Краків. Міський транспорт

  1. Краків. Міський транспорт автобуси
  2. проїзд вночі
  3. Правила хорошого тона
  4. маршрутні таксі
  5. Інтерактивне рапісанія міського транспорту в Кракові
  6. Оплата проїзду
  7. Квитки тривалого користування або Як заощадити на транспорті
  8. Знижки на квитки
  9. Де купити квитки на проїзд
  10. контроль проїзду
  11. приміські маршрути
  12. Таксі в Кракові
  13. Корисна інформація для туристів
  14. Краків. Міський транспорт
  15. проїзд вночі
  16. Правила хорошого тона
  17. маршрутні таксі
  18. Інтерактивне рапісанія міського транспорту в Кракові
  19. Оплата проїзду
  20. Квитки тривалого користування або Як заощадити на транспорті
  21. Знижки на квитки
  22. Де купити квитки на проїзд
  23. контроль проїзду
  24. приміські маршрути
  25. Таксі в Кракові
  26. Краків. Міський транспорт
  27. проїзд вночі
  28. Правила хорошого тона
  29. маршрутні таксі
  30. Інтерактивне рапісанія міського транспорту в Кракові
  31. Оплата проїзду
  32. Квитки тривалого користування або Як заощадити на транспорті
  33. Знижки на квитки
  34. Де купити квитки на проїзд
  35. контроль проїзду
  36. приміські маршрути
  37. Таксі в Кракові
  38. Краків. Міський транспорт
  39. проїзд вночі
  40. Правила хорошого тона
  41. маршрутні таксі
  42. Інтерактивне рапісанія міського транспорту в Кракові
  43. Оплата проїзду
  44. Квитки тривалого користування або Як заощадити на транспорті
  45. Знижки на квитки
  46. Де купити квитки на проїзд
  47. контроль проїзду
  48. приміські маршрути
  49. Таксі в Кракові
  50. Краків. Міський транспорт
  51. проїзд вночі
  52. Правила хорошого тона
  53. маршрутні таксі
  54. Інтерактивне рапісанія міського транспорту в Кракові
  55. Оплата проїзду
  56. Квитки тривалого користування або Як заощадити на транспорті
  57. Знижки на квитки
  58. Де купити квитки на проїзд
  59. контроль проїзду
  60. приміські маршрути
  61. Таксі в Кракові
  62. Корисна інформація для туристов

Краків. Міський транспорт

автобуси

У Кракові існує чотири основних типів автобусів. До якого типу який відноситься можна визначити по першій цифрі номера маршруту: міські (звичайні) з номерами №100-199 і 400-499; приміські (на які потрібно купувати спеціальні квитки) з номерами №200-299; експреси (przyspieszone) - №500-599) і нічні - №600-699. Також можуть зустрічатися тимчасові маршрути (з номерами №300-399), а 1 листопада, в день Всіх святих, автобуси, що перевозять відвідувачів кладовищ (№900-999).
В автобусах висять спеціальні табло, на яких по черзі висвічується номер маршруту, початкова і кінцева зупинка, поточний час і іменинники на сьогоднішній день.
Якщо раптом на який-небудь вулиці йде ремонт, то часто для автобусів виділяється спеціальна смуга, по якій можуть їхати тільки вони. Це так само сприяє збільшенню швидкості руху.

Завантажити схему автобусних маршрутів (1,8 Мб)>

Не можу не додати ложку дьогтю і в опис автобусів. Місто закупило сучасні машини "Сканія". Вони, звичайно, зручні, коли пасажирів небагато, але ось в години пік ширини проходу в їх задньої частини явно не вистачає (як в турецьких "Мерседесах" в Москві). Ну а в літню спеку при великій кількості пасажирів "Сканія" перетворюється на справжню душогубку. Через крихітні щілинки вікон повітря практично не проходить, а кондиціонер (який за описом в каталозі повинен бути) не справляється зі своїм завданням.
Так що і в Кракові є свої недоліки, і у нас не все так погано, як про це пишуть деякі наші малознающіе критики ;-).

Зупинки в транспорті ніхто не оголошує. (Втім, з власного досвіду можу сказати, що навіть окремі слова в оголошеннях чужою мовою починаєш розрізняти приблизно на третій день, коли і без того встигаєш вивчити весь необхідний тобі маршрут.)
Зверніть увагу, що до 23:00 транспорт вже не працює!

проїзд вночі

Вночі в Кракові ходять нічні автобуси.
Їхні номери починаються з цифри «6», а на зупинках їх номер пишуть на чорній табличці білими цифрами (всі інші номери - чорними цифрами на білому тлі).

Ходять нічні автобуси приблизно раз на годину з 11 вечора до 5 ранку.
Якщо ви любите нічні прогулянки - варто подивитися, чи не зупиняється чи біля вашого готелю один з нічних маршрутів.

Завантажити схему нічних ліній (1,6 Мб)>

Проїзд в нічних автобусах коштує в 2 рази дорожче. Найчастіше в таких маршрутах гроші приймає водій, але якщо ви користуєтеся компостером - потрібно пробити 2 звичайних квитка на 1 пасажира.

Зверніть увагу, що якщо у вас квиток на кілька днів - ви можете проїжджати в нічних маршрутах без додаткової оплати!

Пізно ввечері можна скористатися трамваями, які йдуть в депо. У них замість маршруту написано "Zajezdnia <назва депо>" (наприклад, "Zajezdnia Podgorze"). Вони слідують до депо з усіма зупинками, і якщо пункт вашого прямування знаходиться по дорозі до депо - вважайте, що вам пощастило.

Правила хорошого тона

Якщо хочете бути ввічливими, знайте - в Польщі, як і в Росії, прийнято поступатися місцем людям похилого, інвалідам і просто красивим дівчатам. До речі, якщо дівчина в трамваї наступила Вам на ногу - це може бути натяк на те, що вона не проти з вами познайомитися.
На закінчення можу лише додати, що посадка офіційно дозволена через будь-які двері (тобто немає поділу на вхід і вихід).

маршрутні таксі

Маршрутні таксі (тут їх називають "Бус" (BUS)) схожі на російські, тільки випускає їх, зрозуміло, не "Газ" і не "ЗіЛ".
На відміну від наших, в Кракові маршрутки працюють зазвичай на приміських трасах, а не замінюють погано ходить громадський транспорт. Інша відмінність в тому, що коштує проїзд не вище, а навіть нижче, ніж в автобусах і трамваях. Нехай лише на 10-15%, але нижче, при чому на приміських лініях!
Справа в тому, що висока конкуренція змусила компанії знизити ціни. Тут на кожній лінії є розклад, яке строго витримується, на кожному маршруті працює певна кількість автобусів - словом, все дуже строго.
Розрахована кожна маршрутка на 13 пасажирів. Платять за проїзд зазвичай при вході.

Зверніть увагу на те, як відкриваються двері в краківських маршрутках. У нас - є двоє дверей: одна - на місце поруч з водієм, а інша - в основний салон. Маршрутки в Кракові зовні виглядають аналогічно, але насправді другі двері виконує декоративну функцію, а в салон проходять через передню.
Так що не намагайтеся смикати за ручку других дверей - ці двері ніколи не відкривається.
Ще одна приємна деталь - в маршрутках тут можна стояти в повний зріст. Так що на відміну від "Газелей" та "Бичков" московських, що ввійшов не потрібно прибирати через ряд чужих ніг, показуючи чудеса акробатики, коли водій різко починає набирати швидкість. Можна спокійно пройти на своє місце нікому не кланяючись.

Інтерактивне рапісанія міського транспорту в Кракові

На сайті управління міського транспорту Кракова є дуже хороший сервіс, що дозволяє побачити всі маршрути міського транспорту з усіма зупинками. Крім того, можна знайти всі зупинки з усіма маршрутами на конкретній вулиці, або зробити пошук маршрутів за назвою зупинки.
А головне - для кожної зупинки можна знайти розклад руху! Якщо ви живете не в центрі, або збираєтеся скористатися нічним автобусом - це дуже важливо.

Див. Інтерактивне розклад міського транпорта в Кракові (з інструкцією користування)>

Оплата проїзду

На відміну від Москви, в Кракові можна купити квиток або на 1 поїздку (без пересадки), або квиток на певний час без обмеження кількості пересадок На відміну від Москви, в Кракові можна купити квиток або на 1 поїздку (без пересадки), або квиток на певний час без обмеження кількості пересадок.
Який квиток купувати - залежить від часу і маршруту. Якщо вам предстоїть довго їхати без пересадки - купуйте звичайний квиток за 3,80, а якщо потрібно проїхати всього пару зупинок - квиток на 20 хвилин за 2,80 zl, або розраховуйте час проїзду (від моменту посадки до моменту останньої висадки) - і купуйте квиток на 40, 60 або 90 хвилин відповідно за 3,80, 5,00 або 6,00 zl.
Краків також розділений на зони - містечку і приміську.

Цінник квитків на 2018 рік такої (ціни залишаються незмінними з 2015 року):

Вид квитка в межах міста місто + передмістя звичайний 3,80 zl 4,00 zl на 2 поїздки 7,20 zl 7,60 zl на 20 хвилин 2,80 zl на 40 хвилин 3,80 zl на 60 хвилин 5,00 zl 5 , 00 zl на 90 хвилин 6,00 zl 6,00 zl на 1 день 15 zl 20 zl на 2 дня 24 zl на 3 дні 36 zl на 7 днів 48 zl 62 zl

Провезення багажу ... безкоштовний! Раніше за несплату багажу траплялися в основному туристи (навіть туристичний рюкзак вважався багажем), і з 2007 року місцевий Гортранс вирішив скасувати цю плату зовсім. Нь саме смішно те, що якщо раніше потрібно було платити за багаж розміром більш 20х40х60 см, то тепер розміри багажу взагалі ніяк не регламентірутся (ні в правилах 2007, ні в нових 2012-го немає згадки про те, який максимальний багаж можна провзіть.

Зверніть увагу на те, що квиток необхідно прокомпостувати відразу ж після посадки, не чекаючи, як у нас, наступної зупинки. (Про це вас просять і написи на квитку, і в салоні, зроблені в тому числі на "формальному" російською).
Вставляти квиток в компостер потрібно строго по намальованою на ньому стрілкою (стрілкою вгору). На квитку пробивається дата, час і номер маршруту. Краківські компостери спрацьовують завжди, незалежно від правильності вставки квитка, але квиток з датою пробитою "не в тому місці" вважається недійсним.
Міські квитки діють лише в межах міста, якщо ви збираєтеся ехатьбв передмістя - купуйте спеціальний приміський квиток (Aglomeracja Krakowska).
Квитки на нічні автобуси (з номером 6XX) стоять в 2 рази дорожче - на них потрібно купувати спеціальні «нічні квитки». Втім, часто оплата проїзду стягується прямо водієм (без додаткового збору).

Квитки тривалого користування або Як заощадити на транспорті

Приємний сюрприз для туриста: крім звичайних квитків існують також кілька видів спеціальних: квитки на певний час - 20, 40, 60 і 90 хвилин, на 1, 2 або 3 дні, і навіть на тиждень Приємний сюрприз для туриста: крім звичайних квитків існують також кілька видів спеціальних: квитки на певний час - 20, 40, 60 і 90 хвилин, на 1, 2 або 3 дні, і навіть на тиждень.

Навіщо потрібен квиток на час? З одного боку прикро платити повну вартість, якщо ви їдете за все 2-3 зупинки. З іншого боку, якщо вам належить кілька пересадок - купувати кожен раз окремий квиток теж не хочеться. Тому ви можете розрахувати час поїздки - і купить квиток на певний час (звичайно, туристу, який вперше користується міським транспортом зробити такий розрахунок складно, але проїхавши хоча б раз за маршрутом, ви будете знати, скільки по часу триває ваша поїздка).
Якщо ви збираєтеся багато їздити протягом дня - купіть квиток "на один день" (bilet dzienny [квиток Дженни]). Коштує він 15 zl, тобто як 4 поїздки, і дійсний протягом усього дня в день компостування. Крім того, в його вартість включена оплата багажу (всього багажу, який у вас є). Так що навіть доїхавши з валізою один раз від вокзалу до готелю і назад, ви вже окупається квиток.
Квиток на один день дійсний тільки при наявності відмітки компостера. Це означає, що ви повинні його прокомпостувати під час першої поїздки.

Тим, хто зібрався провести у місті кілька днів, раджу придбати квитки на 48, 72 години (тобто на 2, 3 дня). Коштують вони відповідно 15 і 24 zl і діють, як зрозуміло з назви, протягом 48 або 72 годин.
Тим, хто залишається в Кракові довше - варто купити квиток на 1 тиждень (bilet na 7 dni [квиток на щедем дні]) - коштує він всього 48 zl.

При першій поїздці Ви повинні прокомпостувати квиток, а потім просто возити з собою.

Є також "сімейні" квитки вихідного дня - на двох дорослих і двох дітей. Один квиток дійсний два дні - з 8:30 в суботу до 21:00 в неділю. Коштує він всього 15 zl. Але на що використовують його накладається ряд обмежень: "сімейний" квиток дійсний тільки якщо по ньому проїжджають двоє або один дорослий, і обов'язково один або двоє дітей. Дорослі без дітей, як і діти без дорослих проїжджати по такому квитку не мають право.
Крім того, це іменний квиток - не забудьте вписати ім'я дорослого.

Для довідки: якщо компостер друкує 10-значний номер - то в ньому по дві цифри означають: номер маршруту, день, місяць, години і хвилини.
Якщо надпечатка має вигляд «101201> 1234", то перша цифра - це напрямок руху (1 туди, 2 - назад), потім 3 цифри - номер маршруту, наступні 2 - день місяця; після знака «>» пишеться час.

(Всі наведені вище ціни діють з 2015 до 2018 року. Для порівняння, в 2009-2010 роках проїзд коштував 3,00 zl, в 2004-2005 - 2,40 zl, в 2001-2003 - 2,20 zl, в 2000 - 2 zl, в 1999 - 1,50 zl, до 1998 - 1,20 zl.)

Знижки на квитки

Що стосується пільг і знижок, то скористатися ними можуть тільки місцеві школярі та студенти, а також всілякі групи пенсіонерів та інвалідів, за умови пред'явлення відповідних документів Що стосується пільг і знижок, то скористатися ними можуть тільки місцеві школярі та студенти, а також всілякі групи пенсіонерів та інвалідів, за умови пред'явлення відповідних документів. У вас, як у іноземного туриста, права на знижки немає навіть при наявності міжнародної студентської картки ISIC. Єдині пільги, під які потрапляють іноземці: діти до 4 років і особи старше 72 років (пред'явивши будь-який документ з датою народження) їздять безкоштовно, а діти з 4 до 7 років набувають пільговий квиток з 50% знижкою.
Взагалі в Кракові діє цікава система знижок і проїзних квитків тривалого користування. Але для вас, як для туриста, вона абсолютно марна.

До речі, в 1999 році транспортники вирішили скасувати знижки для студентів (натомість їм пропонувався безкоштовний нічний проїзд). Але студенти - народ активний і організувати пікети і мітинги для них - це не проблема. Словом, транспортний керівництво спочатку пішло на поступки, а потім і зовсім змушений був відмовитися від своїх планів. Учнівська молодь відстояла свої права.

Де купити квитки на проїзд

Квитки на 1 поїздку можна купити в будь-якому газетному кіоску, навіть якщо їх немає на вітрині. Скажіть кіоскерами: "Poprosze jeden bilet MPK" [попроше еден квиток ем-пе-ка]. Або можете просто показати кіоскерами використаний квиток, і він дасть вам такий же.
Квитки, як я вже писав, можна купити також у водія, але вже на 50 грошів дорожче. Інші види квитків купуються в спеціалізованих кіосках МПК (МРК).
У центрі міста один кіоск МПК знаходиться зліва від залізничного вокзалу (якщо стояти спиною до будівлі), на трамвайній зупинці навпроти готелю "Europejski", а інший - на зупинці на розі вулиць Basztowa і Westerplatte (з підземного переходу направо).
Є кіоск і біля самого вокзалу (вихід з підземного переходу, направо, на розі), але там не продаються квитки тривалого користування.
Крім того, по місту розкидані пункти продажу квитків MPK.

Крім того, по місту розкидані пункти продажу квитків MPK

контроль проїзду

Контролерів в середині нульових років помітно додалося. Якщо раніше про їхнє існування я знав тільки з розповідей, то тепер і сам, нарешті, почав стикатися з ними.
При чому з'явитися вони можуть в найнесподіваніший час в самому несподіваному сеті. Наприклад, пізно ввечері, або навіть в неділю вранці.

Як не дивно, але майже завжди знаходиться хтось без квитка. Зазвичай це студенти, які запевняють, що забули квиток, або школярі з аналогічними проблемами.
Якщо ви дійсно забули вдома квиток, то можна показати посвідчення особи (пропуск, студентський квиток, шкільну карту і т.п.), і вам випишуть квитанцію, яку можна оплатити пізніше. В такому випадку, забутий проїзний квиток потрібно буде принести в районне транспортне управління і оплатити тільки вартість одного проїзду.
Коли у вас немає грошей на штраф - вам теж можуть виписати квитанцію, яку можна оплатити пізніше.

Ще раз хочу звернути увагу, що квиток повинен бути пробитий відразу ж після посадки; не чекайте наступної зупинки!

Для проїзних квитків "на тиждень" контролери зазвичай не просять посвідчення особи, але завжди перевіряють документи для пільгових квитків (втім у вас, як у туристів, їх і не може бути). Вам зовсім не обов'язково носити з собою паспорт (кишенькові злодії в Кракові теж існують), можна обмежитися його ксерокопією.

Штраф за безквитковий проїзд становить 240 zl (вартість 75 поїздок!) Плюс вартість проїзду.
Але якщо ви платите його на місці, або навіть протягом 7 днів - з вас візьмуть на 50% менше - тобто всього 120 zl. Але ви, як іноземці не проживають в Польщі зобов'язані платити штраф на місці.

До речі, якщо у вас є іменний проїзний квиток, ви його забули вдома, але у вас при собі є документ що посвідчує особу (паспорт, стеденческій або шкільний квиток) - контролер впише в штрафну квитанцію ваші дані, і з цієї квитанцією і проїзним ви можете підійти в відділення Гортранс (MPK) і сплатити тільки вартість проїзду. Штраф платити не доведеться.
Але знову ж таки, цей спосіб не підійде для іноземця.
Наша відмовка типу "Не встиг пробити, грошей немає, а в міліцію йти не зобов'язаний" не пройде.
При відмові платити тут діє така система: транспортний засіб зупиняється, двері не відчиняються, і по радіо викликається поліція. Вона приїжджає і забирає вас. І тоді доведеться платити не тільки штраф, але і додатково за затримку транспорту і т.д., і т.п ... Всього на суму 500 zl!
Так розповідали мені поляки, а наші "знаючі" люди помічали, що місцеві контролери теж люди, і можуть задовольнитися половиною суми без квитанції.
Але чи варто економити 40 zl на тиждень (вартість квитка на 7 днів), і ходити під страхом 240-злотового штрафу?

- Чи можна взагалі не платити штраф на місці, а почекати, поки його надішлють додому? - запитали якось мене після уважного вивчення правил оплати проїзду.
Відповідаю: якщо ви приїхали в Польщу як турист, то вам доведеться заплатити відразу. Але якщо ви живете в Польщі, і у вас є польський документ - хоча б студентський квиток з польського ВНЗ, а тим більше вид на проживання - ви можете скористатися такою можливістю. Більш того, якщо ви оплатите штраф протягом 7 днів - то сума штрафу буде менше на 50%. Хоча є прецеденти, коли деякі краковяне не платять роками!

Комерційна реклама:

приміські маршрути

Приміські лінії - це маршрути автобусів з номерами починаються на «2» і «3».
Для поїздок на них в Кракові досить мати звичайний квиток, але для поїздок за межі міста потрібно використовувати спеціальні квитки - «агломераційни» (Aglomeracja krakowska).

Коштують квитки практично також (3,40 замість 3,20), вони діють як в Кракові, так і в його передмістях (по-польськи це називається «краківська агломерація»).
Продаються квитки в газетних кіосках.

Зверніть увагу, що звичайні міські квитки тривалого користування (на кілька днів) в передмістях не діють.
Тому якщо у вас квиток на кілька днів, то для поїздок, наприклад, на пляж в Криспінов, або монастир в Пшегожалах (див. Вольський ліс ), Потрібно купувати окремий одноразовий «аголомераційний» квиток, або відразу купити «агломераційний» квиток на кілька днів.

Таксі в Кракові

У Кракові дуже багато таксі. На думку місцевих жителів навіть більше, ніж потрібно, тому що не існує будь-якого закону регламентує їх чисельність.
З огляду на дуже велику конкуренцію, ціни залишаються на доступному рівні. При невеликих відстанях між історичним центром і більшістю готелів (околиці, думаю, вас не цікавлять) суми виходять не такі вже й великі. Таксі може відвезти вас навіть за місто, але вже за ціною в 2 рази більше.

Для довідки ціни популярних краківських таксі (на 2018 рік)

Нехай вас не лякає початкова сума в 7 zl на лічільніку - це не плата за посадку, а Мінімальна оплата за проїзд. Лічильник вважає з нуля, але висвічує 7 zl поки не нарахує більше.
Оскільки конкуренція висока, таксисти об'єднуються в компанії, які направляють їм замовлення по радіо з центральної диспетчерської.
Я раджу завжди вибирати саме радіотаксі - рівень комфорту в них вище. У разі претензій ви завжди будете знати куди звернутися, та й самі водії постараються, що б приводів для цього не виникало. У кожної машини на борту написано назву компанії, і телефон, за яким їх можна замовити.
Втім, вам нема чого шукати таксі на вулиці, тому що завжди можна замовити його по телефону 919 - це центральна диспетчерська, або за номерами типу 9626, 9625, 9622 ... Ви називаєте адресу де перебуваєте і свій номер телефону; вам повідомляють марку машини і через якийсь час вона приїде (вечорами доводиться чекати не більше 5 хвилин).
Замовляти таксі по телефону виходить дешевше, тому що оплата не тільки береться від місця посадки, а й ще від кінцевої суми на лічильнику віднімається (а не додається) 10%. Замовляючи машину, ви не говорите куди вам їхати, адреса називаєте безпосередньо водієві. (Попросити замовити таксі можна і адміністратора вашого готелю, і офіціанта в ресторані.)
Можна замовити також спеціальну машину, наприклад з великим багажником, якщо у вас багато речей. (Можна спробувати попросити машину з водієм говорить по-російськи, хоча навряд чи такий знайдеться.)

Зверніть увагу, що в звичайну легкову машину, розраховану на 4 людини можуть бути посаджені тільки 4 людини! Такі правила.
Хоча "якщо ніхто не бачить" таксист може "як виняток" перевищити цю норму. Але обов'язково попередить Вас, що б ви нікому про це не говорили. А якщо раптом переповнена машина буде проїжджати повз стоять поліцейських, то кому-то доведеться пригнутися, що б здалеку не було помітно "перевантаження".

Розраховуючись з водієм, не бійтеся давати великі купюри, він завжди дасть вам здачу, якою б малою вона не була.
Чайові таксистам в Кракові не дають.

Пам'ятаю, як одного разу засидівся до ночі в гостях, і вже коли я вийшов - зрозумів, що останній трамвай вже поїхав. Я дійшов до стоянки таксі і виявив в кишені лише 12 zl. Я підійшов до стояв на майданчику таксі і запитав водія:
- За 12 zl до NNN доїдемо?
- Подивимося, - відповів водій, - сідай.
Ми поїхали, а все позирав на лічильник. Чи не доїхавши буквально одного кварталу. Водій зупинив машину.
- Приїхали, дванадцять злотих.
Я розплатився, і хотів було вже вийти, але водій зупинив мене.
- Залишайся, я їду на стоянку.
Стоянка таксі знаходилася недалеко від мого будинку. Так частина шляху я проїхав безкоштовно.

Корисна інформація для туристів

Корисна інформація для туриста

За Кракову на автомобілі - інформація для автолюбителів

Мова спілкування в Кракові

Кафе и ресторани в Кракові

Розваги в Кракові

пам'ятки Кракова

Підготовка до поїздкі: польська віза :: Готелі :: чому Краків :: Історія :: Поки ви вдома :: як заощадіті :: Для кого цею сайт ; проїзд: Як дістатіся :: літаком :: потягом :: на машині :: З Кракова в інші країни ; Для туриста: только Приїхали :: Деталі й Подробиці :: транспорт :: За Кракову на автомобілі :: мова спілкування :: Поради туристам взимку :: Туристичні довідкові :: костел ; Де в Кракові: Кафе и ресторани :: Магазини :: розваги :: аквапарк :: музеї ; Достопрімечательнсоті: что смотерть :: Оглядовий екскурсія :: Вавель. Королівський замок :: Плант. паркове кільце :: Казімєж. єврейське місто :: Подгуже. Місто за річкою :: Нова Гута. Пролетарський район :: На Схід від вокзалу :: краківські шопки :: Варто подивитись ; Околиці міста: Величка :: Закопане

Краків. Міський транспорт

автобуси

У Кракові існує чотири основних типів автобусів. До якого типу який відноситься можна визначити по першій цифрі номера маршруту: міські (звичайні) з номерами №100-199 і 400-499; приміські (на які потрібно купувати спеціальні квитки) з номерами №200-299; експреси (przyspieszone) - №500-599) і нічні - №600-699. Також можуть зустрічатися тимчасові маршрути (з номерами №300-399), а 1 листопада, в день Всіх святих, автобуси, що перевозять відвідувачів кладовищ (№900-999).
В автобусах висять спеціальні табло, на яких по черзі висвічується номер маршруту, початкова і кінцева зупинка, поточний час і іменинники на сьогоднішній день.
Якщо раптом на який-небудь вулиці йде ремонт, то часто для автобусів виділяється спеціальна смуга, по якій можуть їхати тільки вони. Це так само сприяє збільшенню швидкості руху.

Завантажити схему автобусних маршрутів (1,8 Мб)>

Не можу не додати ложку дьогтю і в опис автобусів. Місто закупило сучасні машини "Сканія". Вони, звичайно, зручні, коли пасажирів небагато, але ось в години пік ширини проходу в їх задньої частини явно не вистачає (як в турецьких "Мерседесах" в Москві). Ну а в літню спеку при великій кількості пасажирів "Сканія" перетворюється на справжню душогубку. Через крихітні щілинки вікон повітря практично не проходить, а кондиціонер (який за описом в каталозі повинен бути) не справляється зі своїм завданням.
Так що і в Кракові є свої недоліки, і у нас не все так погано, як про це пишуть деякі наші малознающіе критики ;-).

Зупинки в транспорті ніхто не оголошує. (Втім, з власного досвіду можу сказати, що навіть окремі слова в оголошеннях чужою мовою починаєш розрізняти приблизно на третій день, коли і без того встигаєш вивчити весь необхідний тобі маршрут.)
Зверніть увагу, що до 23:00 транспорт вже не працює!

проїзд вночі

Вночі в Кракові ходять нічні автобуси.
Їхні номери починаються з цифри «6», а на зупинках їх номер пишуть на чорній табличці білими цифрами (всі інші номери - чорними цифрами на білому тлі).

Ходять нічні автобуси приблизно раз на годину з 11 вечора до 5 ранку.
Якщо ви любите нічні прогулянки - варто подивитися, чи не зупиняється чи біля вашого готелю один з нічних маршрутів.

Завантажити схему нічних ліній (1,6 Мб)>

Проїзд в нічних автобусах коштує в 2 рази дорожче. Найчастіше в таких маршрутах гроші приймає водій, але якщо ви користуєтеся компостером - потрібно пробити 2 звичайних квитка на 1 пасажира.

Зверніть увагу, що якщо у вас квиток на кілька днів - ви можете проїжджати в нічних маршрутах без додаткової оплати!

Пізно ввечері можна скористатися трамваями, які йдуть в депо. У них замість маршруту написано "Zajezdnia <назва депо>" (наприклад, "Zajezdnia Podgorze"). Вони слідують до депо з усіма зупинками, і якщо пункт вашого прямування знаходиться по дорозі до депо - вважайте, що вам пощастило.

Правила хорошого тона

Якщо хочете бути ввічливими, знайте - в Польщі, як і в Росії, прийнято поступатися місцем людям похилого, інвалідам і просто красивим дівчатам. До речі, якщо дівчина в трамваї наступила Вам на ногу - це може бути натяк на те, що вона не проти з вами познайомитися.
На закінчення можу лише додати, що посадка офіційно дозволена через будь-які двері (тобто немає поділу на вхід і вихід).

маршрутні таксі

Маршрутні таксі (тут їх називають "Бус" (BUS)) схожі на російські, тільки випускає їх, зрозуміло, не "Газ" і не "ЗіЛ".
На відміну від наших, в Кракові маршрутки працюють зазвичай на приміських трасах, а не замінюють погано ходить громадський транспорт. Інша відмінність в тому, що коштує проїзд не вище, а навіть нижче, ніж в автобусах і трамваях. Нехай лише на 10-15%, але нижче, при чому на приміських лініях!
Справа в тому, що висока конкуренція змусила компанії знизити ціни. Тут на кожній лінії є розклад, яке строго витримується, на кожному маршруті працює певна кількість автобусів - словом, все дуже строго.
Розрахована кожна маршрутка на 13 пасажирів. Платять за проїзд зазвичай при вході.

Зверніть увагу на те, як відкриваються двері в краківських маршрутках. У нас - є двоє дверей: одна - на місце поруч з водієм, а інша - в основний салон. Маршрутки в Кракові зовні виглядають аналогічно, але насправді другі двері виконує декоративну функцію, а в салон проходять через передню.
Так що не намагайтеся смикати за ручку других дверей - ці двері ніколи не відкривається.
Ще одна приємна деталь - в маршрутках тут можна стояти в повний зріст. Так що на відміну від "Газелей" та "Бичков" московських, що ввійшов не потрібно прибирати через ряд чужих ніг, показуючи чудеса акробатики, коли водій різко починає набирати швидкість. Можна спокійно пройти на своє місце нікому не кланяючись.

Інтерактивне рапісанія міського транспорту в Кракові

На сайті управління міського транспорту Кракова є дуже хороший сервіс, що дозволяє побачити всі маршрути міського транспорту з усіма зупинками. Крім того, можна знайти всі зупинки з усіма маршрутами на конкретній вулиці, або зробити пошук маршрутів за назвою зупинки.
А головне - для кожної зупинки можна знайти розклад руху! Якщо ви живете не в центрі, або збираєтеся скористатися нічним автобусом - це дуже важливо.

Див. Інтерактивне розклад міського транпорта в Кракові (з інструкцією користування)>

Оплата проїзду

На відміну від Москви, в Кракові можна купити квиток або на 1 поїздку (без пересадки), або квиток на певний час без обмеження кількості пересадок На відміну від Москви, в Кракові можна купити квиток або на 1 поїздку (без пересадки), або квиток на певний час без обмеження кількості пересадок.
Який квиток купувати - залежить від часу і маршруту. Якщо вам предстоїть довго їхати без пересадки - купуйте звичайний квиток за 3,80, а якщо потрібно проїхати всього пару зупинок - квиток на 20 хвилин за 2,80 zl, або розраховуйте час проїзду (від моменту посадки до моменту останньої висадки) - і купуйте квиток на 40, 60 або 90 хвилин відповідно за 3,80, 5,00 або 6,00 zl.
Краків також розділений на зони - містечку і приміську.

Цінник квитків на 2018 рік такої (ціни залишаються незмінними з 2015 року):

Вид квитка в межах міста місто + передмістя звичайний 3,80 zl 4,00 zl на 2 поїздки 7,20 zl 7,60 zl на 20 хвилин 2,80 zl на 40 хвилин 3,80 zl на 60 хвилин 5,00 zl 5 , 00 zl на 90 хвилин 6,00 zl 6,00 zl на 1 день 15 zl 20 zl на 2 дня 24 zl на 3 дні 36 zl на 7 днів 48 zl 62 zl

Провезення багажу ... безкоштовний! Раніше за несплату багажу траплялися в основному туристи (навіть туристичний рюкзак вважався багажем), і з 2007 року місцевий Гортранс вирішив скасувати цю плату зовсім. Нь саме смішно те, що якщо раніше потрібно було платити за багаж розміром більш 20х40х60 см, то тепер розміри багажу взагалі ніяк не регламентірутся (ні в правилах 2007, ні в нових 2012-го немає згадки про те, який максимальний багаж можна провзіть.

Зверніть увагу на те, що квиток необхідно прокомпостувати відразу ж після посадки, не чекаючи, як у нас, наступної зупинки. (Про це вас просять і написи на квитку, і в салоні, зроблені в тому числі на "формальному" російською).
Вставляти квиток в компостер потрібно строго по намальованою на ньому стрілкою (стрілкою вгору). На квитку пробивається дата, час і номер маршруту. Краківські компостери спрацьовують завжди, незалежно від правильності вставки квитка, але квиток з датою пробитою "не в тому місці" вважається недійсним.
Міські квитки діють лише в межах міста, якщо ви збираєтеся ехатьбв передмістя - купуйте спеціальний приміський квиток (Aglomeracja Krakowska).
Квитки на нічні автобуси (з номером 6XX) стоять в 2 рази дорожче - на них потрібно купувати спеціальні «нічні квитки». Втім, часто оплата проїзду стягується прямо водієм (без додаткового збору).

Квитки тривалого користування або Як заощадити на транспорті

Приємний сюрприз для туриста: крім звичайних квитків існують також кілька видів спеціальних: квитки на певний час - 20, 40, 60 і 90 хвилин, на 1, 2 або 3 дні, і навіть на тиждень Приємний сюрприз для туриста: крім звичайних квитків існують також кілька видів спеціальних: квитки на певний час - 20, 40, 60 і 90 хвилин, на 1, 2 або 3 дні, і навіть на тиждень.

Навіщо потрібен квиток на час? З одного боку прикро платити повну вартість, якщо ви їдете за все 2-3 зупинки. З іншого боку, якщо вам належить кілька пересадок - купувати кожен раз окремий квиток теж не хочеться. Тому ви можете розрахувати час поїздки - і купить квиток на певний час (звичайно, туристу, який вперше користується міським транспортом зробити такий розрахунок складно, але проїхавши хоча б раз за маршрутом, ви будете знати, скільки по часу триває ваша поїздка).
Якщо ви збираєтеся багато їздити протягом дня - купіть квиток "на один день" (bilet dzienny [квиток Дженни]). Коштує він 15 zl, тобто як 4 поїздки, і дійсний протягом усього дня в день компостування. Крім того, в його вартість включена оплата багажу (всього багажу, який у вас є). Так що навіть доїхавши з валізою один раз від вокзалу до готелю і назад, ви вже окупається квиток.
Квиток на один день дійсний тільки при наявності відмітки компостера. Це означає, що ви повинні його прокомпостувати під час першої поїздки.

Тим, хто зібрався провести у місті кілька днів, раджу придбати квитки на 48, 72 години (тобто на 2, 3 дня). Коштують вони відповідно 15 і 24 zl і діють, як зрозуміло з назви, протягом 48 або 72 годин.
Тим, хто залишається в Кракові довше - варто купити квиток на 1 тиждень (bilet na 7 dni [квиток на щедем дні]) - коштує він всього 48 zl.

При першій поїздці Ви повинні прокомпостувати квиток, а потім просто возити з собою.

Є також "сімейні" квитки вихідного дня - на двох дорослих і двох дітей. Один квиток дійсний два дні - з 8:30 в суботу до 21:00 в неділю. Коштує він всього 15 zl. Але на що використовують його накладається ряд обмежень: "сімейний" квиток дійсний тільки якщо по ньому проїжджають двоє або один дорослий, і обов'язково один або двоє дітей. Дорослі без дітей, як і діти без дорослих проїжджати по такому квитку не мають право.
Крім того, це іменний квиток - не забудьте вписати ім'я дорослого.

Для довідки: якщо компостер друкує 10-значний номер - то в ньому по дві цифри означають: номер маршруту, день, місяць, години і хвилини.
Якщо надпечатка має вигляд «101201> 1234", то перша цифра - це напрямок руху (1 туди, 2 - назад), потім 3 цифри - номер маршруту, наступні 2 - день місяця; після знака «>» пишеться час.

(Всі наведені вище ціни діють з 2015 до 2018 року. Для порівняння, в 2009-2010 роках проїзд коштував 3,00 zl, в 2004-2005 - 2,40 zl, в 2001-2003 - 2,20 zl, в 2000 - 2 zl, в 1999 - 1,50 zl, до 1998 - 1,20 zl.)

Знижки на квитки

Що стосується пільг і знижок, то скористатися ними можуть тільки місцеві школярі та студенти, а також всілякі групи пенсіонерів та інвалідів, за умови пред'явлення відповідних документів Що стосується пільг і знижок, то скористатися ними можуть тільки місцеві школярі та студенти, а також всілякі групи пенсіонерів та інвалідів, за умови пред'явлення відповідних документів. У вас, як у іноземного туриста, права на знижки немає навіть при наявності міжнародної студентської картки ISIC. Єдині пільги, під які потрапляють іноземці: діти до 4 років і особи старше 72 років (пред'явивши будь-який документ з датою народження) їздять безкоштовно, а діти з 4 до 7 років набувають пільговий квиток з 50% знижкою.
Взагалі в Кракові діє цікава система знижок і проїзних квитків тривалого користування. Але для вас, як для туриста, вона абсолютно марна.

До речі, в 1999 році транспортники вирішили скасувати знижки для студентів (натомість їм пропонувався безкоштовний нічний проїзд). Але студенти - народ активний і організувати пікети і мітинги для них - це не проблема. Словом, транспортний керівництво спочатку пішло на поступки, а потім і зовсім змушений був відмовитися від своїх планів. Учнівська молодь відстояла свої права.

Де купити квитки на проїзд

Квитки на 1 поїздку можна купити в будь-якому газетному кіоску, навіть якщо їх немає на вітрині. Скажіть кіоскерами: "Poprosze jeden bilet MPK" [попроше еден квиток ем-пе-ка]. Або можете просто показати кіоскерами використаний квиток, і він дасть вам такий же.
Квитки, як я вже писав, можна купити також у водія, але вже на 50 грошів дорожче. Інші види квитків купуються в спеціалізованих кіосках МПК (МРК).
У центрі міста один кіоск МПК знаходиться зліва від залізничного вокзалу (якщо стояти спиною до будівлі), на трамвайній зупинці навпроти готелю "Europejski", а інший - на зупинці на розі вулиць Basztowa і Westerplatte (з підземного переходу направо).
Є кіоск і біля самого вокзалу (вихід з підземного переходу, направо, на розі), але там не продаються квитки тривалого користування.
Крім того, по місту розкидані пункти продажу квитків MPK.

Крім того, по місту розкидані пункти продажу квитків MPK

контроль проїзду

Контролерів в середині нульових років помітно додалося. Якщо раніше про їхнє існування я знав тільки з розповідей, то тепер і сам, нарешті, почав стикатися з ними.
При чому з'явитися вони можуть в найнесподіваніший час в самому несподіваному сеті. Наприклад, пізно ввечері, або навіть в неділю вранці.

Як не дивно, але майже завжди знаходиться хтось без квитка. Зазвичай це студенти, які запевняють, що забули квиток, або школярі з аналогічними проблемами.
Якщо ви дійсно забули вдома квиток, то можна показати посвідчення особи (пропуск, студентський квиток, шкільну карту і т.п.), і вам випишуть квитанцію, яку можна оплатити пізніше. В такому випадку, забутий проїзний квиток потрібно буде принести в районне транспортне управління і оплатити тільки вартість одного проїзду.
Коли у вас немає грошей на штраф - вам теж можуть виписати квитанцію, яку можна оплатити пізніше.

Ще раз хочу звернути увагу, що квиток повинен бути пробитий відразу ж після посадки; не чекайте наступної зупинки!

Для проїзних квитків "на тиждень" контролери зазвичай не просять посвідчення особи, але завжди перевіряють документи для пільгових квитків (втім у вас, як у туристів, їх і не може бути). Вам зовсім не обов'язково носити з собою паспорт (кишенькові злодії в Кракові теж існують), можна обмежитися його ксерокопією.

Штраф за безквитковий проїзд становить 240 zl (вартість 75 поїздок!) Плюс вартість проїзду.
Але якщо ви платите його на місці, або навіть протягом 7 днів - з вас візьмуть на 50% менше - тобто всього 120 zl. Але ви, як іноземці не проживають в Польщі зобов'язані платити штраф на місці.

До речі, якщо у вас є іменний проїзний квиток, ви його забули вдома, але у вас при собі є документ що посвідчує особу (паспорт, стеденческій або шкільний квиток) - контролер впише в штрафну квитанцію ваші дані, і з цієї квитанцією і проїзним ви можете підійти в відділення Гортранс (MPK) і сплатити тільки вартість проїзду. Штраф платити не доведеться.
Але знову ж таки, цей спосіб не підійде для іноземця.
Наша відмовка типу "Не встиг пробити, грошей немає, а в міліцію йти не зобов'язаний" не пройде.
При відмові платити тут діє така система: транспортний засіб зупиняється, двері не відчиняються, і по радіо викликається поліція. Вона приїжджає і забирає вас. І тоді доведеться платити не тільки штраф, але і додатково за затримку транспорту і т.д., і т.п ... Всього на суму 500 zl!
Так розповідали мені поляки, а наші "знаючі" люди помічали, що місцеві контролери теж люди, і можуть задовольнитися половиною суми без квитанції.
Але чи варто економити 40 zl на тиждень (вартість квитка на 7 днів), і ходити під страхом 240-злотового штрафу?

- Чи можна взагалі не платити штраф на місці, а почекати, поки його надішлють додому? - запитали якось мене після уважного вивчення правил оплати проїзду.
Відповідаю: якщо ви приїхали в Польщу як турист, то вам доведеться заплатити відразу. Але якщо ви живете в Польщі, і у вас є польський документ - хоча б студентський квиток з польського ВНЗ, а тим більше вид на проживання - ви можете скористатися такою можливістю. Більш того, якщо ви оплатите штраф протягом 7 днів - то сума штрафу буде менше на 50%. Хоча є прецеденти, коли деякі краковяне не платять роками!

Комерційна реклама:

приміські маршрути

Приміські лінії - це маршрути автобусів з номерами починаються на «2» і «3».
Для поїздок на них в Кракові досить мати звичайний квиток, але для поїздок за межі міста потрібно використовувати спеціальні квитки - «агломераційни» (Aglomeracja krakowska).

Коштують квитки практично також (3,40 замість 3,20), вони діють як в Кракові, так і в його передмістях (по-польськи це називається «краківська агломерація»).
Продаються квитки в газетних кіосках.

Зверніть увагу, що звичайні міські квитки тривалого користування (на кілька днів) в передмістях не діють.
Тому якщо у вас квиток на кілька днів, то для поїздок, наприклад, на пляж в Криспінов, або монастир в Пшегожалах (див. Вольський ліс ), Потрібно купувати окремий одноразовий «аголомераційний» квиток, або відразу купити «агломераційний» квиток на кілька днів.

Таксі в Кракові

У Кракові дуже багато таксі. На думку місцевих жителів навіть більше, ніж потрібно, тому що не існує будь-якого закону регламентує їх чисельність.
З огляду на дуже велику конкуренцію, ціни залишаються на доступному рівні. При невеликих відстанях між історичним центром і більшістю готелів (околиці, думаю, вас не цікавлять) суми виходять не такі вже й великі. Таксі може відвезти вас навіть за місто, але вже за ціною в 2 рази більше.

Для довідки ціни популярних краківських таксі (на 2018 рік)

Краків. Міський транспорт

автобуси

У Кракові існує чотири основних типів автобусів. До якого типу який відноситься можна визначити по першій цифрі номера маршруту: міські (звичайні) з номерами №100-199 і 400-499; приміські (на які потрібно купувати спеціальні квитки) з номерами №200-299; експреси (przyspieszone) - №500-599) і нічні - №600-699. Також можуть зустрічатися тимчасові маршрути (з номерами №300-399), а 1 листопада, в день Всіх святих, автобуси, що перевозять відвідувачів кладовищ (№900-999).
В автобусах висять спеціальні табло, на яких по черзі висвічується номер маршруту, початкова і кінцева зупинка, поточний час і іменинники на сьогоднішній день.
Якщо раптом на який-небудь вулиці йде ремонт, то часто для автобусів виділяється спеціальна смуга, по якій можуть їхати тільки вони. Це так само сприяє збільшенню швидкості руху.

Завантажити схему автобусних маршрутів (1,8 Мб)>

Не можу не додати ложку дьогтю і в опис автобусів. Місто закупило сучасні машини "Сканія". Вони, звичайно, зручні, коли пасажирів небагато, але ось в години пік ширини проходу в їх задньої частини явно не вистачає (як в турецьких "Мерседесах" в Москві). Ну а в літню спеку при великій кількості пасажирів "Сканія" перетворюється на справжню душогубку. Через крихітні щілинки вікон повітря практично не проходить, а кондиціонер (який за описом в каталозі повинен бути) не справляється зі своїм завданням.
Так що і в Кракові є свої недоліки, і у нас не все так погано, як про це пишуть деякі наші малознающіе критики ;-).

Зупинки в транспорті ніхто не оголошує. (Втім, з власного досвіду можу сказати, що навіть окремі слова в оголошеннях чужою мовою починаєш розрізняти приблизно на третій день, коли і без того встигаєш вивчити весь необхідний тобі маршрут.)
Зверніть увагу, що до 23:00 транспорт вже не працює!

проїзд вночі

Вночі в Кракові ходять нічні автобуси.
Їхні номери починаються з цифри «6», а на зупинках їх номер пишуть на чорній табличці білими цифрами (всі інші номери - чорними цифрами на білому тлі).

Ходять нічні автобуси приблизно раз на годину з 11 вечора до 5 ранку.
Якщо ви любите нічні прогулянки - варто подивитися, чи не зупиняється чи біля вашого готелю один з нічних маршрутів.

Завантажити схему нічних ліній (1,6 Мб)>

Проїзд в нічних автобусах коштує в 2 рази дорожче. Найчастіше в таких маршрутах гроші приймає водій, але якщо ви користуєтеся компостером - потрібно пробити 2 звичайних квитка на 1 пасажира.

Зверніть увагу, що якщо у вас квиток на кілька днів - ви можете проїжджати в нічних маршрутах без додаткової оплати!

Пізно ввечері можна скористатися трамваями, які йдуть в депо. У них замість маршруту написано "Zajezdnia <назва депо>" (наприклад, "Zajezdnia Podgorze"). Вони слідують до депо з усіма зупинками, і якщо пункт вашого прямування знаходиться по дорозі до депо - вважайте, що вам пощастило.

Правила хорошого тона

Якщо хочете бути ввічливими, знайте - в Польщі, як і в Росії, прийнято поступатися місцем людям похилого, інвалідам і просто красивим дівчатам. До речі, якщо дівчина в трамваї наступила Вам на ногу - це може бути натяк на те, що вона не проти з вами познайомитися.
На закінчення можу лише додати, що посадка офіційно дозволена через будь-які двері (тобто немає поділу на вхід і вихід).

маршрутні таксі

Маршрутні таксі (тут їх називають "Бус" (BUS)) схожі на російські, тільки випускає їх, зрозуміло, не "Газ" і не "ЗіЛ".
На відміну від наших, в Кракові маршрутки працюють зазвичай на приміських трасах, а не замінюють погано ходить громадський транспорт. Інша відмінність в тому, що коштує проїзд не вище, а навіть нижче, ніж в автобусах і трамваях. Нехай лише на 10-15%, але нижче, при чому на приміських лініях!
Справа в тому, що висока конкуренція змусила компанії знизити ціни. Тут на кожній лінії є розклад, яке строго витримується, на кожному маршруті працює певна кількість автобусів - словом, все дуже строго.
Розрахована кожна маршрутка на 13 пасажирів. Платять за проїзд зазвичай при вході.

Зверніть увагу на те, як відкриваються двері в краківських маршрутках. У нас - є двоє дверей: одна - на місце поруч з водієм, а інша - в основний салон. Маршрутки в Кракові зовні виглядають аналогічно, але насправді другі двері виконує декоративну функцію, а в салон проходять через передню.
Так що не намагайтеся смикати за ручку других дверей - ці двері ніколи не відкривається.
Ще одна приємна деталь - в маршрутках тут можна стояти в повний зріст. Так що на відміну від "Газелей" та "Бичков" московських, що ввійшов не потрібно прибирати через ряд чужих ніг, показуючи чудеса акробатики, коли водій різко починає набирати швидкість. Можна спокійно пройти на своє місце нікому не кланяючись.

Інтерактивне рапісанія міського транспорту в Кракові

На сайті управління міського транспорту Кракова є дуже хороший сервіс, що дозволяє побачити всі маршрути міського транспорту з усіма зупинками. Крім того, можна знайти всі зупинки з усіма маршрутами на конкретній вулиці, або зробити пошук маршрутів за назвою зупинки.
А головне - для кожної зупинки можна знайти розклад руху! Якщо ви живете не в центрі, або збираєтеся скористатися нічним автобусом - це дуже важливо.

Див. Інтерактивне розклад міського транпорта в Кракові (з інструкцією користування)>

Оплата проїзду

На відміну від Москви, в Кракові можна купити квиток або на 1 поїздку (без пересадки), або квиток на певний час без обмеження кількості пересадок На відміну від Москви, в Кракові можна купити квиток або на 1 поїздку (без пересадки), або квиток на певний час без обмеження кількості пересадок.
Який квиток купувати - залежить від часу і маршруту. Якщо вам предстоїть довго їхати без пересадки - купуйте звичайний квиток за 3,80, а якщо потрібно проїхати всього пару зупинок - квиток на 20 хвилин за 2,80 zl, або розраховуйте час проїзду (від моменту посадки до моменту останньої висадки) - і купуйте квиток на 40, 60 або 90 хвилин відповідно за 3,80, 5,00 або 6,00 zl.
Краків також розділений на зони - містечку і приміську.

Цінник квитків на 2018 рік такої (ціни залишаються незмінними з 2015 року):

Вид квитка в межах міста місто + передмістя звичайний 3,80 zl 4,00 zl на 2 поїздки 7,20 zl 7,60 zl на 20 хвилин 2,80 zl на 40 хвилин 3,80 zl на 60 хвилин 5,00 zl 5 , 00 zl на 90 хвилин 6,00 zl 6,00 zl на 1 день 15 zl 20 zl на 2 дня 24 zl на 3 дні 36 zl на 7 днів 48 zl 62 zl

Провезення багажу ... безкоштовний! Раніше за несплату багажу траплялися в основному туристи (навіть туристичний рюкзак вважався багажем), і з 2007 року місцевий Гортранс вирішив скасувати цю плату зовсім. Нь саме смішно те, що якщо раніше потрібно було платити за багаж розміром більш 20х40х60 см, то тепер розміри багажу взагалі ніяк не регламентірутся (ні в правилах 2007, ні в нових 2012-го немає згадки про те, який максимальний багаж можна провзіть.

Зверніть увагу на те, що квиток необхідно прокомпостувати відразу ж після посадки, не чекаючи, як у нас, наступної зупинки. (Про це вас просять і написи на квитку, і в салоні, зроблені в тому числі на "формальному" російською).
Вставляти квиток в компостер потрібно строго по намальованою на ньому стрілкою (стрілкою вгору). На квитку пробивається дата, час і номер маршруту. Краківські компостери спрацьовують завжди, незалежно від правильності вставки квитка, але квиток з датою пробитою "не в тому місці" вважається недійсним.
Міські квитки діють лише в межах міста, якщо ви збираєтеся ехатьбв передмістя - купуйте спеціальний приміський квиток (Aglomeracja Krakowska).
Квитки на нічні автобуси (з номером 6XX) стоять в 2 рази дорожче - на них потрібно купувати спеціальні «нічні квитки». Втім, часто оплата проїзду стягується прямо водієм (без додаткового збору).

Квитки тривалого користування або Як заощадити на транспорті

Приємний сюрприз для туриста: крім звичайних квитків існують також кілька видів спеціальних: квитки на певний час - 20, 40, 60 і 90 хвилин, на 1, 2 або 3 дні, і навіть на тиждень Приємний сюрприз для туриста: крім звичайних квитків існують також кілька видів спеціальних: квитки на певний час - 20, 40, 60 і 90 хвилин, на 1, 2 або 3 дні, і навіть на тиждень.

Навіщо потрібен квиток на час? З одного боку прикро платити повну вартість, якщо ви їдете за все 2-3 зупинки. З іншого боку, якщо вам належить кілька пересадок - купувати кожен раз окремий квиток теж не хочеться. Тому ви можете розрахувати час поїздки - і купить квиток на певний час (звичайно, туристу, який вперше користується міським транспортом зробити такий розрахунок складно, але проїхавши хоча б раз за маршрутом, ви будете знати, скільки по часу триває ваша поїздка).
Якщо ви збираєтеся багато їздити протягом дня - купіть квиток "на один день" (bilet dzienny [квиток Дженни]). Коштує він 15 zl, тобто як 4 поїздки, і дійсний протягом усього дня в день компостування. Крім того, в його вартість включена оплата багажу (всього багажу, який у вас є). Так що навіть доїхавши з валізою один раз від вокзалу до готелю і назад, ви вже окупається квиток.
Квиток на один день дійсний тільки при наявності відмітки компостера. Це означає, що ви повинні його прокомпостувати під час першої поїздки.

Тим, хто зібрався провести у місті кілька днів, раджу придбати квитки на 48, 72 години (тобто на 2, 3 дня). Коштують вони відповідно 15 і 24 zl і діють, як зрозуміло з назви, протягом 48 або 72 годин.
Тим, хто залишається в Кракові довше - варто купити квиток на 1 тиждень (bilet na 7 dni [квиток на щедем дні]) - коштує він всього 48 zl.

При першій поїздці Ви повинні прокомпостувати квиток, а потім просто возити з собою.

Є також "сімейні" квитки вихідного дня - на двох дорослих і двох дітей. Один квиток дійсний два дні - з 8:30 в суботу до 21:00 в неділю. Коштує він всього 15 zl. Але на що використовують його накладається ряд обмежень: "сімейний" квиток дійсний тільки якщо по ньому проїжджають двоє або один дорослий, і обов'язково один або двоє дітей. Дорослі без дітей, як і діти без дорослих проїжджати по такому квитку не мають право.
Крім того, це іменний квиток - не забудьте вписати ім'я дорослого.

Для довідки: якщо компостер друкує 10-значний номер - то в ньому по дві цифри означають: номер маршруту, день, місяць, години і хвилини.
Якщо надпечатка має вигляд «101201> 1234", то перша цифра - це напрямок руху (1 туди, 2 - назад), потім 3 цифри - номер маршруту, наступні 2 - день місяця; після знака «>» пишеться час.

(Всі наведені вище ціни діють з 2015 до 2018 року. Для порівняння, в 2009-2010 роках проїзд коштував 3,00 zl, в 2004-2005 - 2,40 zl, в 2001-2003 - 2,20 zl, в 2000 - 2 zl, в 1999 - 1,50 zl, до 1998 - 1,20 zl.)

Знижки на квитки

Що стосується пільг і знижок, то скористатися ними можуть тільки місцеві школярі та студенти, а також всілякі групи пенсіонерів та інвалідів, за умови пред'явлення відповідних документів Що стосується пільг і знижок, то скористатися ними можуть тільки місцеві школярі та студенти, а також всілякі групи пенсіонерів та інвалідів, за умови пред'явлення відповідних документів. У вас, як у іноземного туриста, права на знижки немає навіть при наявності міжнародної студентської картки ISIC. Єдині пільги, під які потрапляють іноземці: діти до 4 років і особи старше 72 років (пред'явивши будь-який документ з датою народження) їздять безкоштовно, а діти з 4 до 7 років набувають пільговий квиток з 50% знижкою.
Взагалі в Кракові діє цікава система знижок і проїзних квитків тривалого користування. Але для вас, як для туриста, вона абсолютно марна.

До речі, в 1999 році транспортники вирішили скасувати знижки для студентів (натомість їм пропонувався безкоштовний нічний проїзд). Але студенти - народ активний і організувати пікети і мітинги для них - це не проблема. Словом, транспортний керівництво спочатку пішло на поступки, а потім і зовсім змушений був відмовитися від своїх планів. Учнівська молодь відстояла свої права.

Де купити квитки на проїзд

Квитки на 1 поїздку можна купити в будь-якому газетному кіоску, навіть якщо їх немає на вітрині. Скажіть кіоскерами: "Poprosze jeden bilet MPK" [попроше еден квиток ем-пе-ка]. Або можете просто показати кіоскерами використаний квиток, і він дасть вам такий же.
Квитки, як я вже писав, можна купити також у водія, але вже на 50 грошів дорожче. Інші види квитків купуються в спеціалізованих кіосках МПК (МРК).
У центрі міста один кіоск МПК знаходиться зліва від залізничного вокзалу (якщо стояти спиною до будівлі), на трамвайній зупинці навпроти готелю "Europejski", а інший - на зупинці на розі вулиць Basztowa і Westerplatte (з підземного переходу направо).
Є кіоск і біля самого вокзалу (вихід з підземного переходу, направо, на розі), але там не продаються квитки тривалого користування.
Крім того, по місту розкидані пункти продажу квитків MPK.

Крім того, по місту розкидані пункти продажу квитків MPK

контроль проїзду

Контролерів в середині нульових років помітно додалося. Якщо раніше про їхнє існування я знав тільки з розповідей, то тепер і сам, нарешті, почав стикатися з ними.
При чому з'явитися вони можуть в найнесподіваніший час в самому несподіваному сеті. Наприклад, пізно ввечері, або навіть в неділю вранці.

Як не дивно, але майже завжди знаходиться хтось без квитка. Зазвичай це студенти, які запевняють, що забули квиток, або школярі з аналогічними проблемами.
Якщо ви дійсно забули вдома квиток, то можна показати посвідчення особи (пропуск, студентський квиток, шкільну карту і т.п.), і вам випишуть квитанцію, яку можна оплатити пізніше. В такому випадку, забутий проїзний квиток потрібно буде принести в районне транспортне управління і оплатити тільки вартість одного проїзду.
Коли у вас немає грошей на штраф - вам теж можуть виписати квитанцію, яку можна оплатити пізніше.

Ще раз хочу звернути увагу, що квиток повинен бути пробитий відразу ж після посадки; не чекайте наступної зупинки!

Для проїзних квитків "на тиждень" контролери зазвичай не просять посвідчення особи, але завжди перевіряють документи для пільгових квитків (втім у вас, як у туристів, їх і не може бути). Вам зовсім не обов'язково носити з собою паспорт (кишенькові злодії в Кракові теж існують), можна обмежитися його ксерокопією.

Штраф за безквитковий проїзд становить 240 zl (вартість 75 поїздок!) Плюс вартість проїзду.
Але якщо ви платите його на місці, або навіть протягом 7 днів - з вас візьмуть на 50% менше - тобто всього 120 zl. Але ви, як іноземці не проживають в Польщі зобов'язані платити штраф на місці.

До речі, якщо у вас є іменний проїзний квиток, ви його забули вдома, але у вас при собі є документ що посвідчує особу (паспорт, стеденческій або шкільний квиток) - контролер впише в штрафну квитанцію ваші дані, і з цієї квитанцією і проїзним ви можете підійти в відділення Гортранс (MPK) і сплатити тільки вартість проїзду. Штраф платити не доведеться.
Але знову ж таки, цей спосіб не підійде для іноземця.
Наша відмовка типу "Не встиг пробити, грошей немає, а в міліцію йти не зобов'язаний" не пройде.
При відмові платити тут діє така система: транспортний засіб зупиняється, двері не відчиняються, і по радіо викликається поліція. Вона приїжджає і забирає вас. І тоді доведеться платити не тільки штраф, але і додатково за затримку транспорту і т.д., і т.п ... Всього на суму 500 zl!
Так розповідали мені поляки, а наші "знаючі" люди помічали, що місцеві контролери теж люди, і можуть задовольнитися половиною суми без квитанції.
Але чи варто економити 40 zl на тиждень (вартість квитка на 7 днів), і ходити під страхом 240-злотового штрафу?

- Чи можна взагалі не платити штраф на місці, а почекати, поки його надішлють додому? - запитали якось мене після уважного вивчення правил оплати проїзду.
Відповідаю: якщо ви приїхали в Польщу як турист, то вам доведеться заплатити відразу. Але якщо ви живете в Польщі, і у вас є польський документ - хоча б студентський квиток з польського ВНЗ, а тим більше вид на проживання - ви можете скористатися такою можливістю. Більш того, якщо ви оплатите штраф протягом 7 днів - то сума штрафу буде менше на 50%. Хоча є прецеденти, коли деякі краковяне не платять роками!

Комерційна реклама:

приміські маршрути

Приміські лінії - це маршрути автобусів з номерами починаються на «2» і «3».
Для поїздок на них в Кракові досить мати звичайний квиток, але для поїздок за межі міста потрібно використовувати спеціальні квитки - «агломераційни» (Aglomeracja krakowska).

Коштують квитки практично також (3,40 замість 3,20), вони діють як в Кракові, так і в його передмістях (по-польськи це називається «краківська агломерація»).
Продаються квитки в газетних кіосках.

Зверніть увагу, що звичайні міські квитки тривалого користування (на кілька днів) в передмістях не діють.
Тому якщо у вас квиток на кілька днів, то для поїздок, наприклад, на пляж в Криспінов, або монастир в Пшегожалах (див. Вольський ліс ), Потрібно купувати окремий одноразовий «аголомераційний» квиток, або відразу купити «агломераційний» квиток на кілька днів.

Таксі в Кракові

У Кракові дуже багато таксі. На думку місцевих жителів навіть більше, ніж потрібно, тому що не існує будь-якого закону регламентує їх чисельність.
З огляду на дуже велику конкуренцію, ціни залишаються на доступному рівні. При невеликих відстанях між історичним центром і більшістю готелів (околиці, думаю, вас не цікавлять) суми виходять не такі вже й великі. Таксі може відвезти вас навіть за місто, але вже за ціною в 2 рази більше.

Для довідки ціни популярних краківських таксі (на 2018 рік)

Краків. Міський транспорт

автобуси

У Кракові існує чотири основних типів автобусів. До якого типу який відноситься можна визначити по першій цифрі номера маршруту: міські (звичайні) з номерами №100-199 і 400-499; приміські (на які потрібно купувати спеціальні квитки) з номерами №200-299; експреси (przyspieszone) - №500-599) і нічні - №600-699. Також можуть зустрічатися тимчасові маршрути (з номерами №300-399), а 1 листопада, в день Всіх святих, автобуси, що перевозять відвідувачів кладовищ (№900-999).
В автобусах висять спеціальні табло, на яких по черзі висвічується номер маршруту, початкова і кінцева зупинка, поточний час і іменинники на сьогоднішній день.
Якщо раптом на який-небудь вулиці йде ремонт, то часто для автобусів виділяється спеціальна смуга, по якій можуть їхати тільки вони. Це так само сприяє збільшенню швидкості руху.

Завантажити схему автобусних маршрутів (1,8 Мб)>

Не можу не додати ложку дьогтю і в опис автобусів. Місто закупило сучасні машини "Сканія". Вони, звичайно, зручні, коли пасажирів небагато, але ось в години пік ширини проходу в їх задньої частини явно не вистачає (як в турецьких "Мерседесах" в Москві). Ну а в літню спеку при великій кількості пасажирів "Сканія" перетворюється на справжню душогубку. Через крихітні щілинки вікон повітря практично не проходить, а кондиціонер (який за описом в каталозі повинен бути) не справляється зі своїм завданням.
Так що і в Кракові є свої недоліки, і у нас не все так погано, як про це пишуть деякі наші малознающіе критики ;-).

Зупинки в транспорті ніхто не оголошує. (Втім, з власного досвіду можу сказати, що навіть окремі слова в оголошеннях чужою мовою починаєш розрізняти приблизно на третій день, коли і без того встигаєш вивчити весь необхідний тобі маршрут.)
Зверніть увагу, що до 23:00 транспорт вже не працює!

проїзд вночі

Вночі в Кракові ходять нічні автобуси.
Їхні номери починаються з цифри «6», а на зупинках їх номер пишуть на чорній табличці білими цифрами (всі інші номери - чорними цифрами на білому тлі).

Ходять нічні автобуси приблизно раз на годину з 11 вечора до 5 ранку.
Якщо ви любите нічні прогулянки - варто подивитися, чи не зупиняється чи біля вашого готелю один з нічних маршрутів.

Завантажити схему нічних ліній (1,6 Мб)>

Проїзд в нічних автобусах коштує в 2 рази дорожче. Найчастіше в таких маршрутах гроші приймає водій, але якщо ви користуєтеся компостером - потрібно пробити 2 звичайних квитка на 1 пасажира.

Зверніть увагу, що якщо у вас квиток на кілька днів - ви можете проїжджати в нічних маршрутах без додаткової оплати!

Пізно ввечері можна скористатися трамваями, які йдуть в депо. У них замість маршруту написано "Zajezdnia <назва депо>" (наприклад, "Zajezdnia Podgorze"). Вони слідують до депо з усіма зупинками, і якщо пункт вашого прямування знаходиться по дорозі до депо - вважайте, що вам пощастило.

Правила хорошого тона

Якщо хочете бути ввічливими, знайте - в Польщі, як і в Росії, прийнято поступатися місцем людям похилого, інвалідам і просто красивим дівчатам. До речі, якщо дівчина в трамваї наступила Вам на ногу - це може бути натяк на те, що вона не проти з вами познайомитися.
На закінчення можу лише додати, що посадка офіційно дозволена через будь-які двері (тобто немає поділу на вхід і вихід).

маршрутні таксі

Маршрутні таксі (тут їх називають "Бус" (BUS)) схожі на російські, тільки випускає їх, зрозуміло, не "Газ" і не "ЗіЛ".
На відміну від наших, в Кракові маршрутки працюють зазвичай на приміських трасах, а не замінюють погано ходить громадський транспорт. Інша відмінність в тому, що коштує проїзд не вище, а навіть нижче, ніж в автобусах і трамваях. Нехай лише на 10-15%, але нижче, при чому на приміських лініях!
Справа в тому, що висока конкуренція змусила компанії знизити ціни. Тут на кожній лінії є розклад, яке строго витримується, на кожному маршруті працює певна кількість автобусів - словом, все дуже строго.
Розрахована кожна маршрутка на 13 пасажирів. Платять за проїзд зазвичай при вході.

Зверніть увагу на те, як відкриваються двері в краківських маршрутках. У нас - є двоє дверей: одна - на місце поруч з водієм, а інша - в основний салон. Маршрутки в Кракові зовні виглядають аналогічно, але насправді другі двері виконує декоративну функцію, а в салон проходять через передню.
Так що не намагайтеся смикати за ручку других дверей - ці двері ніколи не відкривається.
Ще одна приємна деталь - в маршрутках тут можна стояти в повний зріст. Так що на відміну від "Газелей" та "Бичков" московських, що ввійшов не потрібно прибирати через ряд чужих ніг, показуючи чудеса акробатики, коли водій різко починає набирати швидкість. Можна спокійно пройти на своє місце нікому не кланяючись.

Інтерактивне рапісанія міського транспорту в Кракові

На сайті управління міського транспорту Кракова є дуже хороший сервіс, що дозволяє побачити всі маршрути міського транспорту з усіма зупинками. Крім того, можна знайти всі зупинки з усіма маршрутами на конкретній вулиці, або зробити пошук маршрутів за назвою зупинки.
А головне - для кожної зупинки можна знайти розклад руху! Якщо ви живете не в центрі, або збираєтеся скористатися нічним автобусом - це дуже важливо.

Див. Інтерактивне розклад міського транпорта в Кракові (з інструкцією користування)>

Оплата проїзду

На відміну від Москви, в Кракові можна купити квиток або на 1 поїздку (без пересадки), або квиток на певний час без обмеження кількості пересадок На відміну від Москви, в Кракові можна купити квиток або на 1 поїздку (без пересадки), або квиток на певний час без обмеження кількості пересадок.
Який квиток купувати - залежить від часу і маршруту. Якщо вам предстоїть довго їхати без пересадки - купуйте звичайний квиток за 3,80, а якщо потрібно проїхати всього пару зупинок - квиток на 20 хвилин за 2,80 zl, або розраховуйте час проїзду (від моменту посадки до моменту останньої висадки) - і купуйте квиток на 40, 60 або 90 хвилин відповідно за 3,80, 5,00 або 6,00 zl.
Краків також розділений на зони - містечку і приміську.

Цінник квитків на 2018 рік такої (ціни залишаються незмінними з 2015 року):

Вид квитка в межах міста місто + передмістя звичайний 3,80 zl 4,00 zl на 2 поїздки 7,20 zl 7,60 zl на 20 хвилин 2,80 zl на 40 хвилин 3,80 zl на 60 хвилин 5,00 zl 5 , 00 zl на 90 хвилин 6,00 zl 6,00 zl на 1 день 15 zl 20 zl на 2 дня 24 zl на 3 дні 36 zl на 7 днів 48 zl 62 zl

Провезення багажу ... безкоштовний! Раніше за несплату багажу траплялися в основному туристи (навіть туристичний рюкзак вважався багажем), і з 2007 року місцевий Гортранс вирішив скасувати цю плату зовсім. Нь саме смішно те, що якщо раніше потрібно було платити за багаж розміром більш 20х40х60 см, то тепер розміри багажу взагалі ніяк не регламентірутся (ні в правилах 2007, ні в нових 2012-го немає згадки про те, який максимальний багаж можна провзіть.

Зверніть увагу на те, що квиток необхідно прокомпостувати відразу ж після посадки, не чекаючи, як у нас, наступної зупинки. (Про це вас просять і написи на квитку, і в салоні, зроблені в тому числі на "формальному" російською).
Вставляти квиток в компостер потрібно строго по намальованою на ньому стрілкою (стрілкою вгору). На квитку пробивається дата, час і номер маршруту. Краківські компостери спрацьовують завжди, незалежно від правильності вставки квитка, але квиток з датою пробитою "не в тому місці" вважається недійсним.
Міські квитки діють лише в межах міста, якщо ви збираєтеся ехатьбв передмістя - купуйте спеціальний приміський квиток (Aglomeracja Krakowska).
Квитки на нічні автобуси (з номером 6XX) стоять в 2 рази дорожче - на них потрібно купувати спеціальні «нічні квитки». Втім, часто оплата проїзду стягується прямо водієм (без додаткового збору).

Квитки тривалого користування або Як заощадити на транспорті

Приємний сюрприз для туриста: крім звичайних квитків існують також кілька видів спеціальних: квитки на певний час - 20, 40, 60 і 90 хвилин, на 1, 2 або 3 дні, і навіть на тиждень Приємний сюрприз для туриста: крім звичайних квитків існують також кілька видів спеціальних: квитки на певний час - 20, 40, 60 і 90 хвилин, на 1, 2 або 3 дні, і навіть на тиждень.

Навіщо потрібен квиток на час? З одного боку прикро платити повну вартість, якщо ви їдете за все 2-3 зупинки. З іншого боку, якщо вам належить кілька пересадок - купувати кожен раз окремий квиток теж не хочеться. Тому ви можете розрахувати час поїздки - і купить квиток на певний час (звичайно, туристу, який вперше користується міським транспортом зробити такий розрахунок складно, але проїхавши хоча б раз за маршрутом, ви будете знати, скільки по часу триває ваша поїздка).
Якщо ви збираєтеся багато їздити протягом дня - купіть квиток "на один день" (bilet dzienny [квиток Дженни]). Коштує він 15 zl, тобто як 4 поїздки, і дійсний протягом усього дня в день компостування. Крім того, в його вартість включена оплата багажу (всього багажу, який у вас є). Так що навіть доїхавши з валізою один раз від вокзалу до готелю і назад, ви вже окупається квиток.
Квиток на один день дійсний тільки при наявності відмітки компостера. Це означає, що ви повинні його прокомпостувати під час першої поїздки.

Тим, хто зібрався провести у місті кілька днів, раджу придбати квитки на 48, 72 години (тобто на 2, 3 дня). Коштують вони відповідно 15 і 24 zl і діють, як зрозуміло з назви, протягом 48 або 72 годин.
Тим, хто залишається в Кракові довше - варто купити квиток на 1 тиждень (bilet na 7 dni [квиток на щедем дні]) - коштує він всього 48 zl.

При першій поїздці Ви повинні прокомпостувати квиток, а потім просто возити з собою.

Є також "сімейні" квитки вихідного дня - на двох дорослих і двох дітей. Один квиток дійсний два дні - з 8:30 в суботу до 21:00 в неділю. Коштує він всього 15 zl. Але на що використовують його накладається ряд обмежень: "сімейний" квиток дійсний тільки якщо по ньому проїжджають двоє або один дорослий, і обов'язково один або двоє дітей. Дорослі без дітей, як і діти без дорослих проїжджати по такому квитку не мають право.
Крім того, це іменний квиток - не забудьте вписати ім'я дорослого.

Для довідки: якщо компостер друкує 10-значний номер - то в ньому по дві цифри означають: номер маршруту, день, місяць, години і хвилини.
Якщо надпечатка має вигляд «101201> 1234", то перша цифра - це напрямок руху (1 туди, 2 - назад), потім 3 цифри - номер маршруту, наступні 2 - день місяця; після знака «>» пишеться час.

(Всі наведені вище ціни діють з 2015 до 2018 року. Для порівняння, в 2009-2010 роках проїзд коштував 3,00 zl, в 2004-2005 - 2,40 zl, в 2001-2003 - 2,20 zl, в 2000 - 2 zl, в 1999 - 1,50 zl, до 1998 - 1,20 zl.)

Знижки на квитки

Що стосується пільг і знижок, то скористатися ними можуть тільки місцеві школярі та студенти, а також всілякі групи пенсіонерів та інвалідів, за умови пред'явлення відповідних документів Що стосується пільг і знижок, то скористатися ними можуть тільки місцеві школярі та студенти, а також всілякі групи пенсіонерів та інвалідів, за умови пред'явлення відповідних документів. У вас, як у іноземного туриста, права на знижки немає навіть при наявності міжнародної студентської картки ISIC. Єдині пільги, під які потрапляють іноземці: діти до 4 років і особи старше 72 років (пред'явивши будь-який документ з датою народження) їздять безкоштовно, а діти з 4 до 7 років набувають пільговий квиток з 50% знижкою.
Взагалі в Кракові діє цікава система знижок і проїзних квитків тривалого користування. Але для вас, як для туриста, вона абсолютно марна.

До речі, в 1999 році транспортники вирішили скасувати знижки для студентів (натомість їм пропонувався безкоштовний нічний проїзд). Але студенти - народ активний і організувати пікети і мітинги для них - це не проблема. Словом, транспортний керівництво спочатку пішло на поступки, а потім і зовсім змушений був відмовитися від своїх планів. Учнівська молодь відстояла свої права.

Де купити квитки на проїзд

Квитки на 1 поїздку можна купити в будь-якому газетному кіоску, навіть якщо їх немає на вітрині. Скажіть кіоскерами: "Poprosze jeden bilet MPK" [попроше еден квиток ем-пе-ка]. Або можете просто показати кіоскерами використаний квиток, і він дасть вам такий же.
Квитки, як я вже писав, можна купити також у водія, але вже на 50 грошів дорожче. Інші види квитків купуються в спеціалізованих кіосках МПК (МРК).
У центрі міста один кіоск МПК знаходиться зліва від залізничного вокзалу (якщо стояти спиною до будівлі), на трамвайній зупинці навпроти готелю "Europejski", а інший - на зупинці на розі вулиць Basztowa і Westerplatte (з підземного переходу направо).
Є кіоск і біля самого вокзалу (вихід з підземного переходу, направо, на розі), але там не продаються квитки тривалого користування.
Крім того, по місту розкидані пункти продажу квитків MPK.

Крім того, по місту розкидані пункти продажу квитків MPK

контроль проїзду

Контролерів в середині нульових років помітно додалося. Якщо раніше про їхнє існування я знав тільки з розповідей, то тепер і сам, нарешті, почав стикатися з ними.
При чому з'явитися вони можуть в найнесподіваніший час в самому несподіваному сеті. Наприклад, пізно ввечері, або навіть в неділю вранці.

Як не дивно, але майже завжди знаходиться хтось без квитка. Зазвичай це студенти, які запевняють, що забули квиток, або школярі з аналогічними проблемами.
Якщо ви дійсно забули вдома квиток, то можна показати посвідчення особи (пропуск, студентський квиток, шкільну карту і т.п.), і вам випишуть квитанцію, яку можна оплатити пізніше. В такому випадку, забутий проїзний квиток потрібно буде принести в районне транспортне управління і оплатити тільки вартість одного проїзду.
Коли у вас немає грошей на штраф - вам теж можуть виписати квитанцію, яку можна оплатити пізніше.

Ще раз хочу звернути увагу, що квиток повинен бути пробитий відразу ж після посадки; не чекайте наступної зупинки!

Для проїзних квитків "на тиждень" контролери зазвичай не просять посвідчення особи, але завжди перевіряють документи для пільгових квитків (втім у вас, як у туристів, їх і не може бути). Вам зовсім не обов'язково носити з собою паспорт (кишенькові злодії в Кракові теж існують), можна обмежитися його ксерокопією.

Штраф за безквитковий проїзд становить 240 zl (вартість 75 поїздок!) Плюс вартість проїзду.
Але якщо ви платите його на місці, або навіть протягом 7 днів - з вас візьмуть на 50% менше - тобто всього 120 zl. Але ви, як іноземці не проживають в Польщі зобов'язані платити штраф на місці.

До речі, якщо у вас є іменний проїзний квиток, ви його забули вдома, але у вас при собі є документ що посвідчує особу (паспорт, стеденческій або шкільний квиток) - контролер впише в штрафну квитанцію ваші дані, і з цієї квитанцією і проїзним ви можете підійти в відділення Гортранс (MPK) і сплатити тільки вартість проїзду. Штраф платити не доведеться.
Але знову ж таки, цей спосіб не підійде для іноземця.
Наша відмовка типу "Не встиг пробити, грошей немає, а в міліцію йти не зобов'язаний" не пройде.
При відмові платити тут діє така система: транспортний засіб зупиняється, двері не відчиняються, і по радіо викликається поліція. Вона приїжджає і забирає вас. І тоді доведеться платити не тільки штраф, але і додатково за затримку транспорту і т.д., і т.п ... Всього на суму 500 zl!
Так розповідали мені поляки, а наші "знаючі" люди помічали, що місцеві контролери теж люди, і можуть задовольнитися половиною суми без квитанції.
Але чи варто економити 40 zl на тиждень (вартість квитка на 7 днів), і ходити під страхом 240-злотового штрафу?

- Чи можна взагалі не платити штраф на місці, а почекати, поки його надішлють додому? - запитали якось мене після уважного вивчення правил оплати проїзду.
Відповідаю: якщо ви приїхали в Польщу як турист, то вам доведеться заплатити відразу. Але якщо ви живете в Польщі, і у вас є польський документ - хоча б студентський квиток з польського ВНЗ, а тим більше вид на проживання - ви можете скористатися такою можливістю. Більш того, якщо ви оплатите штраф протягом 7 днів - то сума штрафу буде менше на 50%. Хоча є прецеденти, коли деякі краковяне не платять роками!

Комерційна реклама:

приміські маршрути

Приміські лінії - це маршрути автобусів з номерами починаються на «2» і «3».
Для поїздок на них в Кракові досить мати звичайний квиток, але для поїздок за межі міста потрібно використовувати спеціальні квитки - «агломераційни» (Aglomeracja krakowska).

Коштують квитки практично також (3,40 замість 3,20), вони діють як в Кракові, так і в його передмістях (по-польськи це називається «краківська агломерація»).
Продаються квитки в газетних кіосках.

Зверніть увагу, що звичайні міські квитки тривалого користування (на кілька днів) в передмістях не діють.
Тому якщо у вас квиток на кілька днів, то для поїздок, наприклад, на пляж в Криспінов, або монастир в Пшегожалах (див. Вольський ліс ), Потрібно купувати окремий одноразовий «аголомераційний» квиток, або відразу купити «агломераційний» квиток на кілька днів.

Таксі в Кракові

У Кракові дуже багато таксі. На думку місцевих жителів навіть більше, ніж потрібно, тому що не існує будь-якого закону регламентує їх чисельність.
З огляду на дуже велику конкуренцію, ціни залишаються на доступному рівні. При невеликих відстанях між історичним центром і більшістю готелів (околиці, думаю, вас не цікавлять) суми виходять не такі вже й великі. Таксі може відвезти вас навіть за місто, але вже за ціною в 2 рази більше.

Для довідки ціни популярних краківських таксі (на 2018 рік)

Краків. Міський транспорт

автобуси

У Кракові існує чотири основних типів автобусів. До якого типу який відноситься можна визначити по першій цифрі номера маршруту: міські (звичайні) з номерами №100-199 і 400-499; приміські (на які потрібно купувати спеціальні квитки) з номерами №200-299; експреси (przyspieszone) - №500-599) і нічні - №600-699. Також можуть зустрічатися тимчасові маршрути (з номерами №300-399), а 1 листопада, в день Всіх святих, автобуси, що перевозять відвідувачів кладовищ (№900-999).
В автобусах висять спеціальні табло, на яких по черзі висвічується номер маршруту, початкова і кінцева зупинка, поточний час і іменинники на сьогоднішній день.
Якщо раптом на який-небудь вулиці йде ремонт, то часто для автобусів виділяється спеціальна смуга, по якій можуть їхати тільки вони. Це так само сприяє збільшенню швидкості руху.

Завантажити схему автобусних маршрутів (1,8 Мб)>

Не можу не додати ложку дьогтю і в опис автобусів. Місто закупило сучасні машини "Сканія". Вони, звичайно, зручні, коли пасажирів небагато, але ось в години пік ширини проходу в їх задньої частини явно не вистачає (як в турецьких "Мерседесах" в Москві). Ну а в літню спеку при великій кількості пасажирів "Сканія" перетворюється на справжню душогубку. Через крихітні щілинки вікон повітря практично не проходить, а кондиціонер (який за описом в каталозі повинен бути) не справляється зі своїм завданням.
Так що і в Кракові є свої недоліки, і у нас не все так погано, як про це пишуть деякі наші малознающіе критики ;-).

Зупинки в транспорті ніхто не оголошує. (Втім, з власного досвіду можу сказати, що навіть окремі слова в оголошеннях чужою мовою починаєш розрізняти приблизно на третій день, коли і без того встигаєш вивчити весь необхідний тобі маршрут.)
Зверніть увагу, що до 23:00 транспорт вже не працює!

проїзд вночі

Вночі в Кракові ходять нічні автобуси.
Їхні номери починаються з цифри «6», а на зупинках їх номер пишуть на чорній табличці білими цифрами (всі інші номери - чорними цифрами на білому тлі).

Ходять нічні автобуси приблизно раз на годину з 11 вечора до 5 ранку.
Якщо ви любите нічні прогулянки - варто подивитися, чи не зупиняється чи біля вашого готелю один з нічних маршрутів.

Завантажити схему нічних ліній (1,6 Мб)>

Проїзд в нічних автобусах коштує в 2 рази дорожче. Найчастіше в таких маршрутах гроші приймає водій, але якщо ви користуєтеся компостером - потрібно пробити 2 звичайних квитка на 1 пасажира.

Зверніть увагу, що якщо у вас квиток на кілька днів - ви можете проїжджати в нічних маршрутах без додаткової оплати!

Пізно ввечері можна скористатися трамваями, які йдуть в депо. У них замість маршруту написано "Zajezdnia <назва депо>" (наприклад, "Zajezdnia Podgorze"). Вони слідують до депо з усіма зупинками, і якщо пункт вашого прямування знаходиться по дорозі до депо - вважайте, що вам пощастило.

Правила хорошого тона

Якщо хочете бути ввічливими, знайте - в Польщі, як і в Росії, прийнято поступатися місцем людям похилого, інвалідам і просто красивим дівчатам. До речі, якщо дівчина в трамваї наступила Вам на ногу - це може бути натяк на те, що вона не проти з вами познайомитися.
На закінчення можу лише додати, що посадка офіційно дозволена через будь-які двері (тобто немає поділу на вхід і вихід).

маршрутні таксі

Маршрутні таксі (тут їх називають "Бус" (BUS)) схожі на російські, тільки випускає їх, зрозуміло, не "Газ" і не "ЗіЛ".
На відміну від наших, в Кракові маршрутки працюють зазвичай на приміських трасах, а не замінюють погано ходить громадський транспорт. Інша відмінність в тому, що коштує проїзд не вище, а навіть нижче, ніж в автобусах і трамваях. Нехай лише на 10-15%, але нижче, при чому на приміських лініях!
Справа в тому, що висока конкуренція змусила компанії знизити ціни. Тут на кожній лінії є розклад, яке строго витримується, на кожному маршруті працює певна кількість автобусів - словом, все дуже строго.
Розрахована кожна маршрутка на 13 пасажирів. Платять за проїзд зазвичай при вході.

Зверніть увагу на те, як відкриваються двері в краківських маршрутках. У нас - є двоє дверей: одна - на місце поруч з водієм, а інша - в основний салон. Маршрутки в Кракові зовні виглядають аналогічно, але насправді другі двері виконує декоративну функцію, а в салон проходять через передню.
Так що не намагайтеся смикати за ручку других дверей - ці двері ніколи не відкривається.
Ще одна приємна деталь - в маршрутках тут можна стояти в повний зріст. Так що на відміну від "Газелей" та "Бичков" московських, що ввійшов не потрібно прибирати через ряд чужих ніг, показуючи чудеса акробатики, коли водій різко починає набирати швидкість. Можна спокійно пройти на своє місце нікому не кланяючись.

Інтерактивне рапісанія міського транспорту в Кракові

На сайті управління міського транспорту Кракова є дуже хороший сервіс, що дозволяє побачити всі маршрути міського транспорту з усіма зупинками. Крім того, можна знайти всі зупинки з усіма маршрутами на конкретній вулиці, або зробити пошук маршрутів за назвою зупинки.
А головне - для кожної зупинки можна знайти розклад руху! Якщо ви живете не в центрі, або збираєтеся скористатися нічним автобусом - це дуже важливо.

Див. Інтерактивне розклад міського транпорта в Кракові (з інструкцією користування)>

Оплата проїзду

На відміну від Москви, в Кракові можна купити квиток або на 1 поїздку (без пересадки), або квиток на певний час без обмеження кількості пересадок На відміну від Москви, в Кракові можна купити квиток або на 1 поїздку (без пересадки), або квиток на певний час без обмеження кількості пересадок.
Який квиток купувати - залежить від часу і маршруту. Якщо вам предстоїть довго їхати без пересадки - купуйте звичайний квиток за 3,80, а якщо потрібно проїхати всього пару зупинок - квиток на 20 хвилин за 2,80 zl, або розраховуйте час проїзду (від моменту посадки до моменту останньої висадки) - і купуйте квиток на 40, 60 або 90 хвилин відповідно за 3,80, 5,00 або 6,00 zl.
Краків також розділений на зони - містечку і приміську.

Цінник квитків на 2018 рік такої (ціни залишаються незмінними з 2015 року):

Вид квитка в межах міста місто + передмістя звичайний 3,80 zl 4,00 zl на 2 поїздки 7,20 zl 7,60 zl на 20 хвилин 2,80 zl на 40 хвилин 3,80 zl на 60 хвилин 5,00 zl 5 , 00 zl на 90 хвилин 6,00 zl 6,00 zl на 1 день 15 zl 20 zl на 2 дня 24 zl на 3 дні 36 zl на 7 днів 48 zl 62 zl

Провезення багажу ... безкоштовний! Раніше за несплату багажу траплялися в основному туристи (навіть туристичний рюкзак вважався багажем), і з 2007 року місцевий Гортранс вирішив скасувати цю плату зовсім. Нь саме смішно те, що якщо раніше потрібно було платити за багаж розміром більш 20х40х60 см, то тепер розміри багажу взагалі ніяк не регламентірутся (ні в правилах 2007, ні в нових 2012-го немає згадки про те, який максимальний багаж можна провзіть.

Зверніть увагу на те, що квиток необхідно прокомпостувати відразу ж після посадки, не чекаючи, як у нас, наступної зупинки. (Про це вас просять і написи на квитку, і в салоні, зроблені в тому числі на "формальному" російською).
Вставляти квиток в компостер потрібно строго по намальованою на ньому стрілкою (стрілкою вгору). На квитку пробивається дата, час і номер маршруту. Краківські компостери спрацьовують завжди, незалежно від правильності вставки квитка, але квиток з датою пробитою "не в тому місці" вважається недійсним.
Міські квитки діють лише в межах міста, якщо ви збираєтеся ехатьбв передмістя - купуйте спеціальний приміський квиток (Aglomeracja Krakowska).
Квитки на нічні автобуси (з номером 6XX) стоять в 2 рази дорожче - на них потрібно купувати спеціальні «нічні квитки». Втім, часто оплата проїзду стягується прямо водієм (без додаткового збору).

Квитки тривалого користування або Як заощадити на транспорті

Приємний сюрприз для туриста: крім звичайних квитків існують також кілька видів спеціальних: квитки на певний час - 20, 40, 60 і 90 хвилин, на 1, 2 або 3 дні, і навіть на тиждень Приємний сюрприз для туриста: крім звичайних квитків існують також кілька видів спеціальних: квитки на певний час - 20, 40, 60 і 90 хвилин, на 1, 2 або 3 дні, і навіть на тиждень.

Навіщо потрібен квиток на час? З одного боку прикро платити повну вартість, якщо ви їдете за все 2-3 зупинки. З іншого боку, якщо вам належить кілька пересадок - купувати кожен раз окремий квиток теж не хочеться. Тому ви можете розрахувати час поїздки - і купить квиток на певний час (звичайно, туристу, який вперше користується міським транспортом зробити такий розрахунок складно, але проїхавши хоча б раз за маршрутом, ви будете знати, скільки по часу триває ваша поїздка).
Якщо ви збираєтеся багато їздити протягом дня - купіть квиток "на один день" (bilet dzienny [квиток Дженни]). Коштує він 15 zl, тобто як 4 поїздки, і дійсний протягом усього дня в день компостування. Крім того, в його вартість включена оплата багажу (всього багажу, який у вас є). Так що навіть доїхавши з валізою один раз від вокзалу до готелю і назад, ви вже окупається квиток.
Квиток на один день дійсний тільки при наявності відмітки компостера. Це означає, що ви повинні його прокомпостувати під час першої поїздки.

Тим, хто зібрався провести у місті кілька днів, раджу придбати квитки на 48, 72 години (тобто на 2, 3 дня). Коштують вони відповідно 15 і 24 zl і діють, як зрозуміло з назви, протягом 48 або 72 годин.
Тим, хто залишається в Кракові довше - варто купити квиток на 1 тиждень (bilet na 7 dni [квиток на щедем дні]) - коштує він всього 48 zl.

При першій поїздці Ви повинні прокомпостувати квиток, а потім просто возити з собою.

Є також "сімейні" квитки вихідного дня - на двох дорослих і двох дітей. Один квиток дійсний два дні - з 8:30 в суботу до 21:00 в неділю. Коштує він всього 15 zl. Але на що використовують його накладається ряд обмежень: "сімейний" квиток дійсний тільки якщо по ньому проїжджають двоє або один дорослий, і обов'язково один або двоє дітей. Дорослі без дітей, як і діти без дорослих проїжджати по такому квитку не мають право.
Крім того, це іменний квиток - не забудьте вписати ім'я дорослого.

Для довідки: якщо компостер друкує 10-значний номер - то в ньому по дві цифри означають: номер маршруту, день, місяць, години і хвилини.
Якщо надпечатка має вигляд «101201> 1234", то перша цифра - це напрямок руху (1 туди, 2 - назад), потім 3 цифри - номер маршруту, наступні 2 - день місяця; після знака «>» пишеться час.

(Всі наведені вище ціни діють з 2015 до 2018 року. Для порівняння, в 2009-2010 роках проїзд коштував 3,00 zl, в 2004-2005 - 2,40 zl, в 2001-2003 - 2,20 zl, в 2000 - 2 zl, в 1999 - 1,50 zl, до 1998 - 1,20 zl.)

Знижки на квитки

Що стосується пільг і знижок, то скористатися ними можуть тільки місцеві школярі та студенти, а також всілякі групи пенсіонерів та інвалідів, за умови пред'явлення відповідних документів Що стосується пільг і знижок, то скористатися ними можуть тільки місцеві школярі та студенти, а також всілякі групи пенсіонерів та інвалідів, за умови пред'явлення відповідних документів. У вас, як у іноземного туриста, права на знижки немає навіть при наявності міжнародної студентської картки ISIC. Єдині пільги, під які потрапляють іноземці: діти до 4 років і особи старше 72 років (пред'явивши будь-який документ з датою народження) їздять безкоштовно, а діти з 4 до 7 років набувають пільговий квиток з 50% знижкою.
Взагалі в Кракові діє цікава система знижок і проїзних квитків тривалого користування. Але для вас, як для туриста, вона абсолютно марна.

До речі, в 1999 році транспортники вирішили скасувати знижки для студентів (натомість їм пропонувався безкоштовний нічний проїзд). Але студенти - народ активний і організувати пікети і мітинги для них - це не проблема. Словом, транспортний керівництво спочатку пішло на поступки, а потім і зовсім змушений був відмовитися від своїх планів. Учнівська молодь відстояла свої права.

Де купити квитки на проїзд

Квитки на 1 поїздку можна купити в будь-якому газетному кіоску, навіть якщо їх немає на вітрині. Скажіть кіоскерами: "Poprosze jeden bilet MPK" [попроше еден квиток ем-пе-ка]. Або можете просто показати кіоскерами використаний квиток, і він дасть вам такий же.
Квитки, як я вже писав, можна купити також у водія, але вже на 50 грошів дорожче. Інші види квитків купуються в спеціалізованих кіосках МПК (МРК).
У центрі міста один кіоск МПК знаходиться зліва від залізничного вокзалу (якщо стояти спиною до будівлі), на трамвайній зупинці навпроти готелю "Europejski", а інший - на зупинці на розі вулиць Basztowa і Westerplatte (з підземного переходу направо).
Є кіоск і біля самого вокзалу (вихід з підземного переходу, направо, на розі), але там не продаються квитки тривалого користування.
Крім того, по місту розкидані пункти продажу квитків MPK.

Крім того, по місту розкидані пункти продажу квитків MPK

контроль проїзду

Контролерів в середині нульових років помітно додалося. Якщо раніше про їхнє існування я знав тільки з розповідей, то тепер і сам, нарешті, почав стикатися з ними.
При чому з'явитися вони можуть в найнесподіваніший час в самому несподіваному сеті. Наприклад, пізно ввечері, або навіть в неділю вранці.

Як не дивно, але майже завжди знаходиться хтось без квитка. Зазвичай це студенти, які запевняють, що забули квиток, або школярі з аналогічними проблемами.
Якщо ви дійсно забули вдома квиток, то можна показати посвідчення особи (пропуск, студентський квиток, шкільну карту і т.п.), і вам випишуть квитанцію, яку можна оплатити пізніше. В такому випадку, забутий проїзний квиток потрібно буде принести в районне транспортне управління і оплатити тільки вартість одного проїзду.
Коли у вас немає грошей на штраф - вам теж можуть виписати квитанцію, яку можна оплатити пізніше.

Ще раз хочу звернути увагу, що квиток повинен бути пробитий відразу ж після посадки; не чекайте наступної зупинки!

Для проїзних квитків "на тиждень" контролери зазвичай не просять посвідчення особи, але завжди перевіряють документи для пільгових квитків (втім у вас, як у туристів, їх і не може бути). Вам зовсім не обов'язково носити з собою паспорт (кишенькові злодії в Кракові теж існують), можна обмежитися його ксерокопією.

Штраф за безквитковий проїзд становить 240 zl (вартість 75 поїздок!) Плюс вартість проїзду.
Але якщо ви платите його на місці, або навіть протягом 7 днів - з вас візьмуть на 50% менше - тобто всього 120 zl. Але ви, як іноземці не проживають в Польщі зобов'язані платити штраф на місці.

До речі, якщо у вас є іменний проїзний квиток, ви його забули вдома, але у вас при собі є документ що посвідчує особу (паспорт, стеденческій або шкільний квиток) - контролер впише в штрафну квитанцію ваші дані, і з цієї квитанцією і проїзним ви можете підійти в відділення Гортранс (MPK) і сплатити тільки вартість проїзду. Штраф платити не доведеться.
Але знову ж таки, цей спосіб не підійде для іноземця.
Наша відмовка типу "Не встиг пробити, грошей немає, а в міліцію йти не зобов'язаний" не пройде.
При відмові платити тут діє така система: транспортний засіб зупиняється, двері не відчиняються, і по радіо викликається поліція. Вона приїжджає і забирає вас. І тоді доведеться платити не тільки штраф, але і додатково за затримку транспорту і т.д., і т.п ... Всього на суму 500 zl!
Так розповідали мені поляки, а наші "знаючі" люди помічали, що місцеві контролери теж люди, і можуть задовольнитися половиною суми без квитанції.
Але чи варто економити 40 zl на тиждень (вартість квитка на 7 днів), і ходити під страхом 240-злотового штрафу?

- Чи можна взагалі не платити штраф на місці, а почекати, поки його надішлють додому? - запитали якось мене після уважного вивчення правил оплати проїзду.
Відповідаю: якщо ви приїхали в Польщу як турист, то вам доведеться заплатити відразу. Але якщо ви живете в Польщі, і у вас є польський документ - хоча б студентський квиток з польського ВНЗ, а тим більше вид на проживання - ви можете скористатися такою можливістю. Більш того, якщо ви оплатите штраф протягом 7 днів - то сума штрафу буде менше на 50%. Хоча є прецеденти, коли деякі краковяне не платять роками!

Комерційна реклама:

приміські маршрути

Приміські лінії - це маршрути автобусів з номерами починаються на «2» і «3».
Для поїздок на них в Кракові досить мати звичайний квиток, але для поїздок за межі міста потрібно використовувати спеціальні квитки - «агломераційни» (Aglomeracja krakowska).

Коштують квитки практично також (3,40 замість 3,20), вони діють як в Кракові, так і в його передмістях (по-польськи це називається «краківська агломерація»).
Продаються квитки в газетних кіосках.

Зверніть увагу, що звичайні міські квитки тривалого користування (на кілька днів) в передмістях не діють.
Тому якщо у вас квиток на кілька днів, то для поїздок, наприклад, на пляж в Криспінов, або монастир в Пшегожалах (див. Вольський ліс ), Потрібно купувати окремий одноразовий «аголомераційний» квиток, або відразу купити «агломераційний» квиток на кілька днів.

Таксі в Кракові

У Кракові дуже багато таксі. На думку місцевих жителів навіть більше, ніж потрібно, тому що не існує будь-якого закону регламентує їх чисельність.
З огляду на дуже велику конкуренцію, ціни залишаються на доступному рівні. При невеликих відстанях між історичним центром і більшістю готелів (околиці, думаю, вас не цікавлять) суми виходять не такі вже й великі. Таксі може відвезти вас навіть за місто, але вже за ціною в 2 рази більше.

Для довідки ціни популярних краківських таксі (на 2018 рік)

Нехай вас не лякає початкова сума в 7 zl на лічільніку - це не плата за посадку, а Мінімальна оплата за проїзд. Лічильник считает з нуля, но вісвічує 7 zl поки НЕ нарахує более.
Оскільки конкуренція висока, таксисти об'єднуються в компанії, які направляють їм замовлення по радіо з центральної диспетчерської.
Я раджу завжди вибирати саме радіотаксі - рівень комфорту в них вище. У разі претензій ви завжди будете знати куди звернутися, та й самі водії постараються, що б приводів для цього не виникало. У кожної машини на борту написано назву компанії, і телефон, за яким їх можна замовити.
Втім, вам нема чого шукати таксі на вулиці, тому що завжди можна замовити його по телефону 919 - це центральна диспетчерська, або за номерами типу 9626, 9625, 9622 ... Ви називаєте адресу де перебуваєте і свій номер телефону; вам повідомляють марку машини і через якийсь час вона приїде (вечорами доводиться чекати не більше 5 хвилин).
Замовляти таксі по телефону виходить дешевше, тому що оплата не тільки береться від місця посадки, а й ще від кінцевої суми на лічильнику віднімається (а не додається) 10%. Замовляючи машину, ви не говорите куди вам їхати, адреса називаєте безпосередньо водієві. (Попросити замовити таксі можна і адміністратора вашого готелю, і офіціанта в ресторані.)
Можна замовити також спеціальну машину, наприклад з великим багажником, якщо у вас багато речей. (Можна спробувати попросити машину з водієм говорить по-російськи, хоча навряд чи такий знайдеться.)

Зверніть увагу, що в звичайну легкову машину, розраховану на 4 людини можуть бути посаджені тільки 4 людини! Такі правила.
Хоча "якщо ніхто не бачить" таксист може "як виняток" перевищити цю норму. Але обов'язково попередить Вас, що б ви нікому про це не говорили. А якщо раптом переповнена машина буде проїжджати повз стоять поліцейських, то кому-то доведеться пригнутися, що б здалеку не було помітно "перевантаження".

Розраховуючись з водієм, не бійтеся давати великі купюри, він завжди дасть вам здачу, якою б малою вона не була.
Чайові таксистам в Кракові не дають.

Пам'ятаю, як одного разу засидівся до ночі в гостях, і вже коли я вийшов - зрозумів, що останній трамвай вже поїхав. Я дійшов до стоянки таксі і виявив в кишені лише 12 zl. Я підійшов до стояв на майданчику таксі і запитав водія:
- За 12 zl до NNN доїдемо?
- Подивимося, - відповів водій, - сідай.
Ми поїхали, а все позирав на лічильник. Чи не доїхавши буквально одного кварталу. Водій зупинив машину.
- Приїхали, дванадцять злотих.
Я розплатився, і хотів було вже вийти, але водій зупинив мене.
- Залишайся, я їду на стоянку.
Стоянка таксі знаходилася недалеко від мого будинку. Так частина шляху я проїхав безкоштовно.

Корисна інформація для туристов

Корисна інформація для туриста

За Кракову на автомобілі - інформація для автолюбителів

Мова спілкування в Кракові

Кафе и ресторани в Кракові

Розваги в Кракові

пам'ятки Кракова

Підготовка до поїздкі: польська віза :: Готелі :: чому Краків :: Історія :: Поки ви вдома :: як заощадіті :: Для кого цею сайт ; проїзд: Як дістатіся :: літаком :: потягом :: на машині :: З Кракова в інші країни ; Для туриста: только Приїхали :: Деталі й Подробиці :: транспорт :: За Кракову на автомобілі :: мова спілкування :: Поради туристам взимку :: Туристичні довідкові :: костел ; Де в Кракові: Кафе и ресторани :: Магазини :: розваги :: аквапарк :: музеї ; Достопрімечательнсоті: что смотерть :: Оглядовий екскурсія :: Вавель. Королівський замок :: Плант. паркове кільце :: Казімєж. єврейське місто :: Подгуже. Місто за річкою :: Нова Гута. Пролетарський район :: На Схід від вокзалу :: краківські шопки :: Варто подивитись ; Околиці міста: Величка :: Закопане

Навіщо потрібен квиток на час?
Але чи варто економити 40 zl на тиждень (вартість квитка на 7 днів), і ходити під страхом 240-злотового штрафу?
Чи можна взагалі не платити штраф на місці, а почекати, поки його надішлють додому?
Навіщо потрібен квиток на час?
Але чи варто економити 40 zl на тиждень (вартість квитка на 7 днів), і ходити під страхом 240-злотового штрафу?
Чи можна взагалі не платити штраф на місці, а почекати, поки його надішлють додому?
Навіщо потрібен квиток на час?
Але чи варто економити 40 zl на тиждень (вартість квитка на 7 днів), і ходити під страхом 240-злотового штрафу?
Чи можна взагалі не платити штраф на місці, а почекати, поки його надішлють додому?
Навіщо потрібен квиток на час?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация