Корінних жителів Норвегії не влаштовує імміграція вихідців з країн Азії та Африки

Нещодавні теракти в Норвегії змусили багатьох норвежців заговорити про проблему взаємовідносин між корінними жителями і іммігрантами з мусульманських країн. Проблема заявила про себе в повний голос в одній з найспокійніших країн континенту - Норвегії. Сьогодні більшість її громадян вимагають обмежити імміграцію. Нещодавні теракти в Норвегії змусили багатьох норвежців заговорити про проблему взаємовідносин між корінними жителями і іммігрантами з мусульманських країн

Фото: AP

У липні в Норвегії на замовлення видання VG Nett було проведено соціологічне дослідження на тему ставлення до іммігрантів. З'ясувалося, що майже 54 відсотки опитаних підтримали таке твердження: "Ми більше не повинні пускати іммігрантів до Норвегії". Крім того, 80 відсотків вважають, що бажають оселитися в Норвегії повинні пройти іспит на знання місцевої мови, а ще стільком ж таки не подобаються жінки-поліцейські в хіджабах.

Цифри ці говорять самі за себе. Влада Норвегії, на відміну від представників багатьох інших країн, ще не робили заяв про те, що "політика мультикультуралізму" в країні провалилася. Однак обстановка в спокійному Північному королівстві поступово загострюється. За останній час в Норвегії стався ряд інцидентів, які зайвий раз висвітили, що в області національних відносин в ній не все в порядку.

У червні вся країна обговорювала трагедію, що сталася в третьому за величиною місті Норвегії - Тронхеймі. Група іммігрантів-мусульман згвалтувала школярку, після чого постраждала впала в депресію і померла. Поліція з'ясувала, що злочинці ґвалтували ще двох дівчаток, які, на щастя, залишилися живі. Правоохоронці також визнали, що більшість жорстоких згвалтувань в країні роблять вихідці з країн Африки та Близького Сходу.

Місяцем раніше стався вже зовсім інший випадок. Одну з середніх шкіл Бергена довелося евакуювати після того, як один з учнів повідомив в газету, що він має у нього вогнепальну зброю і він почне стріляти в дітей-мусульман. Учнів евакуювали, хулігана знайшли, але ніякої зброї у нього не виявили. Це злочин не відбулося, але випадків нападу на мусульман з боку корінних норвежців теж вистачає.

Про погану сумісність характерів представників різних культур говорить і такий факт. За останній час з району Гроруддален в Осло переселилися в інші місця близько трьох тисяч чоловік. Сьогодні майже 45 відсотків його населення складають мусульмани, абсолютно не говорять по-норвезьких. Мешканці півночі скаржаться, що блондинки (яких в Норвегії, природно, багато) змушені фарбувати волосся в темний колір, а діти бояться брати з собою бутерброди з шинкою - адже іслам, як відомо, не дозволяє їсти свинину.

Думка про іммігрантів-мусульман чи поліпшив епізод, що трапився влітку 2009 року. Тоді в Норвегії стінка на стінку зійшлися півтори тисячі чеченців і курдів. Поліція затримала 54 вихідців з Північного Кавказу, визнаних призвідниками небаченого за місцевими мірками побоїща. Над сімома в результаті відбувся суд. Після цього з Норвегії все частіше приходили вести про те, що уродженців Кавказу стали частіше висилати на батьківщину - в тому числі, і тих, хто вів себе цілком смирно.

Однак лінія норвезького керівництва щодо іммігрантів-мусульман послідовністю не відрізняється. Так, в країну недавно абсолютно вільно приїхав богослов-ісламіст Юсуф аль-Карадауі. Він прославився тим, що назвав Голокост «божественним покаранням" і виступив на захист прав чоловіків бити своїх дружин. Норвезько-іракський письменник назвав аль-Карадауі людиною, який "небезпечніший, ніж Усама бен Ладен". Але візу такій людині дали.

Крім того, на початку поточного року норвезька газета Aftenposten звернула увагу на ту обставину, що в країні вже 20 років спокійно живе курд за національністю Наджмуддін Фарай Ахмад, відомий також як мулла Крекар. Він заснував базується на півночі Іраку організацію "Ансар аль-Іслам", яку чи не всі західні країни оголосили терористичною і пов'язаної з "Аль-Каїдою".

Своїх радикальних поглядів він навіть не приховує. "Усама бен Ладен - гідна людина", - сказав він п'ять років тому. І тут же додав, що мусульмани збираються заселити Європу: "Саме ми прийшли змінити вас. Подивіться за зростанням населення в Європі, де чисельність мусульман зростає подібно комариний зграй. У 2050 році 30 відсотків населення в Європі будуть складати мусульмани". Ось такі люди мають можливість вільно проповідувати серед норвезьких мусульман. І трибуну їм дають ... норвезькі влади.

Мусульманські громади стали з'являтися в Норвегії в кінці 1960-х років. На сьогоднішній день число послідовників ісламу в країні становить близько 80 тисяч, або трохи менше двох відсотків населення. Найбільша група - вихідці з Пакистану, яких налічується майже 30 тисяч. Далі йдуть уродженці Іраку, Сомалі, курди, марокканці, турки, албанці, боснійці-мусульмани. Вихідців з російського Північного Кавказу в Норвегії не так вже й багато - півтори-дві тисячі осіб.

На відміну від Великобританії або Франції, мали численні колонії в Азії та Африці, Норвегія колоніальною державою була. Однак вона багато років розорювали свої двері і для гастарбайтерів, і для біженців з гарячих точок. Перша мечеть в Північному королівстві з'явилася ще в 1974 році. В даний час в Норвегії налічується 92 мусульманські громади. Значна кількість їх членів не говорять по-норвезьких.

Багато іммігрантів-мусульмани успішно пристосувалися до нових умов, проте інші не тільки не вжили звичаїв нової батьківщини, але і не вписалися в суспільство. Навіть якщо опустити радикальні прояви, спосіб життя норвежців і правовірних надто вже сильно відрізнялися. Для мусульман абсолютно неприйнятні одностатеві шлюби, в той час як норвежців дратують хіджаби, заборона на свинину і багато інших природні для мусульман речі.

У відповідь реакцією норвежців на збільшення чисельності мусульман і проживання в країні радикальних імамів стало зростання популярності ультраправої Партії прогресу, яка виступає за обмеження імміграції (особливо мусульманської). Так, в 1993 році за неї голосували 6,3 відсотка виборців, в 2001-му - 14,6, а в 2009-му - вже 22,9. Це більше, ніж в будь-якій іншій країні Євросоюзу (куди Норвегія, до речі кажучи, не входить). І, як показують опитування, майже 23 відсотки - аж ніяк не межа для "прогресистів".

У тому, що проблема взаємин між корінними жителями і іммігрантами-мусульманами постала на повний зріст з найнеприємнішої боку, багато в чому винні не тільки ісламісти, але і влади Норвегії. Це вони відкрили двері своїм тихим країни людям з сумнівною репутацією, які отримали можливість впливати на настрої місцевих мусульман і тим самим гальмувати процес їх інтеграції.

І поки що керівництво Північного королівства мало що робить для того, щоб якось зняти гостроту питання. І якщо нічого не зміниться, вирішити все мирно не вдасться. Адже радикалізм наростає і серед іммігрантів, і серед "аборигенів".

Читайте також по темі:

Фінська "реінкарнація" партії Гітлера

"Справжні фіни" кинули ЄС "рукавичку"

Читайте найцікавіше в рубриці "Світ"

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация