Коли народився Христос?

Андрій Десницький

Як це коли? - здивується недосвідчений читач, - зрозуміло, 7 січня ... першого року від Різдва Христового. Або точніше, 25 грудня за старим стилем ... тоді, отже, попереднього року. Нульового. А нульового року адже не було, значить ... значить, першого року до Різдва. Або щось тут не так?

Тут, на жаль, багато чого «не так». Це сьогодні весь світ живе за одним і тим же календарем (хоча на додаток до нього можуть бути і інші, той же «старий стиль») і користується одним літочисленням. У давнину існувало багато календарів, і ще більше систем літочислення: роки вважали від заснування Риму, або від початку правління того чи іншого царя, або зовсім не вважали їх, а позначали по іменах правителів. Звідки ж ми можемо дізнатися точну дату Різдва?

Джерел може бути в цілому три: текст Писання, церковний переказ і непрямі дані. Незалежних від християнської традиції джерел у нас просто немає. Але і церковний переказ теж не особливо допомагає: день святкування Різдва встановився не відразу, спочатку воно взагалі зазначалося разом із Богоявленням (Хрещенням) 6 січня, і лише потім було перенесено на 25 грудня, коли римляни звикли святкувати «день народження непереможного сонця». Так би мовити, старий свято наповнився новим змістом, а в Вірменської церкви так і продовжують відзначати Різдво і Богоявлення 6 січня (за «новим стилем», на який і перейшла ця церква).

Що стосується року Різдва, він теж був записаний в церковній історії далеко не відразу. На початку VI століття римський папа Іоанн I доручив ченцеві Діонісію Малому провести календарні розрахунки. Зокрема, вирішено було відмовитися від прийнятого тоді літочислення «Діоклетіанова ери». За відправну точку в ній приймалося початок правління римського імператора Діоклетіана, одного з найжорстокіших гонителів християн. Цілком природним було бажання замінити її на іншу дату - і що підходило тут краще Різдва Христового! Діонісій привернув всі доступні йому джерела (а їх було не дуже-то багато) і розрахував, що 248 рік ери Діоклетіана повинен відповідати 532 м від Різдва Христового. З тих пір ми так і вважаємо року, хіба що сьогодні це літочислення часто називають «нашою ерою», не згадуючи Різдва.

І треба сказати, не дарма. Відкривши сьогодні будь-який історичний довідник, ми дізнаємося, що іудейський цар Ірод Великий помер в 4 м до н.е., це встановлено достеменно - дати правління і смерті царів бувають нам відомі з різних джерел. Що ж, цілком звичайна довідка ... але Ірод грає важливу роль в євангельському оповіданні про Різдво. Як же так?

Найпростіше пояснення: Діонісій Малий трохи помилився в розрахунках. Він, до речі, був не єдиним, хто постарався розрахувати цю дату, свої обчислення колись провели і невідомі нам ефіопські богослови, результат вийшов трохи іншим ... і тому в Ефіопії в минулому вересні почався всього лише 2003 год. Ефіопська дата Різдва відстоїть від смерті Ірода ще далі.

Так що говорить нам про дату Різдва євангельський текст? На жаль, нічого конкретного. Ми знаємо, що пастухи були тоді зі своїми стадами в поле (від Луки 2: 8), так що це, швидше за все, була не зима, а теплу пору року, але і це не точно. З іншого боку, коли ангел сповістив Марії про майбутнє народження Сина, Єлизавета була на шостому місяці вагітності (від Луки 1:26). Сама ця вагітність почалася незабаром після того, як ангел сповістив її чоловікові Захарії про прийдешнє народження Іоанна (від Луки 8: 1-11) - і якщо припустити, що все це сталося на День примирення, що відзначався у вересні або жовтні за нашим календарем, то ми додамо до цієї дати шість і ще дев'ять місяців, і у нас якраз вийде зимовий Різдво. Але, на жаль, в тексті немає ніяких прямих вказівок, що ангел з'явився Захарії саме в цей день.

Є, нарешті, і давнє переказ про те, що Благовіщення відбулося в той же день єврейського календаря, що і Розп'яття (а воно, як ми знаємо, довелося на старозавітну Пасху, святкували приблизно в квітні), і тоді у нас знову виходить грудень. Але і про цей збіг ні слова не сказано в Євангеліях! Все це лише здогадки, і цілком можливо, що з'явилися вони вже після того, як Різдво стали святкувати в грудні, як раз для того, щоб узгодити цю дату з іншими подіями євангельської історії.

Рік Різдва теж не названий на Євангеліях. Точно датований тільки рік початку суспільного служіння Ісуса - це 15-й рік правління імператора Тіберія (від Луки 3: 1), тобто 29-й р н.е. Але це нам трішечки не допомагає, тому що на Своє суспільне служіння Ісус вийшов приблизно «років тридцяти» (від Луки 3:23); у всякому разі, Йому ще явно не було п'ятдесяти (Іван 8:57). Занадто туманно ... Про рік Різдва Євангелія повідомляють нам лише те, що в Юдеї тоді правив Ірод Великий (Матвія 2: 1, 16), римським намісником в Сирії був Квіріній, а імператор Август наказав зробити перепис (від Луки 2: 1-2) .

Ясно, що сталося Різдво не пізніше смерті Ірода (4 р.до н.е.). Коли саме відбувалася та сама перепис, невідомо - подібні події періодично траплялися. А ось Публій Сульпиций Квіріній був призначений в провінцію Сирія в 6 або 7 н.е., і як раз з дорученням від імператора Августа зробити перепис, до того він керував зовсім інший провінцією ... Нерозв'язне протиріччя? Не обов'язково. Лука говорить про «першого перепису», а історики знають лише про одну при Квирину. Цілком ймовірно, що Квіріній і перш виконував деякі урядові доручення в Сирії та Юдеї, і тоді якраз була проведена «перший перепис». Наші відомості про життя глухій провінції Римської імперії, який тоді була Іудея, уривчасті.

Які можуть бути у нас непрямі дані, що свідчать про дату Різдва? Власне, тут є тільки одна зачіпка: можна спробувати ототожнити Віфлеємську зірку з деяким астрономічним явищем, яке було описано в інших джерелах і отримало підтвердження сучасних астрономів. Це могла бути спалах наднової - на небі на короткий час з'явилася дуже яскрава зірка і потім згасла. Якщо вона була видна над Єрусалимом в південній частині неба, над самим горизонтом (це могло бути навіть в ранковий час, настільки яскравими бувають наднові), то волхви, слідуючи їй як вказівником, цілком могли дійти до Віфлеєму (від Матвія 2: 9), а коли вони опинилися там, зірка зайшла за обрій.

Дійсно, в китайських літописах міститься згадка про дуже яскравої зірки, що спалахнула приблизно в 5 м до н.е. і потім згаслої. Тут, правда, доводиться враховувати, що інтерпретація древнекитайских документів і точне датування описаних в них подій теж справа нелегка, та й серед сучасних астрономів немає повної одностайності щодо того, яка саме це була зірка. А може бути, це взагалі була комета, причому така, яка більше не поверталася до Землі, так що точну дату її появи обчислити неможливо? У будь-якому випадку, все це тільки гіпотези.

Ні історики, ні астрономи не можуть назвати нам точну дату або хоча б точний рік Різдва Христового. В цьому немає нічого дивного: з тих часів історія донесла до нас дати великих битв і терміни життя великих царів, та й то не завжди точно. Немовля Ісус народився зовсім не в палаці, його вшанували зовсім не придворні літописці, і велич цієї події нітрохи не схоже на те, що прийнято вважати великим в цьому світі. Справжність Різдва посвідчується не архівними документами, а досвідом віри. Коли б воно не сталося тоді, воно дійсно відбулося, воно відбувається скрізь і завжди, де і коли люди готові прийняти Дитини.

Андрій Десницький

Або щось тут не так?
Звідки ж ми можемо дізнатися точну дату Різдва?
Як же так?
Так що говорить нам про дату Різдва євангельський текст?
Нерозв'язне протиріччя?
Які можуть бути у нас непрямі дані, що свідчать про дату Різдва?
А може бути, це взагалі була комета, причому така, яка більше не поверталася до Землі, так що точну дату її появи обчислити неможливо?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация