Конспект "Катерина II (1762-1796)"

  1. освічений абсолютизм
  2. Внутрішня політика Катерини II

Багато вельможі і дворяни вважали, що царювати після смерті Петра III повинен був Павло або Іван Антонович. Але вже 22 вересня 1762 Катерина II урочисто була коронована в Успенському соборі Московського Кремля і протягом усього царювання тримала сина на чималій відстані від трону.

Бажання краще пізнати Росію привело Катерину до думки про поїздку по країні, як до цього робив Петро Великий. На початку свого царювання Катерина II відвідала Ярославль і Ростов Великий, побувала в Прибалтиці, проїхала по Волзі від Твері до Симбірська.

Катерина II надавала величезну роль законодавству. Вона писала, що закони створюються «для виховання громадян», що «кожне державне місце має свої закони і межі». За підрахунками істориків, імператриця за роки свого царювання видавала по 12 законів у місяць.

освічений абсолютизм

Період правління імператриці Катерини II увійшов в історію Росії як епоха «освіченого абсолютизму». Будучи прихильницею ідей «освіченого абсолютизму» Катерина II вважала, що величезні російські території і суворий клімат пояснюють необхідність самодержавства в Росії. Під час її правління відбулося зміцнення самодержавства, посилення бюрократичного апарату. Здійснювався послідовний курс на централізацію держави і уніфікацію системи управління на всіх рівнях.

З 1763 р Катерина II почала постійне листування з М. Ф. Вольтером і його однодумцями, обговорюючи з ними державні справи. Вона підкреслювала, що книга Ш. Л. Монтеск'є стала її путівником в політиці.

У руслі освіченого абсолютизму був проведений ряд реформ єкатерининського часу:

  • скликання і діяльність Покладений комісії;
  • територіально-адміністративна реформа (поділ на губернії), що визначила територіальний устрій Російської імперії аж до 1917 р .;
  • прийняття Жалуваної грамоти містам, оформила права і привілеї міського населення, поділивши його на шість розрядів;
  • прийняття маніфесту про свободу підприємництва, який скасував необхідність дозволу урядових органів для відкриття підприємств;
  • реформи 80-х рр. XVIII ст. в сфері шкільної освіти.

Внутрішня політика Катерини II

Урядовий сенат був позбавлений законодавчих повноважень, втратив колишню політичну роль (1763); секуляризація церковних земель (1764); ліквідація в Україні гетьманства і заснування Малоросійського генерал-губернаторства (1764); організація Вільного економічного суспільства (1765); «Наказ» (1767) Катерини II (праця, що розкриває принципи організації держави і роль державних механізмів, основи правової політики і законодавства, судочинства, кримінального права, основи станової політики і громадської структури).

Робота Покладенийкомісії (1767-1768) - мета: створення нового зводу законів на основі Соборне уложення 1649 р і правових норм, що вступили в силу після його видання. Комісія була розпущена: кріпосне право, становий лад, самодержавство залишилися непорушними.

Комісія була розпущена: кріпосне право, становий лад, самодержавство залишилися непорушними

У 1775 р проведена губернська реформа (реформа адміністративно-територіального поділу). Росія ділиться на губернії (50) і повіти, кріпосне право поширилося на Україну. Місто стало самостійною адміністративною одиницею. Основні установи в місті: ратуша, «совісний суд» і ратуша в посадах.

У 1775 р - Маніфест про свободу підприємництва, купецтво розділене на 3 гільдії.

У 1785 р - Жалувана грамота дворянству - підтверджувалася вільність дворянства від обов'язкової державної служби, свобода від сплати податків і т.д. Створення повітових та губернських дворянських зборів.

У 1785 р - Жалувана грамота містам - розподіл всіх міських жителів на 6 груп.

Становище селян в цей період: дозвіл засилати селян на каторгу, заборона селянам скаржитися на поміщиків (1767). Дані заходи призвели до селянського повстання О. Пугачова (1773-1775).

Конспект уроку «Катерина II (1762-1796)».

Наступна тема: «Селянська війна (1773-1775). Е.І.Пугачев ».

Катерина II (1762-1796)

3.5 (70%) 4 vote [s]

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация