Коли християни взяли свій хрест

  1. Читайте також:
  2. Табличка з Хреста Господнього в Римі: святиня чи підробка?
Лист читача:

Ні для кого не секрет, що, по-перше, хрест був містичним символом безлічі народів задовго до появи християнства. А по-друге, самі-то християни, наскільки мені відомо, скористалися цим символом вперше лише в IV столітті. Причому сталося це "зверху", за указом першого християнського римського імператора Костянтина. Так чому ж для сучасних християн зображення хреста має таке значення?
Іван П., Москва

***

Ви абсолютно праві, вважаючи, що різні форми хреста використовувалися багатьма народами Азії, Африки і Китаю ще до виникнення християнства. У кожній культурі цього символу надавалося своє значення; в найширшому сенсі воно, як правило, пов'язувалося з Космосом, символічним значенням цифр або протиставленням неба і землі або простору і часу. Разом з тим, тільки в християнстві хрест набуває принципово нове, незвичайне значення, будучи символом Ісуса Христа, свідченням спокутування Їм людських гріхів і запорукою порятунку людей.

Повсюдно в Римській імперії хрест став вживатися лише до кінця IV століття. Дійсно, широке і відкрите використання хреста традиційно пов'язується з ім'ям імператора Костянтина Великого, якому було видіння вогняного хреста на небі з написом "Цим переможеш!" До епохи Костянтина християни утримувалися від зображення хреста Христового в його дійсної формі, а тим більше - від зображення його разом з Розп'яттям, що, однак, зовсім не означає, що символ не існував.

Гемма з Констанци. Походить з румунського міста Констанца, де була знайдена разом з кількома десятками інших античних гем I-III ст. Датування на сайті Британського музею - III-IV ст., Хоча є аргументи на користь більш ранньої дати - II-III ст. місцезнаходження - Британський музей .

Хрест як знаряддя порятунку світу Ісусом Христом був предметом найбільшого вшанування у християн з самого початку Церкви. У батьків Церкви це вшанування називалося апостольським переданням. У перші три століття воно відноситься до області disciplinae arcanae, тобто до кола тих християнських вірувань і обрядів, які зберігалися в таємниці від язичників. Язичники, втім, знали про нього, тому що окремі особи з християн мали мужність відкрито сповідувати хрест.

Згідно з розповіддю Понтія, біографа святителя Кипріяна Карфагенського, в III столітті деякі християни зображували фігуру хреста навіть у себе на лобі, за цією ознакою їх впізнавали під час гонінь і зраджували на муки. Від середини III століття збереглося одне зображення (на посудині) людського обличчя з хрестом на чолі. З актів VII Вселенського Собору відомо, що за царювання Діоклетіана (III) мученики Прокопій і Орест носили зображення хреста на грудях.

Язичники називали християн в насмішку крестопоклоннікамі (crucicolae), припускаючи, що християни шанують хрест як фетиш або як ідол. На предметах, що збереглися від трьох перших століть і знайдених при розкопках в Римі і Помпеях, зустрічаються здебільшого лише алегоричні зображення хреста і Розп'яття. Зустрічаються дуже багато і символи хреста: якір, а також фігура Христа, яку раніше приймали за зображення хреста і називали crux decussata. Про поклоніння хресту за стародавнім звичаєм на початку III століття свідчать Тертуліан, Оріген і інші.

Все життя християнина має бути знаменням хреста, за словами апостола Павла: "А я не хвалюся, хіба тільки хрестом Господа нашого Ісуса Христа, яким для мене світ розп'ятий, і я для світу" (Галл. 6: 14). Це та інші висловлювання апостолів - людей, які бачили Христа, - не залишають сумнівів в тому, що хрест і хресне знамення з самого початку християнської Церкви не просто вживалися в якості одного з символів, а служили центральним поняттям християнської віри, висловлюючи її сутність.

Це та інші висловлювання апостолів - людей, які бачили Христа, - не залишають сумнівів в тому, що хрест і хресне знамення з самого початку християнської Церкви не просто вживалися в якості одного з символів, а служили центральним поняттям християнської віри, висловлюючи її сутність

Карикатура на перших християн, зроблена кимось із римських воїнів-язичників (знайдена на Палатинському пагорбі). Малюнок служить явним підтвердженням використання в ранньому християнстві символу хреста

* * *
Та не соромимося визнавати Розп'ятого, з відвагою та зображуємо рукою "знамення
хреста "на чолі і на всьому: на хлібі, який споживаємо; на чашках, з яких п'ємо, так
зображуємо його при виходах; коли лягаємо спати і встаємо, коли знаходимося в дорозі і відпочиваємо. Він - велике запобігання, дане бідним в дар і слабким - без праці.

Святитель Кирило Єрусалимський, IV століття

* * *

Якщо відчуєш, що серце твоє дратується, захисти груди твою хресним знаменням.

Святитель Іоанн Златоуст, IV століття

* * *

Вдалися, диявол, або скину тебе хрестом, перед яким всі тріпоче. Я хрест ношу в своїх членах, хрест в моєму ході; хрест в моєму серці; хрест моя слава.

Святитель Григорій Богослов, IV століття

***

Серед піщаних дюн у Фландрії височіє великий дерев'яний хрест з образом Спасителя в центрі. На самому хресті чітко видовбані почорнілі, але не зниклі від часу такі слова:

Я - Світло, а ви не бачите Мене.
Я - Шлях, а ви не дотримуєтесь за Мною.
Я - Істина, а ви не вірите Мені.
Я - Життя, а ви не шукаєте Мене.
Я - Учитель, а ви не слухаєте Мене
Я - Господь, а ви не слухаєте: мені.
Я - ваш Бог, а ви не молитесь Мені.
Я - ваш кращий Друг, а ви не любите Мене.
Якщо ви нещасні, то не звинувачуйте Мене.

Читайте також:

Хрест: головний символ християнства

Табличка з Хреста Господнього в Римі: святиня чи підробка?

натільний хрест . інфографіка

На заставці: Розп'яття Христа. Євангеліє Рабули, 586 рік. Одне з найбільш ранніх зображень сцени Розп'яття.

Так чому ж для сучасних християн зображення хреста має таке значення?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация