Креативна вишивка хрестиком

  1. Техніка вишивки хрестом і її різновиди
  2. Різноманітність орнаментів для вишивки

Креативна вишивка хрестиком річ досить рідкісна

Креативна вишивка хрестиком річ досить рідкісна. У мережі інтернет набагато частіше публікують банальні квіточки і узорчіков. Інша справа обкладинка глянцевого журналу вишита хрестиком!

Історія виникнення вишивки хрестом сягає далеко в глиб століть. Це рукоділля відноситься до епохи первісної культури. Матеріалом для вишивки хрестом в різні часи служили: жили тварин, нитки льону, бавовни, конопель, шовку, вовни, також застосовували і натуральний волосся. Нею прикрашали взуття, одяг, житло, кінську збрую, предмети побуту. У музеях накопичено велику кількість зразків народної вишивки хрестом. Найкраще збереглися вироби XIX століття. В ті часи вишивка хрестиком умовно поділялась на селянську (народну) і міську.

Народна вишивка хрестом була нерозривно пов'язана зі старовинними звичаями і обрядами російського селянства, тоді як міська вишивка хрестом відчувала на собі вплив західної моди і не мала міцних традицій. До тринадцяти - п'ятнадцяти років селянські дівчатка повинні були приготувати собі посаг. Це були вишиті облямівки, скатертини, рушники, головні убори. Перед весіллям влаштовували публічний показ приданого як свідчення майстерності і працьовитості нареченої. Наречена обдаровувала родичів нареченого своїми виробами. У селянських сім'ях одяг шили з домотканих вовняних і лляних тканин. Її прикрашали не тільки вишивкою хрестом, а й мереживами, тасьмою, вставками з кольорового ситцю.

Виникнувши в давнину, мистецтво вишивки хрестом протягом багатьох століть постійно удосконалювалося. Людина, що жив серед природи і спостерігав за нею, вже з глибокої давнини навчився створювати нескладні візерунки, умовні знаки - символи, за допомогою яких він висловлював своє сприйняття до навколишнього світу, до незрозумілих явищ природи. Кожна лінія, знак були сповнені зрозумілого тільки його розумом, були одним із засобів спілкування.

Техніка вишивки хрестом і її різновиди

Згодом окремі фігури видозмінювалися, ускладнювалися, поєднувалися з іншими формами, створюючи візерунки - малюнки. Так виникли орнаменти - послідовне повторення окремих візерунків або їх групи (раппорт).

За своїми мотивами орнамент може бути:

  • Геометричний - що складається з різних геометричних елементів;
  • Меандровий - у вигляді безперервних ламаних ліній, широко застосовувався в мистецтві Стародавньої Греції і отримав свою назву від звивистої річки Меандр;
  • Рослинний або фітоморфний - складений з малюнків стилізованих квітів, плодів, листя, гілок і т.п .;
  • Тваринний - в якому стилізовані фігури звірів і комах;
  • Пташиний - складений зі стилізованих фігур птахів;
  • Людиноподібний - із зображенням людських фігур і напівфігур.
  • Шрифтових - нагадує стилізовані написи, зустрічається в середньоазіатських вишивках;

Мова кожного орнаменту пов'язаний з історією і культурою народу, який створив його. Творці орнаментів весь час зверталися до природи, використовуючи побачене. Кожна народність завжди зберігала у вишиванках найхарактерніше, найбільш близьке національному характеру, естетичним смакам, поняттям про красу. Народні майстрині створювали візерунки, що відрізняються великою різноманітністю окремих мотивів, де спліталися реальні спостереження навколишнього їх природи з казковими уявленнями. Творчо обдумане з'єднання окремих компонентів називається композицією і складається з чергування окремих фігур і їх рядів, розташованих по горизонталі, вертикалі і діагоналі.

Різноманітність орнаментів для вишивки

Орнамент народних вишивок хрестом завжди був тісно пов'язаний зі структурою тканини домашнього приготування. Тому більшість візерунків складається з геометричних фігур. Постійними елементами геометричних орнаментів є окремі фігури у вигляді прямих і ламаних ліній, точок, трикутників, квадратів, кіл, хрестів, розеток. Геометричний орнамент характеризується не тільки різноманітністю фігур, скільки вариантностью їх виконання. Основним і найбільш типовим є ромб або поставлений на кут квадрат. Досить часто проміжки між окремими фігурами одного орнаменту заповнюються іншими фігурами, які не тільки доповнюють його, але і створюють новий візерунок. Велику роль в різних варіантах геометричного орнаменту грають розміри візерунка і пропорційне співвідношення його частин.

Дуже важливу роль у всіх видах творчості грає колорит. Здебільшого колорит є візитною карткою республіки, області, району і навіть окремого села. Гармонійне поєднання часто полягає в врівноваженості теплих і холодних, світлих і темних тонів. Один і той же орнамент набуває нового звучання від зміни кольору ниток у вишивці, може здаватися яскравим і барвистим або стриманим і бляклим. Потрібно пам'ятати, що фон вироби доповнює візерунок, і тому його колір повинен підкреслювати ритмічність повторення кожного окремого мотиву або фігури.

У народній творчості поряд з одноколірними узорами широко відомі дво- і триколірні, а також багатобарвні. Добре поєднуються:

  • Червоний - з чорним, жовтим, сірим, бежевим, оранжевим, синім, білим;
  • Синій - з сірим, блакитним, бежевим, коричневим, жовтим, рожевим, золотистим;
  • Фіолетовий - з бузковим, бежевим, рожевим, сірим, жовтим, золотистим, чорним;
  • Жовтий - з коричневим, чорним, червоним, оранжевим, сірим, блакитним, синім, фіолетовим;
  • Зелений - з темно-жовтим, лимонним, салатним, сірим, жовтим, помаранчевим, коричневим, чорним, кремовим.

Орнамент - буває:

  • Стрічковим - у вигляді прямої або криволінійної орнаментальної смуги, яка прикрашає середину виробу або оздоблює його;
  • Сітчастим - при якому вся поверхня заповнена візерунком;
  • Центрическим або розетковим - в якому окремі елементи орнаменту вписані в квадрат, коло, ромб, або багатокутник (розетку), розташований в центрі прикрашається вироби.

Поділися цією інфою в соцмережах!

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация