Корупція утримує Афганістан від розпаду?

Недавній випускник - афганський поліцейський - знизує руку обласному поліцейському чиновнику.

Капітан армії США Бріттані Рей провів в Афганістані рік, працюючи з сотнями співробітників афганської поліції. Після місяців навчання офіцери поліції Афганістану ставали кваліфікованої воєнізованої силою.

Однак вони вперто ігнорують заклики боротися з корупцією.

Сили поліції Афганістану використовували контрольно-пропускні пункти як точки справляння дорожніх поборів, вимагаючи грошей у всіх, хто хотів проїхати. Вони підробляли на стороні в якості приватної охорони для цивільного населення.

«Не дивлячись на всі зусилля з нашого боку, нам не вдалося переконати співробітників поліції Афганістану в тому, що така практика неетична, - розповідає Рей. - Коли ми позначили проблему і засудили корупцію, співробітники поліції Афганістану просто-напросто стали діяти непомітно для нас ».

Том Кугран, майор десантно-диверсійних військ армії США, багато разів брав участь в розгортанні сил США в Афганістані. Він проводив навчання і фактично сформував десантно-диверсійний підрозділ афганської армії і спостерігав за навчанням тисяч молодих афганців, які в результаті ставали професійними офіцерами Національної поліції Афганістану (НПА). Кугран був свідком того, як місцеві лідери використовували робочі місця в НПА в якості бартерних одиниць з метою залагодження відносин з главами племен і військовими начальниками.

«Робочі місця в НПА - як бейсбольні картки, - пояснює він. - Вони - різновид валюти, ними торгують ».

Побори і торг в службі охорони правопорядку, описані Реєм і Куграном, - рядові прояви корупції, яка панує в Афганістані. Однак цей вид повсюдної, незначного рівня корупції - аж ніяк не найбільша проблема роздирається війною країни.

Кугран пояснює: «У наявності корупція? Так. Ситуація невизначена? Так. Але чи дійсно це завдає шкоди безпеці і стабільності в Афганістані? Все залежить від того, де це відбувається, все залежить від конкретної області; перед нами приклад корупції, яка суперечить нашим стандартам, однак аж ніяк не суперечить стандартам афганським ».

З огляду на, що настає 2014 рік, а значить, наближається заплановане виведення сил НАТО, рішення, які будуть прийматися в найближчі місяці, визначать подальший хід найдовшої для США війни. Деякі закликають до негайного виведення військ з країни, в той час як інші наполягають на необхідності викорінення корупції, а ті, хто знаходиться безпосередньо в Афганістані, розуміють, що для створення нового, некорумпованого Афганістану необхідний зовсім інший підхід.

Стиль життя

Офіцер поліції Афганістану несе службу разом з солдатом коаліції в провінції Дайкунди.

Після більш ніж десяти років боїв змучені війною країни схиляються до повного виведення військ з Афганістану, таким чином, зростає ризик того, що результати дій коаліційних сил будуть зведені нанівець без триваючого міжнародної присутності.

Країни, чиї війська перебувають на території Афганістану, як не можна менш схильні відправляти молодих чоловіків і жінок битися в далеку країну, громадська підтримка війни в США і в країнах-союзниках помітно слабшає. Складно виміряти рівень прогресу в державі, що розвивається, а звіти про розтрачених не за призначенням фондах, складнощі підготовки афганської армії і нестримна корупція являють собою серйозні підстави для того, щоб Конгрес США і парламенти європейських країн припинили свої зусилля в цій війні.

Капітан Рей пояснює, що західне поняття корупції не застосовується в Афганістані, де «більшість жителів розглядають корупцію як спосіб виживання».

Часом хабарництво в Афганістані - це ділові витрати. Представники місцевого керівництва говорять, що єдиний спосіб здійснювати угоди - давати і брати хабарі. Іноді це гроші, іноді робочі місця, іноді навіть зброю; дуже часто для того, щоб чогось досягти, необхідна хабар.

Кугран пояснює, що «багато в чому корупція - перешкода на шляху до миру, проте багато в чому саме корупція утримує країну від розпаду». По суті, корупція на незначному рівні може бути навіть на користь країні, вважає він. «Знімаючи вершки», представники місцевого керівництва тим самим вносять свій внесок в забезпечення стабільності в Афганістані, так як «... вони готові загвинтити гайки і стримати насильство в своїх областях з метою продовжувати наживатися за рахунок корупції», - каже Кугран, який вважає боротьбу з корупцією на нижчому рівні марним заняттям.

Багато аналітиків і військовослужбовці, які перебувають в Афганістані, вважають, що замість того щоб намагатися покарати кожного офіцера поліції, замішаного у хабарництві, слід спрямувати зусилля на викорінення широко розповсюджену корупцію на найвищому рівні, яка приносить набагато більших збитків країні.

У 2012 році слідчі оприлюднили інформацію про те, що керівництво Кабульського банку , Який платить зарплату військовим і поліції, набивав свої кишені сотнями мільйонів доларів, а потім переводило гроші в Дубай. Скандал розлютив донорів по всьому світу не тільки тому, що розміри банківських винагород з різних операцій Кабульського банку були вкрай високі, але також і тому, що фінансова допомога Афганістану йшла з країни.

Однак аж ніяк не всі згодні з тим, що боротьбу треба вести в першу чергу з корупцією на найвищому рівні. Генерал-лейтенант армії США Рік Ванделл, головний із забезпечення відкритості інформації, повідомив в інтерв'ю Національному громадському радіо (NPR) , Що боротьба з корупцією має вестися від низу до верху.

«Ми працюємо разом з добропорядними жителями Афганістану на всіх рівнях уряду, - розповідає генерал. - Ми закликаємо їх боротися з тими, з ким можливо боротися, таким чином, щоб домогтися змін; необхідно боротися з легкодоступною метою ».

Однак аналітик з питань оборони Центру стратегічних і міжнародних досліджень у Вашингтоні Ентоні Кордсман заперечує: «Основна проблема з легкодоступною метою - чому вона легкодоступна?» Кордсман вважає, що легкі цілі або занадто незначні, або кинуті напризволяще противниками, і в будь-якому випадку займатися ними - це марна трата ресурсів.

тривалий бій

Глава Надзвичайної інспекторської служби реконструкції Афганістану Джон Сопко.

Ось уже більше року в обов'язки Джона Сопко входить викорінення марнотратства, шахрайства і корупції в програмах фінансової допомоги Афганістану. З середини 2012 року в якості начальника Надзвичайної інспекторської служби реконструкції Афганістану (SIGAR) він ретельно вивчив програми, які оперують фінансовою допомогою на 10,6 мільярда доларів США.

Згідно зі звітом Надзвичайної інспекторської служби реконструкції Афганістану, приблизно дві третини програм «схильні до ризику марнотратства, шахрайства та неправомірного використання коштів».

Сопко вважає за необхідне переслідувати великі цілі. «Я - прихильник фінансової відповідальності», - говорить він. Він вважає, що «можна компрометувати людей», але також додає, що, якщо це не дає результатів, то тюремне ув'язнення може дати результати, так як це привертає увагу.

Сопко усвідомлює, наскільки важлива підтримка громадськості. Він пояснює, що підтримка з боку населення необхідна для того, щоб чогось досягти, тому його служба «... настійно привертає увагу журналістів до подібних звітів», - пише газета The New York Times . «Якщо ви хочете домогтися змін, необхідно донести інформацію до американського народу», - зазначає Сопко.

Активні інспекції Сопко породили невдоволення Держдепу і Агентства США з міжнародного розвитку. Один високопоставлений співробітник американського посольства повідомив газеті The New York Times , Що залучення такої пильної уваги до проблеми корупції контрпродуктивно. «Це породжує необгрунтовану втрату довіри до того, що міжнародне співтовариство намагається зробити в області розвитку».

Остін Лонг, колишній аналітик і військовий радник в Афганістані, пояснює, що сприйняття вкрай важливо. Майбутнє місії залежить від того, як сприймається прогрес, а корупція - загальнопоширених міра прогресу. «Якщо по закінченні декількох років не досягнуто значних результатів, Конгрес США і парламенти країн Європи вирішать:« Ми просто спускаємо гроші в трубу », - говорить Лонг.

Відстеження руху фінансових коштів - один із способів перевірити, чи шкодить корупція Афганістану. Якщо награбовані гроші йдуть з країни, як у випадку з Банком Кабула, довгострокові наслідки можуть бути серйозними. Вкрадені і заховані на офшорних рахунках гроші - це гроші, які не використовуються на будівництво доріг, шкіл, лікарень та на здійснення інших довгострокових інвестицій в майбутнє Афганістану.

«Зони контролю» будуть покривати лише 20% території Афганістану в 2014 році.

Такі широкомасштабні прояви корупції загрожують стабільності не тільки в силу безпосереднього збитку від злочинів, але також і тому, що вони дратують іноземні держави, які дають гроші.

«Будь-які інвестиції США в Афганістан до теперішнього часу не опиняться марними тільки в тому випадку, якщо в майбутньому інвестиції будуть продовжуватися», - говорить Лонг, який вважає, що прогрес, досягнутий в Іраку, припинився після того, як війська США були виведені з країни в 2011 році. Він пояснює, що донори перестануть надавати підтримку Афганістану, якщо вирішать, що їх гроші розкрадаються і йдуть з країни в результаті злочинів, корупції і тривалих заворушень.

В ідеалі тут якраз мав би вступити в справу генеральний інспектор Сопко. Однак Сопко вважає, що у нього зв'язані руки, так як коаліційні війська залишають країну, тим самим скорочуючи «оперативний простір» для його роботи. Органи військового планування поділяють Афганістан на райони на підставі доступу до медичних установ - навколо кожної лікарні область годинний досяжності, тобто пораненим в цій області менше ніж через годину зможуть надати медичну допомогу.

Сопко з його інспекторами повинні працювати в межах цих «контрольованих областей». Але коли війська залишають країну і контрольовані області зникають одна за одною, територія роботи інспекторів зменшується. До 2014 року «підзахисна» територія буде становити всього 20 відсотків території всієї країни.

Спадщина з гарантійним терміном

Президент Афганістану Хамід Карзай перед зборами Лойя-джирги.

Громадськість США все більше налаштовується проти війни: з часу введення військ в Афганістан у 2001 році, згідно з опитуваннями громадської думки Геллапа , Відсоток американців, які називають війну в Афганістані помилкою, наближається до більшості. Спочатку менше ніж кожен з десяти американців були налаштовані проти війни. У 2013 році пропорція збільшилася і досягла половини всіх американців.

На цьому тлі всеафганське рада старійшин, Лойя-Джирга, зібрався в листопаді для обговорення майбутнього міжнародних сил. І хоча в Афганістані немає єдиної думки з приводу того, чи слід і далі дозволяти міжнародним силам присутність в країні, рада все-таки має намір досягти домовленості з цього питання.

Критики стверджують, що Лойя-Джирга служить лише фасадом для президента Хаміда Карзая і що угода з Вашингтоном неминуче; рада вважають «димовою завісою» для президента Афганістану, щоб він не виглядав як маріонетка США. Для того щоб Афганістан процвітав, необхідні іноземні інвестиції, і Карзай це знає.

В середині листопада Карзай оголосив про досягнення між Вашингтоном і Кабулом попередньої згоди з приводу збройних сил, хоча деякі спірні моменти залишилися невирішеними; проте в кінці листопада Карзай відмовився схвалити документ, незважаючи на тиск як з боку ради старійшин, так і з боку Вашингтона.

Що стосується іншої сторони переговорів, наміри держав - членів міжнародної коаліції все більш невизначені. Американський уряд і уряди країн Європи переживають традиційні зміни і коливання політичної волі, війна в Афганістані втрачає підтримку.

На сьогоднішній день планується залишити в Афганістані міжнародні збройні сили чисельністю від 8000 до 10 000 чоловік після виведення військ у 2014 році, однак існують різні думки з приводу того, як довго ці збройні сили будуть залишатися в країні. Слідом за США, війська яких складають основну частину міжнародних збройних сил, свої частини з території країни виведуть всі інші країни - члени коаліції, залишаючи Афганістан один на один з заворушеннями і злочинністю.

Кугран пояснює: «У наявності корупція?
Ситуація невизначена?
Але чи дійсно це завдає шкоди безпеці і стабільності в Афганістані?
Однак аналітик з питань оборони Центру стратегічних і міжнародних досліджень у Вашингтоні Ентоні Кордсман заперечує: «Основна проблема з легкодоступною метою - чому вона легкодоступна?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация