Козаки: "Зібралися втрьох, ось і організація"

  1. АВТОРИ:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

14 жовтня 2009, 7:12 Переглядів:

Історія. Запорожці були віртуозними наїзниками. Фото Н. Лазаренко.

Сьогодні - День українського козацтва. Його відзначають 14 жовтня в свято Покрова Богородиці, яка вважається покровителькою козацтва. Нинішні козаки - НЕ військо, як було багато років тому, а об'єднання, що пропагують в основному серед молоді - школярів і студентів. Причому пропагують вони речі абсолютно різні, одні, наприклад, українську національну ідею, інші - зближення з Росією.

Є серед "нових козаків" люди, для яких козацтво стало своєрідним хобі і навіть стилем життя. Останнє стосується насамперед козацької верхівки, зокрема, гетьманів: вони хизуються у військовій формі з вищими знаками козацьких відмінностей на погонах і численними нагородами, які самі ж і засновують. Є й козаки (називають себе екологічними патрулями), які, за даними ДАІ, виходять на дороги і незаконно штрафують водіїв.

Позаминулої осені, коли в Одесі встановлювали пам'ятник Катерині Другій, було видно, наскільки різношерстої сучасне козацтво: одні козаки захищали пам'ятник, інші - вимагали знести його. "Зараз назватися козаками досить просто - зібралися втрьох так зареєструвалися. Ось і козацька організація", - нарікає Сергій Гуцалюк, отаман "Чорноморських гайдамаків" (Одеса). На його думку, самозванці, які ходять з бутафорськими шаблями і називають себе козаками, лише псують імідж справжніх.

Взагалі Одеса дуже показовий регіон з точки зору того, що відбувається в козацькому русі. Військо отамана Гуцалюка налічує 120 осіб. Третя козача організація в Одесі - "Вірні козаки війська Чорноморського" Олега Дрямін. Під його керівництвом близько 130 козаків. "Вірні" козаки війська отамана Дрямін вважають своїм завданням повернення українського народу в русло єдиної слов'янської цивілізації. А ось реєстрове одеське козацтво під проводом гетьмана Євгена Довбні дотримується "центристської" позиції. Своєю берегинею вони вважають Юлію Тимошенко, гетьманом "всея України" - Ющенко, а ось Януковича вважають "батьком-засновником" своєї організації. Гайдамаки ж Сергія Гуцалюка повністю підтримують позицію чинного президента.


Сучасність. Нинішні козаки вважають за краще красиві мундири

Що стосується в цілому країни, то тут слід назвати перш за все Українське козацтво (КК), засноване в 1991 році. КК називає себе найчисленнішим з козацьких спільнот - на папері воно налічує близько 350 тисяч "шабель" в Україні. У 2005 р КК заснувало посаду для глави держави - гетьман-президент. Віктор Ющенко незадовго до інавгурації прийняв Присягу козацтва.

Ще одна велика організація "Козацтво запорізьке" (КЗ), яку очолює інший гетьман-маршал козацтва Дмитро Сагайдак, відокремилася від КК близько 10 років тому. У КЗ багато колишніх військових, а також народних депутатів, чиновників різних рангів, в тому числі і зарубіжних, наприклад екс-посол Росії в Україні Віктор Черномирдін (недавно йому присвоїли найвище звання "маршал козацтва").

ВІД ЗАПОРОЖЦІВ ДО ГЕТЬМАНА ЮЩЕНКО

Рідко у якого українця немає сімейного перекази про прапрадіда-козака, косівшем шаблею ворогів направо і наліво. Насправді козаків було не так багато, на порядок менше, ніж селян. Козацтво існувало з XVII по XVIII століття, поки Запорізька Січ не була знищена військами за наказом імператриці Катерини II (частина козаків переселилася на Кубань, так що кубанські козаки, по суті, спадкоємці запорізьких).

Запорізьке козацтво поділялося на реєстрове та нереєстрове. Реєстрових козаків заносили в спеціальні списки-реєстри і ці люди перебували на державній військовій службі, спочатку в Речі Посполитої, а потім у російського царя.

Нереєстрові жили козацькою вольницею і ставилися до реєстрових з неприязню. Цікаво, що серед козаків зустрічалися і євреї, як правило, ці люди міняли іудаїзм на християнство, їх називали "вихреста". Багаті євреї-козаки відігравали істотну роль в розвитку Гетьманщини і входили до складу впливової козацької старшини.

Спроба відродити козацтво в Україні була зроблена в квітні 1917 року. У Звенигородському повіті (районі) з українців, які дезертирували з фронтів Першої світової війни, виник Звенигородський кіш вільного козацтва в складі п'яти полків на чолі з кошовим отаманом Семеном Гризло. Структура копіювала давній козацький уклад і призначалася для підтримки порядку на території повіту. Вже до листопада 1917-го в Україні було кілька десятків тисяч козаків. Почесним отаманом став гетьман Павло Скоропадський, а наказним (на час військових дій) - Іван Полтавець-Остряниця. Втім, були і інші козаки, які підтримали Росію і радянську владу - корпусу Віталія Примакова і Юрія Коцюбинського. До кінця Громадянської війни українське козацтво зійшло нанівець, не в останню чергу через червоного терору: тоді розстрілювали тільки за те, що людина називав себе "козак".

Новий розквіт козацтва почався після здобуття Україною незалежності, виникло кілька десятків громадських організацій. Багато з них вважають своїм "гетьманом-президентом" Віктора Ющенка, який, як відомо, стверджує, що є нащадком брата останнього гетьмана Січі Петра Калнишевського (помер на Соловках в 1803 році в 111 років).

УКРАЇНСЬКІ КОЗАКИ "реабілітували" МАЗЕПУ


Рівняйсь-струнко! Строй рідшає через амбіції

У 1990 році на острові Хортиці, де був центр Запорізької Січі, зібралося близько мільйона людей, які поставили перед собою мету відродження козацьких традицій в Україні. Це була перша сучасна Козача Рада. На ній були прийняті два основних рішення для сучасних козаків: Рада скасувала указ Катерини II про скасування козацтва в Україні та прийняла рішення про зняття анафеми з гетьмана Івана Мазепи (останнє, втім, в компетенції російської православної церкви, яка накладала анафему).

На жаль, нині козацтво - рух, що вражає своєю роздробленістю (згадаємо стару приказку про двох українців, з яких три гетьмана). В країні нараховується близько 700 козацьких організацій, 33 з них мають статус загальнодержавних і міжнародних. За словами нинішнього гетьмана "Українського козацтва" Миколи Пантелюка, закон "Про об'єднання громадян" породив величезну кількість "кишенькових" структур, які створювалися "на сторожі" політичних інтересів: наприклад, на Рівненщині, коли там губернаторствовал трагічно загиблий Василь Червоній, "козаки" втручалися в чвари різних церковних конфесій. Серед козаків періодично виникають розмови про об'єднання, але далі слів вирішення проблеми не рухається.

КРЕДО: ХОЧЕШ БУТИ КОЗАКОМ - праця!

Процедура прийняття в козаки тривала і займає цілий рік. Спочатку для того, щоб стати рядовим, потрібно написати заяву в місцеву козацьку осередок. Після цього потенційний козак повинен виконувати громадські роботи: допомагати в організації спортивних змагань козаків, брати участь в культурних заходах: встановлювати пам'ятні знаки на козацьких могилах та місцях колишніх боїв. Через рік керівництво осередку приймає рішення про те, чи гідний бажаючий стати носієм почесного звання. Перехід з звання в звання здійснюється за армійською системі: в залежності від займаної в організації посади. А відзначають нові зірки на погонах скромно: йдуть в кафе з дозволу отамана. Школярі-козачата називаються джурами - так у козаків іменували юнаків-зброєносців, з молодих років осягали військову науку: вони жили при сотні, доглядали за кіньми, зброєю, варили козацьку кашу.

Студент Андрій Кондратенко - Гуртовий Українського козацтва. Він розповідає, що рухом почав цікавитися ще коли був маленьким. "Потім з'ясувалося, що мій родич - двоюрідний дід нащадок козаків. Як тільки я дізнався, що у нас в Донецьку існує козача організація, вирішив в неї вступити. Мене найбільше приваблює, що в казках виховують духовність і честь: нас вчать завжди тримати слово і допомагати людям. Періодично відбуваються збори нашої Кальміуської паланки (територіального відділення), на них ми дізнаємося історію козацтва, про неї розповідають отамани. Це не лекції, швидше за дружні бесіди, які дають набагато більш детальну інформацію, ніж шкільна рограмма. Звичайно, шануємо пам'ять козаків, в свята приходимо на їхні могили. За мною навіть пішли мої шкільні друзі, вони, як і я, стали козаками ".

Держава козаків не фінансує, тому заробляють хто як може. Наприклад, "Українське козацтво" володіє декількома підприємствами: здійснює охоронну діяльність, автоперевезення, недавно відкрили рекламне агентство "Козак". У власності є кілька шахт. Не гидують і землеробством: організація обробляє 20 000 га землі в Донецькій області. В "Козацтві запорізькому" стягують членські внески, але вони символічні - від 3 гривень на місяць для козака, до 40-100 гривень для козацького генерала.

За статутом всіх козацьких структур, сучасні козаки - люди матеріально незалежні. Відповідно, всі витрати, пов'язані з громадською діяльністю, вони беруть на себе. Форму теж кожен купує або шиє самостійно. У кожній козацької організації вона різна, але, як правило, являє собою якусь копію на військові мундири різних часів, зазвичай на радянські чи часів УНР (дивіться графіку). Це кітель і штани в чоботи або під черевики, кашкет, "Мазепинка" або папаха. Плюс ремінь з портупеєю для носіння зброї.

Пошити річний "однострої" можна у військовому або спеціалізованому ательє, які діють при кожній поважає себе козацької організації. Ціни коливаються від 500-600 гривень для козака і молодшого командира, до 1000 і більше для генералітету. Носити її можна кожен день, але найчастіше парадний "однострої" надягають тільки на свята, офіційні заходи, а польовий - на польові виїзди.

Що стосується звань, то з ними теж є різночитання (дивіться графіку). Наприклад, у одних козацьких формувань військовим званням старший сержант відповідає "заставний" у інших "значковий", капітан - де сотник, де - підосавул, майора кличуть як "курінним", так і осавулом. Не зовсім зрозуміло і з маршалом - у козаків їх точно не було, це калька з військового звання радянських часів.

ТУПАЯ ШАБЛЯ І гумострілів. Козаки мають право носити сувенірна і навчальний холодну зброю (затуплені шаблі, кинджали). Його пристібають до портупеї на офіційних заходах, з ним виступають на показових змаганнях. Що стосується вогнепальної зброї, то будь-яких переваг для його придбання козаки тільки тому, що вони козаки, не мають.

Згідно із законом звичайним громадянам дозволені тільки довгоствольні вогнестрілів: мисливську рушницю, карабін, а з короткоствольної - газові пістолети (на них потрібно отримати дозвіл в МВС в звичайному порядку) і нагородні пістолети "Форт" або "Макаров", які можуть вручити президент України і глави силових відомств. Але якщо козак є депутатом, силовиком, суддею, прокурором або журналістом, він може купити травматичний пістолет, що стріляє гумовими кулями.

Нагайкою і кашкет


У РФ у козаків світу теж немає

Роздробленістю страждає і відроджене в кінці 90-х російське козацтво. Нагадаємо: в російській імперії козацькі війська були повсюдно - на Дону, Кубані, Астрахані, Сибіру, ​​Кавказі, а верховним отаманом козаків номінально вважався спадкоємець імператора.

За Радянської влади козацтво було репресовано за участь в Громадянській війні на стороні білих і реабілітовано в 1990 році. Зараз нові козаки розділені на дві приблизно рівні частини. Так звані реєстрові (це перш за все Дон, Кубань, де сильні козацькі традиції), які підпорядковуються головному управлінню козацьких військ при Адміністрації президента РФ і несуть службу з охорони громадського порядку (щось на зразок колишніх добровільних народних дружин), але зброї не мають. І альтернатива їм - громадські організації, які ратують за свободу від центральної влади. Між ними йдуть досить гострі тертя - "правильні козаки" критикують нереестровцев за те, що вони не служать, а заробляють гроші, "продаючи" полковницькі і генеральські звання і самоучрежденние козацькі "псевдонагради" високим чиновникам на місцях.

У козачих військ 20% - ЖІНКИ


сучасні козачки

Маршал козацтва Дмитро Сагайдак розповів "Сегодня", що вступає в їх ряди відразу отримує козацьке військове звання. Наприклад, лейтенанта називають хорунжий, майора - осавул, генерал-майора - генерал-осавул, генерал-лейтенанта - генерал-хорунжий, а ось полковник, він, як то кажуть, всюди полковник, бо таке звання було у козаків з давніх часів.

У деяких козачих "військах" близько 20% - жінок-козачок. Правда, Дмитро Сагайдак стверджує: це суперечить традиціям. За його словами, у козаків були тільки берегині. Так називали козацьких дружин, які берегли домашнє вогнище.

Зараз їх роль більше декоративна. Наприклад, звання берегині може привласнити місцевий отаман директору або вчительці школи, в якій є козацька осередок.

Проте берегиня має право носити козацьку військову форму (шиє за свої гроші), її нагороджують козацькими регаліями. Але берегині не мають права брати зброю в руки або ж брати участь в козацьких походах. Більш того, жінок не допускають на козацьке коло (рада). Там інтереси берегині представляє батько, хрещений, чоловік, брат, син, а одиноких жінок - отаман.

ЗА ратної праці ДАЮТЬ "СВОЇ" НАГОРОДИ

Багатьох дивує велика кількість хрестів і медалей, що прикрашають мундири козацьких отаманів. Регалії ці названі на честь видатних козаків, наприклад, ордена "Гетьман Петро Сагайдачний", "Гетьман Байда Вишневецький", "Кошовий отаман Іван Сірко". Існують такі регалії, як "Покрова", "Козацька слава" і навіть Золота Зірка "Герой Козацтва", вельми нагадує своїм видом зірку Героя Радянського Союзу.

Як роз'яснив нам відомий український геральдист Луїс Матяш, у нас в країні є нагороди державні, наприклад, ордена Ярослава Мудрого, Богдана Хмельницького, "За заслуги", - їх статус вважається найвищим. Далі йдуть нагороди відомчі: вони стоять нижче і є в кожному міністерстві. Нарешті, згідно із законом будь-яка громадська організація (в тому числі і козаки) може заснувати і замовити за гроші свої регалії. Єдина вимога - вони не повинні копіювати видом і назвою держнагороди. Зараз такі замовлення беруть як приватні, так і держструктури, наприклад Банкнотно-монетний двір. Ціна від 100 гривень за штуку в залежності від складності та кількості, чим більше, тим дешевше.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Козаки:" Зібралися втрьох, ось і організація "". інші Останні новини України дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОРИ:

Рибіна Марина, Олександр Панченко

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация