Коровай на весілля: все про звичаї і традиції, пов'язані з весільним хлібом, яким він повинен бути, прикмети і забобони, що таке шишки

  1. «Хліб-сіль». Звідки пішла традиція?
  2. Символіка
  3. Де замовити?
  4. Яким повинен бути весільний хліб?
  5. Як проходить обряд?
  6. хто зустрічає
  7. Що повинні зробити молоді?
  8. Що таке весільні шишки?
  9. Прикмети і забобони
  10. Фото-приклади
  11. Відео: визначення глави сім'ї

Весільні традиції не стоять на місці: одні йдуть в минуле, інші змінюються відповідно до сучасних запитів. Обряд з короваєм, який сьогодні визначає майбутнього господаря в будинку, практично не зазнав змін. Як же виникла ця традиція, яке значення вона мала?

Зміст статті

«Хліб-сіль». Звідки пішла традиція?

Традиція «Хліб-сіль» в давнину була пов'язана не тільки з весільними обрядами. Круглим хлібом, випеченим господинею будинку, на Русі зустрічали дорогих гостей. Хліб асоціювався з багатством, а сіль виконувала функції оберега від нечистих сил.

Саме сіль вважалася символом світлої, безгрішною душі. Така зустріч означала покликання на гостя божої милості, встановлювала дружні родинні зв'язки між учасниками цього дійства.

Така зустріч означала покликання на гостя божої милості, встановлювала дружні родинні зв'язки між учасниками цього дійства

У Древній Русі коровай був знаком благословення молодих на довге і щасливе життя. Батьки жениха зустрічали молодят з особливим весільним хлібом в руках, беручи обраницю сина в свою сім'ю.

Кругла форма вироби нагадувала сонце, яке дарує землі родючість, а людям ситість і благополуччя. Ці побажання переходили і на молодих під час обряду.

Символіка

Все в приготуванні весільного хліба було символічно. Замішувати і випікати його повинна була жінка, яка щаслива в сімейному житті і має здорових дітей. Вважалося, що вона передає свою позитивну енергетику нареченим. Випечені виріб намагалися святково прикрасити.

Кожен елемент декору носив особливий сенс:

  • кільця асоціювалися з браком;
  • колоски - родючістю і достатком;
  • голуби або лебеді - вірністю подружжя;
  • троянда - жіночністю, красою;
  • калина - любов'ю, єднанням;
  • коса - готовністю нареченої стати дружиною.

У стародавні часи випікався один коровай, який був призначений для зустрічі молодих в будинку нареченого. Однак вважалося, що кожен гість мав покуштувати весільний хліб, оскільки він був символом удачі і благополуччя.

Сьогодні при організації весіль з великим числом запрошених іноді у молодят виникає питання: чи достатньо одного короваю? Цілком, адже гості візьмуть собі не по величезному шматку, а маленький шматочок.

Порада! Вибирайте вагу і розмір виробу, виходячи з кількості гостей.

На весілля допустимо приготувати і два короваї, особливо якщо в цей же день планується вінчання. Тоді другий хліб молоді залишають в церкві як дар.

Тоді другий хліб молоді залишають в церкві як дар

Де замовити?

У давні часи цей особливий хліб пекли в сім'ї нареченого. Зараз же прийнято робити його на замовлення. Свої послуги можуть запропонувати кондитерські, пекарні, кафе, приватні майстри. Вартість виробу варіюється в залежності від ваги і особливостей декору.

Середня ціна красивого короваю (1,5 кг) - 1000-1500 рублів. Більш шикарний варіант обійдеться в 1500-2000 рублів. У приватних осіб можна замовити невеликий весільний хліб (1 кг) навіть від 300-500 рублів.

Важливо! Вибираючи місце, де будете замовляти коровай на весілля, довіряйте рекомендаціями знайомих, вивчіть відгуки попередніх клієнтів.

Яким повинен бути весільний хліб?

У давнину вважалося, що розміри і якість короваю також пророкують долю молодих. Якщо він виходив пишним і високим, то це обіцяло благополуччя в новій сім'ї. Занадто зарум'яниться хліб свідчив про сварливих характер майбутнього чоловіка.

Сьогодні зовнішній вигляд короваю молоді можуть вибрати самі. Це може бути навіть простий здобний хліб з невеликим поглибленням в центрі для сільнички. Однак краще, щоб він виглядав святково.

Смачний хліб круглої форми з красивими фігурками з тіста порадує молодят і їхніх гостей. Зверніть увагу на те, щоб фігурки на готовому виробі були розташовані правильно. Так, якщо при оздобленні використовуються птиці, то вони повинні бути спрямовані один до одного, що свідчить про єднання душ молодят.

Як проходить обряд?

Для Каравайний ритуалу знадобляться ще деякі аксесуари:

  1. сільничка з сіллю зазвичай поміщається на хлібі;
  2. красивий рушник для піднесення весільного хліба;
  3. ікона для благословення молодих;
  4. чарки з вином, шампанським.

хто зустрічає

За давньою традицією молодят зустрічають батьки нареченого. Мати тримає хліб на розшитому рушнику і вимовляє напутні слова. Батько благословляє іконою, що символізує духовні традиції молодої сім'ї.

Читайте більше докладну статтю про те, як правильно зустріти молодих хлібом і сіллю.

Що повинні зробити молоді?

  • Найбільш поширеним варіантом Каравайний обряду є визначення майбутнього господаря в будинку. Молоді відкушують від короваю. Чий шматок вийде більше, той і перемагає. Можливо і просто пригостити один одного хлібом, попередньо посоливши його.
  • Після пригощання короваєм молодятам також пропонують випити вина. Випивши до кінця келихи, наречений з нареченою повинні їх розбити об землю.
  • Після благословення іконою молодим потрібно поцілувати її в знак прийняття християнських заповітів.
  • В кінці обряду молодята дякують батьків і цілують їх.

В кінці обряду молодята дякують батьків і цілують їх

Що таке весільні шишки?

На Русі випікали також весільні шишки - невеликі здобні булочки з тіста, що залишилося від короваю. Їх молоді вручали всім, кого запрошували на весілля. Ніхто, з отримали таке запрошення, не мав права відмовитися.

Сучасні молодята підносять весільні шишки в процесі прийняття подарунків від гостей. Тим самим вони дякують за подарунок і діляться частинкою своєї любові і щастя.

Прикмети і забобони

  • Воду для тіста потрібно було принести з 7 колодязів, а борошно дістати з 7 мішків.
  • У піч коровай ставив одружений чоловік.
  • Тріснутий коровай - погана прикмета.
  • Готовий хліб потрібно берегти від сторонніх очей.
  • На святі його ділять хресні нареченого і нареченої.
  • Кожен гість повинен спробувати весільний хліб. Це обіцяє удачу.

Чим можна замінити?

Сучасним творчим парам можна запропонувати оригінальні альтернативи традиційного короваю:

  1. Бутерброди з ікрою символізують багатство і достаток.
  2. Ягоди з вершками. Молоді пригощають один одного, вмочуючи ягоди в вершки.
  3. Бублики з медом. Одна бублик розламується навпіл і мачає в мед.
  4. Чорний і білий шоколад. Наречений бере чорний, а наречена білий шоколад, потім вони пригощають один одного.
  5. Випічка з передбаченнями. Молодята вибирають печиво, кекс або круасан, розламують його і читають пророкування.
  6. Фрукти на шпажках.
  7. Морозиво.
  8. Піца.
  9. Торт.
  10. Часточки кавуна.

Фото-приклади

На картинках і фотографіях нижче ви можете побачити різноманітність варіантів весільного хліба, а також візерунків для нього:






Весільні шишки

Відео: визначення глави сім'ї

Давайте наочно подивимося як молоді, відкушуючи традиційний коровай, визначають «хто в домі господар»:

Вибираючи між традиціями і нововведеннями в обряді зустрічі молодих, пам'ятайте про те, що старовинний звичай з короваєм наповнений особливим змістом. Хліб з сіллю - це не тільки благословення, а й захист, оберіг молодят.

Звідки пішла традиція?
Яким повинен бути весільний хліб?
Як проходить обряд?
Що таке весільні шишки?
Як же виникла ця традиція, яке значення вона мала?
Звідки пішла традиція?
Де замовити?
Яким повинен бути весільний хліб?
Як проходить обряд?
Що повинні зробити молоді?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация