Крадіжка Укртелекому: Ахметов не хоче платити за рахунками

  1. глибока заморозка
  2. таємна угода
  3. Підготовка до весни?
Версія для друку

Позов до Ахметова на € 656 млн - спроба перешкодити держбанкам забрати за борги Укртелеком. Або небажання розрахуватися за крадіжку держактиви з Сергієм Льовочкіним. Можливо - те й інше разом.

Історія приватизації Укртелекому та його подальшого перепродажу групі СКМ Ріната Ахметова обростає новими подробицями. Окружний суд Нікосії тимчасово заблокував акції кіпрської компанії Рината Ахметова на суму 656 млн євро, повідомили кіпрські ЗМІ. Рішення суду нібито винесено за позовом іншої кіпрської компанії в рамках спору про продаж державного української телекомунікаційної компанії за 830 млн євро, пише «ЛігаБізнесІнформ».

У кіпрської пресі не уточнюються учасники процесу. Але в історії українського телекому відома тільки одна державна компанія, яка могла стільки коштувати: Укртелеком.

У 2013 році австрійський фонд EPIC продав монополіста на ринку фіксованого зв'язку компанії СКМ. Сторони тоді не розголошували суму угоди.

«Зараз йде суперечка. Деталі спору до його закінчення ми не коментуємо », - повідомила прес-секретар Ганна Терехова. За її словами, судове рішення ніяк не впливає на звичайну комерційну діяльність СКМ і її активів. «Інформація про" арешт "будь-яких банківських рахунків СКМ не відповідає дійсності», - зазначила А. Терехова (в січні 2013 року та ж Терехова публічно брехала, заперечуючи факт покупки Укртелекому Ахметовим - Дивна угода: «Укртелеком» вже перепродали ).

глибока заморозка

Як зазначає «ЛігаБізнесІнформ», в п'ятницю на Facebook-аккаунт агентства прийшло повідомлення від якогось Джона Джонсона. Користувач соцмережі порадив звернути увагу на інформацію про процес в місцевій пресі і кинув кілька посилань. У листуванні він дав контакти двох юридичних фірм - Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan LLP (Лондон) і Harris Kyriakides LLC (Кіпр) - для додаткових питань. Партнер першої Нік Марш після запиту редакції надав текст кіпрського судового рішення і короткий опис спору. У СКМ відмовилися підтвердити або спростувати достовірність рішення і відповідати на додаткові питання.

Як випливає з листа, позивачем є кіпрська Raga Establishment Ltd, відповідачем - SCM Financial Overseas Ltd (компанія групи СКМ, яка виступила в 2013 році покупцем Укртелекому), SCM Holdings Ltd [по даними НБУ, ця компанія є одним з акціонерів банку ПУМБ, - Finbalance] і їх аудитор PricewaterhouseCoopers Ltd.

Позивач попросив суд Нікосії накласти тимчасові обмеження ( «freezing order») на розпорядження 44% акцій SCM Holdings Ltd. 12 січня суд задовольнив вимоги позивача, пише Марш. Рішення передбачає заборону на їх продаж, передачу, відчуження або створення будь-якого іншого інтересу до завершення пов'язаного суду в Лондоні.

За даними Маршу, позивач і відповідач залучені до арбітражу в Лондоні у зв'язку з операцією з купівлі в 2013 році Укртелекому. У Лондоні позивач вже отримав рішення про «заморожування» проти SCM Financial, стверджує Марш.

За його інформацією, Raga звернулася до суду, оскільки SCM Financial (номінальний покупець Укртелекому) почав переоформляти свої активи на інші підприємства групи СКМ. Зокрема, в листопаді 2014 року його передав 44% акцій SCM Ltd компанії SCM Holdings Ltd. У 2016 році сталася інша транзакція, яка стосується компаній Pluscom Holdings Ltd і PH Premium Household Ltd. Один з директорів останньої - Роман Бугайов, директор з корпоративних прав і управління закордонними активами СКМ.

На думку позивача, внутрішньогрупові операції збиткові для SCM Financial і проводяться для того, щоб Raga не змогла отримати $ 760,6 млн, які компанія Ахметова повинна доплатити їй за Укртелеком, пише Марш.

таємна угода

Держава продала 92,79% акцій Укртелекому в 2011 році за 10,6 млрд грн. Його офіційним покупцем виступила компанія ЕСУ, дочірня фірма австрійського фонду EPIC. Два роки по тому він перепродав телеком-оператора Ринату Ахметову.

За умовами угоди, в 2013 році СКМ прийняла на себе зобов'язання заплатити за актив $ 860 млн в три етапи, пише Марш. На той момент - близько 6,9 млрд грн. У липні 2013 року SCM Financial перерахувала перші $ 100 млн і перестала платити, стверджує англійський юрист.

Хто стоїть за компанією-позивачем? За даними кіпрського реєстру, колишня назва Raga Establishment Ltd - Epic Telecom Invest Ltd. Ця кіпрська компанія виступила від імені австрійського фонду EPIC офіційним власником ЕСУ на момент приватизації Укртелекому.

В матеріалах справи, які надав Марш, йдеться, що бенефіціаром Raga зараз є громадянин України Денис Горбуненко , Який зараз проживає в Лондоні. Його повний тезка добре відомий на українському банківському ринку. Раніше Горбуненко очолював збанкрутілий в 2010 році Родовід Банк . У 2008 році журнал Фокус оцінював його статки в $ 232 млн.

В тему: «Родовід банк»: історія найбільшої банківської афери України

Raga Establishment Ltd також згадувалася в розслідуванні депутата БПП Сергія Лещенка, який пов'язував цей офшор з Дмитром Фірташем і Сергієм Льовочкіним.

Що спільного у Горбуненко з Фірташем? У Родовід Банку зберігалися депозити компаній олігарха, вигідні умови яких згодом стали об'єктом розслідування Генпрокуратури. У Group DF Фірташа повідомили, що у них немає приводу коментувати суперечку Raga проти СКМ. «У групи немає інвестицій в IT», - додав директор з комунікацій Group DF Олег Арестархов.

Підготовка до весни?

СКМ опинилася в складній ситуації. Крім можливих претензій Raga Establishment, телеком-оператору загрожують судові позови з українськими державними банками. У 2015 році Укртелеком взяв на себе зобов'язання викупити у Ощадбанку і Укрексімбанку облігації своєї материнської компанії ЕСУ на суму 2 млрд грн. ЕСУ випускала їх у 2011 році, щоб оплатити один з траншей за договором про приватизацію телеком-оператора.

Якщо до 15 березня Укртелеком не поверне борг банкам, вони можуть стягнути акції компанії, які отримали в заставу. Йдеться про цінні папери номінальною вартістю 4,344 млрд грн. Тобто про частку в 92,79% статутного капіталу оператора.

У СКМ був варіант, як розрахуватися з банкірами. До кінця року група планувала продати 3G-оператора Трімоб компанії МТС Україна, а виручені гроші пустити на покриття боргів по облігаціях. Але угода не відбулася. Тому невідомо, як компанія Ріната Ахметова збирається виконувати фінансові зобов'язання перед держбанками.

В тему: Ахметов вилетів в трубу. Але кров Україні ще поп'є?

Іншу версію появи інформації про суд на Кіпрі висловив екс-глава регуляторно-правової служби великого телеком-оператора, який побажав залишитися неназваним: «Думаю, це план за допомогою юридичної акробатики виключити реприватизацію Укртелекому і / або створити вкрай ризиковані умови для потенційного нового власника. Весна наближається - СКМ рятує актив ».

Довідка

31 жовтня Київський апеляційний госпсуд прийняв до провадження апеляційну скаргу ТОВ «ЕСУ» на рішення Господарського суду м.Києва від 11.10.2016 у справі № 910/31771/15, яким було частково задоволено позов Укрексімбанку та вирішено стягнути з ТОВ «ЕСУ» 810 млн грн (в т.ч. 671,3 млн грн основного боргу; 102,98 млн грн пені; 25,86 млн грн інфляційних втрат; 10,2 млн грн 3% річних).

Позовні вимоги держбанк мотивував тим, що ТОВ «ЕСУ» неналежним чином виконувало зобов'язання по виплаті процентного доходу по облігаціях. Як констатувалося в матеріалах справи, 24 квітня 2013 року Укрексімбанк придбав облігації ТОВ «ЕСУ» номінальною вартістю 2,24 млрд грн. За даними суду, такий же обсяг паперів залишається в портфелі держбанку.

Прес-служба СКМ (холдингова структура бізнесу Р. Ахметова) відзначала, що «тривалий час компанія ЕСУ сумлінно виконувала свої зобов'язання по виплаті процентного доходу за своїми зобов'язаннями». «На жаль, складна економічна ситуація викликала затримку в оплаті. Компанія ЕСУ докладає всіх зусиль для якнайшвидшого погашення заборгованості », - констатували в компанії.

Ощадбанк теж намагається стягнути з ТОВ «ЕСУ» заборгованість за процентними платежами по облігаціях - на 714 млн грн. Як повідомлялося, в 2013 році Ощадбанк придбав приблизно такий же обсяг паперів ТОВ «ЕСУ», як і Укрексімбанк (тобто на суму близько 2 млрд грн).

Як вважається, таким чином держбанки, по крайней мере, непрямо посприяли переходу Укртелекому під контроль Р. Ахметова.

В тему: Рінат Ахметов не тільки банкрут, але і безнадійний боржник

У вересні генпрокурор Юрій Луценко заявляв, що Укртелеком "фактично безкоштовно дістався зловмисникам».

4 листопада Шевченківський райсуд м.Києва задовольнив клопотання слідчого СБУ і надав тимчасовий доступ до документів (з можливістю вилучення належним чином завірених копій) за період з 01.01.2010 по дату винесення рішення, які зберігаються в Укрексімбанку і стосуються його співпраці з ТОВ «ЕСУ» (кінцевий бенефіціар - Р. Ахметов контролює Укртелеком), зокрема, в частині договорів купівлі-продажу цінних паперів, виконання компанією «ЕСУ» кредитних зобов'язань тощо.

Крім того, слідчому СБУ серед іншого надано доступ до документів (положень), які діяли станом на 2010-2016 роки і регламентують діяльність кредитного комітету, правління і наглядової ради АТ «Укрексімбанк», уніфікованих норм (правил), наявних у банку по діяльності банку в сфері торгівлі цінними паперами, а також інших документів, що регламентують діяльність підрозділів банку при розгляді і прийнятті рішення про укладення договорів купівлі-продажу цінних паперів з ТОВ «ЕСУ». У тому числі - із зазначенням установчих даних осіб, які займали відповідні посади, з наданням копій їх посадових інструкцій (керівників і працівників відповідних підрозділів).

Як констатувалося в постанові суду, за даними СБУ, протягом 2010-2011 років невстановлені посадові особи ТОВ «ЕСУ» за попередньою змовою з посадовими особами Фонду держмайна, Адміністрації Державної служби спецзв'язку та захисту інформації, ВАТ «Укртелеком» і ТОВ «Консалтингова фірма« Острів », зловживаючи своїм службовим становищем, здійснили приватизацію 92,791% держпакета акцій ВАТ« Укртелеком »за заниженою вартістю, що призвело до завдання збитків державі на загальну суму понад 16,2 млрд грн.

Ще нагадаємо, як писало видання «Лівий берег» з посиланням на власні джерела: «Опозиційний блок» близький до розколу на дві окремі групи, близькі до бізнесменів Дмитра Фірташа і - відповідно - Ринату Ахметову.

«Офіційна версія: у колишніх партнерів різне бачення майбутнього. Охмуренію нинішніми рейтингами Юрія Бойка, "фірташівські" зацікавлені в дострокових виборах. Тоді як "ахметовські" дивляться на все більш прагматично і налаштовані працювати як "конструктивна опозиція", акуратно підігруючи - де потрібно - АП. Неофіційна версія, в принципі, співзвучна. за винятком одного "але".

В тему: Ахметов і оточення Порошенко заробляють на українцях S1 млрд

Після недавнього візиту в Москву (якого вже за рахунком), Юрій Бойко привіз Опозиційному блоку новина - "нам дають третього партнера". "Третім" виявився Віктор Медведчук .

"Ахметовська" це категорично не влаштувало. Чи не тому навіть, що "подумати" тепер пропонувалося на трьох, а не двох, як раніше. Хоча, звичайно, "розмінювати" свої акції на догоду "медведчуківським" вони не мають наміру, і в цілому подібне "сусідство" їх не влаштовує. Так і був запущений процес сепарації », - зазначало видання.

-

Опубліковано у виданні Finbalance

В тему:

Хто стоїть за компанією-позивачем?
Що спільного у Горбуненко з Фірташем?
Підготовка до весни?
Але кров Україні ще поп'є?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация