Коложская церква

  1. Історія Коложской церкви
  2. Архітектура Коложской церкви
  3. Коложская церква сьогодні
  4. Чудотворна ікона Божої Матері Коложской
  5. Де знаходиться Коложская церква
  6. Цікаві факти
  7. Пам'ятки поблизу Коложской церкви

Свято-Борисо-Глібська Коложская церква - архітектурна перлина старовинного Гродно , Унікальний пам'ятник древнього православного зодчества XII століття в Білорусі і всій Східній Європі.

Побудована на північному заході Стародавньої Русі, Коложская церква не схожа ні на один храм в світі. Православна святиня, історія якої налічує вже дев'ять століть, включена в попередній список об'єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО .

Історія Коложской церкви

Точна дата початку будівництва невідома, але припускають, що кам'яна церква на крутому березі річки Німан в Гродно була зведена в 1140-1170 роки. Сини Гродненського князя Всеволода заснували храм на честь перших давньоруських святих - князів Бориса і Гліба.

Ще одна назва церкви, що стало набагато більше знаменитим - Коложская - пов'язують з урочищем Коложань в Гродно, на якому і був побудований храм. Слово "коложань" в давньоруській мові означало місце, де б'ють джерела.

Друга версія появи цієї назви пов'язана з переселенням в 1409 році після переможного походу князя Вітовта на Псков жителів прикордонної фортеці Коложе Друга версія появи цієї назви пов'язана з переселенням в 1409 році після переможного походу князя Вітовта на Псков жителів прикордонної фортеці Коложе.

Велика пожежа 1184 року в Гродно знищив Нижню замкову церкву, і незабаром саме Борисо-Глібська стала головним храмом міста.

Протягом XIV століття в результаті численних нападів хрестоносців церква занепала, а під час воєн з Московським князівством була значно пошкоджена військами Івана III.

І все ж головною небезпекою для відреставрованого в XVI столітті храму виявилася природна стихія. Не один раз церква на високому березі Німану страждала від розмивів і обвалів.

У ніч на 2 квітня 1853 південна і частина західної стіни разом з стельовим перекриттям обрушилися в річку: 40 років церква залишалася покинутій. Нові пошкодження принесли зсуви 1864 і 1889 років.

Однак незважаючи ні на що унікальний храм в Гродно не зник Однак незважаючи ні на що унікальний храм в Гродно не зник. У 1894-1906 роках був укріплений берег, замість повалених кам'яних стін побудували більш легкі дерев'яні, а на новій даху влаштували главку з ажурним позолоченим хрестом. У такому вигляді храм зберігся до наших днів.

До початку ХХ століття був розроблений і проект відновлення, але його втілення завадила Перша світова війна .

За радянських часів Коложская церква була закрита для богослужінь: в 1948 році передана історико-археологічного музею, а в 1967-му разом із Замковою горою увійшла до складу Гродненського історико-археологічного заповідника.

Тільки на початку 1990-х Коложе повернули Білоруської православної церкви: знаменита святиня знову стала діючим храмом.

Архітектура Коложской церкви

Борисо-Глібська церква - унікальна пам'ятка древньої кам'яної архітектури, зведений майстрами Гродненської архітектурної школи Борисо-Глібська церква - унікальна пам'ятка древньої кам'яної архітектури, зведений майстрами Гродненської архітектурної школи.

Проект церкви належить до традицій візантійської храмової архітектури, але при цьому не має прямих аналогів ні в давньоруському, ні в балканському архітектурі.

За планом Коложе - це шестистовпний, триапсидний храм з додатковим простором в передвівтарної частини.

Його унікальна особливість - безліч керамічних судин- голосників, вбудованих в склепіння стін і виходять назовні шийками, завдяки чому багато століть тут зберігається чудова акустика і так прекрасно звучать церковні піснеспіви.

Крім того, опорні стовпи мають рідкісне для православних храмів круглий перетин, і при невеликих розмірах будівлі (довжина - 21, 5 м, ширина - 13, 5 м) всередині церква здається просторою Крім того, опорні стовпи мають рідкісне для православних храмів круглий перетин, і при невеликих розмірах будівлі (довжина - 21, 5 м, ширина - 13, 5 м) всередині церква здається просторою. Це досягається і за рахунок стін (товщина - близько 1,2 м), в кладці яких використовувався дуже тонкий і плоский цеглу- плинфа.

Ще одна знаменита особливість Коложе - прикраса фасадів і стін вставками з великих полірованих каменів і багатобарвних майолікових плиток у формі хрестів.

Внутрішнє оздоблення Коложской церкви прикрашали унікальні фрески, фрагменти яких були виявлені в 1970-х на вівтарному зводі і в нішах.

Коложская церква сьогодні

Сьогодні Коложская церква - один з найдавніших діючих храмів в Білорусі, де проводяться богослужіння і таїнства. Також при Свято-Борисо-Глібській церкви діють недільна школа і домовий храм на честь ікони Божої Матері Коложской.

У 1990-ті роки через загрозу нових зсувів за участю зарубіжних фахівців були проведені роботи з укріплення берега річки. У той же час вчені запропонували проекти реконструкції Коложской церкви - за образом XII століття і до катастрофи 1853 року.

Однак складні геологічні умови місцевості і недолік достовірних відомостей про первісному вигляді храму сповільнювали хід робіт Однак складні геологічні умови місцевості і недолік достовірних відомостей про первісному вигляді храму сповільнювали хід робіт. Пізніше в архівах були знайдені креслення західної і південної стін Коложе, зроблені за рік до великого обвалу.

Архітекторами був обгрунтований проект реконструкції Коложской церкви в образі до 1853 року. Документів про храм ХІІ століття, який протягом століть змінювався, мало, проте нові відомості можуть бути враховані в проекті.

У 2010 році в Білорусі почалася громадська акція "Відновимо Коложе разом!" , За допомогою якої збираються кошти на реставрацію найдавнішої святині.

Крім того, є ідея побудувати поруч з храмом зменшену копію-муляж Коложе XII століття. Відтворена за допомогою новітніх технологій і матеріалів, вона могла б стати цікавим об'єктом для туристів.

Чудотворна ікона Божої Матері Коложской

З давніх часів в Борисоглібському храмі перебувала православна святиня - чудотворна ікона Божої матері, яка була копією Віленської ікони Одигітрії.

Згідно з легендою, образ Пресвятої Богородиці церкви заповідав жебрак, який за обітницею носив чудотворну святиню на грудях Згідно з легендою, образ Пресвятої Богородиці церкви заповідав жебрак, який за обітницею носив чудотворну святиню на грудях. Розповідають, що на протязі століть, починаючи з XVII століття, завдяки іконі багато разів відбувалися зцілення людей від недуг.

У 1915 році ікона при евакуації була вивезена в Росію і загублена. Сьогодні в церкві зберігається список, а пошуки істинного образу тривають.

Днем шанування ікони і престольним святом храму на честь ікони Божої Матері Коложской вважається 25 травня. У цей день проводиться літургія, відбувається хресний хід і урочистий молебень.

Де знаходиться Коложская церква

Коложская церква розташована недалеко від Старого замку Гродно, який багато століть тому був резиденцією великого князя Вітовта.

Адреса храму: вулиця Коложе, 8.

Цікаві факти

На честь Коложской церкви названий один з найбільших міжнародних фестивалів православних піснеспівів у Білорусі - "Коложской благовіст" , Який щорічно (в лютому) збирає в Гродно кращі церковні та світські колективи.

У травні 2014 року в мінському   парку Челюскінців   відкрилася художня виставка під відкритим небом   Спадчина Беларусі   , Де серед знімків архітектурних пам'яток Білорусі можна побачити збільшене зображення Коложской церкви У травні 2014 року в мінському парку Челюскінців відкрилася художня виставка під відкритим небом "Спадчина Беларусі" , Де серед знімків архітектурних пам'яток Білорусі можна побачити збільшене зображення Коложской церкви.

Під час Х Республіканського фестивалю національних культур біля храму в Коложской парку з'явилася незвичайна Алея Дружби народів , Де висадили 35 рідкісних дерев по числу національних діаспор-учасників форуму.

Пам'ятки поблизу Коложской церкви

Гродно - один з небагатьох міст Білорусі, де збереглася велика частина старовинної забудови, а завдяки змішуванню різних культур і конфесій він виділяється особливою чарівністю.

Центр Гродно є архітектурним заповідником: на площі понад 300 га розташовано більше 400 будинків, що мають історичну цінність.

Крім унікальної Коложской церкви, тут можна побачити королівські Старий і Новий замки XVI і XVIII століть, палаци магнатів, чудові церкви, костели і монастирі, міські квартали кінця XIX - початку XX століть.

Серед знаменитих пам'яток Гродно:

  • Свято-Різдво-Богородицький жіночий монастир

  • Кафедральний собор на честь Покрова Пресвятої Богородиці

  • Костел Отримання Святого Хреста і монастир бернардинів

  • Гродненський костел і монастир францисканців

  • Благовіщенський Костел і монастир Святої Брігити

  • парк Жілібера (Жан Емманюель Жілібер очолював в Гродно першу лікарську академію, при якій були створені госпіталь і найбільший в Європі ботанічний сад)

  • Театр ляльок (найстаріша театральна сцена Білорусі)

Пам'ятка ФАРН костелу - високий дерев'яний вівтар, який прикрашають понад 20 фігур апостолів і святих Пам'ятка ФАРН костелу - високий дерев'яний вівтар, який прикрашають понад 20 фігур апостолів і святих. На одній з веж храму встановлено найстаріший в Європі годинниковий механізм (годинник в Гродно навіть старше празьких).

Поруч з ФАРН костелом розташована діюча аптека-музей - перша в Європі, заснована в окремій будівлі.

Найбільший храм в Гродно - Фара князя Вітовта , Побудована в 1389 році за наказом великого князя, пережила кілька пожеж, а в 1961 році католицька святиня була підірвана. У 2014 році на місці храму з'явилася скульптурна композиція у вигляді напівзруйнованої арки з пам'ятним написом.

Крім цього, на місці католицького монастиря бернардинок ХVII-ХХ століть (Свято-Борисоглібського) можна побачити незвичайну скульптуру на згадку про втрачені храмах Гродно - "поклонний хрест".

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация