Кохінур: таємничий діамант і його прокляття

Діамант Кохінур - один з найдавніших і відомих діамантів в світовій історії. Цьому дивовижному каменю більше п'яти тисяч років. Нинішню назву діаманта перекладається з перської як «Вершина світла», але так цей камінь називався не завжди.

Історія загадкового каменя

Згідно з деякими джерелами, перші історичні відомості про діамант, нині відомому як Кохінур, були знайдені в санскритських рукописах, вік яких перевищує п'ять тисяч років. У древніх документах згадується алмаз під назвою Шьямантака. Насправді ніяких документальних і наукових доказів того, що Шьямантака і Кохінур один і той же камінь, не існує. Дивно також те, що протягом чотирьох тисяч років ні в одному документі подібному тій рукописи, діамант більше не згадувався.

Згідно з деякими джерелами алмаз Кохінур був знайдений в копальнях Голконди на півдні провінції Андра Прадеш приблизно в 1100 році. Колись цей діамант вважався найбільшим відомим діамантом в світі, але на сьогоднішній день, після останньої огранки вага Кохінура становить 105 карат ілі21,6 грам.

До 1304 року діамант Кохінур належав династії індійських раджів з роду Мальва, тоді цей камінь носив іншу назву, яка, на жаль, не збереглося в анналах історії (якщо інша назва, звичайно ж, існувало). У 1304 року розкішний камінь перейшов у володіння імператора Делі на ім'я Алладін Кхілі.

У 1339 діамант виявився в Самарканді, де затримався надовго, майже на триста років. У 1306 році в одному з письмових джерел на хінді вперше згадується про прокляття, яке наздожене будь-якого чоловіка, який буде володіти цим діамантом. Власник діаманта буде володіти світом, говорилося в рукописи, але при цьому зазнає на собі всі біди і неприємності. Згідно з цим пророцтвом тільки жінка або сам Бог міг носити цей діамант, не побоюючись його негативної енергетики.

Одне з найбільш ранніх згадок про діамант Кохінур зустрічається в мемуарах Бабура, першого правителя Індії з династії Моголів. Ця велика людина народився в 1483 році, ім'я Бабур він отримав не при народженні, а дещо пізніше, коли зажив слави великого воїна і завойовника. У перекладі з перської або арабської Бабур значить «лев» або «тигр». Таке прізвисько міг повчити тільки людина, що володіє видатною відвагою і сміливістю. Вважається, що Бабур отримав діамант Кохінур в дар від султана Ібрагіма Лоді.

Нащадок Бабура Аурангзеб практично ніколи не розлучався з діамантом, після його смерті камінь перейшов до його спадкоємців. Онук Аурангзеба Мухаммад не став таким видатним правителем як його дід. У 1739 році в Індію увійшла армія перського шаха Надіра, влада Султана Мухаммада слабшала з кожним днем, у вирішальній битві Султан зазнав нищівних поразки і здався в полон Надіра.

Саме Надир-шах дав легендарному діаманту ім'я Кохінур. Після захоплення трону шах Надир прожив недовго, в 1747 році він був убитий, а Кохінур потрапив в руки одного з його генералів, Ахмада Шах Дуррани. У 1813 році нащадки Ахмад-шаха перевезли діамант Кохінур назад в Індію, камінь став частиною угоди між ними і Раджітом Сінгхом (засновником імперії сикхів). По суті, за рахунок діаманта шах Шуйя, спадкоємець Ахмад-шаха, повернув собі владу в Афганістані.

Після захоплення Пенджабу британськими військами, майно і всі цінності сикхів були вилучені в якості військової компенсації. Розкішний діамант Кохінур був переправлений до скарбниці Ост-Індійської компанії в Лахорі, після чого його вивезли морем до Британії.

У 1850 році власницею діаманта Кохінур стала англійська королева Вікторія. Камінь був виставлений в Кришталевої палаті, але блиск діаманта, як здавалося багатьом, поступався сяйву інших огранених дорогоцінних каменів, і легендарний діамант у королеви викликав певне розчарування. У 1852 році королева прийняла рішення змінити форму діаманта і доручила цю справу голландському ювеліра Кантору, який з роботою успішно впорався, попутно зменшивши камінь до 108,93 карат.

Королева Вікторія з'являлася з діамантом на публіці з особливо урочистих випадках, в своєму заповіті вона написала, що після її смерті Кохінур можуть носити тільки королеви, але не королі. Якщо главою держави ставав чоловік, Кохінур повинен перейти до його дружини. Після смерті королеви Кохінур став частиною королівських регалій. У 1911 році діамант був включений в малу Королівську корону Британії, яку носили всі чоловіки коронованих осіб, включаючи королеву-матір, яка одягала корону з Кохінур на коронацію свого чоловіка в 1937 році, а пізніше на коронацію своєї дочки в 1953 році.

прокляття Кохінура

Рідкісний діамант обходиться без супутньої йому історії про прокляття, і не дивно, що такий древній дорогоцінний камінь , Як Кохінур, згодом обріс легендами і містичними переказами. Кохінур володіли видатні люди свого часу, воєначальники і правителі, логічно, що в їх житті відбувалися досить яскраві і не завжди щасливі події. Однак дослідники, які вивчають історію Кохінура, обов'язково роблять акцент на тому, що життя власників Кохінура були наповнені насильством, вбивствами, каліцтвами, стражданнями і зрадою. Чи існує прокляття Кохінура насправді чи ні, але такі історії змушують людей з відомою обережністю ставитися до таких загадковим коштовностей.

Можливо, королева Вікторія була досить добре обізнана про те, який саме камінь потрапляє їй в руки, і яка його супроводжує слава. З часів королеви Вікторії тільки жінки носили діамант Кохінур в короні.

Історики відзначають цікавий факт: Кохінур належить британським монархам ось уже 155 років, і найдовше їм володіє нинішня королева Єлизавета. На сьогоднішній день діамант Кохінур зберігається в Тауері в колекції королівських регалій.


Статті по темі

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация