Кошерна їжа, обрізання і читання Тори: євреї розповідають про принципи іудаїзму

  1. Хлопчики - наліво, дівчатка - направо!
  2. Про що іудеї просять Бога?
  3. Міньян, талес і ціціт
  4. Ближче до Бога
  5. Прийшли на уклін
  6. Без посередників
  7. 613 заповідей, або Навіщо робити обрізання?
  8. "Основа - це взяти Творця в компаньйони"
  9. про антисемітизм
  10. Світське життя
"Приходить єврей до рабина", - з цих слів зазвичай починаються анекдоти.Але сьогодні ми пропонуємо поговорити про іудеїв і їх життя всерйоз.Ви дізнаєтеся, чому рабинів не можна називати священиками, а синагоги - храмами, побиваете на передсвятковій молитві в єврейській громаді і познайомитеся з самими мудрими її представниками.

У Мінську три діючі синагоги, дві з розташовані зовсім поруч. Ми заглянули в ту, що знаходиться на вулиці Дауман і закріплена за єврейської релігійної громадою під назвою "Бейс Ісроель" ( "теплий єврейський будинок" - так написано на сайті організації). Перед початком робочого дня з усіх кінців міста сюди підтягуються молоді і не дуже чоловіки в ошатних стосах (єврейська капелюх). У призначений час в головному залі синагоги починається ранкова служба.

Хлопчики - наліво, дівчатка - направо!

Чоловіки і жінки моляться окремо: так заведено споконвіку. В молитовний зал заборонили ввійти навіть автору цих рядків, яка до іудаїзму не має ніякого відношення. Довелося відправитися в спеціальний куточок для жінок, відокремлений від загального залу ширмою.
Чоловіки і жінки моляться окремо: так заведено споконвіку
Дружина Голови громади Марія Старобінський пояснює таку "дискримінацію" тим, що під час богослужіння євреїв нічого не повинно відволікати від спілкування із Всевишнім. Так було ще в ті часи, коли діяв Єрусалимський храм. Сьогодні синагоги будують за тим же принципом. І молитва, з точки зору іудейського закону, більш обов'язкове для чоловіків.

Про що іудеї просять Бога?

До речі, багато хто вважає синагогу єврейським храмом. Насправді, це всього лише "молитовний будинок" - приміщення, в якому протікає життя єврейської громади. Єрусалимські храми були зруйновані ще на початку нашої ери, і сьогодні євреї всього світу мріють про їх поновлення. Можливо, під час служби про це просять і білоруські іудеї. На жаль, молитва повністю читається на івриті, тому дізнатися її достеменний сенс нам не вдалося.
До речі, багато хто вважає синагогу єврейським храмом
Даніель Берзанер заміщає в цій єврейській громаді рабина, поки той перебуває в Ізраїлі. Чоловік розповідає, що в проханнях, з якими євреї звертаються до Всевишнього, і полягає суть молитви.
- Ми читаємо спільні молитви, які покликані навчити людину дякувати Всевишньому за все, що з ним відбувається. Ми просимо про все: будь то здоров'я, добробут, духовне зростання. В се ці речі відбуваються з волі Всевишнього. Велика частина молитов канонізовані, це уривки з псалмів. Але є місця, коли віруючі можуть звернутися до Бога з особистими проханнями, вони читаються пошепки.

Міньян, талес і ціціт

Молитися прийнято три рази в день. Служба вважається громадською, коли разом збираються як мінімум 10 чоловіків старше 13 років. Це називається "молитвою в міньяне". Вважається, що так прохання іудеїв краще доходять до Всевишнього. У синагозі на Дауман не завжди збирається потрібну кількість людей, особливо вечорами. Але сьогодні з цим порядок.
У залі досить шумно. Молитву читає "хазан", йому вторять інші чоловіки. Крізь напівпрозору ширму намагаюся розглянути присутніх. Абсолютна більшість - в спеціальному молитовному вбранні. Як пізніше нам пояснить Даніель Берзанер, це так званий "талес" - покривало, до якого прикріплюються кисті "ціціт". Вони служать своєрідним нагадуванням про численні заповідях, які існують в іудаїзмі. Глибоко віруючі євреї носять одяг з китицями і в повсякденному житті.
Молитися прийнято три рази в день

Ближче до Бога

Серед іудеїв прийнято покривати голову, і час молитви - не виняток. Головні убори потрібні для того, щоб нагадати єврею про існування Всевишнього. Але нас зацікавили скоріше не ярмулки, а незвичайні пристосування, які за допомогою шкіряних ремінців кріпляться до чола іудея. Цей головний убір називається тфілін. Він являє собою невелику коробку, в яку вкладено маленькі пергаментні шматочки з уривками з Тори. Прийнято надягати тфілін хоча б раз в день, вважається, що таким чином людині вдається стати ближче до Бога.
Як відомо, Тора - це свята книга для іудеїв. Її також називають "Пятикнижием Мойсеєвим". Щопонеділка, четвергах і суботах, а також у святкові дні богослужіння в синагозі відрізняється тим, що в центр залу урочисто виносять сувій Тори. Читається або уривок, присвячений пам'ятного дня, або фрагмент однієї з глав. Протягом року в єврейській релігійній громаді встигають прочитати весь сувій, а потім починають книгу спочатку.

Прийшли на уклін

Ми опинилися на службі в один зі святкових днів - Ханука (триває 8 днів). Молитва здалася нам незвичайною ще й тому, що в певний момент євреї перейшли з читання текстів на пісні. І весь час не забували кланятися. Традиція, яку вже незліченна кількість років.
- Раніше в храмі було прийнято падати ниць, сьогодні ми ніц не падаємо, але в певних місцях вклоняємося перед Царем. Це і є суть молитви: людина встає перед Царем і розмовляє з ним. В іудаїзмі немає посередників, немає якихось матеріальних речей, які ототожнюють Всевишнього. Людина безпосередньо спілкується з Творцем, - розповідає Даніель Берзанер.

Ми опинилися на службі в один зі святкових днів - Ханука (триває 8 днів)

Без посередників

Під час відсутності головного рабина люди звертаються за порадами до Даніелю Берзанеру. Він підкреслює: в іудаїзмі не буває священиків. За аналогією з юристами, які роз'яснюють світські закони, рабин тлумачить приписи Тори. І не більше того.

- Рабин - це не представник Всевишнього внизу, це знає людина, яка в змозі відповідати на запитання членів громади. Ми живемо за Торі, це не щось абстрактне, це частина нашого життя. Грубий приклад: в Торі написано, що не можна запалювати вогонь в суботній день. Але сьогодні ж є електрика, як до цього ставитися? Щоб відповісти на це питання, треба знати, як влаштовано електрику, як воно працює. Для цього необов'язково йти в інститут на 5 років, але треба багатьом цікавитися, мати за спиною величезний багаж книг.
Під час відсутності головного рабина люди звертаються за порадами до Даніелю Берзанеру


613 заповідей, або Навіщо робити обрізання?

За словами Даніеля Берзанера, до нього приходять з різними питаннями, деколи навіть анекдотична: наприклад, яку жінку вибрати? Але найчастіше іудеїв все-таки цікавлять речі, пов'язані з дотриманням заповідей. Їх в іудаїзмі 613: 365 заборонних та 248 владним. Деякі з них відносяться до Єрусалимського храму, якого давно не існує, або до землі Ізраїлю. Відповідно, список заповідей для білоруських євреїв значно скорочується. Ми згадаємо лише найважливіші з них.
По-перше, все глибоко віруючі євреї дотримуються Шаббат. Згідно П'ятикнижжя, це "сьомий день творіння". По суботах юдеї не працюють, не готують їжу, не їздять на автомобілі. Крім того, багато хто знає про так званому кошерної харчуванні. Євреї не їдять свинину, що не змішують м'ясо з молоком, вбивають худобу тільки певним способом - "кошерним". Одна із заповідей зобов'язує євреїв також робити обрізання. Це своєрідний знак на тілі - відмітка, яка покликана нагадати іудеям про принципи їхньої релігії. Даніель Берзанер відверто: в Ізраїлі обрізання роблять абсолютна більшість євреїв, на території колишнього СРСР - одиниці.

"Основа - це взяти Творця в компаньйони"

Традиційні для християн 10 заповідей, що вимагають від людини прояви високої моралі, шануються і в іудаїзмі. Крім того, іудеї абсолютно по-особливому ставляться до шлюбу, саме тому єврейські шлюби міцніші. У Торі написано і про шанобливе ставлення до людей похилого віку: "Перед сивиною вставай". Не випадково на молитві ми побачили велику кількість бабусь і дідусів. Після служби на них чекає благодійний сніданок, протягом дня - обід і вечерю. При бажанні в синагозі навіть можна жити: євреї ніколи не залишають своїх у біді.
Існує єврейська релігійна громада на пожертвування. Її члени зобов'язуються віддавати десяту частину своїх доходів (без урахування строків - їм, навпаки, допомагають грошима). Деяким вдається вкладати більше. Наприклад, Голова громади Роман (Давид) Старобинский володіє власним бізнесом. Для громади він робить все, що в його силах.
- Хоча матеріальна допомога - це не основне. Я організую всю роботу, щоб членам громади жилося легше. Тора наказує спочатку допомагати собі, потім - сім'ї, далі - близьким родичам, громаді і вже потім - євреям міста, якщо є така можливість. Громада - це свого роду єврейська сім'я, і тому кожен член громади максимально близький мені родич.
Традиційні для християн 10 заповідей, що вимагають від людини прояви високої моралі, шануються і в іудаїзмі
Роман Старобинский став членом громади близько 8 років тому. До цього в синагогу не ходив, але був вихований в єврейському дусі. Каже, що сюди його привели далеко не самі радісні події в житті. Прийшов він молитися за здоров'я хворої мами.
- Може, якби я прийшов раніше, мама досі була б жива. І так багато, напевно, думають: що мені дав Бог? Я втратив це, не знайшов того, не можу дозволити собі третє, п'ятий, десятий ... Все, що у нас є, це те, що ми можемо попросити у Всевишнього. У будь-якому випадку жодна людина не заслуговує на те, що йому дає Всевишній. Основа - це взяти Творця в компаньйони, у всіх своїх радощах і неприємності, і кращого компаньйона бути не може.

про антисемітизм

Далеко не всі євреї сьогодні мають такі тверді переконання. За словами Романа Старобинского, в синагогу ходить не так багато людей, як йому б хотілося. Він вважає, що в білоруських євреїв глибоко засів страх до релігії ще з радянських часів.

- Літні євреї досі бояться і не відчувають свободи. Але, на щастя, в Білорусі сьогодні єврей захищений, він може вільно ходити по місту в стосі і не відчувати незручностей. Я взагалі скрізь в купі, це допомагає мені в усіх справах.

Його дружина Марія Старобінський погоджується:

- Ми не стикаємося з антисемітськими поглядами, по крайней мере, в нашій громаді я не чула ні від кого, щоб була якась образа.У нас з чоловіком була можливість емігрувати, але ми вирішили залишитися в Білорусі.Їздимо в Ізраїль кілька разів на рік, в гості, але основна життя протікає тут.Я, наприклад, багато років пропрацювала вчителем в школі.

Світське життя

Офіційно єврейська громада "Бейс Ісроель" в Мінську налічує 48 осіб. Це люди, які працюють тут, і потребують люди похилого віку. Крім того, регулярно на богослужіння приходять ще 30-40 осіб (маються на увазі тільки чоловіки). Крім молитов, члени громади разом відзначають свята, дивляться єврейські фільми, виїжджають на природу, займаються питаннями поховання близьких. Важко уявити собі більш згуртовану організацію. Але молодих людей на службі ми практично не зустріли. За словами Даніеля Берзанера, навіть в Ізраїлі сьогодні велика частина євреїв ведуть світський спосіб життя.

- Там в синагогу ходить відсотків 20 населення, тут - набагато менше (мається на увазі єврейське населення. - TUT.BY). Це пов'язано, напевно, і з політикою Радянського Союзу, і загальної глобалізацією. Людям легше жити, як усі, ніж дотримуватися тих правил, які дотримувалися їхні батьки і діди.

Читайте також:
Як позбутися від страждань і досягти Просвітлення? TUT.BY побував на медитації буддистів >>>
"В день ми читаємо не менше 500 молитов". Репортаж про будні черниць, або Чому в чужий монастир зі своїм статутом не ходять? >>>
Історії жінок, які пішли в монастир: "Коли виїжджаєш звідси в місто, все здається якимось порожнім і неживим" >>>

Про що іудеї просять Бога?
Про що іудеї просять Бога?
Але сьогодні ж є електрика, як до цього ставитися?
Заповідей, або Навіщо робити обрізання?
За словами Даніеля Берзанера, до нього приходять з різними питаннями, деколи навіть анекдотична: наприклад, яку жінку вибрати?
І так багато, напевно, думають: що мені дав Бог?
Репортаж про будні черниць, або Чому в чужий монастир зі своїм статутом не ходять?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация