Компанії - улюбленці держави «вистригають» конкурентів з грузинського ринку експорту овець

  1. Компанії зі зв'язками процвітають, в той час як інші чахнуть
  2. Сфера, притягальна для шахрайства

Майже десять років тому любов Беки Гонашвілі до грузинської народної музики привела його в індустрію експорту овець. Однак тепер він затягнув сумну пісню: за його словами, пов'язані з державою компанії витісняють його з колись прибуткового ринку.

Отари овець в грузинській гірської області Тушеті Отари овець в грузинській гірської області Тушеті. (Фото: студія «моніторити»)

У 2008 році у його батька, який продавав овець, справи йшли неважливо, і мати звернулася до нього за допомогою. Він розповів про це своєму колишньому товаришеві по хору, який переїхав до Туреччини. Цей товариш звів Беку з великим турецьким імпортером овець Ісмаїлом Йилдізом.

Йилдіз привіз до Грузії групу ліванських бізнесменів, і їм дуже сподобалося те, що вони побачили.

Бека Гонашвілі, грузинський вівчар і голова Асоціації вівчарства Грузії Бека Гонашвілі, грузинський вівчар і голова Асоціації вівчарства Грузії. (Фото: студія «моніторити»)

Продаж овець на забій вкрай популярна в мусульманських країнах, де люди не їдять свинину. На свято Курбан-байрам в сім'ї традиційно приносять в жертву вівцю, з'їдають частину, а решту роздають нужденним. Тільки на це свято по всьому світу щорічно забивають близько 100 мільйонів овець .

Незабаром до Грузії потягнулися вервечки успішних торговців вівцями, причому не тільки з Туреччини. За три місяці ціни злетіли до небес.

«Вони приїжджали групами з двох або трьох арабських країн, - каже вівчар з віддаленій гірській області Тушеті Дато Утіруідзе. - Ми гнали овець до мосту, і вони купували всіх без питань ».

Інший вівчар з Тушетії, Мусахан Узбашіев, з теплотою згадує ті часи: «Раніше вівця нічого не коштувала, я міг виторгувати її за мішок борошна. А потім, в 2008 році, з'явилися іноземці, і ціни підскочили. За вівцю раптом стали платити 60 доларів ».

Грузинський вівчар Мусахан Узбашіев Грузинський вівчар Мусахан Узбашіев. (Фото: студія «моніторити») Наскільки швидко виріс ринок експорту овець?

За даними грузинського Держстату, на 2008 рік експортом овець займалися всього дві компанії, та й ті відправляли тварин тільки в сусідній Азербайджан. До кінця 2009 року була створена ще 21 компанія, був налагоджений експорт до Вірменії, Йорданію, Ліван і Саудівську Аравію.

Згідно зі статистичними даними, за цей період обсяг експорту овець виріс більш ніж в десять разів, при цьому ціна за вівцю збільшилася приблизно на п'ятдесят відсотків. У 2008 році за кордон продали 25 271 вівцю на загальну суму близько 1,1 мільйона доларів. На наступний рік стався новий потужний стрибок: було продано вже 266 540 овець і виручено 17,1 мільйона доларів.

На думку грузинських скотарів, високий попит на їх овець пояснюється тим, що вони вирощені на трав'яному відгодівлі і тому здоровіше і смачніше, ніж у інших постачальників. За їх словами, вівці із сусідньої Вірменії коштують менше, тому що їх підгодовують зерном, і вони часто переносять типові для овець захворювання.

Однак для більшості компаній цей прибутковий період дуже швидко підійшов до кінця. Не минуло й двох років, як нові компанії почали закриватися. А до 2013 року залишилося всього п'ять експортерів.

До 2017 року їх число скоротилося до чотирьох. Дві з них займаються лише дрібним експортом в сусідній Азербайджан, а дві інші виявилися явно пов'язані з колишнім грузинським міністром сільського господарства, який зараз очолює комітет з аграрних питань в парламенті. 1

Поки нові компанії згортали діяльність, за словами грузинських вівчарів, з'явилася нова тенденція: більш дешевих овець з Вірменії стали привозити до Грузії, тримати там кілька місяців, а потім продавати за кордон як грузинських за вищою ціною.

Компанії зі зв'язками процвітають, в той час як інші чахнуть

Дві компанії, пов'язані з колишнім міністром, називаються ТОВ «Вікторія» і ТОВ «Алкерназі» . Вони були засновані з різницею в дев'ять днів в кінці літа 2013 року і зареєстровані на один і той же адресу в Тбілісі 2. ТОВ «Вікторія» налічує понад сто співробітників і продовжує експортувати овець в Саудівську Аравію, Азербайджан і Іран. Компанію «Алкерназі» відкрив громадянин ОАЕ; з тих пір вона була перейменована в «Алтурасі». Більше ніякої інформації про фірму немає.
Дві компанії, пов'язані з колишнім міністром, називаються   ТОВ «Вікторія»   і   ТОВ «Алкерназі» Засновник ТОВ «Вікторія» Гія Адамія. (Фото: студія «моніторити») Засновником ТОВ «Вікторія» став Гія Адамія. Його племінник Георгій Адамія - близький друг і колишній однокласник Отара Данелії, в 2014-2016 роках обіймав посаду міністра сільського господарства, а з тих пір депутата і голови комітету з аграрних питань.

Вівчарі, які пішли з експортного ринку, стверджують, що їх навмисне витіснили з цієї прибуткової сфери: влада явно віддавали перевагу цим двом компаніям і чинили бюрократичні перепони всім іншим.

За словами Гонашвілі, його компанію «вичавили» в 2013 році. «Я зрозумів, що не зможу відповідати їх вимогам, в тому числі з карантину, аналізах крові, аналізів на бруцельоз і всього іншого. Однак парі компаній це вдалося ».

Колишній міністр сільського господарства Отар Данелія під час інтерв'ю з репортером студії «моніторити» Колишній міністр сільського господарства Отар Данелія під час інтерв'ю з репортером студії «моніторити». (Фото: студія «моніторити»). (Фото: студія «моніторити»). Турецький бізнесмен Йилдіз, з приходом якого в Грузію стався початковий стрибок цін і який, за словами постачальників, витратив на овець десятки мільйонів доларів, розповів, що його витіснили з грузинського ринку в 2015 році. «Через те, що мої постачальники раптово зіткнулися з труднощами, мої арабські партнери пішли від мене до інших компаній, - сказав Йилдіз в недавньому телефонному інтерв'ю з Туреччини. - Я завжди платив готівкою і ніколи не мав проблем з вівчарями ».

У 2014 році, коли Данелія очолив міністерство сільського господарства, Йилдіз заявив, що його «викликала [грузинська] фінансова поліція. Вони завели щодо мене розслідування. Я запитав їх, в чому причина. Сказав, що готовий заплатити будь-які прострочені податкові платежі, але вони відповіли відмовою. Я найняв адвоката, але більше вони зі мною не зв'язувалися »3.

"They were investigating me," he said. "I asked them why. I told them I was willing to pay overdue taxes if I had missed a deadline, but they said no to that. I hired a lawyer, and then I never heard from them again. "

Для порівняння: ТОВ «Вікторія» - як і раніше процвітаюча грузинська компанія, яка, як випливає з просочившегося документа , Продовжує спільно з «Алкерназі» експортувати овець 4.

Журналіст студії «моніторити», партнера OCCRP, поставив колишньому міністру Данелії питання про те, як дядькові його друга вдалося утримати компанію на плаву, коли більшість інших не впоралися, і чому число експортерів так різко скоротилося.

Данелія з роздратуванням відповів, що не чинив ніякої допомоги ТОВ «Вікторія».

Крім того, він заявив, що не знає про листі , Яке в березні 2015 року відправила йому компанія «Вікторія». У листі, копію якого відправив журналістам інформатор, представники фірми запитують, чи можна скоротити період карантину для ввезених в Грузію овець з шести місяців до одного:

«Ми хотіли б повідомити вам, що в 2013-2014 роках ТОВ« Вікторія »спільно з ТОВ« Алкерназі »експортувало 80 000 голів живих овець. За укладеним нами угоди в цьому [2015] році ми повинні експортувати 500 000 голів живих овець ».
«Оскільки наша країна не може задовольнити цей попит, ми змушені ввозити овець із сусідніх країн. Проте ми зустрічаємо перешкоди у вигляді норм, пов'язаних з ветеринарними службами і сертифікатами походження, згідно з якими вівці повинні провести в приймаючій країні шість місяців »5.

23 березня Національне агентство з контролю за харчовими продуктами повідомило , Що погодилося виконати це прохання «відповідно до інтересів країни». Поки що чинний закон переписаний не був, і період карантину і раніше становить шість місяців.

Коли журналісти зв'язалися із засновником ТОВ «Вікторія» Адам по телефону, він заявив, що лист не писав. Адамія пообіцяв дати їм інтерв'ю, але пізніше відмовився і перестав відповідати на дзвінки.

Отари овець в грузинській гірської області Тушеті Отари овець в грузинській гірської області Тушеті. (Фото: студія «моніторити»)

Сфера, притягальна для шахрайства

Тим часом Бека Гонашвілі стверджує, що експорт овець з Грузії - потенційно настільки прибутковий бізнес, що привертає нечистих на руку людей. За його словами, п'ять доларів за кожну голову - і вам зроблять фіктивний документ, який «перетворить» вівцю з Вірменії в вівцю, вирощену в Грузії, і дозволить вивезти тварину за межі країни через місяць або навіть менше.

Дохід в такому випадку виходить більш ніж серйозний. Якщо вірити Ізмаїла Йилдізу, прибуток за кожну справжню грузинську вівцю становила два долари, тоді як прибуток за дешевшу вівцю з Вірменії, яку продавали під виглядом грузинської, була 20 доларів і вище.

Транспортне судно здатне перевезти 10 тисяч голів овець, а тому прибуток за таку партію вірменських овець, які видаються за грузинських, може перевищити 200 тисяч доларів, в той час як той же число овець з Грузії дасть прибуток в 20 тисяч доларів 7.

Завдяки сприянню партнера OCCRP в Йорданії журналісти студії «моніторити» з'ясували, що всі вівці, завезені з Грузії в Йорданію за останні роки, були задекларовані як вирощені в Грузії - ні по одній партії як країна походження не значилося Вірменія.

Твердження про появу хворих овець також не давали спокою експортного ринку. Грузинські вівчарі заявляють, що частина ввезених з Вірменії тварин були заражені овечої віспою. Національне агентство з контролю за харчовими продуктами (НАКПП) підтверджує, що цей вид віспи, який не завдає шкоди людині, але може вбити тварину, серйозно вплинув на ситуацію в галузі в 2015-2016 роках.

Також Бека Гонашвілі розповів, що судно з партією в 13 тисяч овець, що належать компанії «Вікторія», свого часу не прийняла Саудівська Аравія, так як тести виявили у тварин бруцельоз - гострозаразних бактеріальну інфекцію, яка може передаватися людині, але рідко призводить у людей до летального результату.

При цьому в ТОВ «Вікторія» відкинули наявність хвороби у тварин в тій партії, заявляючи, що саудівці завернули її через комерційну суперечку; втім, ніяких деталей компанія не повідомила. Представники НАКПП підтвердили версію компанії, проте також не надали подробиць або документів 10.

Підозри в шахрайстві переслідують і інші міжнародні угоди в цій сфері. Згідно з офіційною грузинської статистикою, після декількох років активних закупівель Йорданія в 2015 році раптово припинила імпорт овець з закавказької республіки. Відповідальні особи в Грузії заявляють, що не отримували ніякого формального пояснення з цього приводу.

Самі Адуат, заступник начальника Департаменту тваринних ресурсів в Міністерстві сільського господарства Йорданії, каже, що місцеві перевіряючі припинили закупівлі овець в Грузії, так як почали стикатися з видом шахрайства, схожим з тим, про який повідомляли і грузинські селяни. Тільки на цей раз мова йшла про грузинських вівцях, яких намагалися видати за йорданських.

Йорданські вівці традиційно продаються дорожче, ніж завезені з Грузії, як каже Адуат. Інспектори наглядового сельхозведомства почали фіксувати факти, коли йорданські торговці продавали грузинських овець в Саудівську Аравію під виглядом вирощених в Йорданії.

За словами Адуата, Йорданія зараз імпортує овець з Румунії.

Грузинські вівчарі нарікають, що більше не можуть знайти експортні ринки збуту, а з урахуванням підвищення податків і плати за оренду пасовищ не здатні вийти в прибуток. Деякі тваринники просто спалюють тонни вовни в горах, навіть не намагаючись продати її в містах.

Після того як в червні репортаж «моніторити ТВ» був показаний в телеефірі, нинішній міністр сільського господарства Грузії Леван Давіташвілі пообіцяв посилити стосуються імпорту та карантину правила, щоб вівці з інших країн не могли продаватися під виглядом грузинських.

У Йорданії додатковий матеріал для статті готувала Наїма Чугі з організації «Арабські репортери за расследовательскіе журналістику» (ARIJ).

дивіться відеоверсію репортажу студії «моніторити», партнера OCCRP.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация