Крах Су-27 - що може бути з українською військовою авіацією

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

17 жовтня 2018, 21:50 Переглядів: 17 жовтня 2018, 21:50 Переглядів:   Су-27 / Фото: spotters

Су-27 / Фото: spotters.net.ua.

Владі України необхідно приймати системне рішення щодо подальшого існування вітчизняної військової авіації і її якості.

Про це сайту "Сегодня" розповів військовий експерт Олег Жданов, коментуючи головні уроки, які Україні необхідно витягти після катастрофи Су-27УБ у Вінницькій області на навчаннях "Чисте небо-2018" .

"Настав момент, коли потрібно приймати політичне рішення на рівні керівництва країни і Генерального штабу щодо подальшого існування військової авіації в Україні. Тому що у нас - стара радянська авіація. Такі літаки зараз виробляють лише в Росії. І навіть для ремонту цих літаків ми купуємо запчастини в РФ. чи не безпосередньо, а через фірми-посередники, а також через волонтерів. Але все запчастини йдуть з Росії. Тому нам і треба прийняти політичне рішення, що нам робити далі: чи ми продовжуємо співпрацю з РФ, укладаючи догово и, щоб ремонтувати, модернізувати і далі обслуговувати ці літаки, або ми переходимо на авіацію країн-членів НАТО ", - підкреслив він.

За словами Жданова, ускладнює ситуацію з модернізацією військових літаків той факт, що у вітчизняній оборонки відсутні виробничі потужності для заміщення комплектуючих і деталей з РФ.

"На жаль, специфіка авіаційної сфери в тому, що треба будувати нові підприємства, щоб на них виробляти бойові частини та комплектуючі. Навіть наш завод" Антонов "в цьому плані не зовсім профільний, тому що він спеціалізується на транспортних літаках, і навіть вже не на пасажирських. Що говорити вже про бойові ?! Це - зовсім інша сфера. Якщо нашому військовому літаку, наприклад, близько 40-50 років, то як би військові не підвищували дисципліну в ЗСУ, він може розвалитися в повітрі. роки випуску цих літаків - 80-е. Що ми від цієї техніки хочемо ?! Росія ж провела модернізацію всіх своїх Су-27, МіГ-29 і так далі До речі, в середньому модернізація Су-27 до більш-менш сучасного стандарту (до рівня покоління "3 +") коштує 8 млн доларів. І знову-таки, все комплектуючі, все електронне обладнання (так звана авіоніка) і т.д. - виробництва РФ ", - пояснив експерт.

Нагадаємо, катастрофа винищувача Су-27УБ сталася у Вінницькій області при виконанні навчально-бойового польоту . Загинули два пілоти - українець і американець.

Також ми писали, що уламки потерпілого крах літака були знайдені поблизу села Пагурці Хмільницького району Вінницької області.

Сьогодні стало відомо, що після катастрофи Су-27УБ, в рамках розслідування інциденту прокуратура вилучила льотну документацію і документи на літак , А представники відомства продовжують проводити огляд місця падіння літака і опитування свідків.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Катастрофа винищувача Су-27: які основні уроки може отримати Україна". інші Останні новини України дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Дмитро Дубенський

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Що говорити вже про бойові ?
Що ми від цієї техніки хочемо ?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация