Коротка історія валют. З історії Євро

За часів Римської імперії на території Європи ходили «сестерції», золоті «ауреуси», потім, в пору розквіту Візантії - золоті «соліди»

За часів Римської імперії на території Європи ходили «сестерції», золоті «ауреуси», потім, в пору розквіту Візантії - золоті «соліди». Ще єдині європейські монети використовувалися при Наполеоні.

Загальні гроші різної пори були схожі, на думку французького вченого Жана Бірусти, тим, що той чи інший правитель спочатку підпорядковував якусь територію, а потім, використовуючи владу, випускав гроші. У «євро» все навпаки: спочатку з'явилася єдина валюта, далі ж почне формуватися нова спільність народів.

Є своя передісторія і у самого євро. Ще в 1944 році, коли в американському місті Бретонвудсе зібралися фінансові представники понад 40 країн, щоб обговорити повоєнну грошову систему, найбільший економіст сучасності Джон Мейнард Кейнс запропонував ввести світову валюту "банкор» і заснувати єдиний центральний банк. Однак ця пропозиція тоді, в пору загального руйнування, виглядало проблематично. Грошові системи майже віх країн світу засмутила війна, і єдиною більш-менш надійною валютою залишився долар, підкріплений величезним, в 20 000 тонн, золотим запасом США. Саме долар, як вважають зарубіжні економісти, і почав, по суті, об'єднання Європи.

У 1947 році була створена Організація європейського економічного співробітництва, яка поступово трансформувалася в Раду Європи з постійним перебуванням в Страсбурзі. У 1957 році, Франція, ФРН, Італія, Бельгія, Голландія та Люксембург сформували Європейське економічне співтовариство (ЄЕС). У 1978 році була створена європейська валютна система (ЄВС) з грошовою одиницею «ЕКЮ» (European Currency Unit) для міждержавних розрахунків. Згодом в ЄЕС додалися Данія, Ірландія, Великобританія, Греція, Австрія, Іспанія, Португалія і Швеція. Ці країни, згідно Маастістріхтскому договором, об'єдналися в Європейський союз.

Так все починалося. Уже в жовтні 1970 року група представила свої пропозиції - до 1980 року жити в умовах повного економічного і валютного союзу (ЕВС). А в березні 1971 року Рада міністрів економіки і фінансів ЄЕС (Екофін) висловив свою принципову згоду з ідеєю руху до економічного валютного союзу.

Однак «плану Вернера" ​​не судилося реалізуватися в термін. Його «ахіллесовою п'ятою« була впевненість в стабільності долара США. Тому коли в серпні 1971 року, уряд США скасував золотий стандарт своєї валюти, а в грудні того ж року дозволені МВФ межі коливань валют відносно долара були збільшені до 25%, це відразу ж вибило грунт з-під ніг прихильників ЕВС.

Друга спроба перейти на єдину грошову одиницю було проведено лише на початку 90-х років. Але і вона виявилася безуспішною. Група міжнародних спекулянтів на чолі з Джорджем Соросом, скориставшись неузгодженістю фаз економічного зростання в різних країнах ЄС, вибила з європейського обмінного механізму британський фунт. І відклала тим самим перехід на єдину європейську валюту ще майже на 10 років.

Введенню євро передували тривалі дискусії європейських політиків. В ході переговорів щодо укладення Маастріхтського договору в лютому 1992 року тодішній канцлер Німеччини Гельмут Коль, будучи переконаним прихильником ідеї єдиної Європи, без коливань схвалив пропозицію створити європейський валютний союз. Тим більше, що деякі країни дали згоду на відновлення єдності Німеччини в 1990 році лише за умови, що об'єднане держава залишиться інтегрованим в західне співтовариство. Загальноєвропейська валюта ставала найефективнішим інструментом для здійснення цієї мети.

В ході дебатів в німецькому бундестазі в квітні 1998 року Коль відзначив історичне і політичне значення загальноєвропейської валюти: «Установа європейського економічного і валютного союзу є за своїми наслідками найбільш знаменним рішенням після возз'єднання Німеччини. Воно сприяє глибоким змінам на європейському континенті з часів краху комуністичної імперії «.

Євро був представлений світовим фінансовим ринкам як розрахункова валюта в 1999 році, а 1 січня 2002 року було запроваджено в готівковий обіг банкноти і монети. Євро замінив європейську валютну одиницю (ЕКЮ), яка використовувалася в європейській валютній системі з 1979 по 1998 рік.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация