Кому належать мережі АЗС України: Автозаправки України (17.03.16 10:03) «Енергетика

У минулому році українські автомобілісти купили 6,9 млн тонн нафтопродуктів: 2,34 млн т бензину (падіння на 24%) і 4,56 млн т дизельного палива (падіння на 13%). Сумарне споживання нафтопродуктів в 2015 році було нижче на 1,45 млн тонн у порівнянні 2014 роком.

Основний обсяг палива в Україну імпортується за валюту. Власники мереж АЗС постійно скаржаться на збитки через девальвацію гривні. Але, не дивлячись на спад споживання нафтопродуктів і економічна криза, їх реалізація залишається привабливим бізнесом.

Для одних мереж - це розвиток супутніх бізнесів на самих АЗС, як наприклад реалізація продуктів через магазини, продаж напоїв, миття автомобілів і міні СТО. Інші ж мережі виживають за рахунок продажу контрафактного або контрабандного палива, економлячи на сплаті акцизів. За даними Державної фіскальної служби (УКРІНФОРМ), тільки в 2015 році бюджет втратив 1,2 млрд грн у вигляді несплачених акцизів на паливо.

Крім того, ринок роздрібної реалізації нафтопродуктів в Україні залишається одним з небагатьох в Україні, де немає очевидної монополії одного гравця. БізнесЦензор спробував розібратися, кому належать великі мережі автозаправних станцій і комплексів.

Приватні: Ігор Коломойський, Геннадій Боголюбов

Кількість заправок 1550

Мережа АЗС групи "Приват" олігархів Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова нараховує більше 1,5 тисячі автозаправок і є найбільшою в країні. Покриває всі регіони. Формально мережі заправок "Привату" не існує. Все це утворення є кілька мереж АЗС, які працюють під різними брендами. До групи належать мережі заправок "Авіас", ANP, "Укрнафта", "Укртатнафта" і Sentoza.

Третина заправок мережі АЗС "Привату" належить найбільшому нафтодобувачами країни - компанії "Укранфта". Контрольний пакет компанії належить державі. Інша частина знаходиться у володінні офшорів групи "Приват".

Нещодавно стало відомо , Що "Укрнафта" віддала контроль над фінансовими операціями зі своїми нафтопродуктами Кременчуцькому нафтопереробному заводу, який входить в ПАТ "Укртатнафта", що належить Коломойському і Олександру Ярославському.

Нафта, видобута "Укранфти" переробляється на Кременчуцькому НПЗ - єдиному НПЗ, які працюють сьогодні в країні. Отримані з нафти нафтопродукти реалізуються на заправках "Привату".

WOG: Степан Івахів, Сергій Лагур, Петро Димінський

Кількість заправок: 450

Друга за величиною мережа АЗС в Україні, що входить до групи компаній "Континіум", належить бізнесменам: народному депутату з групи "Воля народу" Степану Івахіва, колишньому акціонеру "Надра Банку" Сергія Лагуру і президенту ФК "Карпати" Петру Димінському.

Лідером цієї групи був Ігор Єремєєв, який помер в серпні 2015 році після нещасного випадку. Партнерам належало по 25% в компанії.

У наприкінці 2015 року видання Liga. net повідомило, що олігарх Дмитро Фірташ веде переговори про покупку контрольної частки в мережі АЗС WOG. Якщо йому вдасться домовитися, збудеться давня мрія бізнесмена - зайти на ринок нафтопродуктів.

У Фірташа був опціон на право викупу частки в компанії ще з 2010 року. До цього Єремєєв і Лагур володіли 30-відсотковими частками в "Надра Банку". Як повідомляла тоді "Економічна правда" , Бізнесмени підозрювалися у виведенні з банку 7 млрд грн напередодні придбання банку Фірташем. Політичний вплив Фірташа і своя людина в СБУ - Валерій Хорошковський, допомогли схилити власників мережі АЗС до продажу частки в групі.

Крім роздрібної дистрибуції нафтопродуктів, група "Континіум" є їх найбільшим імпортером в країну. Компанії "Континіуму" також є активними учасниками державних тендерів із закупівель палива. Як повідомляв БізнесЦензор, що входить до групи ТОВ "Вог Аеро Джет" в лютому претендувало на перемогу в паливному тендері "Укрзалізниці" з очікуваною вартістю 2,2 млрд грн.

До групи "Континіум" входить також "Західна молочна група" - об'єднує підприємства з виробництва продукції з незбираного молока та сиру. В її складі заводи "Ковельмолоко", "Новоград-Волинський сиркомбінат", "Дубномолоко", "Концерн" Молокопродукт "," Львівський міський молочний завод "," Володимир-Волинський комбінат молочних продуктів "," Вінницький міський молочний завод "і" Бродівський завод сухого знежиреного молока ".

Компанія реалізує продукцію під торговими марками "КОМО", "Гурманіка", "Молочна родина", Optimal.

ОККО: Віталій Антонов / ЄБРР

Кількість заправок: 394

Мережа заправок під брендом ОКК входить в компанію "Концерн Галнафтогаз" бізнесмена Віталія Антонова. Міноритарна частка в компанії належить ЄБРР. До війни на сході країни кількість АЗС групи становило 425 заправних станцій.

Крім продажу палива ОККО активно розвиває ритейл, відкриває кафе і мережу заправок електрокарів.

Минулий рік для "Галнафтогазу" ознаменувався перемогами на паливних тендерах держструктур. Раніше лідером з продажу палива державі були компанії "Континіуму" і "Привату".

Amic: австрійська компанія Amic

Кількість заправок: 230

Колишня мережу заправок "Лукойла" сьогодні налічує 230 АЗС. Росіяни продали свої заправки в Україні в 2014 році з-за санкцій і бойкоту українських споживачів, який був викликаний анексією Криму і агресією Росії на сході України.

Сума угоди склала $ 300 млн. Однак українське суспільство не повірило в продаж заправок "Лукойлом" австрійським акціонерам. Існує думка, що російські переписали свої АЗС на іноземну компанію, щоб очистити "актив" від негативного іміджу.

Нові власники, в свою чергу, наполягають на австрійському походження капіталу, а інтерес до українського паливного ритейлу пояснюють низькою ціною активу.

БРСМ-Нафта: Едуард Ставицький

Кількість заправок: 167

Мережа АЗС "БРСМ-Нафта" стала серйозним гравцем ринку за часів Януковича. Як відомо, власник "БРСМ-Нафта" Едуард Ставицький обіймав високі посади в уряді і був наближений до оточення побіжного президента Віктора Януковича. Після зміни влади Ставицький втік з країни і влаштувався в Ізраїлі під прізвищем Розенберг.

У середини 2015 року Слідство.Інфо встановило зв'язок "БРСМ-Нафта" з зятем тодішнього першого заступника генпрокурора Володимира Гузиря. Зокрема, офіс компанії знаходився в одному під'їзді разом з офісом фірми "Сучасні фінансові технології" Іллі Рафаловського - зять Гузиря. Будівля, в якому знаходилися фірми, також належало зятю прокурора.

Про зв'язок колишнього заступника генпрокурора Гузиря з компанією "БРСМ-Нафта" говорять і документи, опубліковані після пожежі на нафтобазі компанії під Києвом, в якому загинуло кілька людей.

У документах говорилося, що Гузир намагався натиснути на міліцейське слідство, яке займалося пожежею на нафтобазі компанії "БРСМ-Нафта". Тоді Гузир вимагав від слідчих не втручатися в господарську діяльність фірми.

ТНК, "Золотий гепард", Formula і "Смайл": Роснефть

Кількість заправок: 163

На початку 2016 року стало відомо, що російська компанія "Роснефть" вирішила продати свою мережу автозаправних станцій в Україні. Переговори про покупку АЗС веде швейцарська компанія Glusco Energy SA, повідомили в Антимонопольному комітеті України.

Пізніше стало відомо, що заявка швейцарців була відхилена Антимонопольним комітетом , Оскільки покупці не відповідали вимогам в частині обсягу наданої інформації.

За даними галузевого сайту OilNews, швейцарська Glusco Energy входить в групу компаній Proton Energy Group SA (Швейцарія) - відомого трейдера нафти і нафтопродуктів. В Україні діяльність компанії базується на поставках дизельного палива через морські порти.

Українська мережа АЗС "Роснефти" включає в себе 163 станції, в тому числі 22 джоберських - відкритих по франшизі. Мережа працює під брендами: ТНК, "Золотий гепард", Formula і "Смайл".

"Роснефти" в Україні також належить оператор оптових поставок нафтопродуктів - "ТНК-Індастріз Україна" і нафтопереробний завод у Лисичанську, Луганська область. Завод не працює з 2012 року.

"Роснефть" - найбільша державна компанія Росії. Її очолює Ігор Сечин - близький соратник президента РФ Володимира Путіна.

SUN Oil: Ангеліна Радіонова, Антон Ткаченко

Кількість заправок: 140

Під брендом SUN Oil в Україні працює 140 АЗС компанії "Веста", яку, за даними OilNews, контролює одеський бізнесмен Сурен Сардарян. Раніше заправки "Вести" працювали під брендом LOTOS, однак через фінансові проблем проект припинив існування. В на початку 2015 року заправки "Вести" почала експлуатувати компанія "ТД" Сан Ойл ", яка зареєстрована в Харкові.

Не дивлячись на те що "Сан Ойл" входить в десятку найбільших мереж АЗС в Україні, залишається незрозумілим походження інвестицій. У ладельцамі ТД "Сан Ойл", згідно з Реєстром юросіб, є жителі Донецька - Ангеліна Радіонова та Антон Ткаченко. Останній - мажоритарний власник.

Радіонової належить аудиторська компанія "Радіонова" і ТОВ "Аудит-АС", якою вона володіє на пару з Андрієм Скиданом.

Крім частки в ТД "Сан Ойл" Антон Ткаченко бізнесом не мав. У 2012 році він був директором донецького ТОВ "Деметра і К". Сьогодні компанія зареєстрована в Черкасах, називається ТОВ "летітбіт" і належить сейшельської компанії "ВД Капітал С.А.". Крім того, компанія знаходиться в стадії ліквідації.

"ВД Капітал С.А." (Сейшели) є власником ряду донецьких компаній, в тому числі і ТОВ "геліади". Попередня назва цієї компанії - ТОВ "ТД" Азовська нафтова компанія "(АНК). Це міні-НПЗ в Маріуполі, який випускав альтернативне паливо.

У 2012 році компанія співпрацювала з НАК "Нафтогаз України", який тоді очолював Євген Бакулін. НАК викуповував у АНК альтернативне паливо. Курирував угоду з АНК радник Бакуліна - Фелікс Луньов, колишній топ-менеджер компанії ТНК в Україні. Тоді це співпраця закінчилася збитками для держкомпанії.

У 2012-2013 роках Луньов працював віце-президентом компанії "Ромпетрол" (Румунія). Тоді він повністю змінив менеджмент в дочірньому підприємстві "Ромпетрол-Україна". Також в цей період було підписано найбільше для румунської компанії угоду з фірмою "Веста Сервіс" (Sun Oil експлуатує заправки "Вести") про ексклюзивне постачання даної мережі нафтопродуктами з великим дисконтом. Угода принесла румунської компанії великі збитки, які фактично призвели до зупинки її роботи в Україні.

Сьогодні, Луньов працює віце-презентом зі збуту в "Укрнафті".

Shell: "Незалежна нафтова компанія" (Росія), корпорація Royal Dutch Shell

Кількість заправок: 136

Міжнародна корпорація Shell в 2006 році створила спільно з російською групою "Альянс" спільне підприємство з управління мережею АЗС в Україні. Контрольний пакет належав Shell. Управляє заправками під брендом Shell ТОВ "Альянс Холдинг".

У 2015 році співвласником СП, замість російського "Альянсу", стала "Независимая нафтова компанія" (ННК), яка належить колишньому главі "Роснефти" Едуарду Худайнатова.

Колишній держменеджера "Роснефти" викупив у братів Бажаєвих компанію Alliance Oil в 2014 році. Операцію оцінили в $ 3,5 млрд.

"Маркет": Леонід Коган

Кількість заправок: 93

Мережа АЗС "Маркет" входить в компанію "Закарпатнафтопродукт-Мукачево" бізнесмена Леоніда Когана. Йому також належить великий нафтотрейдер "Кернел".

"Закарпатнафтопродукт-Мукачево" в 2012-2013 роках "засвітилася" в угодах з придбання миколаївської мережі АЗС "Ранг", 19 АЗС в компанії "Лукойл-Україна" і станції під брендом "Пегас".

Татнефть: уряд Татарстану

Кількість заправок: 92

Десять років тому контрольний пакет акцій Кременчуцького НПЗ ( "Укртатнафта") належав російської "Татнафти". У 2007 група "Приват" Ігоря Коломойського, володіючи 1% акцій НПЗ, захопила підприємство, відібравши у росіян 56% "Укртатнафти". Партнером Коломойського в "Укртатнафті" є харківський бізнесмен Олександр Ярославський. 43% акцій підприємства залишилося у власності НАК "Нафтогаз України".

Сьогодні під управлінням російської компанії знаходиться 92 АЗС під однойменним брендом.

За даними Forbes Росія , Уряд Татарстану контролює "Татнефть" через компанію "Связьинвестнефтехим", якій належить 36% її голосуючих акцій. Рада директорів очолює президент Татарстану Рустам Мінніханов. "Татнефть" займає п'яте місце з видобутку нафти серед вітчизняних компаній.

Укр-Петроль: Сергій Ковальчук

Кількість заправок: 82

Волинського бізнесмена, власника компанії "Укр-Петроль" Сергія Ковальчука місцеві ЗМІ називають "Володимир-Волинським олігархом". Інтереси найбагатшого жителя Володимир-Волинського не обмежуються тільки продажем нафтопродуктів, хоча це його ключовий бізнес.

Ковальчуку також належать аграрні активи: цукрові заводи, хлібозавод і кондитерська фабрика. АЗС "Укр-Петроль" знаходяться в десяти західних і центральних областях України. Крім того, компанія є великим імпортером палива в країну.

Marshal: Олександр Зачепило, Олександр Бичков

Кількість заправок: 80

Мережа АЗС Marshal належить двом бізнесменам з Чугуєва Харківської області. На сьогоднішній день Олександр Зачепило і Олександр Бичков володіють мережею АЗС з 80 станцій. Найвища концентрація їх автозаправок - Харківська і Київська області.

Зачепило належить "Чугуївський завод мінеральних вод". Партнер в цьому бізнесі - Ірина Петрова. Їм же належить ТОВ "Гарант Експрес", яка управляє мережею АЗС в Полтавській, Житомирській та Рівненській областях.

Зачепило і Петрова - партнери ще в декількох компаніях: ТОВ "Торгова компанія" Чумацький шлях "і ТОВ" Топноіл ". Компанії зареєстровані в Києві за однією адресою на вулиці Ольжича. За цією ж адресою знаходиться ТОВ" Віче "- управляє двома АЗС в Києві . Фірма належить особисто Зечепіло. Крім того, йому належить агрофірма "Надія".

Бичков, спільно з іншими місцевими бізнесменами Іваном Яриною і Костянтином Переверзєвим, володіє Чугуївським виробником борошна і круп - ТОВ "Карат".

Паралель: Ринат Ахметов

Кількість заправок: 63

Ще три роки тому мережа АЗС Ріната Ахметова під брендом "Паралель" входила в десятку найбільших в країні - 131 автозаправний комплекс. Всі заправки олігарха були розташовані в Криму та на сході України.

Через анексії Криму та війни на Донбасі мережу АЗС Ахметова скоротилася практично в два рази. За даними компанії, за станом на грудень 2015 року паливо "Паралель" реалізовувалося на 63 АЗК і АЗС: 43 - АЗК під ТМ "Паралель", 8 - АЗС "Донбаснафтопродукт", 2 - АЗС "Нефтепромторг", 1 - АЗС ТМ "Гефест "і 9 станцій без бренду.

UPG: Юлія Васьковская

Кількість заправок: 60

Мережа АЗС під брендом UPG належить ПП "Укрпалетсистем". Кінцевим власником в реєстрі юридичних осіб вказана Юлія Васьковская, мешканка Коростеня (Житомирська область).

Більшість АЗС компанії зосереджені в центральних областях України. За даними Oilnews , "Укрпалетсистем" також управляє трьома АЗС під брендом "Білоруська нафтова компанія".

"Укрпалетсистем" займається оптовими продажами палива, яке імпортує з Білорусі.

Socar: азербайджанська Socar

Кількість заправок: 58

Державна нафтова компанія Азербайджану зайшла на ринок нафтопродуктів України в 2009 році, купивши 17 АЗС у Миколаївській та Одеській областях. До цього компанія займалася поставками нафти в Україну. У 2012 році Socar викупила із застави "Альфа-Банку" 20 АЗС компанії "Калина".

На сьогодні мережа АЗС компанії налічує 58 автозаправних комплексів. У планах компанії довести їх чисельність до 100 АЗК.

КЛО: Ігор Чернявський, В'ячеслав Стешенко

Кількість заправок: 53

Мережа АЗС "КЛО" в 1995 році заснували два бізнесмена В'ячеслав Стешенко та Ігор Чернявський.

Влітку минулого року біля нафтобази КЛО, яка знаходиться біля Василькова (Київська область) загорілися цистерни з паливом, що належать компанії "БРСМ-Нафта" Едуарда Ставицького. Співробітники нафтобази КЛО брали участь в гасінні пожежі. Щоб уникнути ще більш сильного спалаху, в резервуари КЛО було перекачано дизельне паливо БРСМ.

"Надія": Віктор Батраченко

Кількість заправок: 47

Компанія "Надія" називає себе одним з найбільших операторів поставок зрідженого газу в Україну. Крім того, "Надія" займається оптовою торгівлею нафтопродуктів і транзитом скрапленого газу.

У своїх активах має 5 нафтобаз, 8 власних та орендованих газосховищ і мережу газозаправних станцій. Крім того, вона експлуатує залізничний термінал з перевалки скрапленого газу в Європу.

"Фактор": Сергій Тищенко

Кількість заправок: 38

Про компанію "Фактор" та її власника активно почали говорити після Революції. У 2014 році Приморський суд Одеси вирішив передати нафтопродукти побіжного Сергія Курченко на зберігання держкомпанії "Укртранснафтопродукт". Щоб паливо не зіпсувалося, керівництво компанії вирішило його продати. Продажем конфіскованого палива зайнялася фірма "Укройлпродукт" бізнесмена Сергія Тищенко. Весь обсяг палива оцінювався тоді 1,5 млрд грн.

У травні 2015 року Генпрокуратура відкрила кримінальне провадження за фактом незаконного продажу палива і звинуватила чиновників ДП в завданні збитків державі .

Після скандалу, керівництво "Укртранснафтопродукту" дріботіли. Новим керівником став Олександр Горбунов. До роботи на державу Горбунов працював директором з питань будівництва АЗС в компанії "Фактор" Тищенко.

Українська правда писала, що інтереси Тищенко в справі конфіскованих нафтопродуктів Курченко лобіював його давній товариш, народний депутат від "Народного фронту" Сергій Пашинський. Обидва визнали, що давно знайомі, але спростувалі інформацію про лобіювання інтересів "Укройлпродукта".

Джерело: https://biz.censor.net.ua/r3000312
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация