Користь, честь і слава

  1. Навіщо потрібні ордена?
  2. Яка була система орденів?
  3. За що давали ордени?
  4. Що таке орден святого Володимира?
  5. Кому вручали орден Святого Володимира?
  6. Вручають орден Святого Володимира зараз?

Такі слова вибиті на ордені Святого Князя Володимира, до якого з 1843 року приписаний Князь-Володимирський собор. Що являє собою ця нагорода?

Навіщо потрібні ордена?

Серед незавершених робіт Н.В. Гоголя збереглися начерки комедії «Володимир третього ступеня». У ній обігрується популярний в російській класичній літературі мотив: чиновник нижчого або середньої ланки втрачає голову від пристрасного прагнення до державної нагороди. Гоголь, звичайно, гірко іронізує. Але прагнення чиновника до «дрібничок» вказує на те, яку важливу роль у функціонуванні державного організму грала орденська ієрархія. Чим вище статус нагороди, тим вище відповідальність, тим ближче людина до осереддя влади, Орден - це те, що символічно скріплює владну вертикаль, позначаючи благовоління влади до підданих і лояльність підданих до влади. В наші часи орден - це ще й символ поваги і дружби між установами, релігійними організаціями та цілими державами.

В наші часи орден - це ще й символ поваги і дружби між установами, релігійними організаціями та цілими державами

зірки ордена святого Володимира

зірки ордена святого Володимира

знак на стрічці ордена Святого Володимира

Яка була система орденів?

Перші ордена в Російській імперії з'явилися в кінці XVII століття, а впорядкована система нагород була 5 квітня 1797 року, коли Павло I підписав «Закон про російських орденах»: воно встановило орденську ієрархію і створило єдиний орган управління нагородних виробництвом. Ордена мали загальний Капітула (установа, що відав виготовленням і врученням орденів та інших нагород). При видачі нагород стягувалися внески, частина яких йшла на пенсії та допомоги незаможних кавалерів, на піклування їх дітей, благодійні цілі та утримання установ Капітула. При цьому майже кожен орден мав свій статут, знаки (хрест, зірку), свята і приписаних до нього в столиці імперії церква. Капітульна храмом ордена Святого Володимира (з 1782) був Софійський собор Царського села, з 1843 року - Князь-Володимирський собор .

За що давали ордени?

В статуті ордена прописувалися діяння, за якими особа могла бути нагороджено. За відмінності нагороду міг просити і сам потенційний кавалер. Але основна частка нагороджень припадала нема на діяння, прописані в статуті, а за поданням начальства за різні службові відмінності, в певній черговості якої просять орденів і відповідно до чину персони в Табелі про ранги, в не менш ніж трирічний междунаградной термін.

Всі ордена могли бути подаровані за цивільні або військові заслуги (орден Святого Георгія - тільки за військові). За відмінності, проявлені в бойовій обстановці, орден видавався з мечами, хрест-навхрест проходять через його центральний медальйон (офіцери за відмінності на полі бою отримували до нагороди бант з орденської стрічки).

Що таке орден святого Володимира?

Імператорський орден Святого Рівноапостольного Князя Володимира мав чотири ступені і вручався за військові відзнаки та цивільні заслуги. Засновано в 1782 році і до 1917 року був нагородою для широкого кола військових в чині від підполковника і чиновників середнього рангу. Проект ордена намалював знаменитий архітектор (його творіння: Поштамт, церква «Паска і Великдень», музей-садиба Г. Р. Державіна на Фонтанці), графік, поет, історик, перекладач і музикант Микола Львів. Різні ступені ордена Святого Володимира займали різні ступені російської орденської сходи, він як би охоплював всю її, перебуваючи в середньому або, якщо завгодно, центральне положення в її системі. І якщо IV ступінь ордена Святого Володимира була доступна щодо широкого кола військових і цивільних чинів після певних років служби, то I ступінь була елітною нагородою вищих державних і церковних діячів. Загальна кількість осіб, подарованих орденом Святого Володимира I ступеня, приблизно на третину менше, ніж нагороджених найвищим орденом Російської Імперії - Святого Апостола Андрія Первозванного.

Загальна кількість осіб, подарованих орденом Святого Володимира I ступеня, приблизно на третину менше, ніж нагороджених найвищим орденом Російської Імперії - Святого Апостола Андрія Первозванного

знак на стрічці ордена Святого Володимира

Кому вручали орден Святого Володимира?

У дореволюційний період орденом було подаровано більше 200 000 осіб (з них IV ступеня близько 150 000, III ступеня близько 50 000, II ступеня близько 5000, I ступеня - 721). Першими були нагороджені відразу 11 осіб: А. М. Голіцин, П. А. Румянцев, Г. А. Потьомкін, Н. І. Панін, Г. Г. Орлов, Н. В. Рєпнін, З. Г. Чернишов, І . Г. Чернишов, І. І. Бецкой, П. І. Шувалов, А. А. Безбородько.

Всі великі князі отримували орден Святого Апостола Андрія Первозванного і одночасно вищі ступені всіх російських орденів при хрещенні (князі Імператорської крові - після досягнення нею повноліття), крім двох орденів: Святого Володимира та Святого Георгія, які слід було заслужити справами. Так, Імператор Микола II отримав орден Святого Володимира IV ступеня, нарівні зі своїми підданими, за сумлінну вислугу 25 років в офіцерських чинах. Государ любив носити цей орден постійно, надягаючи інші вищі ордена тільки на офіційні заходи, згідно з прийнятими церемоніалом.

Серед кавалерів ордена багато видатних діячів Російської імперії - військовослужбовців, архітекторів, науковців, благодійників, лейб-медиків. Орден Святого Володимира включав в себе всі стани. Медалями на стрічці ордена нагороджувалися і нижчі військові чини, і селянство, і купецтво, і духовний стан, починаючи з псаломщиків, а орденами - і Государ, і дворянство, і духовенство, починаючи з дияконів. Орден Святого Володимира був доступний для всіх національностей і віросповідань.

Всіх кавалерів ордена об'єднувало одне - трудова заслуга, досягнута на різних теренах. Орден охоплював одночасно і широкий, і глибокий пласт людей, гідно послужили на користь Церкви і держави, своїми діяннями виправдали девіз ордена «Користь, честь і слава», а також легенду на медалі, викарбуваної до 100-річчя його заснування: «Воїну і громадянину ».

Румовський Степан Якович (1734-1812), КАВАЛЕР ОРДЕНА СВЯТОГО ВОЛОДИМИРА III СТУПЕНЯ

Один з перших російських академіків, плідна наукова діяльність якого, переважно в області астрономії, тривала півстоліття, був сином самого багаторічного настоятеля (1745-1778) Князь-Володимирського собору протоієрея Якова Борисова.

Син батька Якова Стефан близько 1743 був відданий в Олександро-Невської семінарії, де йому було присвоєно прізвище «Румовскій». У 1747 р М.В. Ломоносов відбирав із семінарій учнів для академічного університету, і Румовскій пройшов випробування. Після закінчення університетського курсу у 1753 р Румовскій був посланий на два роки для удосконалення в науках в Берлін. Перед від'їздом його батько, «з Успенського собору протопоп Яків Борисов», дав поручительство про відсутність у молодої людини боргів - ця розписка досі зберігається в архіві Академії наук.

Після повернення в Петербург С.Я. Румовскій приступив до викладацької діяльності; в 1757 р вийшов його перший друкований працю, в 1767 році він став ординарним професором астрономії, в 1800 році призначений віце-президентом Академії наук. Помер в С.-Петербурзі в 1812 р, був похований на Смоленському кладовищі.

Вручають орден Святого Володимира зараз?

У 1957 році Російська Православна Церква заснувала орден Святого рівноапостольного князя Володимира в трьох ступенях в ознаменування 40-річчя відновлення Патріаршества в Росії. Спочатку орден призначався для нагородження представників зарубіжних Православних Церков та інших віросповідань. Першими були нагороджені п'ять видатних діячів Євангелічно-Лютеранської Церкви ФРН і НДР, митрополит Гір Ліванських Ілля (Карам), імператор Ефіопії Хайле Селассіє I. З 1961 року по даний момент орденом нагороджуються глави і ієрархи Помісних Православних Церков, (наприклад, Патріарх Антіохійський Іоанн X , Патріарх Сербський Іриней, Патріарх Олександрійський Феодор II, Патріархи Московські і всієї Русі Алексій I, Пімен і Алексій II), архієреї і клірики Руської Православної Церкви за багаторічне служіння в священному сані або за заслуги перед Церква ю (наприклад, митрополит Київський і всієї України Володимир (Сабодан), митрополит Санкт-Петербурзький і Ладозький Володимир (Котляров) , Іконописець, художник, архімандрит Аліпій (Воронов)). Орденом можуть бути нагороджені церковні та громадські діячі за діяльність на благо православ'я. Наприклад, президент Росії Володимир Путін; президент Білорусі Олександр Лукашенко - «зважаючи на допомогу у відтворенні срібною раки для мощей святої преподобної Єфросинії, ігумені Полоцької»; генеральний директор ГМК «Норільський нікель» Володимир Потанін і президент ВАТ «Лукойл» Вагіт Алексперов - за відновлення і будівництво православних храмів; ректор Санкт-Петербурзького гірничого університету Володимир Литвиненко - за відродження храму преподобного Макарія Єгипетського в Гірському університеті . Орденом нагороджуються також храми, монастирі, цілі єпархії і навіть вузи, наприклад Московська і Ленінградська духовні академії.

Журнал «Вода жива»

Навіщо потрібні ордена?
Яка була система орденів?
За що давали ордени?
Що таке орден святого Володимира?
Кому вручали орден Святого Володимира?
Вручають орден Святого Володимира зараз?
Що являє собою ця нагорода?
Навіщо потрібні ордена?
За що давали ордени?
Що таке орден святого Володимира?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация