Кращі і гірші паспорта світу

Фото: Freemovement

Як би талановитий не була людина, стелю його можливостей в абсолютній більшості випадків визначається тим місцем, де він народився і де живе. При цьому визначальним будуть не просто місто або країна, а паспорт: саме по ньому можна зрозуміти, які умови життя доступні людині спочатку, а які можуть бути отримані, наприклад, при переїзді в іншу країну. Чий паспорт цінніше, спробувала з'ясувати консалтингова компанія Henley & Partners, яка представила другий «Індекс громадянств світу» (Quality of Nationality Index, QNI), створений спільно з Димитрієм Коченова, професором конституційного права ЄС Університету Гронінгена.

Автори дослідження спробували дати максимально об'єктивну оцінку різним громадянством, вивчивши їх практичну цінність. До уваги бралися як свобода переміщення та можливості проживання в інших країнах, що гарантуються власникові паспорта, так і умови життя в тій країні, де людина народилася. В цілому були вивчені показники 195 громадянств країн і територій, які в результаті були розбиті на п'ять категорій - від найвищої до низької.

Методологія складання індексу

При складанні рейтингу автори індексу громадянств світу QNI взяли до уваги безліч чинників, кожен з яких впливає на життя людини. З них були виділені сім головних, які поділяються на внутрішні і зовнішні. До першої групи належать: масштаб економіки, розвиток людського потенціалу, громадський порядок і стабільність, а до другої - кількість доступних країн для проживання і туризму, а також їх рівень розвитку.

Кожен з перерахованих вище критеріїв оцінювався на підставі сторонніх даних та індексів. Так, показники внутрішніх чинників вираховувались на підставі ВВП, індексу людського розвитку, який щорічно публікує ООН, і глобального індексу миролюбності, що складається Інститутом економіки і світу. А щоб зрозуміти, які країни може відвідати володар того чи іншого паспорта, творці QNI з Henley & Partners звернулися до власного індексу візових обмежень і базі даних Міжнародної асоціації повітряного транспорту.

У рейтинг увійшли громадянства практично всіх країн-членів ООН плюс Косово, Держава Палестина, Китайський Тайбей (Тайвань), Гонконг і Макао. Крім того, в «Індекс» були включені негромадяни Латвії, лесі-пассе Ізраїлю, громадянство ЄС і всі правові статуси, що надаються Великобританією. Чи не увійшли до списку громадянства частково визнаних територій: Абхазії, Арабської Демократичної Республіки (так себе називає невизнана уряд Західної Сахари), Південної Осетії, Придністров'я і Турецької Республіки Північного Кіпру.

Найпривабливіші громадянства

У новій - найвищої - категорії зібралися виключно представники Євросоюзу. Саме їхні паспорти дарують найбільші можливості для людини - як в тому, що стосується рівня життя, так і свободи переміщення між країнами. А очолює QNI як і раніше Німеччина - правда, в порівнянні з 2015 роком її рейтинг знизився на 0,4%, до 82,7%. І тепер її відрив від Франції та Данії зовсім мізерний - лише 0,3%.

Відзначимо, що практично у всіх країн ЄС, представлених в цій категорії, знизився індекс якості громадянства в порівнянні з минулим виданням . Винятком стала Франція, яка отримала додаткові бали за зростання кількості місць, куди її громадяни можуть вільно переїхати. «Пов'язано це з оновленням методології розрахунку індексу QNI і додаванням французьких заморських територій з їх власним міграційним контролем. На відміну від громадян Франції, які можуть вільно проживати і працювати практично на всіх цих територіях, доступ до деяких з них (Нова Каледонія, Уолліс і Футуна) для громадян інших держав-членів ЄС може бути обмежений », - наголошується в доповіді Henley & Partners .

10 найгірших громадянств світу

У самому низу рейтингу виявилися паспорта країн з вкрай низьким рівнем життя, практично (або навіть зовсім) не мають угод про вільне відвідування інших держав. Так, наприклад, жителі Афганістану, чий паспорт в 2016 році виявився гіршим, можуть вільно відвідати тільки 24 країни. Для порівняння: у Німеччині є безвізові угоди зі 176 країнами. А вільно переселитися в іншу країну громадяни Афганістану взагалі не можуть.

При цьому внизу рейтингу знаходяться в основному країни, де всі останні роки не припиняються військові конфлікти. Наприклад, в тому ж Афганістані громадянська війна триває ось уже кілька десятиліть. Кілька років не припиняються бої між урядовими військами, повстанцями і бійцями так званого «Ісламського держави» (заборонено в РФ) в Сирії, ось вже не один рік охоплений бойовими діями розділився на дві незалежні держави Судан.

Громадянства з максимальними зростанням і падінням

У 2016 році цінність громадянств на загальносвітовому рівні підвищилася на 0,75% в порівнянні з попереднім роком, тобто практично не змінилася. Однак в минулому році були такі країни, чиї паспорти були дуже активні в плані переміщення по рядках рейтингу. У число семи громадянств з найбільшим приростом в порівнянні з 2015 роком увійшли громадянства п'яти країн Карибського басейну (Сент-Вінсент і Гренадіни, Співдружність Домініки, Гренада, Сент-Люсія, Тринідад і Тобаго), Східного Тимору і Колумбії. Паспорти цих країн помітно додали в цінності за рахунок появи можливості короткострокового безвізового відвідування країн Шенгенської зони.

Так, наприклад, громадянство Східного Тимору піднялося відразу на 31 сходинку, зайнявши 95-е місце з показником цінності 30,2% - це на 7,3% більше, ніж у 2015 році. Внутрішня цінність громадянства Східного Тимору дещо знизилася (з-за зниження рівня розвитку людського потенціалу та скорочення масштабу економіки країни). Однак серйозний стрибок у кількості та якості країн для вільного відвідування зробив втрати рейтингу по внутрішнім критеріям несуттєвими.

У 2016 році лише 45 громадянств продемонстрували негативну динаміку в порівнянні з попереднім виданням «Індексу». Але серед них виявилися ті, хто в підсумку втратив більше десяти позицій. Чемпіоном по зниженню підсумкового показника QNI став Сенегал, який втратив відносно минулого результату всього 1%, але в підсумку скотився відразу на 16 позицій. При цьому, як наголошується в доповіді Henley & Partners, «порівняльне ослаблення позицій сенегальського громадянства пов'язано не стільки з погіршенням показників розвитку людського потенціалу і різноманітності можливостей безвізового тимчасового відвідування, скільки зі значним поліпшенням показників у інших громадянств».

Інші лідери негативної динаміки - Саудівська Аравія, Лівія, Україна, Малі, Косово, Ліберія, Бенін, Кот-д`Івуар і Нігерія. Рейтинг громадянства Саудівської Аравії знизився на 0,4%, через що воно опустилося в «Індексі» відразу на 14 позицій. І навіть незважаючи на зростання числа країн для безвізового відвідування і проживання, загальний показник впав через зниження рівня миролюбності країни. Відсутність громадського порядку і постійні військові зіткнення, які не припиняються з моменту революції і повалення Муаммара Каддафі, продовжують змушувати знижуватися рейтинг громадянства Лівії ..

Втрачає свої позиції і українське громадянство. Яка прагне в Європу Україна з моменту початку конфлікту з Росією поки, згідно з даними QNI, живе все гірше і гірше. «Хворобливими точками для громадянства України стали відсутність стабільності в країні і конфлікт зі східним сусідом по питанню Криму та інших областей, в зв'язку з чим знизився індекс миролюбності, погіршилися показники масштабу економіки, різноманітності і ваги можливостей безвізового тимчасового відвідування і безвізового проживання і роботи. У підсумку в 2016 році українці могли вільно переїхати жити і працювати тільки в Грузію », - йдеться в доповіді. Проте в наступному році рейтинг України повинен значно покращитися, так як буде враховано прийняте цього літа рішення ЄС про безвізовий в'їзд її громадян в країни ЄС.

Росія та СНД

А ось російське громадянство за рік стало цінніше: його рейтинг за підсумками 2016 року зріс на 2,3% і досяг 39,7%. Багато в чому цьому сприяло поліпшення зовнішніх показників Росії: за минулий рік до 100 країнам, куди росіяни могли відправитися для короткострокових відвідин, додалися ще шість. В результаті зовнішня цінність громадянства Росії в 2016 році зросла до 34,6% відносно 31,1% в 2015 році. Детальніше про те, що відбувалося з громадянствами Росії і країн СНД, розповідає керуючий партнер Henley & Partners Switzerland AG Катерина Мавренкова.

Слідом за російським в списку країн-представниць СНД в рейтингу йде громадянство Молдови, яка зайняла 80-й рядок індексу. Це єдине з громадянств країн СНД, яке користується станом на 2016 рік безвізовим режимом з Шенгенською зоною, що дає йому значну перевагу над іншими країнами Союзу незалежних держав. Однак вкрай низький рівень економічного розвитку та відсутність угод з безперешкодного переселенню в інші країни відкинули Молдавію далеко назад в порівнянні з тими ж членами Європейського союзу.

В цілому ж визначальним фактором для цінності громадянств країн СНД залишається членство в Євразійському економічному союзі. Його учасники - Вірменія, Білорусія, Казахстан, Киргизія і Росія - отримують значний бонус до рейтингу своїх паспортів за рахунок вільного руху товарів, капіталу, послуг і працівників, а якщо говорити тільки про колишніх сателітах СРСР, то і за рахунок доступу до російського ринку праці . При цьому найбільше додали в цінності за підсумками 2016 року паспорта Вірменії та Киргизії (+ 3,8% і + 3,7% відповідно), що пов'язано з повернулася можливістю вільного проживання і роботи в Росії. В результаті вірменський паспорт піднявся зі 110-ї на 97-у сходинку рейтингу, а киргизький громадянство - зі 119-ї на 110-ю.

Великобританія - до і після виходу з ЄС

Британське громадянство завжди було одним з найпрестижніших, а отримати його було вкрай непросто. У попередньому «Індексі» паспорт Великобританії зайняв 11-е місце з показником 80,1%. Майже всі показники британського громадянства тоді перевищували значення 90%. Провисали тільки два - економічна міць і миролюбність.

Але в травні минулого року в країні пройшов референдум про можливий вихід країни зі складу ЄС, і несподівано для всіх громадяни підтримали цю ідею. Владі не залишалося нічого, окрім як змиритися з волею народу і запустити процедуру виходу з Євросоюзу. В результаті за підсумками 2016 року британський громадянство втратило 0,9% і опустилася в рейтингу на одну позицію. При цьому Великобританія поки все ще входить в ЄС. На яких умовах Британія перестане бути частиною «спільної Європи», поки невідомо, але при будь-якому розкладі, індекс британського громадянства в найближчі роки буде тільки падати, впевнений автор QNI Димитрій Коченов: «Ніякого сценарію, крім несприятливого, і чекати не доводиться. Питання лише в тому, наскільки погано ситуація складеться ... Самий екстремальний і неприємний сценарій - коли між Великобританією і континентом вводиться візовий режим. Про це, звичайно, ніхто всерйоз не говорить, і це важко собі уявити, але це буде самим несприятливим результатом. Згідно з цим сценарієм, громадяни Великобританії будуть користуватися такими ж правами і обов'язками, як і будь-які інші іноземці, без спеціального договору з Європейським союзом і без безвізового в'їзду в шенгенську зону. Якщо "Брексил" відбувається автоматично після закінчення встановленого дворічного періоду, який передбачає 50-я стаття, то у Великобританії не буде взагалі ніякого договору з ЄС ... Тобто замість суперпрівілегірованной нації британці, буквально відразу втративши всі свої права і привілеї, опиняться навіть значно нижче в ієрархії прав, ніж іноземці, що проживають в ЄС.

Важко передбачити, як піде економічний розвиток Великобританії. Ясно, що ніякого економічного зростання там не передбачається, тому що вихід з ЄС - це просто введення безглуздого торгового бар'єру, який торкнеться всіх аспектів економічного життя Великобританії. Але навіть якщо Тереза ​​Мей призначить займатися переговорами з ЄС когось, хто володіє мінімальними знаннями права внутрішнього ринку і кому дадуть достатні повноваження домогтися кращих умов для Великобританії (на сьогодні немає ні першого, ні другого), то все одно ми говоримо про бар'єр на шляху торгівлі, який торкнеться всіх галузей британської економіки. Як би добре "Брексил" не був обговорений між двома сторонами, Великобританія при будь-якому розкладі виявиться в програші.

В "Індексі громадянств світу 2017 року» ми ще не побачимо істотного падіння або зміни позиції Великобританії в порівнянні з результатами цього року, але побачимо невелике переміщення вниз, тому що британська економіка зростає зараз повільніше економік країн зони євро. Так як економічну вагу країни дуже сильно відбивається в індексі, то Великобританія може втратити вагу просто тому, що вона буде виглядати слабо в порівнянні з економіками єврозони. Тому виходить, що як тільки "Брексил" буде відчутний в зоні економічного розвитку, то навіть без введення візового режиму і до закінчення дворічного терміну переговорів з ЄС ми вже зможемо побачити погіршення якості британського громадянства ».

Текст: Кирило Сарханянц

Коммерсант

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация