Комітет «Вони були першими» завершив свою діяльність

Володимир Бистров   Комітет «Вони були першими» виник в 1993 році, об'єднавши нащадків російських і українських емігрантів, які на початку 20-х років минулого століття знайшли в Чехословаччині другу батьківщину Володимир Бистров Комітет «Вони були першими» виник в 1993 році, об'єднавши нащадків російських і українських емігрантів, які на початку 20-х років минулого століття знайшли в Чехословаччині другу батьківщину. Згодом багато хто з представників, так званої, «білої еміграції» стали видатними діячами чехословацької науки і культури. Наприклад, співавторами проектів таких архітектурних пам'яток чеської столиці, як Міська бібліотека, міст імені Йирасека, пасаж кінотеатру «Бродвей» або будівля «Біла лебідь» були російські випускники Чехословацького будівельного інституту. Під час нацистської окупації деякі колишні царські офіцери брали участь в русі опору і в Празькому повстанні. Тим не менш, через кілька днів після закінчення Другої світової війни сотням, а може бути, і тисячам емігрантів були пред'явлені звинувачення в контрреволюційній діяльності (участь у Громадянській війні, еміграції з СРСР, членство в емігрантських організаціях), і вони були заслані на довгі роки в радянські виправно-трудові табори. Лише небагатьом з них вдалося повернутися до Чехословаччини з безнадійно підірваним здоров'ям. Іншим ніколи більше не судилося побачити своїх близьких, яким до їх пір нічого не відомо про їх подальшу долю і місцях поховання. Сталося це попри те, що в 1945 році багато емігрантів були чехословацькими громадянами, і наперекір угодою з СРСР про те, що на звільненій території Чехословаччини влада буде здійснюватися її урядом. Близько 40 років дана тема залишалася табу. У 1995 році, багато в чому завдяки діяльності комітету Чехія висловила щире шану жертвам репресій і глибоке співчуття їхнім родичам. Пізніше на Ольшанському цвинтарі і в Російських будинках празького кварталу Дейвіце з'явилися пам'ятні дошки. Завдяки роботі комітету були зібрані безцінні архівні матеріали, і видано кілька книг, присвячених долям емігрантів з Чехословаччини, які були заслані в Гулаг. Про причини завершення діяльності товариства «Вони були першими» нам розповів його голова Володимир Бистров:

«Через 15 років постаріли і нащадки емігрантів. Серед основоположників комітету лише сім немолодих вже дам. Мені, наймолодшому з усіх, майже піонеру, більше 70 років. Крім того, головні цілі були досягнуті, справа емігрантів досить оприлюднено, і був прийнятий закон про надання їхнім близьким фінансової компенсації. Тепер справа за істориками ».

Надалі комітет збирається продовжити свою роботу, але вже на менш офіційній основі, запрошуючи до своїх лав тих, кому небайдужа пам'ять про репресованих.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация