Коли купувати долар

  1. Прикріплений файл
  2. АВТОР:
  3. Орфографічна помилка в тексті:

18 листопада 2009, 7:02 Переглядів: 18 листопада 2009, 7:02 Переглядів:   Яким курс долара буде завтра, через тиждень або через місяць - таємниця за сімома печатками

Яким курс долара буде завтра, через тиждень або через місяць - таємниця за сімома печатками. Ми регулярно пишемо про курс, але навіть наші експерти помиляються в прогнозах. Одні банкіри говорять, що зараз курс рухається так, як потрібно НБУ і / або уряду, а інші - що факторів, що впливають на курс, занадто багато, що і прогнозувати його практично неможливо. "Сегодня" вирішила розібратися, які чинники впливають на динаміку курсу, знайти їм підтвердження на графіку курсу з початку року і дати читачам поради, за якими факторами стежити і коли варто купувати валюту, а коли краще цього не робити.

* клікніть по малюнку для збільшення
* клікніть по малюнку для збільшення

ФАКТОРИ ЗРОСТАННЯ курсу долара

РОЗРАХУНКИ ЗА ГАЗ. Як бачимо з нашого графіка, починаючи з липня долар, як годинник, дорожчає в перших числах місяця. "На ці дні припадає покупка НАК" Нафтогаз "валюти для розрахунків з Росією за газ", - пояснює директор казначейства банку "Хрещатик" Олексій Козирєв. Раніше цей фактор не діяв, так як існувала інша схема розрахунків за газ, а помісячна оплата до 10 числа кожного місяця заробила якраз з літа. Правда, керівник інформаційно-аналітичного центру FOREX CLUB Микола Івченко припускає, що нерідко зростання курсу "на газі" стає психологічним чинником. Адже в листопаді курс на початку місяця ріс, хоча виявилося, що "Нафтогаз" купив валюту безпосередньо у НБУ і вплинути на курс прямо не міг.

КРЕДИТ МВФ. Як це не дивно, але після отримання траншів кредиту МВФ курс не стабілізувався, а ... починав зростати. Так було і в листопаді 2008 року, коли ми вперше отримали гроші від МВФ (тоді за місяць курс виріс з 5,9 до 7,5 грн ./$), і в серпні-2009, коли отримали третій транш (див. Графік) . Тоді головний фінансовий аналітик рейтингового агентства "Експерт-Рейтинг" Віталій Шапран пояснював зростання курсу долара тим, що уряду вигідно продавати отриману від МВФ валюту за максимальним курсом і виконувати бюджетні зобов'язання, номіновані в гривні.

На початку листопада цей фактор теж зіграв проти гривні. Коли нам на початку відмовили у видачі 4-го траншу кредиту, долар на панічних очікуваннях знову почав дорожчати. Правда, тривало це недовго - буквально через кілька днів курс повернувся на колишній рівень: головним чином за рахунок того, що у банків не було вільних грошей для спекулятивної скупки валюти.

РОЗРАХУНКИ за зовнішніми боргами. Залежність проста: чим більше платежів за західними кредитами потрібно зробити в конкретному місяці, тим більша ймовірність, що курс долара буде рости. Наприклад, багато зовнішніх боргів погашалося в липні-серпні. І як раз в цей час зростав курс. Правда, точного графіка погашення зовнішніх боргів компаніями немає, тому стежте за новинами і заявами аналітиків про графіки погашень зовнішніх боргів великими підприємствами.

ВЕЛИКІ ВИПЛАТИ НАРОДУ. У другій половині літа зростання курсу додатково спровокували великі виплати вкладникам проблемних банків "Київ" (виплати почалися 30 липня) і "Родовід" (3 серпня). За визнанням керівників цих банків і оцінками аналітиків, під час виплат вкладники винесли з двох банків не менше 2-2,5 млрд грн. Багато поквапилися перевести ці гроші в долари, що створило і дефіцит валюти. Курс протримався кілька днів (адже тоді ми отримали черговий транш від МВФ), а потім пішов вгору, і на графіку це добре видно.

ПАНІКА. Найбільший стрибок долара був в лютому. Тоді НБУ довго не продавав банкам валюту зі своїх резервів, і спочатку загострилася ситуація на міжбанківському ринку, а потім паніка перекинулася на готівковий ринок. Вона зійшла нанівець, як тільки НБУ почав продавати валюту банкам і валютним позичальникам.

ФАКТОРИ ЗНИЖЕННЯ курсу долара

ЕКСПОРТЕРИ. У минулі роки в кінці місяця курс долара завжди трохи підростав. "Це пов'язано з тим, що імпортери купують валюту для розрахунків за контрактами в кінці місяця або в кінці кварталу", - говорить директор департаменту казначейства "БГ БАНКУ" Віктор Єрасов. Але в цьому році відбувається все з точністю навпаки: в кінці місяця курс долара падає. Тепер головну скрипку в кінці місяця грають експортери. "З середини і до кінця місяця їм потрібно платити податки, виплачувати зарплату, розраховуватися за енергію. Для цього вони збільшують продаж валютної виручки, ніж знижують курс", - пояснює Олексій Козирєв. Винятком з нової тенденції став червень (останній місяць другого кварталу): попит імпортерів перевищив пропозицію валюти на ринку.

ЗАКОНОДАВСТВО. Навесні НБУ змусив банки переглянути свою валютну позицію (співвідношення наявних коштів і боргів банку у валюті) - і в травні гривня зміцнилася на 40 коп. Зараз банкам заборонили протягом дня змінювати курси валют. Такі валютні новації покликані стабілізувати ринок. Так що стежте за подібними новинами і коментарями експертів.

ДЕФІЦИТ ГРИВНІ. НБУ активно продає банкам свої депозитні сертифікати і на початку осені змусив банки тримати більше грошей в якості резерву на коррахунку в Нацбанку. Таким чином він позбавив банкірів вільної гривні, за рахунок якої раніше вони спекулювали на валютному ринку. "У вересні-жовтні долар падав через дефіцит гривні і, як наслідок, незначного обсягу торгів на міжбанківському валютному ринку", - пояснив директор казначейства "Ерсте Банку" Роман Бондар. Ймовірно, НБУ буде продовжувати цю політику, щоб утримати курс перед виборами.

Наші висновки

Виходячи з проведеного аналізу, українцям в найближчі місяці можна сміливо відмовитися від покупки валюти на початку місяця. "У цей час можливі суттєві скачки курсу через купівлю валюти для розрахунків за газ", - пояснює Микола Івченко. Якщо брати до уваги тільки регулярні чинники (зростання / зниження курсу до кінця місяця через імпортерів / експортерів), то валюту найкраще купувати в середині місяця. "При стабільній політичній та економічній обстановці в середині місяця курс стабілізується, а коридор котирувань звужується", - пояснює Олексій Козирєв. За іншими нашими факторами доведеться постійно стежити, переглядаючи новини, а коментарі фінансистів допоможуть розібратися в тому, як подія вплине на курс.

Але головне - не панікувати. "Утримайтеся від покупки валюти в період паніки. У такі моменти курс може" злітати "вище будь-яких розумних меж", - попереджає старший аналітик ІК Phoenix Capital Андрій Нестерук. А покупка валюти по зростаючим курсом суперечить золотому правилу валютного спекулянта: купувати на мінімумі курсу, продавати - на максимумі.

Прикріплений файл:

Прикріплений файл


Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Коли купувати долар". інші фінансові новини дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Одарюк Антон

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация