Колишні жителі Донецька не хочуть повертатися: "Убитий місто, дзвінка порожнеча, другий Чорнобиль"

Донецьк перетворився на місто старих, кажуть колишні жителі. Фото: AFP

Ще немає семи годин вечора, але в центрі Донецька зустрічаються тільки рідкісні машини і таксі. Іноді - тролейбуси, ще рідше - маршрутки. Шумно і багатолюдно на бульварі Пушкіна, але в ста метрах від нього - гнітюча тиша.

Донеччани, які покинули місто два-три роки тому, приїхавши, з жахом виявляють, що від колишнього Донецька майже нічого не залишилося. Немає натовпів покупців, які вивчають асортимент великих супермаркетів і універсамів, немає звичних автомобільних пробок по п'ятницях в районі Міського саду і немає галасливих гостей міста, що фотографуються в парку кованих фігур в обнімку з бляшаної копією Кубка УЄФА. Виявилося, що всі ці речі і явища надавали Донецьку неповторний шарм і індивідуальність. Поступово вони зникають. Точно так же в окупованих містах зникають шахти, будинки, люди ...

Фото: соцмережі

"Розтерзаний місто, в центрі якого бенкетують якісь люди, а на околицях - безпросвітний морок, - зробила висновок приїхала з Києва донеччанка Катерина Лютова. Їй пощастило продати житло в центрі Донецька, хоч і за копійки - трикімнатна квартира з холом в престижному будинку на вулиці Артема пішла "аж" за 15 тисяч доларів.

"Щастя, що вдалося взагалі її продати, та ще й за українськими документами. Я вже не зможу жити в місті, який раптом став чужим. Під моїми вікнами завжди шуміла життя: машини їздили постійно, студенти бігали, лікарі травматології снували, а коли були футбольні матчі на "Донбас Арені", так до ранку народ гуляв, - каже Катерина. - Зараз - похмуро і порожньо. Універсам "Білий лебідь" з початку війни закритий, торговий комплекс "Маяк" недавно закрився, супермаркет "Амстор" біля вокзалу останні дні доживає ... "Білка" і "Маяк" - вони ж пережили перес трійку, всі кризи і перевороти, були якимись знаковими місцями. Вони років по 50 напевно працювали, не менше. І ось закриті, навколо - нікого ... Як в Чорнобилі ".

Чисто і мало

Житель Макіївки Андрій Кичигин приїжджає в рідне місто провідати батьків. І теж жахається. "Замість нормального міста роботяг - місто гасел і бордів з особами вождів. Відчуття, що я потрапив в роман-антиутопію, ділиться Андрій. - Купив місцевих газет почитати, так мало не знудило: одні мови Захарченко, хвалебні замітки про" ДНР "і суцільна гидоту - про Україну. Хоча, як сказала кіоскер, ніхто ці газети не купує. Так, тільки "екскурсанти" на зразок мене ".

Фото: соцмережі

Приїхавши уражаються чистоті вулиць і малій кількості дітей на них. "Кожен день біля мого будинку три-чотири" зеленбудівці "косять траву і метуть доріжки. Я здивувався - до війни такого не пригадаю. Потім мені сказали, що їм платять не так вже й багато, але вчасно і робота не найважча. А ще - зараз туди працевлаштовуються звільнені з шахт, що закриваються гірники. з шостої ранку до другої години дня поподметал - 3-4 тисяч рублів (1400-1900 грн за курсом НБУ) в місяць заробив. Все ж краще, ніж нічого ", - говорить Андрій.

Що ж стосується дітей, то донеччани розповіли - з народжуваністю в так званій "республіці" туго. Якщо до початку військових дій в Донецьку народжувалося в середньому 200 дітей в тиждень, то зараз ця цифра не завжди дотягує до 100. Групи в дитячих садах з працею формуються, вихователі та завідуючі розкидають оголошення по соцмережах, пропонуючи батькам привести дітей в дитсадок. Самих же дошкільних установ в шахтарській столиці стало неабияк менше.

"На Абакумова і на Путилівці колишні дитячі садки зайняті бойовиками" ДНР "ще з 2014 року. Я це точно знаю - біля одного я жила, а в іншому працювала подруга. Бойовики перетворили будівлі в" розташовуючись ", живуть там, сплять, іноді звідти стріляють. Але коли їм прилітала "ответка" від українських військовослужбовців, то в новинах говорили, що "українці обстріляли дитячий сад". Знаєте, як такі повідомлення діють на простих людей? А то, що цей "дитячий сад" дітей не бачив два роки , а тільки п'яних бойовиків - про це ані слова ", - згадує нинішня киянка Т Тьян Лимаренко.

дзвінка порожнеча

Левова частка переселенців, які залишили захоплений Донбас в 2014-2015 роках, не планують повертатися. Кажуть, і вросли вже в нове життя і роботу, і не можуть прийняти той факт, що їх рідні міста стали для них чужими.

"Обгоріла льодова арена" Дружба ", забиті фанерою вікна в будинках, порожній вокзал і численні ринки, які торгують з землі ... Таким став наш Донецьк. А ще - бойовики в брудному камуфляжі, які трапляються скрізь і ходять ходою господарів міста. При цьому в дорогих кафе і ресторанах на бульварі Пушкіна сидять, в основному, кавказці. а знаєте, скільки жебраків старих я побачила там же. За півгодини до мене підійшли п'ять чоловік, і було видно, що це реальні люди, яким нічого їсти, а не професійні жебраки. моторошно, просто моторошно від такого дисонансу! " - запевняє нинішня мешканка Полтави Алла Півень.

Фото: С. Іванов

"Убитий місто", "дзвінка порожнеча", "другий Чорнобиль", "колишня столиця регіону, а зараз - сіренький провінційне містечко" - так характеризують Донецьк його колишні мешканці, не стримуючи сліз. Всі єдині в одному: війна і загарбники вбили душу міста, задавили всю його молодість і перспективність, перетворивши мегаполіс в місто людей похилого віку. Які стурбовані не вихованням онуків або своїм заслуженим відпочинком, а тільки лише тим, як вижити на мізерні пенсії.

"Я не повернуся в Донецьк, - з гіркотою констатує донеччанка Лариса Карпова. - Зараз я приїхала провідати квартиру в районі залізничного вокзалу, але скоро поїду назавжди. Тут просто страшно, постійно десь чути залпи і вибухи. На грунті війни люди стали іншими - всі живуть в постійному страху і стресі. Дуже багатьох сусідів за ці три роки не стало - просто не витримало серце. Причому не тільки у пенсіонерів, але і здавалося б у молодих людей. Там люди немов доживають життя - безцільно і безрадісно ".

За словами донеччанки, Донецьк поступово вмирає. "Нічого нового в місті не будується, всі старі будівництва, які почалися до війни, вже давно заросли травою. Жахливий громадський транспорт, якщо раніше за першим маршрутом трамвая їздили новенькі вагони, то звідкись узялися старі радянські трамваї. На центральних вулицях дороги досить непогані, але якщо виїхати на об'їзну навколо міста - там розбита траса, яку ніхто не ремонтує, - ділиться враженнями Лариса. - Зате на кожному бігборді якась реклама "міністерства ДНР" або портрет Захарченко з беззмістовною його ц Ітаті, немов він якось великий геній. А на кожному магазинчику - обов'язково висить прапор "ДНР", правда, продавці мені розповіли, що за його відсутність карають штрафом. По місцевих каналах теж один суцільний свято - в новинах тільки концерти, виставки, засідання якихось "міністерств" і обіцянки що ось-ось життя покращитися ... "

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Підписуйтесь на нашу розсилку

Знаєте, як такі повідомлення діють на простих людей?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация