Коли ж відзначати Новий рік?

Михайлов Андрій Михайлов Андрій   20 грудня 1699 року російський цар Петро I підписав указ про перехід Росії на нове літочислення і перенесення святкування початку року з 1 вересня на 1 січня

20 грудня 1699 року російський цар Петро I підписав указ про перехід Росії на нове літочислення і перенесення святкування початку року з 1 вересня на 1 січня. З тих пір ми і відзначаємо головне свято року саме в цей день. Взагалі, історія Нового року на Русі досить цікава. У різні часи його у нас, крім перерахованих вище дат, відзначали і 1 березня, і 22 березня, і 14 вересня.

Але для початку повернемося до молодого російського царя. Своїм указом Петро наказав 1 січня 1700 року прикрасити будинки сосновими, ялиновими і ялівцевими гілками за зразками, виставленими в Гостиному дворі, в знак веселощів обов'язково вітати один одного з Новим роком і, природно, з новим століттям.

Як свідчать історичні хроніки, на Красній площі був влаштований феєрверк, гарматні і рушничні салюти, а москвичам було велено стріляти з мушкетів і пускати ракети біля своїх будинків. Словом, повелевалось веселитися на повну потужність російської душі, правда, на європейський манер! Боярам і служивим людям було велено одягатися в чужі костюми - угорські каптани. І жінки повинні були бути також одягнені в іноземне сукню.

Читайте також: Дід Мороз крутіше Санта-Клауса?

У петрівському указі писалося: "... За великим і проїжджих вулицях шляхетним людям і біля будинків нарочитих духовного і мирського чину перед воротами, учинити деякі прикраси від дерев і гілок соснових і ялівцевих ... а людям убогим кожному хоча по деревцю чи гілці на воротях або над оселю своєю постав ... ". В указі мова взагалі-то йшла не конкретно про ялинку, а про дерева взагалі. Спочатку їх прикрашали горіхами, цукерками, фруктами і навіть різними овочами, а наряджати конкретну красуню ялинку стали набагато пізніше, з середини минулого століття.

6 січня могутні святкування закінчилися хресним ходом на Йордань. Всупереч старовинним звичаєм, цар не йшов за духовенством в багатому вбранні, а стояв на березі Москви-ріки в мундирі в оточенні Преображенського і Семенівського полків, одягнених в зелені каптани і камзоли з золотими гудзиками і позументом.

Взагалі, святкування нового року на Русі має таку саму складну долю, як і сама її історія. Стара народна традиція навіть після офіційно вводяться змін в календарі ще довго зберігала давні звичаї. Ось що розповів "Правде.Ру" про новорічну історії доктор історичних наук, професор Микола Капризів:

"На Русі в минулі, ще язичницькі часи існувало довгий час прольоту, тобто перші три місяці, і з березня починався прогонових місяць. На честь нього святкували авсень, овсень або Тусен, який згодом перейшов на новий рік. Саме ж літо в давнину полягало в нинішніх трьох весняних і трьох літніх місяцях, - останні шість місяців укладали зимовий час. Перехід від осені до зими ніяковіла подібно переходу від літа до осені. Імовірно, спочатку на Русі Новий рік відзначався в день весняного рівнодення, тобто 22 березня. асленіцу і Новий рік відзначали в один день. Зиму прогнали - значить, настав новий рік.

Читайте також: Скільки років російському Дідові Морозу

Ну, а разом з християнством, тобто після Хрещення Русі на Русі (988 рік) з'явилося, природно, і нове літочислення - від Створення світу. З'явився і новий європейський календар, Юліанський, із закріпленим назвою місяців. Початком нового року стало вважатися 1 березня. За однією версією в кінці XV століття, а по інший в 1348 році православна церква перенесла початок року на 1 вересня, що відповідало визначень Нікейського собору.

В общем-то, реформа системи календаря проводилася на Русі без урахування трудового життя народу, без встановлення якоїсь особливої ​​зв'язку з сільськогосподарськими роботами. Вересневий новий рік утверджувався церквою, яка прямувала слову священного писання. У старозавітній церкві місяць Вересень святкувався щорічно, як би в ознаменування спокою від усіх життєвих турбот.

Таким чином, новий рік стали вести з першого вересня. Цей день став святом Симеона, першого стовпника, що святкується і зараз нашою церквою. Свято це відомий був в народі під ім'ям Семена летопроводца, тому що цим днем ​​закінчувалося літо і починався новий рік. Він був і урочистим днем ​​святкування, і предметом розборів термінових умов, збирання оброків, податей і особистих судів.

Ну, а в 1699 році Петро I видав указ, згідно з яким, початком року стали вважати 1 січня. Це було зроблено за прикладом усіх християнських народів, що жили не по юліанським, а за григоріанським календарем. Цілком, відразу перевести Русь на новий григоріанський календар Петро I, в общем-то, не міг, незважаючи на всю свою рішучість - все-таки церква жила за юліанським.

Читайте також: Яка "правильна" дата Різдва?

Однак цар змінив літочислення. Якщо раніше роки вважалися від Створення світу, то тепер літочислення пішло від Різдва Христового. Але нове літочислення ще довго існувало разом зі старим, в указі від 1699 року дозволялося писати у документах дві дати - від Створення світу і від Різдва Христового.

Після Жовтневої революції 1917 року було поставлене питання про реформу календаря так як більшість європейських країн давно перейшло на григоріанський календар, прийнятий Папою Григорієм XIII ще в 1582 році, а Росія все ще жила за юліанським. 24 січня 1918 Рада Народних Комісарів прийняла "Декрет про введення в Російській республіці західноєвропейського календаря".

В результаті виник так званий феномен Старого Нового року (звучить зовсім фантастично для вух іноземців!). Різниця між старим і новим стилем в XX столітті становила вже плюс 13 днів! Відповідно, день, колишній за старим стилем 1 січня, в новому календарі став 14 січня. І сучасна ніч з 13 на 14 січня в дореволюційні часи була новорічною ніччю. Таким чином, відзначаючи Старий Новий рік, ми як би долучаємося до історії і приносимо данина поваги часу.

Як не дивно, але Православна церква, за великим рахунком, живе за юліанським календарем. Вважається, що православний Новий рік відзначається 14 вересня по сьогоднішньому календарем або 1 вересня по Юліанським. Хоча, в общем-то, якого числа Новий рік ні відзначай - головне, щоб пройшов він добре і весело і з користю для сім'ї. Адже здавна вважається, що Новий рік - свято сімейне! »

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация