Костянтин Гнетнев

  1. БІБЛІОТЕКА А: Айзатуллін, Аксаков, Алданов ...
  2. В: Васильєв, Введенський, Вернадський ...
  3. Д: Давидов, Дан, Данилевський, Дебольский ...
  4. Ж: Жид, Жуков, Журавель ...
  5. І: Іванов, Іванов-Розумник, Іванюк, Ільїн ...
  6. Л: Лев Диякон, Левицький, Ленін ...
  7. Н: Нагорний Карабах ..., Назимова, несміливо, Нестор ...
  8. П: Павлов, Панова, Пахомкіна ...
  9. З: Савельєв, Савінков, Сахаров, Північ ...
  10. У: Уваров, Усманов, Успенський, Устрялов, Уткін ...
  11. Х: Хілльгрубер, Хлобустов, Хрущов ...
  12. Ч: Чемберлен, Чернов, Чижов ...
  13. Е: Енгельс ...
  14. Я: Яковлєв, Якуб, Яременко ...
БІБЛІОТЕКА
А: Айзатуллін, Аксаков, Алданов ...
Б: Бажанов, Базарний, Базилі ...
В: Васильєв, Введенський, Вернадський ...
Г: Гавриїл, Галактіонова, Ганін, Гапон ...
Д: Давидов, Дан, Данилевський, Дебольский ...
Е, Е: Єлізарова, Єрмолов, Ермушін ...
Ж: Жид, Жуков, Журавель ...
З: щербин, Зензинов, Земсков ...
І: Іванов, Іванов-Розумник, Іванюк, Ільїн ...
К: Карамзін, Кара-Мурза, Караулов ...
Л: Лев Диякон, Левицький, Ленін ...
М: Мавродін, Майорова, Макаров ...
Н: Нагорний Карабах ..., Назимова, несміливо, Нестор ...
Про: Оболенський, Овсянніков, Ортега-і-Гассет, Оруелл ...
П: Павлов, Панова, Пахомкіна ...
Р: Радек, Рассел, Рассоха ...
З: Савельєв, Савінков, Сахаров, Північ ...
Т: Тарасов, Тарнава, Тартаковський, Татищев ...
У: Уваров, Усманов, Успенський, Устрялов, Уткін ...
Ф: Федоров, Фейхтвангер, Фінкер, Флоренський ...
Х: Хілльгрубер, Хлобустов, Хрущов ...
Ц: Царегородцев, Церетелі, Цеткін, Цунделя ...
Ч: Чемберлен, Чернов, Чижов ...
Ш, Щ: Шамбаров, Шаповлов, Швед ...
Е: Енгельс ...
Ю: Юнгер, Юсупов ...
Я: Яковлєв, Якуб, Яременко ...
Споріднені проекти:

Біломорканал: часи і долі

глава третя

Перша навігація, війна і все, що було потім

Історія знаменитої картини

Може бути тому, що І. В. Сталін взагалі рідко виїжджав з Москви і країну, якою керував, в общем-то мало бачив особисто, його поїздка на Біломорсько-Балтійський канал викликала великий суспільний резонанс в СРСР і в світі. Після нього на каналі багато перебувало гостей, в тому числі з-за кордону. У Медвежьегорске навіть кам'яну готель побудували про трьох поверхах. Для районного міста вона могла б вважатися елітною і по теперішній час. В готелі запроектували зимові сади, 25 двокімнатних номерів з ванною, 50 однокімнатних номерів з ванною, а також 25 однокімнатних номерів без ванн.

Залишилися свідчення, що Сталіну на каналі, нібито, не сподобалося. Та й що могло сподобатись? На що тут було в той час дивитися? Каламутна вода, яка не відстояна після заповнення бьефов за бортом колісного пароплава «Анохін», та безліса, всипаний уламками скелі і битим щебенем неживий пейзаж наскільки сягає око. Все, що на ББК могло вражати, на що були витрачені титанічні зусилля багатьох десятків тисяч людей і людські життя, на той час уже приховала вода. На шлюзах навіть селищ ще не було, а тільки будочки від дощу для чергової зміни та грибок вартового. Положення чи могли врятувати численні гірлянди з хвої, гасла і вітання, викладені на схилах з каменів і дерну. Навіть багатометрові зірка з бруса і дощок на 19-му шлюзі виглядала дякувати - чи то величезним прикрасою, то чи маяком для судів, що входять в канал з боку Білого моря.

Проте, незабаром у величезних кількостях копій по країні розійшлася картина «Сталін, Кіров і Ворошилов на Біломорканалі». Репродукції з неї широко використовувалися в альбомах, книгах, календарях, висіли в міських і сільських клубах. Старше покоління водників цю картину добре пам'ятає. Автор народний художник СРСР, дійсний член Академії мистецтв СРСР, Герой Соціалістичної праці, лауреат Ленінської і Державної премій Дмитро Аркадійович Налбандян на початку 90-х років розповідав про роботу над нею.

Ідею картини підказав старий більшовик і партійний пропагандист Омелян Ярославський, який в той час був членом Президії і секретарем Центральної контрольної комісії ВКП (б). Він дав Налбандяну потрібний папір і відправив в ОГПУ до Г. Г. Ягоди. На Луб'янці Ягода зустрів художника недовірливо: «Ви такий молодий, хіба можете таку картину написати?» «Чому немає, відповів я, - згадував Налбандян. - Звичайно, можу! »« Ну, тоді їдьте, - погодився Ягода, - я через тиждень під'їду ».

Молодий художник приїхав в Ведмежу Гору, де побачив «дуже багато заарештованих» і театр «з хорошими акторами, засланими з політичних міркувань», зробив близько ста етюдів. Приїхав Ягода, якому робота художника сподобалася. Тут же з'ясувалося, що в композиції задуманої картини необхідно зробити зміни: поряд з вождем неодмінно повинен бути і він, Генріх Генріхович Ягода, один з керівників ОГПУ СРСР. З нього в Медгоре Налбандян теж зробив етюд.

У Москві робота над картиною була продовжена. Позувати приїжджав Ворошилов в білому кітелі. Охоронець Сталіна генерал Власик привіз чоботи і костюм вождя. Налбандян знайшов на площі Ногіна грузина, запросив до студії, одягнув «під Сталіна» і змусив позувати натурщиком. Але ось коли робота підійшла до кінця і полотно «Сталін, Кіров, Ворошилов і Ягода на Біломорканалі» розміром два на три метри було майже готове, відбулася подія, яке поставило на грань зриву все задумане.

«Вранці читаю в газеті:« Ворог народу Ягода ». Що робити?! Терміново дзвоню Ворошилову, прошу приїхати. Він приїхав, подивився: «Чудова картина!» - а потім каже: «Я вже знаю, що треба зробити. Те місце, де Ягода, ви замажте. Тут на передньому плані перила, ви на них накиньте плащ. Ніби це мій плащ. А щоб не забирати у вас часу на технічну роботу, я викличу реставраторів ».

За наказом Ворошилова з Третьяковки викликали реставраторів, вони все підчистили. За два дні картина підсохла. І я її виставив. Вона великим успіхом користувалася ... »

Якщо ось так запросто, з легким серцем могли «замазати» заступника голови ОГПУ СРСР, то що говорити про людей простіше? Тобто, про всю решту країни. До слова, і сама картина «Сталін, Кіров і Ворошилов на Біломорканалі» не так вже й довго втрималася на парадних стінах. Після загибелі Кірова (1934) офіційна влада в партії до неї дещо охолонули, але після ХХ з'їзду КПРС (1956), розвінчав культ особи Сталіна, і зовсім прибрали в запасники, а репродукції змусили вимазувалися з альбомів і книг. «Замазувати» вже не було кого.

Гнетнев К. В. Біломорканал: часи і долі.

Далі читайте:

Та й що могло сподобатись?
На що тут було в той час дивитися?
На Луб'янці Ягода зустрів художника недовірливо: «Ви такий молодий, хіба можете таку картину написати?
Що робити?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация