Коли горілку можна купити тільки в будні, до 18.00, від 50 доларів за пляшку. Алкогольна політика в світі та Білорусі

  1. 1. Кому продають алкоголь
  2. 2. Обмежують чи продаж за часом
  3. 3. Де продають
  4. 4. Скільки коштує
  5. 5. Як рекламують
  6. 6. Чи дозволяють пити в громадських місцях
  7. Чи працюють обмежувальні заходи на практиці? На прикладі Норвегії
  8. І на прикладі Білорусі
Новий проект указу про обіг алкоголю обговорять в білоруському парламенті.З подачі влади нас можуть обмежити в покупці спиртного після 22 вечора і до 9 ранку."А що - раніше не забороняли?"- можуть заперечити ті, хто не в курсі тонкощів державної алкогольної політики.TUT.BY розбирався, як в Білорусі на офіційному рівні борються з пияцтвом, і порівняв наші антиалкогольні заходи з законами інших країн.

Дані по Білорусі проаналізовані за 2008-2010 роки
Рівень строгості алкогольної політики в Білорусі - середній, вважає головний нарколог Міністерства охорони здоров'я Іван Коноразов. Ми знаходимося десь посередині між зразково-показовими в плані обмежень на торгівлю алкоголем країнами (Ісландія, Швеція, Фінляндія, Норвегія та Австралія) і державами, в яких до вживання і продажу спиртного відношення досить лояльне (Австрія, Грузія, Німеччина, середземноморські країни ).
Не можна забувати і про крайні полюсах: де законом взагалі категорично заборонено вживати алкоголь або дозволено тільки немусульманам (Іран, Кувейт, Лівія, ОАЕ, Бруней і так далі) і де виробництво і продаж спиртного за фактом майже не контролюється (Латинська Америка, деякі африканські країни ). Так, в ОАЕ за вживання алкоголю в громадському місці можна потрапити за грати, а в Болівії домашню "чичу" (брагу з кукурудзи або арахісу) можна купити мало не повсюдно (за дверима вивішують прапор білого або червоного кольору, який вказує, з чого зроблений напій).
В наші дні алкоголь забороняють або обмежують в 80 країнах світу. Ми вирішили провести паралель між Білоруссю і Норвегією. По-перше, Норвегія має багатющий досвід боротьби з алкоголізацією населення (понад 150 років), і дані про результати експериментів є у відкритому доступі. По-друге, як і Білорусь, ця країна входить в "пояс міцних алкогольних напоїв" з відповідною культурою їх вживання (люди п'ють у великих кількостях, щоб "напитися", пияцтво супроводжується гучним поведінкою).
Дані по Білорусі проаналізовані за 2008-2010 роки   Рівень строгості алкогольної політики в Білорусі - середній, вважає головний нарколог Міністерства охорони здоров'я Іван Коноразов

1. Кому продають алкоголь

Білорусь

Кожен школяр знає, що вільно купувати алкоголь в нашій країні він зможе тільки після 18 років. Але час від часу першу самостійну алкогольну покупку пропонують відстрочити - до 21 року.
Вперше з такою ідеєю в 2012 році виступив МОЗ. привели залізні аргументи: на облік до наркологів стають в 25 разів більше алкоголіків у віці від 18 до 21 року, ніж неповнолітніх. Ініціативу підтримали у МВС: кожному десятому повнолітньому з тих, хто йде на злочин під алкоголем, від 18 до 20 років. Очікується, що нововведення візьмуть в цьому році разом з законом про зміну порядку обігу алкогольної продукції на внутрішньому ринку.

Головний нарколог не зміг відповісти, чому, незважаючи на підтримку всіх зацікавлених відомств, з цим рішенням до сих пір затягують. Наводяться доводи про те, що молоді люди в 18 років вже йдуть в армію: чому вони не мають право купувати алкоголь? "Науково доведено, що чим пізніше починати споживати алкоголь, тим менше ризик розвитку алкоголізму. Вважається, що розвиток організму людини і його особистості повністю завершується саме до 21 року".
На думку Івана Коноразова, підвищення вікової планки не вирішить всіх проблем. Спочатку потрібно домогтися того, щоб неухильно дотримувався заборона продавати алкоголь неповнолітнім. За таке порушення, в тому числі повторне, продавець сьогодні карається штрафом. А по-хорошому - повинен позбавлятися ліцензії. Наскільки відомо TUT.BY, в 2015 році розглянуть законопроект, що включає цю норму. Крім того, МВС пропонує офіційно заборонити неповнолітнім вживати алкоголь (парадокс: купувати не можна, а пити по закону можна) і зробити батьків відповідальними за пияцтво дітей. Зараз такі факти найчастіше замовчуються, а хвороба тим часом прогресує.

Норвегія
Напої міцністю до 22 градусів в Норвегії можна купувати з 18 років, більш міцні - тільки після 20.
Інші країни
Найпоширеніший варіант - обмеження на покупку спиртного до 18 років. Але все частіше цю планку піднімають. Так, купити алкоголь в Південній Кореї і Нікарагуа можна з 19 років, в Ісландії, Японії та Парагваї - з 20 років, в США (з винятками), Індонезії, Казахстані, Омані - з 21 року.
У Швеції до 20 років молодим людям продадуть тільки пиво міцністю менше 3,5% об. А в деяких штатах Індії взагалі не варто намагатися купити алкоголь до 25 років.
У Грузії, Данії, Італії вважається, що 16-річний підліток вже має право сам вирішувати, купувати алкоголь чи ні. У таких країнах, як В'єтнам, Уругвай, Того, Гана, вікові обмеження відсутні зовсім.


2. Обмежують чи продаж за часом

Білорусь

У нас до цих пір не існує загального для всієї території країни тимчасового обмеження щодо продажу алкоголю. У цьому році планується офіційно заборонити продаж спиртного з 22.00 до 9.00. А поки місцева влада, починаючи від району і закінчуючи областю, можуть самостійно приймати рішення: дозволяти продаж вночі чи ні.
З останнього: в рамках акції "За здоровий спосіб життя" в цьому році на 2 місяці заборонили продавати алкоголь вночі в Гомелі. Ще раніше в Гомелі та Бресті вводили обмеження на продаж міцного алкоголю вночі вартістю нижче 150 тисяч рублів. У столиці правила змінюються так часто, що за ними важко встежити.
У нас до цих пір не існує загального для всієї території країни тимчасового обмеження щодо продажу алкоголю

Фото: Вадим Заміровський, TUT.BY


За словами головного нарколога, статистика показує значний ефект від експериментів по обмеженню нічної торгівлі алкоголем: зниження злочинності, смертності, травматизму. "Єдиний аргумент, який можуть у випадку з нічної торгівлею привести продавці, - це падіння їх доходів", - вважає Іван Коноразов.
Денний сухий закон в Білорусі також періодично застосовується. Практично по всій республіці обмежують продаж алкоголю в день шкільних випускних. У деяких районах селян позбавляють доступу до алкоголю під час посівної чи жнив. Головного нарколога особливо запам'ятався досвід трезвеющей Вітебської області, де обмежують торгівлю алкоголем навіть під час "Слов'янського базару". Прокуратура цього регіону в минулому році навіть ініціювала введення обмежень на продаж алкоголю під час християнських постів.
Норвегія
Алкоголь в Норвегії не продається в магазинах і супермаркетах по неділях, в святкові дні і під час виборів. Продаж міцних напоїв і вина припиняється о 18.00. Пиво можна купити в супермаркетах, але не пізніше 20.00 в будні дні і 18.00 по суботах і в передсвяткові дні.
Інші країни
У Фінляндії та Швеції діють схожі правила: вино-горілчані магазини працюють в будні з 10.00 до 18.00 (або до 20.00), в суботу - до обіду, а в неділю взагалі закриті.
У Росії, як і у нас, немає єдиного заборони на продаж алкоголю вночі. У Москві, наприклад, купити спиртне можна після 23.00 і до 8.00 ранку. А для жителів Якутії продаж горілки заборонена з 20 вечора до 14 годин дня (якути сильно схильні до алкогольної залежності).
У минулому році група російських експертів запропонувала піти ще далі - заборонити продаж міцного алкоголю у вихідні. Але у цієї ідеї багато противників.
У багатьох американських штатах не можна продавати випивку по неділях, в деяких - на Різдво і під час виборів.
У Каталонії (Іспанія) введена повна заборона на "щасливі години", коли питні заклади заманюють відвідувачів безкоштовним алкоголем. Порушникам закону загрожує дуже високий штраф.

3. Де продають

Білорусь

Купити алкоголь сьогодні можна практично в будь-якому магазині крокової доступності - цей факт вкрай турбує наркологів і силовиків. На одну точку, яка торгує спиртними напоями, в середньому, наприклад, доводиться 550 жителів Мінської області, в той час як в сусідній Польщі - 12 тисяч чоловік, в країнах Скандинавії - 25 тисяч, таку статистику озвучили в прокуратурі Мінської області.
Купити алкоголь сьогодні можна практично в будь-якому магазині крокової доступності - цей факт вкрай турбує наркологів і силовиків
Заборони в Білорусі стосуються головним чином дрібно-роздрібної торгівлі . Не можна продавати міцний алкоголь в магазинах і павільйонах з торговим залом менше 50 квадратних метрів (за винятком автолавок, спеціалізованих фірмових магазинів). Закон також забороняє торгувати спиртним біля релігійно-культових споруд, в установах освіти, охорони здоров'я, гуртожитках, фізкультурно-спортивних спорудах, дитячих кафе та дієтичних їдальнях, будівлях держорганів. Табу - продаж міцного алкоголю через інтернет або з використанням торговельних автоматів.
Для пива та слабоалкогольних напоїв діють схожі правила, за винятком площі магазину - обмежень тут немає. З минулого року в Білорусі також з'явилася заборона продавати пиво в тарі більше 2 літрів (хоча МОЗ виступав за обмеження в 1 літр).
Продавати алкоголь на заправках можна, якщо в магазині передбачений окремий вхід або відкритий пункт громадського харчування. Таке рішення було прийнято в 2013 році.
Періодично з'являються дані про те, що число точок, які торгують алкоголем, в країні планомірно скорочується (в Мінську за період з 2008 по 2013 - на 8 відсотків). Пиво та інші слабоалкогольні напої зникли з кіосків. Проте алкоголь залишається як і раніше занадто доступним для більшості населення, вважають в Міністерстві охорони здоров'я.
- Тут потрібно прийти до посилення ліцензійних вимог до продавців, до обладнання окремих торгових залів для торгівлі алкоголем (можливо, з окремим входом). Ми будемо пропонувати ці заходи в комплексі з іншими заходами.
Про відкриття спеціалізованих відділів для торгівлі алкоголем говорять і в Мінторгу. Заступник міністра Ірина Наркевич запропонувала почати з великих магазинів, але приймати такі рішення "виважено, поступово".
Норвегія
Сьогодні це одна з небагатьох європейських країн, яка зберегла монополію на виробництво і продаж міцних алкогольних напоїв. Їх можна придбати виключно в державних магазинах Vinmonopolet. У столиці країни Осло існує близько 30 магазинів, де можна купити горілку, коньяк або вино. Це при населенні міста 600 тисяч чоловік. Пиво та слабоалкогольні напої продаються в супермаркетах.
Інші країни
На території Фінляндії також діє державна монополія на продаж алкоголю. Напої міцністю вище 4,7 градуса можна купити тільки в спеціалізованих магазинах Alko. На весь Гельсінкі припадає близько тридцяти таких точок.
Майже у всіх провінціях Канади монополія на роздрібну торгівлю алкоголем належить місцевій владі, що володіє мережами лікеро-горілчаних магазинів. У Колорадо (США) всі напої, крім 3,2% пива можна продавати тільки в спеціальних винних магазинах.
У Франції заборонені так звані відкриті бари, де напої, що містять алкоголь, включені у вартість вхідних квитків.
А в Росії тим часом алкоголь почали продавати на пошті (калінінградський філія).
У деяких ісламських країнах, де алкоголь офіційно заборонений, туристи можуть купити його в готелях. Це єдині точки, які торгують спиртним.

4. Скільки коштує

Білорусь

Туристи, які приїхали до Білорусі на чемпіонат світу з хокею, були чимало здивовані низькими цінами на алкоголь. Про доступність спиртного в своїх репортажах писали зарубіжні журналісти.
За даними Белстата, в середньому, півлітра горілки в лютому цього року можна було купити за 60 тисяч білоруських рублів (4 долари), коньяку - за 130 тисяч (близько 9 доларів), літр пива - за 21 тисячу (1,5 долара ).
Туристи, які приїхали до Білорусі на чемпіонат світу з хокею, були чимало здивовані низькими цінами на алкоголь

Фото: Дмитро Брушко, TUT.BY


Незважаючи на те що акцизи на алкоголь в Білорусі регулярно піднімають, спиртне і раніше залишається по кишені більшості населення країни. Чиновники неодноразово висловлювалися на цю тему. так, за словами колишнього віце-прем'єра Анатолія Тозік, "принципова позиція уряду полягає в тому, що ціна на алкоголь повинна бути досить високою". Разом з тим він підкреслив, що вартість буде збільшуватися поступово, щоб не спровокувати збільшений попит на сурогат.
Головний нарколог Міністерства охорони здоров'я Іван Коноразов вважає, що збільшення акцизів має випереджати інфляційні процеси. "Алкоголь повинен коштувати стільки, щоб у людини, його купує, виникла думка: за ці гроші можна придбати для себе щось інше, більш значуще і корисне".
Еволюція цін на горілку. Скільки пляшок можна купити на середню зарплату зараз і 5 років тому >>>
Норвегія
У цій країні дозволити собі міцний алкоголь можуть тільки заможні люди. Найдешевша пляшка горілки (0,7 л) коштує близько 50 доларів. Пляшка червоного вина (0,7 л) - від 15 доларів, середня ціна - 20-25 доларів. Банку пива в магазині коштує близько 4-5 доларів. У Норвегії діють дуже високі податки на алкоголь.
Інші країни
Крім скандинавських країн, стабільно високі ціни на алкоголь тримають в Сінгапурі, Ірландії, Великобританії, Австралії, Канаді, Новій Зеландії, Данії. Дешевше, ніж в Білорусі, спиртне продається в Молдові, Ірані, Парагваї, на Філіппінах, в Киргизстані, Таджикистані і т.д. У В'єтнамі пиво коштує дешевше, ніж вода.
Головний санітарний лікар Росії Геннадій Онищенко висловлювався на тему, скільки в ідеалі повинна коштувати горілка, щоб припинити алкоголізацію населення. Він запропонував збільшити вартість пляшки до 100 доларів, але тут же підкреслив, що в найближчі роки це зробити нереально.


5. Як рекламують

Білорусь

У нашій країні реклама алкоголю повністю не заборонена, але сильно обмежена. Так, заборонена реклама алкоголю (за винятком пива і слабоалкогольних напоїв) на радіо і ТБ, в будівлях установ освіти, охорони здоров'я, культури, спорту, в аеропортах, на вокзалах, на зупинках, на станціях метро, ​​на транспорті, в зовнішній рекламі, на перших і останніх сторінках газет або обкладинках журналів, на спортивних товарах і іграшках.
У минулому році парламентарі спробували поставити крапку в проблемі прихованої реклами алкоголю. Йдеться про випадки, коли виробник рекламує воду, соки або інші товари, які випускаються під брендом алкогольної продукції. Однак зміни до закону, присвячені цьому питанню, хоча і були схвалені в першому читанні в жовтні 2014 року, до цього часу не прийняті остаточно.
Йшли розмови також про те, щоб заборонити рекламу пива, яке сьогодні в країні не вважається алкогольним напоєм. Однак поки в Мінторгу називають цей крок передчасним. "Пиво - особливий продукт, який має право на рекламу, хоча вона у нас досить обмежена. Але це не алкогольний напій, як це прийнято в Росії. Але і там дозволяють рекламу пива на спортивних заходах", - зазначила заступник міністра Ірина Наркевич.
У нашій країні реклама алкоголю повністю не заборонена, але сильно обмежена
Після 22.00 вечора і до 7 ранку рекламувати пиво на радіо і телебаченні можна, на відміну від горілки або вина. При цьому реклама пива і слабоалкогольних напоїв обов'язково повинна містити попереджувальний напис про шкоду їх надмірного вживання.
"Ми абсолютно проти реклами алкогольної продукції - будь-який, - ділиться своїми думками головний нарколог Іван Коноразов. - Мене" напружує ", кажучи простою мовою, реклама пива вечорами по ТБ, коли за одну годину я бачу 5 рекламних пауз, і в кожній з них пиво - це просто жахливо ".

Норвегія
У Норвегії вся реклама алкоголю заборонена незалежно від напою, засоби масової інформації або цільової групи.
Інші країни
Більшість європейських країн мають обмеження на рекламу алкоголю. В Іспанії, Австрії, Голландії і Швеції заборонено рекламувати алкоголь на радіо і телебаченні. У Франції не можна давати рекламу тільки на телебаченні. У Бельгії заборонено рекламувати алкогольні напої, крім вина, в тому числі ігристого і винного лікеру.
У Росії до кінця минулого року діяла заборона на рекламу алкоголю в ЗМІ. З метою розвитку виноробство і залучення інвестицій Володимир Путін скасував цей закон в кінці минулого року і дозволив рекламувати російське вино і пиво на радіо і телебаченні в нічний час. Депутати відразу ж виступили за повернення заборони.

6. Чи дозволяють пити в громадських місцях

У Білорусі вже близько 10 років під забороною розпивання алкоголю (міцних спиртних напоїв, вина) в громадських місцях. У 2010 році до цього списку приєдналося також пиво. За порушення закону покладено штраф до 8 базових величин (1 базова дорівнює 180 тисяч рублів). З такою ж сумою можна розлучитися, якщо опинитися в громадському місці в п'яному вигляді, "ображає людську гідність і моральність". Пияцтво на роботі загрожує штрафом від 1 до 10 базових величин.
У Білорусі вже близько 10 років під забороною розпивання алкоголю (міцних спиртних напоїв, вина) в громадських місцях

Фото: Reuters


Норвегия

Чи не можна пити спиртне и просто знаходітіся з ним в Громадському місцях, в тому чіслі на кораблях, в літаках, поїздах, автобусах, на вулиця, площа, парках, на фестивалях, виставках и так далі. Вінятком є ​​місця, Які знаходяться у власності за людини або Орендовані ним и Використовують для Закритого акціонерного ЗАХОДІВ.
Інші країни
У Великобритании заборонено пити пиво в транспорті и на спортивних заходах.
В Испании розпівання алкоголю в Громадському місцях грозит великими штрафами - від 500 до 1000 євро.
У Латвії нельзя пити в під'їздах и на сходах житлових будинків. В Естонії в некогда году Заборона на спиртне в Громадському місцях скасувалі , А потім знову повернули: соціальні наслідки алкогольної "вольниці" були очевидні.
Фінляндія - вільна від алкоголю зона. Пити пиво в громадських місцях дозволено тільки в дні національних свят.
В Америці в громадських місцях не можна розпивати алкоголь практично у всіх штатах. За порушення покладений штраф розміром 100 доларів, а самі злісні порушники можуть потрапити до в'язниці на термін до трьох місяців. Багато хто п'є спиртне з паперових пакетів, тим самим уникаючи покарання.


Чи працюють обмежувальні заходи на практиці? На прикладі Норвегії

Ми перерахували всі основні "обмежувальні" способи боротьби з пияцтвом. Залишається відкритим питання: чи працюють вони в реальності?
Ми перерахували всі основні обмежувальні способи боротьби з пияцтвом

І на прикладі Білорусі

У Білорусі на 2011-2015 роки була розроблена Державна програма національних дій щодо попередження та подолання пияцтва і алкоголізму. Якщо вірити статистиці, посилення останніх років працюють на практиці. Якщо в 2010 році, за даними Міністерства охорони здоров'я, білоруси випивали по 12,22 літра абсолютного алкоголю на душу населення в рік, то в 2014 році - цей показник дорівнював 10,47 літрам. У порівнянні з 2013 роком в минулому році на 6% знизився сукупний рівень продажу алкоголю, на 7,7% - кількість правопорушень і злочинів, скоєних п'яними людьми, на 12,7% - число ДТП за участю п'яних водіїв, на 37,3% - кількість нещасних випадків на виробництві через пияцтво, на 12,8% - кількість смертей від випадкових отруєнь алкоголем.
До цього цифри наполегливо прагнули вгору.
У Білорусі на 2011-2015 роки була розроблена Державна програма національних дій щодо попередження та подолання пияцтва і алкоголізму
Розроблено також проект Державної програми по боротьбі з пияцтвом на 2016-2020 роки. Подробиці концепції поки не розголошуються. За словами головного нарколога Івана Коноразова, потрібно докласти зусиль на те, щоб природним чином зменшити попит на алкоголь. Для цього потрібно забезпечити жителів регіонів здоровими способами проведення дозвілля (ковзани, велопрокат, спортивні клуби - все це поки є тільки в великих містах).
- Чому у нас навіть в Мінську я не бачив нормальних вуличних тренажерів в доступності? Місцеві органи повинні поставити майданчик на 3 будинки з 5-6 тренажерами, що не турніками з 70-х років, а комфортними тренажерами з гумовими ручками ".

Фото: Олександр Васюковіч, TUT.BY


Ще одним заходом, спрямованої на зниження попиту на алкоголь, Іван Коноразов називає поліпшення умов праці на підприємствах.
- Чому робочі, вийшовши з заводу, йдуть не додому в сім'ю, а в магазин? Може, у них недостатньо комфортні умови праці? Чому тієї ж душової кабіни хорошою немає? Ці моменти потрібно обов'язково розглядати разом з наймачами.

Ще один нагальне питання - поліпшення якості вироблених спиртних напоїв. З 2013 року на зміну ординарним винам прийшли фруктово та плодово-ягідні марочні вина.
За словами головного нарколога, МОЗ пропонує піти ще далі. Одна з озвучених ініціатив - допомогти виробникам плодово-ягідних вин перепрофілюватися і почати випускати соки. Але поки про втілення цієї ідеї говорити рано.

А що - раніше не забороняли?
Наводяться доводи про те, що молоді люди в 18 років вже йдуть в армію: чому вони не мають право купувати алкоголь?
Чи працюють обмежувальні заходи на практиці?
Залишається відкритим питання: чи працюють вони в реальності?
Чому у нас навіть в Мінську я не бачив нормальних вуличних тренажерів в доступності?
Чому робочі, вийшовши з заводу, йдуть не додому в сім'ю, а в магазин?
Може, у них недостатньо комфортні умови праці?
Чому тієї ж душової кабіни хорошою немає?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация