Конспект уроку з історії у 6 класі "Східні слов'яни"

Мета уроку:   Дати уявлення учням про походження слов'ян і території їх розселення, охарактеризувати побут, господарські заняття і вірування

Мета уроку:

  1. Дати уявлення учням про походження слов'ян і території їх розселення, охарактеризувати побут, господарські заняття і вірування.
  2. Формувати вміння працювати з історичною картою, робити висновки, виявляти причинно-наслідкові зв'язки.
  3. Виховувати в учнів інтерес до вивчення історії своєї країни, народу.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання: підручник, презентація «Стародавні слов'яни»

План уроку:

  1. Походження і розселення слов'ян.
  2. Заняття слов'ян.

З. Побут і звичаї.

4.Релігія древніх слов'ян.

  1. Управління.

Основні поняття: індоєвропейці, підсічно-вогнева та перелогова системи землеробства, побут, шнур, віче, язичництво ,.

ХІД УРОКУ

  1. Орг. момент
  2. Вивчення нового матеріалу:

1. Розповідь вчителя про походження східних слов'ян.

Учні читають «Повість временних літ», визначаючи місця розселення слов'ян по карті.

«Сіли слов'яни по Дунаю, де тепер земля Угорська і Болгарська. Від тих слов'ян розійшлися вони по землі і прозвалися іменами своїми від місць, на яких сіли. Так одні сіли по ріці на ймення Морава, і прозвалися Морава, а другі чехами назвалися. А ось ще слов'яни: білі хорвати і серби. Слов'яни сіли на Віслі і прозвалися ляхами, а від тих ляхів пішли і поляки ». Отже, на півдні розселилися балканські слов'яни (серби, хорвати), на заході - чехи, морави, поляки, а на сході - поляни, древляни, дреговичі, сіверяни, кривичі, радимичі, словени, волиняни, тиверці, уличі.

  1. Учні працюють з текстом підручника (с. 8- 10), знайомляться з господарством слов'ян, відповідають на запитання вчителя:
  2. Назвіть головне заняття слов'ян?
  3. Що таке підсічно-вогнева система землеробства у слов'ян. Порівняйте підсічно-вогневу систему і перелогова.

3.Рассмотріте і назвіть зображені на ілюстрації (стор. 9) знаряддя праці, з якого матеріалу вони виготовлені?

  1. Які сільськогосподарські культури обробляли слов'яни?
  2. Які ремесла були у слов'ян?
  3. Робота з ілюстрацією (с. 10).

- Як ви думаєте, чому поселення розташовувалися по берегах річок.

- Чому вони укріплені, мур дерев'яної стіною?

Учитель розповідає про селянській хаті.

Розглядаючи звичаї слов'ян, учні працюють з документами посібники та підручники (с. 13) і відповідають на питання до них. Знайдіть в тексті документа підтвердження зневажливого ставлення автора до слов'ян. Як ви думаєте, чим це було зумовлено?

4. Як ви думаєте, які вірування були у древніх слов'ян?

- Що таке язичництво?

- Як виникли релігійні вірування слов'ян?

Розповідь вчителя про богів древніх слов'ян.

  1. Учням пропонується ознайомитися зі структурою управління слов'янським племенем і зафіксувати схему управління в своїх зошитах.

- Згадайте визначення поняття «держава». Чи можна вважати, що у слов'ян в VI ст. вже склалося держава?

III. закріплення:

Запитання і завдання

  1. В яку групу народів входили слов'яни?
  2. До якої мовної групи належать східні слов'яни?
  3. Покажіть на карті територію розселення східних слов'ян.
  4. Якими були основні заняття слов'ян?
  5. Як ви думаєте, чому вчені вважають, що V-VI ст. у слов'ян ще не склалося держава?
  6. Будинок / завдання:

вивчити параграф 1; підготувати повідомлення про побут і звичаї стародавніх слов'ян, використовуючи додатковий матеріал.

документ

З твору арабського географа Ібн Руста про слов'ян. Початок Х ст.

Країна слов'ян - рівна і лісиста, і вони в ній живуть. І немає у них виноградників і орних полів. І є у них щось на кшталт діжок, зроблених з дерева, в яких знаходяться вулика і мед ... І вони народ, який пасе свиней, як [ми] овець. Коли вмирає у них будь-хто, труп його спалюють. Жінки ж, коли трапиться у них небіжчик, дряпають собі ножем руки й обличчя ... і всі вони поклоняються вогню. Велика частина їх посівів з проса. Під час жнив вони беруть ківш з просяне зерно, піднімають до неба і кажуть: «Господи, ти який [досі] постачав нас їжею, наділи і тепер нас нею в достатку ...»

Робочої худоби у них небагато, а коней немає ні у кого, крім царя. Зброя їх складається з дротиків, щитів і копій, іншої зброї вони не мають. Цар їх коронується, вони йому коряться і від слів його не відступають. Місцеперебування його знаходиться в середині країни слов'ян ...

В їхній країні холод до того сильний, що кожен з них викопує собі в землі рід льоху, до якого прилаштовують дерев'яну загострену дах, на зразок християнської церкви, і на дах накладають землю. У такі льохи переселяються з усім сімейством і, взявши дров і каменів, розпалюють вогонь і розпалює камені до вищого ступеня, їх обливають водою, від чого поширюється пар, що нагріває житло до того, що знімають одяг. В такому житлі ос таются до весни. Цар щорічно об'їжджає їх.

І якщо зловить цар в своїй країні злодія, то або наказує його задушити, або віддає під нагляд одного з правителів на околицях своїх володінь ...

З рабами вони поводяться добре, так само як і з тими, хто часто у них буває, не дозволяючи нікому зі своїх кривдити або утискати таких людей ... І якщо будь-яка їх плем'я, рід [піднімається проти кого-небудь], то вступають єдине - душно на ворога, поки його не переможуть.

Вони хоробрі і мужні, і якщо нападають на інший народу то не відстають, поки не знищать його повністю. Переможених винищують або перетворюють на рабів. Вони високого зросту, ставні і сміливі при нападах. Але на коні сміливості не виявляють і всі свої набіги, походи роблять на кораблях.

Питання до документа

  1. Як природно-географічні умови впливали на господарське життя слов'ян і їх побут? 2. Яким було суспільний устрій слов'ян?

документ

Маврикій Стратег про слов'ян і антів. Кінець VI ст.

Племена слов'ян і антів подібні за своїм способом життя, по своїх звичаїв, за свою любов до свободи; їх аж ніяк не можна схилити до рабства або підпорядкування у своїй країні. Вони численні, витривалі, легко переносять жар, холод, дощ, наготу, недолік в їжі, До прибувають до них іноземцям вони відносяться ласкаво і, надаючи їм знаки свого розташування, [при переході їх] з одного місця в інше, охороняють їх в разі потреби ... у них велика кількість різноманітного худоби і плодів, що лежать в купах, особливо проса і пшениці.

Скромність їх жінок перевищує всяку людську природу, так що більшість їх вважають смерть свого чоловіка своєю смертю і добровільно душать себе, не рахуючи перебування у вдівстві за життя. Вони селяться в лісах, у неудобопроходімих річок, боліт і озер, влаштовують в своїх оселях багато виходів внаслідок що трапляються з ними, що і природно, небезпек ...

Битися зі своїми ворогами вони люблять в місцях, порослих густим лісом, в тіснинах, на обривах; з вигодою для себе користуються [засадами], раптовими атаками, хитрощами, і вдень і вночі винаходячи багато способів. Досвідчені вони також і в переправі через річки, перевершуючи в цьому відношенні всіх людей. Мужньо витримують вони перебування у воді, так що часто деякі з числа залишаються вдома, будучи захопленими раптовим нападом, занурюються в пучину вод. При цьому вони тримають у роті спеціально виготовлені великі, видовбані всередині очерети, що доходять до поверхні води, а самі, лежачи горілиць на дні, дихають за допомогою їх; і це вони можуть проробляти протягом багатьох годин, так що абсолютно не можна здогадатися про їхню присутність.

Питання до документа

  1. Як ви думаєте, з чим була пов'язана витривалість слов'ян, яку зазначає автор документа? 2. Охарактеризуйте тактику бою, яку застосовували слов'яни в зіткненнях з ворогами?

3.Рассмотріте і назвіть зображені на ілюстрації (стор. 9) знаряддя праці, з якого матеріалу вони виготовлені?
Які сільськогосподарські культури обробляли слов'яни?
Які ремесла були у слов'ян?
Чому вони укріплені, мур дерев'яної стіною?
Як ви думаєте, чим це було зумовлено?
Що таке язичництво?
Як виникли релігійні вірування слов'ян?
Вже склалося держава?
До якої мовної групи належать східні слов'яни?
Якими були основні заняття слов'ян?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация