Космічні гонки США і Європи: Росія залишається на узбіччі

28 грудня 2005 року увійде в історію космічних досягнень Євросоюзу - в цей день на космічну орбіту було піднято перший супутник навігаційної системи Galileo , Покликаної стати альтернативою американській GPS (Global Positioning System, NAVSTAR ). За іронією долі, піднятий російською ракетою, європейський супутник може стати цвяхом в труну російської супутникової навігаційної системи. 28 грудня 2005 року увійде в історію космічних досягнень Євросоюзу - в цей день на космічну орбіту було піднято перший супутник навігаційної системи   Galileo   , Покликаної стати альтернативою американській   GPS   (Global Positioning System,   NAVSTAR   )

Космічні гонки США і Європи: Росія залишається на узбіччі

Виведений сьогодні на орбіту космічний апарат дозволить випробувати в реальних умовах ряд технологій майбутньої європейської навігаційної системи.

Galileo - європейська програма побудови власної супутникової навігаційної системи, що дозволяє визначати точне місце розташування в будь-якій точці Землі. Вона була запущена в 2002 році за ініціативою Єврокомісії та за підтримки Європейського космічного агентства. Офіційно програма заявлена ​​для розвитку нового покоління міжнародних послуг в галузі транспорту, телекомунікацій, охорони навколишнього природного середовища та навігації риболовецьких суден.

Втім, озвучений "гуманітарний" характер системи навряд чи вводить когось в оману. "За своїми характеристиками ця система відноситься до військових, хоча і заявлена ​​як громадянська", - переконаний професор Валентин Кашина, один з провідних російських фахівців в області радіолокації і радіонавігації. Що американський GPS, що його російський аналог ГЛОНАСС розроблялися в першу чергу для військових цілей. І понині американські збройні сили вважають GPS одним зі своїх переваг в сучасних війнах, що дозволяють виробляти порівняно недороге і надійне високоточна зброя.

Географія країн, залучених до проекту Galileo, вже давно вийшла за межі Євросоюзу. До програми приєдналися Китай, Індія, Україна та Ізраїль. Активно ведуться переговори про можливість участі в проекті з представниками Аргентини, Марокко, Мексики, Норвегії, Чилі, Південної Кореї, Малайзії, Канади та Австралії.

Євросоюзу, а також іншим країнам, які претендують на гідне місце в світі майбутнього, потрібен свій, незалежний від США і Росії космос. Найяскравіше очікування учасників проекту Galileo відбив ще на початку століття президент Франції Жак Ширак, який заявив, що невдача з проектом перетворить Євросоюз в кінцевому підсумку в економічного васала Сполучених Штатів. "Нам не подобаються монополії", - не без підстав відповідали представники Євросоюзу на спроби Вашингтона заблокувати розвиток проекту.

Незважаючи на запевнення США, що європейська мережа Galileo не потрібна, оскільки вже працює американська мережа GPS (NAVSTAR), європейці, а також їх партнери по Galileo не без підстав побоюються опинитися заручниками крутих поворотів американської зовнішньої політики. Сполучені Штати залишають за собою право відключати або "загрубляти" супутникову навігацію над "проблемними", з їх точки зору, регіонами. Система GPS надає таку можливість. "Наприклад, коли супутники знаходяться, скажімо, над територією Афганістану, можна включити зашумлення сигналу", - сказав "Правде.ру" Олег Помогаев, директор з сервісу і техподдержке компанії "Навгеоком".

З огляду на, що система глобального позиціонування широко використовується у всьому світі на цивільних авіалініях, судноплавстві, рятувальними службами та збройними силами, побоювання європейців можна зрозуміти. Ризики виправдовують витрати на створення власних навігаційних систем. Тим більше, що, з досвіду GPS, їх експлуатація може приносити багатомільйонні прибутки, наприклад, від продажу навігаційних приймачів. За прогнозами Європейського космічного агентства, Galileo відразу після остаточного її запуску в 2010 році може почати заробляти по 372 мільйони євро на рік.

Поки рано говорити про успіхи Galileo. «Не виконано навіть початковий етап - запуск чотирьох супутників, - нагадує Помогаев. - Після цього почнеться період тестової експлуатації ».

Але перспективи у цієї нової системи вельми райдужні. Помогаев зазначає, що з Galileo пов'язані великі надії на поліпшення навігації в містах. «Зараз в містах з високою забудовою через слабке супутникового сузір'я прийом сигналів GPS утруднений, - сказав« Правде.ру »Помогаев. - Якщо до супутникової угруповання GPS з 29 апаратів додатися ще 30 супутників Galileo, то можна буде говорити про реально надійної навігації в містах ».

Galileo неминуче стане конкурентом американської GPS і російської ГЛОНАСС. «Навіть якщо США будуть чинити опір цій системі, в будь-якому випадку виробники навігаційної апаратури будуть випускати приймачі, орієнтовані на обидві системи - GPS і Galileo», - впевнений Помогаев.

Основними конкурентними перевагами європейської системи стануть більш висока точність визначення координат і відкритість для користувачів, які, на відміну від американської і російської систем, які не будуть ділитися на військових і цивільних. Точність визначення координат системою Galileo планується в межах двох метрів, що цілком достатньо і цивільним споживачам, і збройним силам. Для порівняння: точність GPS становить в середньому 5-10 метрів. Причому США кілька років тому оголосили про програму модернізації своєї навігаційної системи. Похибка вітчизняної ГЛОНАСС, через нестачу супутників і нерозвиненою наземної інфраструктури, сягає сотень метрів.

Російська система, на жаль, взагалі виглядає слабо як в порівнянні з GPS, так і з майбутньою Galileo. І справа навіть не в кількості супутників на орбітах. Тим більше, що супутникова угруповання, згідно з недавніми заявами президента Росії, буде нарощуватися випереджаючими темпами.

«Проблема російських супутників - короткий термін життя», - каже Помогаев. Він привів у приклад супутники американської NAVSTAR, які виводять з дії після 12 років роботи. Супутники Galileo розраховані приблизно років на 10. Наші супутники - всього на 3-5 років.

Розвиток ГЛОНАСС також стримується недосконалістю російського законодавства, стверджує віце-президент ГІС-асоціації Євген Капралов. «При цьому рівні законодавства і розвитку наземного сегмента, Galileo нас обжене», - сказав він «Правде.ру». Він нагадав, що зараз в Росії діє обмеження на точність визначення координат - не точна 30 метрів. «При використанні приймачів, що приймають сигнали від всіх трьох систем, точність покращиться до 4-5 метрів», - каже Капралов, відзначаючи, що, де-юре, в Росії такі приймачі зараз незаконні. Друге обмеження пов'язане з засекреченими державної системи координат, що ускладнює легальне використання приймачів навігаційних систем цивільними споживачами.

З розвитком GPS і Galileo, ГЛОНАСС практично нічого не «світить», констатують опитані нами експерти.

Втім у російських залишається свою відповідь на всі іноземні космічні ініціативи: «Ми готові глушити і сигнали GALILEO в разі його використання для агресії будь-якою країною», - запевнив нас професор Кашин, відомий своїми успішними експериментами по порушенню роботи системи GPS в Іраку і Югославії.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация