Краєзнавчий музей бази відпочинку «Етюд» в бухті Шепалово | Центральна бібліотечна система Находкинского міського округу

  1. Схожі записи

На засіданні генеалогічного клубу «Находкінський родовед» Анатолій Олександрович Колодько захоплююче розповів про історію бухти Шепалово і представив деякі експонати зі свого музею. Минулої неділі 22 члена клубу «Краєзнавці Знахідки» вирушили на краєзнавчу екскурсію в бухту Шепалово.

Минулої неділі 22 члена клубу «Краєзнавці Знахідки» вирушили на краєзнавчу екскурсію в бухту Шепалово

Краєзнавців радо зустрів Анатолій Олександрович і провів на вершину сопки, розташованої в центрі бази відпочинку «Етюд». База відпочинку «Етюд» розташована на березі лісового озера «Піщане» в бухті Шепалово. З вершини відкривався чудовий вид бухти, направо далеко в море йде мис Поворотний, наліво - мис Гранітний. На мисі Поворотний варто страж моря - один з найстаріших в Примор'ї, маяк «Поворотний». Маяк встановлений в 1896 році. Корпус і всі деталі майбутньої споруди були виготовлені в Парижі компанією «Барбер», збереглася табличка з написом французькою: «Париж-тисяча вісімсот дев'яносто один». На західній стороні бухти височать гори «Замок», «Чорна скеля» і «Чортів скеля». Гора «Чортів скеля» піднімається на 230 метрів - це найвища вершина бухти. Унікальний мис Поворотний, на ньому розташована кальдера вулкана (від іспанського «котел»). Кальдера і розкидані навколо величезні валуни найяскравіших кольорів: бордового, цегляного, синього, фіолетового, рожевого, жовтого.

Анатолій Олександрович розповів про історію заселення узбережжя від мису Поворотний до мису Гранітний. Перші поселенці з'явилися тут в 1907 році. Лариса Повх (Лембет) - член клубу «Находкінський родовед» на основі архівних досліджень привела наступні дані. «Село Поворотна розташовувалася на березі бухти Врангель. Уздовж берега стояли будиночки перших поселенців. Жителі займалися землеробством, полюванням, риболовлею. У кожної родини був свій наділ землі, де вони будували житло, благо ліс і глина були поруч, розводили господарство і садили овочі. Загалом, працювали самі на себе і жили заможно, а якщо були надлишки, то вивозили продавати у Володимиро-Олександрівське або до Владивостока, куди можна було потрапити пароплавом, який ходив один раз в тиждень. Жителі села жили між собою в дружбі і взаємовиручку, землеробства вчилися у місцевих корейців і китайців, які влаштувалися на березі бухти Врангель набагато раніше переселенців із Заходу. Зі спогадів моїх родичів і знайдених мною документів я дізналася, що мій прадід Лембет Антон Іванович з родиною приїхав з переселення з Естонії у новостворену село Рюрик (Козьміно) в 1907 році. Але через кілька років він облюбував нове місце для проживання в селі Поворотна (Врангель) і обгрунтував там хутір. Згодом місце це стало називатися падь Лемберта, воно є на карті Приморського краю. У селі Поворотна 40 років прожили мої прадід і дід, де на хуторі Лембет поховані мої предки.

Із записів метричних книг я дізналася про перших народжених і перших шлюбах в селі Поворотна. 6 червня 1907 року відбулося вінчання «селянина Сучанской волості села Казанка Василя Лук'яновича Полювання, православного віросповідання, перший шлюб, 36 років і селянської дівчини Сучанской волості ділянки Поворотний Федосії Тихонівни Моїсеєнко, православного віросповідання, 24 років». Наступний запис про вінчання була 25 травня 1908 року. «Селянин Сучанской волості ділянки Поворотний Василь Антонович Юргенс, православного віросповідання, перший шлюб, 28 років і селянська дівчина Тестомской волості Перновского повіту Ліфляндській губернії Єлизавета Яківна Лебас, православного віросповідання, 21 рік». У 1908 році з'явилися на світ перші діти села Поворотна. Підтвердженням є такі записи: «10 квітня 1908 року, - Лідія. Селянин Сучанской волості села Поворотна Омелян Іванович Юргенс і законна дружина його Павла Антонівна, обидва православного віросповідання. Восприемники: селянин села Поворотна Іван Іванович Моїсеєнко і селянська дружина того ж села Єлизавета Георгіївна Юргенс. 8 липня 1908 року, - Володимир. А перші смерті були зафіксовані тільки в 1911 році. З прізвищ в метричних книгах, видно, що першими жителями села крім росіян і українців були німці, карелофінни і естонці. Нащадки деяких з них живуть і зараз у Врангеля і в Находці ».

Анатолій Олександрович провів краєзнавців по так званій «Тропе контрабандистів». Узбережжя було заселено корейцями, деякі з них займалися контрабандою товарів і спирту.

В одному з будинків бази «Етюд» А. А. Колодько створив музей, де зібрав безліч експонатів, що представляють історію заселення узбережжя Врангеля. Це наконечники стріл, ювелірні прикраси чжурчженів, десятка три старовинних ламп, старовинні праски і німецька швейна машинка. В одному з будинків бази «Етюд» А Анатолій Олександрович розповів краєзнавцям про кожен експонат. На території бази відпочинку виставлені величезні корейські жорна, сільськогосподарські інструменти.

На території бази відпочинку виставлені величезні корейські жорна, сільськогосподарські інструменти

Керівник клубу «Краєзнавці Знахідки» Зоя Ковальова подякувала Анатолія Олександровича за цікаву екскурсію. Ігор Васильович Воронцов подарував музею старовинний електричний ліхтар.

Головний бібліотекар міської бібліотеки-музею Зоя Миколаївна Ковальова

Схожі записи

Коментування і розміщення посилань заборонено.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация