Крадіжка Караваджо - не перша і не остання

Викрадення роботи Караваджо з Одеського музею західного і східного мистецтва підтвердило, що Україна є частиною світового арт-ринку. На жаль, нелегального. Перебуваючи під враженням від легкості, з якою злочинцям вдалося заволодіти найціннішим експонатом одного з найбільших зібрань країни, журналісти поцікавилася, що ще в українських музеях слід оберігати з особливим завзяттям, передає Газета 24.

Після того що сталося в Одесі, зберігачі українських музеїв вкрай неохоче обговорюють теми, пов'язані з утриманням експозицій і системами охорони. Їх побоювання зрозумілі - недавнє підтвердження автентичності роботи Караваджо європейськими експертами зробило картину медіазірок, і це могло спровокувати злочинців. З іншого боку, очевидно, що якщо мова йде про замовне викрадення (а тут думки експертів розходяться), то його організатори склали уявлення про цінності полотна за джерелами, далеким від ЗМІ - «картинна мафія» відмінно обізнана про ієрархію музейних цінностей. Ми вирішили розповісти читачам, чим ще в художньому відношенні багата наша батьківщина, а також привернути увагу до проблеми збереження національного надбання

Київ, Національний художній музей

Ікона XII в. «Св. Георгій з житієм »- один з декількох збережених в світі зразків візантійської рельєфною іконопису. До того як потрапити в поле зору вчених, ікона знаходилася в Харлампіївська церкви Маріуполя. В Національний художній музей унікальний витвір потрапило в 1965 р Там воно було відреставровано і сьогодні є перлиною експозиції давньоруського мистецтва.

Ціну цієї роботи визначити неможливо, оскільки твори такого рівня рідко виставляються на продаж. Ціна набагато менш значущих робіт цього ж періоду на світових аукціонах сягає $ 1,5 млн.

Музей є володарем унікального зібрання українського художнього авангарду, вартість якого зростає з року в рік, і колекції соцреалізму, попит на який зараз досить високий.

Київ, Музей російського мистецтва

Полотно «Дівчинка на тлі персидського килима» Михайла Врубеля. Було написано в Києві в 1886-му, коли 30-річний художник переживав захоплення Сходом. У музеї зберігається ще одна його відома робота з орієнтальними мотивами - це невелика, але надзвичайно красива акварель «Східна казка».

За останні 15 років лише вісім творів Врубеля були продані на аукціонах. Шість з них - скульптури-майоліки, ціна яких коливалася від $ 7000 до $ 18 000, і два ескізу. Живопис художника останнім часом на ринок не потрапляла. При цьому на світових аукціонах спостерігається справжній бум російського мистецтва Срібного століття. Ціни на нього зростають за рахунок високої активності російських колекціонерів.

У Київському музеї російського мистецтва зберігаються роботи Ге, Куїнджі, Рєпіна, Шишкіна, Полєнова, є чудова колекція художників-передвижників.

Київ, Музей мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків

«Натюрморт з млином для шоколаду» іспанського живописця Хуана де Сурбарана. Як і більша частина експонатів, увійшов в колекцію музею разом із зібранням живопису Богдана та Варвари Ханенків, який став основою експозиції. Хуан де Сурбаран - син знаменитого севільцями Франсиско де Сурбарана. Багатообіцяючий художник помер рано, залишивши не так вже й багато робіт. У 1995 р київський натюрморт став головною сенсацією лондонської виставки «Іспанська натюрморт від Веласкеса до Гойї». Втім, досі є думка, що робота належить пензлю Сурбарана-старшого.

В останній раз робота Хуана де Сурбарана була виставлена ​​на торги Sotheby`s в 2003-му. Тоді вона була оцінена в $ 800 тис.

Музей має у своєму розпорядженні колекцією робіт старих європейських майстрів, серед яких найбільш відомі «Інфанта Маргарита», приписувана кисті Веласкеса, полотна Пітера Брейгеля Молодшого, Пітера Пауля Рубенса, Якоба Йорданса, Давида Тенірса. Крім цього, в музеї зберігається велике зібрання предметів східного мистецтва.

Харків, Художній музей

«Мадонна з немовлям» нідерландського живописця епохи Відродження Йоса ван Клеве. Є однією з декількох авторських версій біблійного сюжету. Ще одна робота майстра на цю ж тему зберігається в Луврі. Картина потрапила в зібрання музею (в той час - Музею витончених мистецтв та старожитностей Харківського імператорського університету) в числі інших творів європейського живопису в 70-х роках XIX ст.

Ціна полотен нідерландських майстрів цього періоду, за результатами недавніх торгів старовинної європейської живопису на аукціоні Sotheby's, коливається від 1 до 5 млн. Фунтів стерлінгів.

У харківському зборах зберігаються роботи художників «Світу мистецтва», єдина в Україні картина Марії Башкирцевої та вельми цінуються у колекціонерів полотна художників-передвижників.

Львів, Галерея мистецтв

«Платіж» Жоржа де ла Тура є одним з яскравих зразків творчості французького художника, котрий перебував під сильним впливом Караваджо. Більшість його робіт присвячено біблійними сюжетами. Картини Жоржа де ла Тура зберігаються в найбільших музейних зібраннях світу, в тому числі в Луврі, музеї Метрополітен і Національному художньому музеї Вашингтона.

В кінці 90-х робота Жоржа де ла Тура «Іоанн Хреститель» була продана за 11 млн. Франків (близько Ђ1,7 млн.). Згодом експерти стверджували, що її можна було продати удвічі дорожче.

Львівська галерея мистецтв володіє єдиними в Україні зразками творчості Гойї, Тіціана, вражаючими роботами європейського Ренесансу, колекцією польської класичного живопису.

Донецьк, Художній музей

«Лазуровий грот» Івана Айвазовського вважається головною цінністю донецького музею. Сьогодні Айвазовський є одним з найпопулярніших художників на російському антикварному ринку. Це спровокувало появу численних фальсифікацій, які стали можливі, в тому числі завдяки винятковій плодючості визнаного мариніста.

На європейських аукціонах полотна Айвазовського цінуються високо за рахунок величезного попиту з боку російських колекціонерів. Полотно, аналогічне донецькому за розміром і періоду, не так давно було продано в Лондоні за $ 5,3 млн.

Донецький художній музей володіє колекцією робіт Шишкіна, Сурікова, Серебрякової, Фалька та багатьох інших видатних російських живописців.

Одеса, Музей західного і східного мистецтва

Дві роботи із серії «Євангелісти» - «Лука» і «Матвій» належать пензлю нідерландського живописця епохи Відродження Франса Хальса. Вони вважаються чи не найціннішими з робіт старих майстрів, що зберігаються на території України. Деякий час назад «Євангеліст Лука» мало не спіткала доля полотна Караваджо - картина була викрадена під час поїздки на виставку в Москву, але згодом її вдалося повернути музею. Побачити полотна Хальса в найближчі кілька тижнів не вийде. Поки триває слідство, зали західної колекції закриті.

Стара нідерландська живопис традиційно залишається одним з найдорожчих сегментів антикварного ринку. На думку експертів, вартість роботи Хальса на аукціоні - від $ 2,5 млн.

Музей зберігає сотні творів мистецтва країн Західної Європи і Сходу. Серед них роботи Строцці і Маньяско, а так само одна з кращих в Україні колекцій порцеляни

Експерти коментують ситуацію:

Віктор Федчишин, експерт аукціонного дому «Корнерс»:

Наскільки в Україні поширені замовні пограбування музеїв?

Віктор Федчишин: Немає підстав стверджувати, що в Україні розвинений кримінальний бізнес викрадень предметів мистецтва під замовлення. У випадку з Караваджо сам варварський спосіб викрадення - картина була вирізана з рами - вказує на те, що люди, які це зробили, не мають уявлення про специфіку антикварного ринку. Я впевнений, що мова йде про дикий пограбуванні. Після того як його виконавці зрозуміють, що заробити на продажу полотна неможливо, воно, швидше за все, буде знайдено на території України. Як це було в Росії з викраденої з Ермітажу роботою Жана Леона Жерома «Басейн в гаремі».

Останнім часом часто можна чути про те, що найбільш активними гравцями на ринку європейського мистецтва є арабські колекціонери ...

Мій досвід роботи показує, що арабські колекціонери цікавляться предметами мистецтва в основному як засобами інвестування. Звичайно, підпільні колекції існують у всьому світі, але робота такого рівня (якщо її справжність доведена) ніяк не може бути легалізована на світовому художньому ринку. А нелегально вона може бути продана лише за мізерний відсоток її ринкової вартості. Тому ця крадіжка виглядає досить безглуздо і непрофесійно. Думаю, ці люди просто надивилися телевізора і вирішили, що це простий спосіб заробити.

Чи не провокує такі злочини далеке від цивілізованого стан антикварного ринку в Україні?

Не слід плутати дві речі: крадіжки з музеїв, які були і будуть завжди, і те, що українське законодавство фактично заганяє антикварів в підпіллі, не даючи художньому ринку вільно розвиватися.

Найрезонансніші пограбування українських музеїв

Львівська картинна галерея, 1992 р Озброєні злочинці розстріляли двох співробітників музею: мистецтвознавця Дмитра Шелеста та заступника директора Ярослава Волчек. Були викрадені роботи Яна Матейка та Артура Гротгера. Основна версія злочину - замовлення. Згодом стверджувалося, що ці полотна миготіли в західних каталогах.

Чернігівський державний художній музей, 1996, 1997, 1998 роки. У 1996-му з виставкового залу викрадено полотно, приблизна вартість якого $ 150 тис. Рік по тому двоє злочинців, озброєних обрізом, зв'язали охоронця, відключили сигналізацію і винесли зі сховища десять картин європейських майстрів. У 1998-му з експозиції зникли сім робіт російських та європейських художників, серед них відомий «Портрет дівчини в білому чепчику" Жана Батіста Греза, вартість якого близько $ 500 тис. У останньому випадку злочин було розкрито через три роки, коли викрадач спробував продати роботи.

Яготинський художній музей, 2006 р Грабіжники скористалися тим, що після третьої ночі в місті відключають освітлення вулиць. Випив грати, вони проникли в музей і безперешкодно винесли звідти 33 роботи, в тому числі твори Тетяни Яблонської, Миколи Глущенка, Віри Кулеби. Шість полотен злочинці в поспіху упустили. Решта шукають досі. Пошук ускладнюється тим, що в музеї, гордо іменують себе «яготинської Третьяковкою», не знайшлося ні репродукцій, ні описів вкрадених робіт.

Читайте по темі:

Оприлюднено фоторобот викрадача картини Караваджо

Міліція безсила в пошуку викраденої картини

Подробиці викрадення картини Караваджо

В Одесі викрали картину за 100 мільйонів доларів

З музею викрадено картини Уорхола і Ліхтенштейну

Підготував Віталій Киричевський

Підготував Віталій Киричевський

Ти ще не підписаний на наш Telegram ? Швидко тисни!

Чи не провокує такі злочини далеке від цивілізованого стан антикварного ринку в Україні?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация