«Коммерсант» про південнокавказькому турне Ангели Меркель

Російське видання «Коммерсант» опублікувало статтю про турне Кацлер Німеччини Ангели Меркель по трьом країнам Південного Кавказу.

Представляємо увазі читачів дану статтю без змін:

«Канцлер Німеччини Ангела Меркель почала вчора своє турне трьома країнами Кавказу з відвідування Грузії - самого відданого союзника НАТО і ЄС в регіоні. На спільній прес-конференції з прем'єром Мамука Бахтадзе в Тбілісі вона назвала Грузію дуже хорошим партнером і пообіцяла робити все можливе, щоб вирішити «несправедливість» з Абхазією і Південною Осетією. Канцлер пообіцяла також побудувати в Грузії велике підземне газосховище. Це частково підтверджує інформацію джерел в німецькому уряді про те, що головна мета її візиту в регіон - налагодження експорту азербайджанського газу в Європу.

Програма пані Меркель в Грузії (звідки вона відправиться до Вірменії, а потім в Азербайджан) була дуже щільною і включала в себе не тільки переговори з першими особами держави. Минулого разу Ангела Меркель була в Грузії рівно десять років тому - відразу після закінчення «п'ятиденної війни». В ході тієї поїздки вона зустрілася як з грузинським, так і з російським президентом - в Сочі.

На цей раз пані Меркель теж побачилася з обома сторонами конфлікту, але вже внутрішньополітичного. У програмі її візиту були переговори не тільки з представниками влади - прем'єром Мамука Бахтадзе і президентом Георгієм Маргвелашвілі, - але і з опозиціонерами, що звинувачують правлячу партію «Грузинська мрія» в політичних репресіях.

Для багатьох в Грузії мети візиту пані Меркель були до кінця неясні - не дивно, що саме це питання вигукували грузинські журналісти, коли канцлер Німеччини йшла по килимовій доріжці в аеропорту Тбілісі, але вона нічого не відповіла. Це дозволило грузинським політикам інтерпретувати візит в свою користь.

На спільній прес-конференції прем'єр Бахтадзе висловив упевненість, що Ангела Меркель «вболіває за Грузію» і з її допомогою відносини двох країн «піднімуться на новий рівень». Після цього грузинський прем'єр розкритикував Росію за «невиконання зобов'язань щодо виведення військ з Грузії».

У відповідь канцлер нагадала про своє попередній візит в Тбілісі, пообіцявши «і надалі робити все можливе для мирного вирішення проблеми». На питання журналістів, чи обговорювала вона на нещодавній зустрічі з президентом РФ Володимиром Путіним (18 серпня) проблему їхньої країни, канцлер Німеччини відповіла ухильно. «Ми говорили з Володимиром Путіним про Україну, а це єдиний контекст, - сказала вона.- У мене буде можливість підійти до демаркаційної лінії (між Грузією і Південною Осетіей.-" Комерсант "). Те, що відбувається, - це несправедливість. Ми розмовляємо про це з президентом Путіним ». Пізніше канцлер Німеччини поклала вінок до пам'ятника солдатам, загиблим в 2008 році, і знову висловила підтримку територіальній цілісності Грузії.

Завершивши вчора протокольну частину візиту, канцлер Німеччини збирається сьогодні відвідати кордон з Південною Осетією, що охороняється російськими прикордонниками. При цьому, як стало відомо "Комерсант", Ангела Меркель відмовилася від супроводу грузинських чиновників і відправиться туди разом зі співробітниками моніторингової місії Євросоюзу. МЗС Грузії, втім, закликав журналістів не будувати домислів навколо цього рішення і заявив, що виїзд «повністю організувала спостережна місія ЄС». Однак це перший випадок, коли закордонний гість відвідує южноосетинскую кордон в такому форматі.

З грузинськими опозиціонерами пані Меркель теж планує побачитися сьогодні, перед вильотом в Єреван. Як повідомив "Комерсант" лідер партії «Європейська Грузія» Давид Дарчіашвілі, з канцлером вони зустрічаються, «щоб в першу чергу вплинути на Росію, яка продовжує агресію проти Грузії, а в другу - на грузинську владу, щоб вони звільнили Вано Мерабішвілі». Пан Мерабішвілі - це політик з команди колишнього президента Грузії Михайла Саакашвілі, колишній глава МВС і прем'єр-міністр, який відбуває покарання за корупцію і розгін мітингу. Однак Європейський суд з прав людини визнав, що справи на нього було заведено «з метою відлучення від політичного життя і ослаблення опозиції».

Особливе значення зустріч з опозиціонерами набуває в контексті майбутніх президентських виборів - вони в Грузії заплановані на 28 жовтня. Правляча партія «Грузинська мрія» на чолі з мільярдером Бідзіною Іванішвілі поки не висунула на них свого кандидата, хоча, якщо вірити екс-президенту Михайлу Саакашвілі, їм повинен стати сам олігарх. В цьому випадку правляча партія контролюватиме обидва вищих державних поста (президента і прем'єра), і, на думку противників «Грузинської мрії», пані Меркель повинна відрадити пана Іванішвілі від «повної узурпації влади».

Деякі співрозмовники "Комерсант" в Тбілісі вказують, що Грузія цікава пані Меркель в першу чергу як територія, через яку проходить «Південний газовий коридор» (див. "Комерсант" від 29 травня). Цей газопровід - частина більшого проекту, який зв'язує азербайджанське родовище Шах-Деніз з узбережжям Італії. Цю версію частково підтверджує і те, що на прес-конференції в Тбілісі пані Меркель повідомила про плани виділити Грузії € 150 млн на будівництво підземного газосховища. Нагадаємо, що вже в суботу, 25 серпня, Ангела Меркель прилетить в Баку. Агентство Reuters з посиланням на джерела в німецькому уряді називає основною метою візиту в Азербайджан переговори по газу.

«Надалі Меркель розраховує отримувати газ з Туркменії», - сказав "Комерсант" грузинський політолог Георгій Хухашвілі. Про те, що в майбутньому через «Південний газовий коридор» може транспортуватися туркменський, іранський і іракський газ, на цьому тижні писало з посиланням на джерела і агентство Reuters. Однак ця перспектива поки виглядає вельми туманною. Трубопроводу по дну Каспійського моря, який необхідний для експорту, немає навіть у проекті. Поставки ж азербайджанського газу в Європу через «Південний газовий коридор» теж стануть можливі не раніше 2020 року ».

1news.az

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация