філіпа на тій же фресці і Іоанна Хрестителя.

«Мона Ліза (Джоконда)»
«Мона Ліза (Джоконда)». фрагмент
Музей Лувр. Париж, Франція

Мона Ліза з картини Леонардо існувала в реальності

Так. Є багато версій: ніби цей портрет Леонардо писав з себе, з учня, зобразив образ матері, що зберігся в пам'яті ... Але джерела підтверджують: мона (т. Е. «Пані», не ім'я, а шанобливе звертання до жінки) Ліза, дружина торговця шовком Франческо Джокондо, жила на початку XVI століття у Флоренції. Вазарі писав, що Леонардо, працюючи над її портретом, запрошував музикантів і блазнів розважати даму, щоб її посмішка залишалася природною, незважаючи на втому від сидіння в одній позі. Леонардо нерідко обігравав на портретах імена і прізвища. Можливо, і цю жінку він хотів зобразити усміхненої, оскільки giocondo в перекладі з італійської означає «веселий».

Креслення повітряного гвинта, намальований Леонардо
Креслення повітряного гвинта, намальований Леонардо

Леонардо винайшов вертоліт

Ні. У його зошитах є креслення машини, яку піднімає над землею гвинт з натягнутою на каркас парусини. Вирощують гвинт повинні були люди вручну, і на ділі така машина навряд чи злетіла б. Британський історик авіації Чарлз Гіббс-Сміт вважав, що принцип використання обертового гвинта для польоту художник не придумав, а підглянув: так працювали дитячі вертушки, відомі щонайменше з XIV століття. Однак в XX столітті батько вертольотобудування Ігор Сікорський говорив, що на винаходи його надихнув креслення Леонардо.

Туринська плащаниця
Туринська плащаниця. фрагмент

Леонардо підробив Туринську плащаницю

Ні. Письменники-конспірології Лінн Пікнетт і Клайв Прінс присвятили цілу книгу версії, що таємнича пелена, на якій нібито закарбувалися лик і тіло Христа, насправді перша в історії фотографія, зроблена Леонардо в ході його експериментів з камерою-обскура. Згадки про Туринську плащаницю в джерелах відносяться ще до XIV століття, однак письменники вважають, що тосканський геній удосконалив непереконливу підробку, написану фарбами. Правда, самі вони зуміли отримати схоже зображення за допомогою камери-обскури, тільки застосувавши речовини, відкриті в кінці XVIII століття. І надруковані на тильній стороні завіси, як у випадку з Туринської плащаницею, «фотографія» не могла б.

У музеї Леонардо в місті Вінчі відтворили велосипед за кресленням
У музеї Леонардо в місті Вінчі відтворили велосипед за кресленням

Леонардо винайшов велосипед

Ні. У 1974 році історик літератури Аугусто Маринони, читаючи лекцію на батьківщині Леонардо, в Вінчі, продемонстрував здивованої публіки малюнок велосипеда, виявлений в збірнику рукописів генія, відомому як Codex Atlanticus. «Винахід» розтиражували в книгах по мистецтву і навіть зробили по малюнку модель. Однак експерти вважають, що малюнок зроблений не рукою Леонардо. Історик мистецтва Карло Педретті свідчив, що бачив цю сторінку в 1961 році, і там були дві окружності, намальовані поруч, які, очевидно, хтось згодом перетворив на зображення велосипеда.


На честь Леонардо да Вінчі назвали моль

Так. Що мешкає в Судані моль з сімейства трав'яних огневок носить горде ім'я Leonardo davincii. Першовідкривач цього виду, польський ентомолог Станіслав Блешінскій, вельми почитав Леонардо.

Смерть Леонардо да Вінчі на руках у Франциска I
Смерть Леонардо да Вінчі на руках у Франциска I. Жан Огюст Домінік Енгр. 1818 рік

Леонардо помер на руках у короля Франції

Навряд чи. Франциск I запросив Леонардо до себе на службу, і останні три роки життя той провів у Франції, в замку Кло-Люсі, де і помер. Історію про те, що король був у ліжку Леонардо в його смертну годину, розповів Вазарі. Інший біограф генія, проте, згадував, що Франциску про кончину Леонардо повідомив учень живописця. Сучасний дослідник Чарлз Ніколл сумнівається в правдивості розповіді Вазарі, оскільки на наступний день після смерті Леонардо Франциск випустив королівський едикт в Сен-Жермен-ан-Ле, притому що шлях верхи до цього замку від Кло-Люсі в ті часи займав близько двох діб.

Фото: Alamy / Legion-media (x5), Diomedia, SPL / Legion-media

Повний список з 155 чудес, які потрібно побачити своїми очима, ви знайдете в ювілейному грудневому номері журналу «Вокруг света».

Матеріал опублікований в журналі «Навколо світу» № 12, грудень 2016

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация