Комуністів Угорщини в 1956 році вішали за ноги

  1. спецоперація Заходу
  2. Звірства «революціонерів»
  3. «Ватники» перемогли

Дружина Андропова в Будапешті збожеволіла від виду звірств

В цьому році виповнюється 60 років Угорському повстання 1956 року народження, за придушення якого Росії, як правонаступниці СРСР, досі пропонують каятися. Мовляв, волелюбний угорський народ захотів свободи і самостійності, а «російські окупанти» знову запихали його в «концентраційний соціалістичний табір». Давайте спробуємо розібратися, що ж насправді сталося. Але для початку трохи зануримося в історію. У липні 1941 року, рівно 75 років тому, угорці вторглися в СРСР.

Всього за кілька місяців до агресії прем'єр-міністр Угорщини Пал Телекі був знайдений мертвим. Він застрелився на знак протесту проти втягування країни у війну під прапорами Гітлера. У передсмертній записці політик журився, що йому не вдалося утримати кохану батьківщину від «виступи на стороні негідників».

Це мадярські каральні частини лютували на Чернігівщині, Брянщині і під Воронежем, по-звірячому вбиваючи людей похилого віку, жінок і дітей. Раніше винятковим садизмом вони відзначилися в Югославії, від якої Угорщина «відгризла» північ країни.

Коли в кінці війни угорський диктатор Мілош Хорті відчув, що пахне смаженим, і захотів «зіскочити», Гітлер наказав викрасти його сина - операцією командував знаменитий Отто Скорцені. Після цього Хорті вимушено пішов у відставку і був заарештований. А країну очолив зовсім вже відморожений фашист - Ференц Салаші, засновник і лідер партії «Схрещені стріли». І опір радянським військам продовжилося з потроєною силою.

Звільнення Будапешта далося настільки важко, що за його взяття була заснована навіть спеціальна медаль. Запекла битва за Угорщину тривала 108 днів. Залишки прогітлерівського армій капітулювали лише на початку травня 1945 року на підступах до Відня.

Чи варто дивуватися, що до моменту розгрому фашизму країна була в розрусі, та ще зобов'язана була виплачувати контрибуцію.

Розтерзані тіла захисників міськкому Угорської компартії навіть не прибирали з вулиці

спецоперація Заходу

У липні 1953 років Москва наполягла, щоб одіозного лідера Угорщини Матяша Ракоші на посаді глави уряду змінив угорський комуніст-прагматик Імре Надь. Він зменшив податки, збільшив зарплати, дав зітхнути селянам, полегшивши правила землекористування. І в цьому його цілком підтримував голова радянського уряду Георгій Маленков, в минулому близький друг Берії і соратник Сталіна. Маленков, як практик, вважав, що керувати економікою потрібно більш гнучко. Однак незабаром він був знятий з поста, ставши жертвою партійної боротьби за владу з Хрущовим.

Чи не втримався і Надь, якого зуміли зіпхнути в відсутності могутнього покровителя. Оточенню Хрущова не потрібен був занадто самостійний улюбленець Маленкова. І це було фатальною помилкою: з лояльного політика, а Надь 15 років прожив в СРСР, він волею обставин перетворився на ворога.

Однак подавати антирадянський Угорський заколот як спонтанні виступи проти повернення угруповання Ракоші в корені невірно. Тут мимоволі напрошується паралель з українськими подіями. Цілком законним невдоволенням людей скористалися нацисти за допомогою західних спецслужб.

Незважаючи на запеклий опір ... Фото: wikipedia.org

Операція під назвою «Фокус» була розроблена в США, курирував повстання британський аташе - полковник Джеймс Каули, а безпосереднє керівництво здійснювалося з ФРН. Ідеологи повстання спиралися на відверто фашистські організації: «Меч і Хрест», «Вільна Європа», «Біла гвардія», «Союз кадетів», «Білі партизани», «Кривавий договір», «Угорське рух опору» і т.д. Їх тактика полягала в організації масових заворушень, щоб з'явився привід ввести війська НАТО. «Білі партизани» навіть заготовили посвідчення і пов'язки з написами англійською мовою.

«Фокус» почався з інформаційної атаки - за допомогою повітряних куль Угорщину стали закидати листівками. У першій половині 1956 було зафіксовано 293 випадки їх появи в повітряному просторі країни, а 19 липня вони стали причиною катастрофи пасажирського літака. З жовтня 1956 го з Мюнхена стали випускати вже тисячі повітряних куль, кожен з них ніс від 300 до 1000 листівок.

Підривну роботу вела, на жаль, і угорська католицька церква на чолі з кардиналом Йожефом Міндсенті. Ось які листівки поширювали місцеві святенники серед молоді: «... прийде час, коли ви отримаєте від Бога наказ трощити, руйнувати, винищувати!»

... Радянської Армії під керівництвом маршала Перемоги ЖУКОВА вдалося навести порядок. Фото з сайту gov.hu

Звірства «революціонерів»

Угорські події почалися 23 жовтня 1956 року. О третій годині дня пройшла демонстрація, в якій взяли участь близько 200 тисяч осіб з червоними прапорами і транспарантами, на яких були написані гасла про радянсько-угорської дружби. До їхніх лав затесалися провокатори і нацисти. Вони вимагали заборонити вивчення російської мови в школах і скасувати новий угорський свято - День звільнення від фашизму. Нічого не нагадує?

Потім почалося захоплення державних будівель. Бойовики діяли зі звірячою жорстокістю. Співробітників партійних установ прибивали до підлоги за руки, вкладаючи їм в долоні портрети Леніна. Був захоплений Будапештський міський комітет Угорської партії трудящих, понад 20 комуністів були розтерзані натовпом.

Співробітників держбезпеки пізнавали по характерним жовтим черевиків, які їм видавали в хозуправленіі. Їх підвішували за ноги до дерев, прив'язували за три до вантажівки, який волок їх по бруківці до тих пір, поки тіла не перетворювалися на криваве місиво. Відрізали геніталії.

Угорські нацисти впадали в кривавий раж і ще з однієї причини: серед співробітників держбезпеки було багато євреїв. «Зростання антисемітських настроїв» в доповідній записці ЦРУ відзначався як позитивний момент для заколоту.

Тільки за один тиждень жовтня була звільнена 9962 кримінальника, велика частина з яких отримала в руки зброю. А, наприклад, бойовики-радикали націоналіста Йожефа Дудача почали з того, що «звільнили» Національний банк - від готівки. Були, звичайно, і ошукані громадяни, яких втягнули в збройне протистояння. Але ядром повстання були проплачені провокатори і терористи. Вся ця мразь прикривалася ім'ям популярного в країні Імре Надя, який малодушно пішов у них на поводу. Після придушення контрреволюційного заколоту був повішений.

Ці мадярські півні боролися за ГІТЛЕРА до останнього

«Ватники» перемогли

Зрозуміло, СРСР не міг спокійно спостерігати за кривавої вакханалією. Наш посол в Угорщині Юрій Андропов направив в МЗС тривожну телеграму, що «угорські товариші самі не впораються». У ці дні він пережив і величезну особисту трагедію - від переживань збожеволіла кохана дружина Тетяна Пилипівна. Нещасна спостерігала за звірствами погромників прямо з вікна.

План операції, що отримала назву «Вихор», був розроблений під керівництвом міністра оборони СРСР Георгія Жукова. Особливо запеклі бої розгорнулися в Будапешті. Відбивати довелося площа Москви, будівля парламенту, королівський палац ... Пліч-о-пліч з радянськими військами діяли добровольчі загони Яноша Кадара, майбутнього лідера держави. Вони відрізнялися тим, що були одягнені не в військову форму, а в ватники - як на теперішній час дуже символічно.

До полудня 5 листопада в столиці залишився фактично один сильний вузол опору в провулку Корвін. Для його придушення було залучено 11 артилерійських дивізіонів, що мали в своєму складі близько 170 гармат і мінометів, а також кілька десятків танків.

Дружина Юрія Андропова - Тетяна до кінця життя боялася виходити з квартири

ДО 8 листопада після запеклих боїв були знищені останні осередки опору повсталих в Будапешті та інших містах. Урядовці Імре Надя сховалися в посольстві Югославії, звідки їх вдалося виманити і схопити. Раніше була заарештована вся військова верхівка путчистів.

Але ще приблизно місяць існували паралельні структури влади, проте к Детально 19 грудня 1956 роки так звані революційні робітничі ради були розігнані, а їх лідери заарештовані.

Пройшли роки ... На момент розпаду СРСР незалежна Угорщина виставила рахунок правонаступниці Країни Рад - Росії в $ 1,8 мільярда. Ми, мовляв, вам, окупантам, поставляли багато верстатів, комбайнів, автобусів, текстилю, овочів, вина і фруктів, за які ви так і не розплатилися. Забавно, що до 1945 року Угорщина була виключно аграрною країною. Всі автомобільні, хімічні, металургійні і нафтопереробні заводи були зведені за допомогою СРСР. Наша країна вливала в угорську економіку багатомільярдні активи. І в результаті не тільки виявилася повинна матеріально, але ще і морально. За те, що 60 років тому розчавила в Угорщині нацистський заколот.

Нічого не нагадує?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация