Кому яке заяву нести?

  1. Зміст
  2. Загальна інформація
  3. Компетенція правоохоронних органів
  4. Слідчий комітет Росії:
  5. поліція
  6. суд
  7. Загальний нагляд в прокуратурі
  8. Територіальність: в який конкретно відділ правоохоронного органу звертатися?
  9. Як писати заяву в поліцію?

Цей документ дозволить вам розібратися в тому, якими питаннями займаються різні правоохоронні органи і куди найкраще нести заяву, якщо вам потрібна допомога. Найчастіше громадянину може допомогти поліція, проте є випадки, коли йти в поліцію може виявитися не просто безглуздо, але і шкідливо.

Щоб заяву розглянули швидко - найнадійніше звернутися в правильний правоохоронний орган і правильне його підрозділ. Правильний правоохоронний орган (поліція, суд, СК, прокуратура) визначається за компетенцією (підслідності). Правильний відділ - по правилам територіальності (місце, де відбулося подія, про яку ви хочете повідомити або місце, де ви живете).

Зміст

Загальна інформація

Компетенція правоохоронних органів 

Слідчий комітет Росії

поліція

суд

Загальний нагляд в прокуратурі

Територіальність: в який конкретно відділ правоохоронного органу звертатися?

Загальна інформація

Якщо ви стали жертвою або свідком правопорушення, вкрай важливо визначити компетентний державний орган, уповноважений приймати рішення по вашій проблемі. Звичайно, якщо ви звернетеся не за адресою, ваше звернення не повинно бути залишено без уваги і протягом 7 днів з дня реєстрації (у разі, якщо ви заявляєте про злочин - 3 днів) буде передано до відповідного органу або відповідній посадовій особі. Однак подача заяви відразу ж до компетентного органу має очевидні переваги ( див. інструкцію "Як і куди подати заяву про злочин").

Якщо ваша заява містить інформацію про вчинення умовно «побутового» адміністративного правопорушення, таку заяву в більшості ситуацій подається в поліцію (докладніше див. Ст. 28.3 КоАП РФ). У межах своїх повноважень порушувати провадження у справі про адміністративне правопорушення може також прокурор (ст. 25.11 КоАП РФ). Більш того, при здійсненні нагляду за додержанням Конституції РФ і виконанням законів прокурор має право порушити справу про будь-якому адміністративне правопорушення (ч. 1 ст. 28.4 КоАП РФ). Іншими словами, за вашою заявою прокурор може порушити будь-яку справу про адміністративне правопорушення ( див. інструкцію "Як писати заяву в поліцію").

Компетенція правоохоронних органів

Встановлено наступну компетенція розслідування найбільш поширених злочинів.

Слідчий комітет Росії:

1) заподіяння тяжкої шкоди здоров'ю;

2) викрадення;

3) злочини проти статевої недоторканності і статевої свободи особистості;

4) злочини проти конституційних прав і свобод людини і громадянина;

6) ряд екологічних злочинів;

7) збудження ненависті або ворожнечі, а також злочини екстремістського характеру;

8) злочини по перевищенню службових повноважень або їх зловживаннями, хабарі та службове підроблення;

9) злочини проти представників влади;

10) тяжкі та особливо тяжкі злочини, вчинені неповнолітніми і відносно неповнолітніх.

поліція

1) заподіяння шкоди здоров'ю різної тяжкості;

2) злочини проти власності (крадіжки, шахрайство, грабіж, розкрадання та інші);

3) хуліганство;

4) порушення правил дорожнього руху і експлуатації технічних засобів;

5) поряд з Федеральною службою з контролю за оборотом наркотиків (ФСКН) розслідує справи, пов'язані з виготовленням та розповсюдженням наркотиків.

суд

Чинне кримінально-процесуальне законодавство передбачає можливість приватного обвинувачення. В цьому випадку мировий суддя за заявою громадянина порушує кримінальну справу. При цьому заявник самостійно здійснює звинувачення і доводить винність іншого обвинуваченого у вчиненні злочину.

Всього кримінальним кодексом передбачено три склади злочину, обвинувачення за якими носить порядок приватного: побої, навмисне заподіяння легкої шкоди здоров'ю і наклеп. Детальніше про порядок приватного звинувачення ви можете дізнатися тут .

Загальний нагляд в прокуратурі

Прокуратура Російської Федерації - єдина федеральна централізована система органів, які здійснюють нагляд за дотриманням Конституції Російської Федерації і виконанням законів, що діють на території Російської Федерації.

До органів прокуратури можна подати будь-яке звернення або скаргу на невиконання законодавства будь-яким з органів влади. Єдиним винятком є ​​суд.

Основні функції органів прокуратури:

- нагляд за виконанням законів державними органами та приватними юридичними особами;

- нагляд за дотриманням прав і свобод людини і громадянина;

- нагляд за виконанням законів органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність, дізнання та досудове слідство;

- нагляд за виконанням законів судовими приставами;

- нагляд за виконанням законів адміністраціями органів і установ, що виконують покарання і які використовують призначувані судом заходи примусового характеру, адміністраціями місць тримання затриманих і взятих під варту;

- кримінальне переслідування відповідно до повноважень, встановлених кримінально-процесуальним законодавством Російської Федерації;

- координацію діяльності правоохоронних органів по боротьбі зі злочинністю.

Таким чином, можна зробити висновок про те, що серед усіх правоохоронних органів прокуратура є самим «універсальним» з точки зору відстоювання закону, однак важливо пам'ятати, що прокуратура не має повноважень щодо порушення кримінальних справ.

Територіальність: в який конкретно відділ правоохоронного органу звертатися?

Територіальна підслідність у кримінальних справах визначається, як правило, місцем вчинення діяння, яке містить ознаки злочину (ст.152 КК РФ). Значить заяву потрібно нести до відповідного органу, що працює на території, на якій скоєно злочин. Територіальна підслідність у справах про адміністративні правопорушення також визначається місцем скоєння правопорушення.

У разі якщо ви подаєте заяву про злочин, існує певна підслідність серед правоохоронних органів, передбачений ст.151 КПК України (див. - компетенція).

Якщо місце вчинення адміністративного правопорушення або злочину входить в межі підслідності одного відділу поліції, а заява подана на території іншого відділу, то всі наявні матеріали після реєстрації передаються в потрібний орган. Одночасно вживаються необхідні заходи для того щоб зберегти сліди правопорушення або злочини.

приклади:

  1. Ви звернулися до відділу поліції із заявою, в якому повідомили, що співробітник ГИБДД зажадав від вас хабар в розмірі 1000 рублів. В такому випадку поліція зобов'язана прийняти і зареєструвати вашу заяву, однак протягом 3 днів воно буде перенаправлено до Слідчого комітету Росії.

  2. Припустимо, ви проживаєте в Центральному районі Петербурга. Вийшовши з офісу, де ви працюєте, розташованого в Невському районі, ви виявили, що лобове скло на вашому автомобілі розбите. Якщо ви звернетеся з повідомленням про це в Центральний відділ поліції, який розташований поруч з вашим будинком, таку заяву поліція зобов'язана буде зареєструвати і перенаправити в Невський відділ поліції, так як саме там було скоєно правопорушення.

Порада

Велика частина злочинів, з якими стикаються громадяни в побуті, розслідується співробітниками поліції. Тому в разі, якщо у вас щось вкрали, вашого родича викрали або вашому здоров'ю заподіяли шкоду - звертайтеся до відділу поліції. При цьому куди важливіше оперативно звернутися в будь-який найближчий відділ, щоб злочинця затримали по «гарячих» слідах, ніж шукати правильну підслідність.

Важливо: єдиним винятком є стаття 286 КК РФ - перевищення посадових повноважень в разі, якщо ви підозрюєте в скоєнні злочину поліцейського. У такій ситуації необхідно звертатися безпосередньо до Слідчого комітету Росії.

Завантажити інструкцію (37,5 Кб)

Як писати заяву в поліцію?

завантажити

Повернутися в розділ допомогу

Як писати заяву в поліцію?
Територіальність: в який конкретно відділ правоохоронного органу звертатися?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация