Коли природні блага на шкоду

Минулої суботи, 28 травня, на запрошення ініціативних жителів ми відвідали село Ліски Кілійського району Минулої суботи, 28 травня, на запрошення ініціативних жителів ми відвідали село Ліски Кілійського району. Запросили нас не просто для того, щоб пригостити полуницею і показати красу свого села, а для того, щоб поділитися своїми проблемами і переживаннями. Здавалося б, які проблеми в полуничною і рисової «столиці» Кілійського району? Природа, великий агрохолдинг, що вирощує рис, працьовиті люди, і що ще потрібно для добробуту Лісківці, процвітання, розвитку села, і ремонту доріг. Але, як виявилося, проблеми є і їх досить багато.

Почнемо з дуже явною проблемою, з якою жителі села стикаються щодня і в якій «живуть», в прямому сенсі слова. Вода. Без цього природного блага не може жити і рости жодна жива істота і рослина, але коли її занадто багато, коли немає контролю цього життєво важливого ресурсу, то жити стає складно. Жителі скаржаться на затоплення скидних каналів, і як наслідок, надлишок ґрунтових вод, що веде до переповнення колодязів, затоплення погребів, городів і щедрою вогкості в будинку. Звідки ж взялася ця вода в такому надлишку? Що стало причиною того, що вода стала для Лісківці проблемою, а не фактором процвітання та розвитку.

У Лісках вирощують рис і, як відомо, існує три основних типи рисівництва:
- протокове (поливне) рисівник;
- суходільне рисівник;
- лиманове рисівник.

У Кілійському районі використовують перший метод: проливні поля або чеки, на яких рис вирощують при постійному затопленні водою, поки урожай не дозріє, а перед його збором воду спускають (відкачують). Таким чином, виготовляють до 90% світової рисової продукції. Скидні канали перебувають по обидва боки села і не десь там далеко, а в безпосередній близькості до житла людей. Чи має технологія вирощування рису пряме негативний вплив на життя людей? Це питання буде розглянуто нижче, а зараз повернемося до проблем жителів.

Нам показували переповнені колодязі, затоплені льохи, городи, будинки повні вогкості, в яких не те що зовнішні, а міжкімнатні стіни прогнивають. Гниють підлоги, стіни, килими, меблі, адже волога йде з грунту, на якій стоїть будинок і навіть високі фундаменти часом не рятують. Від постійного насиченого запаху цвілі й вогкості в будинках, можна тільки уявити, як страждають жителі. Люди розповідали, що навіть діти не хочуть приїжджати в гості до батьків. Нам показали будинок по кутах кімнат, в якому ростуть гриби, а стіни вкриваються пліснявою.

Також цікавий процес поховання близьких, так як один з скидних каналів знаходиться через дорогу від кладовища. В процесі прощання на кладовищі, починають вичерпувати воду з могили, потім кладуть у могилу кілька снопіков сіна, а на нього вже труну. Саму могилу копають буквально на метр в глибину. Ось так жителям довелося вигадувати додатковий ритуал, щоб гідно прощатися з близькими. Але проблеми затоплення кладовища і можливі загрози здоров'ю людей цей метод не вирішує.

Також жителів хвилює доля зрошувальних систем або доріг, як їх називають місцеві, і те, що в селі немає аптеки, млини, ветеринара, заправки, швидкої допомоги. Так! Навіть швидкої допомоги. За словами жителів, «Швидка» міста Вилкове, до якого відноситься село, відмовляється їхати до них через погані дороги, а Кілія не приймає, так як село знаходяться під юрисдикцією Вилківської лікарні. Описана картина більше нагадує життя і побут жителів сільської місцевості XVIII століття.

Керівник агрохолдингу «Рис Бессарабії», розташованого на території села, Олександр Васильович Чернявський так прокоментував проблему затоплення: «Немає проблеми з затопленнями скидних каналів. Вас дезінформували. І з районної адміністрації приїжджала комісія, обговорювали з Козловим Григорієм Семеновичем начальником сільгосп управління (Кілійської РДА - ред.), Мною, агрономом моїм, з жителями. У мене на руках є акти, підписані всієї нашої комісією. Ніяких підтоплень немає. Протягом двох місяців через день йдуть дощі. Піднімаються грунтові води, на відкачування ґрунтових вод (років 5 - 10 назад відкачувати держава грунтові води) на сьогоднішній день держава не виділяє ніяких ресурсів. Село топить ще з зими. Коли сказали Олександру Опанасовичу Іваненко про проблему, то нашим головним управлінням водного господарства було виділено кошти на відкачування води. Три дні вони качали за свій рахунок - це близько 12 тис.грн. Решта має відкачувати моє підприємство. З тієї води, яку ми подаємо на вирощування рису, ми відкачуємо абсолютно все за технологією. Є акт подачі води, акт скидання води. А технічну воду - дощі, грунтову воду відкачувати на сьогоднішній день не маю можливості за рахунок підприємства. Це має робити держава, але воно цього не робить. Ми писали листа в ПУОС, в обласне управління водного господарства. Я особисто їздив до Потопу Василю Івановичу - керівник обласного водного господарства. Я як депутат районної ради від Лєсков брав в цьому питанні активну участь. Писали колективні листи, листи від підприємства, від сільської ради. Але, допомогти нам поки ніхто не прийшов. Відповідь всюди один - немає грошей. Свою технічну воду ми відкачуємо щоночі, але на увазі погодного стану ми не може відкачати все. Ми намагаємося донести це до жителів. Три роки тому, коли я став керівником господарства, ми відкачували 28% поданої для вирощуючи рису води (скидів), на сьогоднішній день - 50%. »

У даній публікації ми розглянули лише невелику частину з проблем, але саму основну на даний момент для Лісківці. І винна в ній підприємство, керівником якого є Олександр Чернявський або нескінченні зливи, щедро зрошують наш край в цьому році, відповісти важко. Але, проблема є і це факт. Залишати людей наодинці з нею - неправильно. Слід розібратися в усіх аспектах і тонкощах, ніж ми і будемо займатися надалі, адже жителі наполягають на тому, що з підтопленням стикаються не перший рік. Жителям також необхідно подавати запити і звертатися не тільки в ЗМІ, але і до сільських і районних депутатів не тільки свого округу. Спільними зусиллями можна розібратися в істинних причинах проблем Лісківці.

Анастасія Філіна, фото автора Анастасія Філіна, фото автора

Здавалося б, які проблеми в полуничною і рисової «столиці» Кілійського району?
Звідки ж взялася ця вода в такому надлишку?
Чи має технологія вирощування рису пряме негативний вплив на життя людей?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация