Країни Південно-Східної Азії на початку XX ст.

Іноземне панування в Південно-Східній Азії. Розвиток національно-визвольної боротьби. Країни Південно-Східної Азії напередодні Другої світової війни. Іран на початку XX ст. Політико-економічний розвиток Ірану в 1921-1945 рр.

Іноземне панування в Південно-Східній Азії. Країни Південно-Східної Азії завдяки своєму геостратегічному положенню і винятковим природним багатствам стали об'єктами колоніального розбою з боку таких імперіалістичних держав, як Англія, Франція, Голландія, США, Іспанія. Філіппіни на протязі 300 років були колонією іспанського королівства.


В результаті іспано-американської війни 1898-1901 рр. вони стали колоніальними володіннями США.

Розвиток національно-визвольної боротьби. Політика французьких колонізаторів, які не зуміли в роки загальної економічної кризи налагодити економіку Індокитаю, стала причиною національно-визвольного руху. Тільки на початку 30-х років у В'єтнамі відбулося 98 страйків. У 1930 р була утворена Комуністична партія Індокитаю. У 20-30-х роках в країнах Південно-Східної Азії в керівництві національно-визвольного руху посилилися позиції дрібнобуржуазних демократичних груп. У ці роки в політичному житті індонезійського суспільства часто називалося ім'я Ахмеда Сукарно (1901-1970). У 1927 р при активній участі А. Сукарно була утворена Національна партія Індонезії. НПІ виступала за незалежність Індонезії, єдність національно-визвольного руху, не-співпрацю з колоніальною владою.

Напередодні Другої світової війни, в умовах реальної загрози японського вторгнення, комуністи Індокитаю закликали всі політичні сили і організації об'єднатися в рядах Єдиного Національного фронту проти колоніальної адміністрації Франції і японських імперіалістів.

Іран на початку XX ст. Розвиток національно-визвольного руху. Після завершення Першої світової війни на території Ірану залишилася 50-тисячна англійська військова група під приводом боротьби з німецькими і турецькими військами. Англійські імперіалісти 9 серпня 1919 уклали з урядом Восугод-Даула угоду, яка повинна була перетворити Іран в протекторат Великобританії. Несправедливі умови угоди викликали масове невдоволення іранського населення в іранському Азербайджані, Гиляне, Хорасані. Рухом на півночі Ірану керував Кучок хан, що дотримувався демократичних політичних поглядів.

Радянські представники, виходячи з постулатів Комуністичного інтернаціоналу, прагнули організувати новий оплот соціалістичної революції в Ірані. Для цього з мусульманських груп Радянського Азербайджану і Туркестану була створена Іранська комуністична партія і сформовані частини перської Червоної армії, терміново доставлені в Іран через Каспійське море. Спроба побудови соціалістичного вогнища на території Ірану зазнала повного краху. Коли шахські війська наблизилися до території Гиляна, керівники перської Червоної армії втекли до Росії. Всі революційні осередки в Ірані були жорстоко придушені шахськими військами.

Політико-економічний розвиток Ірану в 1921-1945 рр. У лютому 1921 р армійські частини, очолювані полковником Реза ханом, зробили військовий переворот. Національна буржуазія Ірану мріяла про сильну державної влади. З ініціативи Реза хана, військового міністра, в 1921 р були здійснені військова реформа і централізація влади. Спираючись на армію, Реза хан домігся повалення каджарского династії. 31 жовтня 1925 р Іранський меджліс стверджує Реза хана шахом Ірану. Нова династія Пехлеві утримувала трон до лютого 1979 Реза ігах зміцнює владу в центрі і на окраїнних територіях.
З метою модернізації країни в 20-30-х роках здійснюються різні перетворення буржуазного змісту. Були прийняті кодекси цивільного і кримінального права, розпущені релігійні суди і введені норми цивільного судочинства, проведена перереєстрація земельної власності.

Були прийняті кодекси цивільного і кримінального права, розпущені релігійні суди і введені норми цивільного судочинства, проведена перереєстрація земельної власності


Для зміцнення зв'язків між провінціями і регіонами проводилося широке будівництво залізних і шосейних доріг. За декретом 1935 р старе найменування держави Персія замінюється на Іран. В умовах війни, що почалася, з огляду на дії таємних німецьких агентів, 25 серпня 1941 в північні райони Ірану вводяться війська СРСР, а в південні - частини Великобританії. В історії Ірану ці акції названі «шахріварскімі подіями» (назва року). 9 вересня 1943 р Іран оголосив війну Німеччині. З 28 листопада по 1 грудня 1943 р Тегерані відбулася зустріч керівників трьох провідних держав антигітлерівської коаліції - СРСР, США і Англії (Й. Сталін, Ф. Рузвельт, У. Черчілль). Конференція обговорила питання координації подальших військових дій проти гітлерівської Німеччини та її сателітів, післявоєнного співробітництва та забезпечення міцного миру.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация