Косовські серби просять про отримання російського громадянства

Російське громадянство може врятувати життя. Саме такою логікою керуються багато косовські серби. Нещодавно в посольство Росії в Белграді був переданий список з 21 тисячі сербських жителів краю, які вирішили стати володарями російських паспортів. Російське громадянство може врятувати життя

"З моменту приходу миротворчих сил, під захистом яких ми знаходимося, було вбито понад тисячу сербів. Ми повністю безправні, нам загрожує винищення, навіть в Сербії з'являються партії, що виступають за визнання незалежності Косова. Тому ми передали першому секретареві російського посольства список з іменами тих , хто хоче отримати громадянство Росії. Правда, відповіді ми поки що не отримали. У Росії ми бачимо свою єдину захист і порятунок ", - заявив організатор акції Златібор Джорджевич.

Відзначимо, що це не перша акція подібного роду. Ще в минулому році організатори тієї петиції зверталися до російського посла Олександру Конузін, однак він жодного інтересу до неї не виявив. Тепер спроба номер два. За словами нинішніх претендентів російського громадянства, паспорта РФ хотіли б отримати вже не тільки жителі Косова, а й центральної Сербії.

Читайте також: Чи може Росія врятувати косовських сербів?

Прохання не залишилося без уваги влади в Белграді. Держсекретар Міністерства у справах Косова і Метохії Олівер Іванович виступив з різкою критикою тих, хто бажає отримати російський паспорт. "Я не вірю, що так можна чогось добитися. Якщо хтось незадоволений, було б набагато краще взяти участь в майбутніх парламентських виборах і віддати свій голос тому, хто найкращим чином захищатиме їх інтереси", - заявив чиновник.

У той же час помічниця керівника того ж відомства Круна Калічанін представила жахливу картину геноциду косовських сербів. "Все що минули з тих пір 12 років міжнародне співтовариство замовчує і намагається занизити число сербських жертв насильства в Косово. Влада самопроголошеної Республіки Косово також не вживають ніяких кроків щодо захисту проживаючих там сербів", - підкреслила вона. За її словами, з 1999 року в краї загинули понад тисячу сербів.

Далі були наведені конкретні факти. Так, в 1999 році відразу після появи міжнародних сил KFOR в селі Старо-Грацькому албанці розстріляли 14 його сербських жителів. Підозрюваного в скоєнні злочинів албанця відпустили за браком доказів. Через рік албанець розстріляв з автомата трьох сусідів-сербів, але його ніхто не покарав. Також уникнув відповідальності підозрюваний в підриві автобуса в 2003 році, жертвами якого стали 12 осіб. Останній раз сербів вбили в районі міста Косовська-Мітровіца на минулому тижні.

Читайте також: Меркель хоче добити і розчленувати Сербію

Зі свого боку, лідер партії "Нова Сербія" Велимир Іліч особисто зустрівся з організаторами акції і в виразах особливо не соромився. "Ганьба для всіх нас, що наш народ просить про громадянство якоїсь іншої країни. Влада не здатна домовитися навіть з приводу звичайної декларації по Косову, а вже тим більше зробити щось серйозне. Люди з Косова кажуть, що у них таке відчуття , що зараз їх більше захищає Росія, ніж Сербія, і тому вони вирішили попросити у неї громадянства ", - сказав він.

Власне кажучи, ініціатори акції і помічниця міністра у справах Косова і Метохії все пояснили вичерпно. Сербська влада дуже мало зробили для захисту своїх співвітчизників. У цьому сенсі показовою є історія зі спробою косовських албанців взяти під контроль контрольно-пропускні пункти "Ярині" і "Брняк". Робилося це в порушення міжнародних домовленостей, але сербські правоохоронні структури не були спрямовані в цей район для підтримки сербських громадян.

Заняття КПП так званими косовськими митниками означало б, що північні райони Косова, все ще підлягають владі Сербії, були б фактично від неї відрізані. І не бажаючи перетворюватися в жертовних баранів для албанців, косовські серби самі звели барикади і вступили в протиборство не тільки з непроханими албанськими гостями, а й з фактично допомагали останнім солдатам і офіцерам KFOR. Справа виглядає так, що натовські багнети примушують косовських сербів жити під владою фізично винищують їх албанців.

Читайте також: Албанська бомба проти південних слов'ян

А що ж президент Сербії Борис Тадич? Він періодично закликає Захід поважати права людини і звернути увагу на беззаконня, що твориться в Косові. Однак його, схоже, ніхто не чує. Під час візиту в Белград канцлер Німеччини Ангела Меркель відкритим текстом закликала сербську владу "усунути в Косові паралельні структури влади". Читай - скасувати всі підкоряються Белграду органи влади в краї і перепідпорядкувати їх Приштині. В іншому випадку, фрау канцлер пообіцяла не пустити Сербію в Євросоюз.

В умовах, коли сербське керівництво не дуже-то захищає співвітчизників, постійний представник Росії при ООН Віталій Чуркін регулярно звертає увагу на фізичну загрозу сербам в Косово. Він кілька разів на рік вносить в Радбез жорсткі проекти резолюцій, що вимагають припинити насильство. Інша справа, що в більшості випадків США і країни ЄС, відкрито стоять на стороні албанців, їх блокують. Але діяльність Чуркіна, а також багатьох представників російської громадськості косовські серби оцінили по праву.

Як наслідок - у них склалося враження, що Росія може захистити їх краще, ніж куди слабша Сербія. Чи варто російській владі надати громадянство косовським сербам? І як можна розцінити саму ініціативу? Про це в інтерв'ю "Правде.Ру" міркує історик-балканіст, керівник Центру з вивчення сучасного балканського кризи Інституту слов'янознавства РАН Олена Гуськова:

"Звернення з проханням про отримання російського громадянства виглядає як жест відчаю косовських сербів. Багато в чому мова йде про спробу натиснути на власне керівництво, яке практично нічого не робить для захисту одноплемінників. Сьогодні Белград навіть переселенням косовських сербів на територію основної частини Сербії не займається. У Тадича і його оточення немає якоїсь осмисленої політики в цьому питанні. в результаті косовські серби самі себе захищають, самі будують барикади.

Читайте також: Косівська бомба підриває південь Сербії

В таких умовах косовські серби дивляться на Росію як на свою останню надію й опору. Сьогодні на півночі Косова нашу країну обожнюють, там дуже часто можна побачити портрети Володимира Путіна. І Росії варто всерйоз поставитися до ідеї надання свого громадянства косовським сербам. Однак дане рішення потребує дуже великої політичної волі. Йдеться про міжнародний престиж нашої країни, і ми не маємо права вдарити в бруд обличчям.

Можна не просто надати їм паспорта, але і дозволити переїзд до Росії. Серби - прекрасні працівники. Сербські будівельники одне з найкращих в Німеччині, Австрії, Швейцарії, Швеції ... Все питання в тому, чи зуміє наша держава належним чином про них подбати. Поки що воно навіть про власних співвітчизників за кордоном особливої ​​турботи не проявляє ".

Читайте найцікавіше в рубриці "Світ"

Чи варто російській владі надати громадянство косовським сербам?
І як можна розцінити саму ініціативу?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация