Кредити на енергоефективність в Україні: Умови, переваги та підводні камені

  1. Новини по темі

Фото з відкритих джерел

Енергоспоживання в Україні на один квадратний метр більш ніж в 3 рази вище, ніж в Німеччині: в середньому житель ФРН використовує 90 кВт / год на 1 м² в рік, а житель України - до 300 кВт / год. Не дивно, адже більшість українських домогосподарств регулює температуру в квартирі тільки провітрюванням, а 80% з них оплачує опалення не по реальному споживанню, а по метражу. В Україні впроваджуються різні кредитні програми, мета яких - допомогти людям зробити житло більш економічним, підвищивши його енергоефективність. Однак критерії для отримання гранту за європейськими програмами вельми непрості, а для вітчизняних кредитів в держбюджеті просто не завжди вистачає грошей. Тим, хто в 2018 році вирішив зайнятися цим питанням, краще вивчити всі підводні камені заздалегідь. Ми спробували в цьому допомогти

Не секрет, що неефективне споживання ресурсів призводить до підвищених витрат бюджету на закупівлю газу, необхідність виплачувати субсидії сім'ям та дотації підприємствам ЖКГ. Люди ж змушені платити за те, що вони не споживають. В останні роки економія газу і електроенергії стала жорсткою необхідністю для кожного жителя нашої країни, умовою виживання України як держави.

Тому починаючи з 2014 року влада впроваджує різні інструменти підвищення енергоефективності житла. Зокрема, діє урядова програма "Теплий кредит", в рамках якої можна отримати компенсацію за відповідну модернізацію будинку або квартири. За три роки програмою скористалося 400 тис. Сімей, і вона дозволила залучити в українську економіку понад 6 млрд грн. Принаймні саме ці цифри озвучив керівник Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України (далі - Держенергоефективності) Сергій Савчук.

Новини по темі

Новини по темі

Подібні програми розробляються і на місцевих рівнях на умовах співфінансування. Крім того, істотний сегмент в даній сфері зайнятий програмою IQ energy, що фінансується Європейським банком реконструкції та розвитку (далі - ЄБРР).

Всі вони мають свої переваги і недоліки. Для того щоб вибрати оптимальний варіант, потрібно добре розібратися в умовах.

IQ energy

Програма енергоефективності в житловому секторі (UREEFF) IQ energy, що працює в 24 країнах світу, стартувала в Україні в квітні 2016 року, і за цей час більше 12 тис. Українських сімей (на 31.12.2017 видано 12 283 кредиту) вже отримали близько 364 млн грн (більше 14 млн дол.) в якості кредитів на модернізацію та утеплення житла, розмір підтверджених компенсацій на 31 грудня 2017 року склав 1,7 млн ​​євро. Її дія розрахована на термін до 10 вересня 2020 року.

Коли в ЄБРР зрозуміли, що інвестувати в енергозбереження вигідніше, ніж виплачувати субсидії, купувати газ у імпортерів і розвивати чужі економіки, було прийнято рішення виділити для України в рамках програми додаткові 18 млн євро. Про це в кінці листопада 2017 року повідомив директор українського представництва ЄБРР Шевки Аджунер.

Влітку минулого року цей банк збільшив розмір компенсації за програмою IQ energy більш ніж в два рази. При цьому максимальна сума гранту залишилася незмінною і складає 3 000 євро.

Банками-партнерами програми є "ОТР Банк", "УкрСиббанк", "Райффайзен Банк Аваль", а в листопаді 2017 го до них приєднався "Креді Агріколь Банк".

В рамках програми клієнти вищевказаних банків можуть оформити кредит в розмірі до 300 тис. Грн строком до 3 років на інвестування в енергоефективні проекти та отримати компенсацію (грант) до 3 тис. Євро на валютний рахунок у вибраному банку.

"До сих пір програма працювала тільки для фізосіб, але у ІІ кварталі 2018 року планується розпочати співпрацю і з ОСББ, сума гранту для них буде 40% (для фізосіб - 35%, - ред.). IQ energy готові і зараз працювати з ОСББ , але поки банки не мають відповідних фінансових продуктів для ОСББ ", - повідомила керівник програми Оксана Булгакова.

Для тих, хто боїться кредитів і не хоче переплачувати, фахівцями програми створені розстрочки, коли постачальник обладнання компенсує банку частину маржі. У програмі IQ energy передбачена можливість розрахунку за обладнання за допомогою кредитної картки (до 57 днів пільгового періоду), а також створений спеціальний фінансовий продукт - "Кредит під депозит".

Здавалося б, нічого складного, але якщо ознайомитися з умовами участі в програмі детальніше, то стає ясно, що "підводних каменів" тут чимало.

В першу чергу позичальник повинен вивчити умови отримання кредиту у всіх банках - учасниках програми, так як саме банки встановлюють розмір процентних ставок по кредитах для програми IQ energy, а також інші критерії, як, наприклад, терміни погашення або умови страхування.

"Укрсиббанк" при видачі кредиту за програмою в безготівковій формі (варіант видачі - на кредитну карту) бере 1,1-1,99% щомісячної комісії за управління кредитом, 1,3-1,99% - разову комісію за видачу кредиту, 1 , 0-1,5% щомісячної страховки, 40 грн / міс. орендної плати за користуванням рахунком, 100 грн за відкриття рахунку. Разом виходить 32-37% річних. Для клієнтів банку є можливість взяти кредит готівкою, при цьому на І півріччя 2018 року продовжена акція, за якою банк для своїх клієнтів наполовину знижує процентну ставку по кредиту на придбання енергоефективних товарів. Наприклад, якщо в кредитному договорі кеш річна ставка становить 28%, а щомісячна комісія - 2%, в такому випадку банк знижує ставку до 14% і комісію до 1%. Страховий платіж при цьому не змінюється.

"ОТР Банк" пропонує безготівковий товарний кредит під 33% річних. Якщо ж позичальник хоче отримати готівку, то йому доведеться виплатити банку 10% річних і 3,3% щомісячної комісії. В обох випадках відсоток нараховується не на суму кредиту, як в інших банках, а на залишок по кредиту.

"Креді Агріколь Банк" видає кредити готівкою під 15% річних і щомісячну комісію в розмірі 2,3%, а також позичальник зобов'язаний одноразово сплатити страховку 4,6%, яка приєднується до тіла кредиту. Всього доведеться переплачувати в рік більше 40% від суми кредиту.

"Райффайзен Банк Аваль" пропонує кредити готівкою за програмою енергозбереження на тих же умовах, що і будь-які інші кредити, - 59,9% річних.

"Укрсиббанк" має список постачальників товарів за цією програмою, з якими укладені договори, інші банки надають вибір позичальнику.

Всі банки беруть 70-100 грн за відкриття гривневого і валютного рахунків, не вимагають поручительства, страхуючи кредити, а позичальник має можливість погасити кредит достроково без будь-яких санкцій.

У розрахунок гранту не належать страхові та інші банківські платежі, включені в тіло кредиту, верифікатори строго стежать за цим.

Керівник програми Оксана Булгакова повідомила, що лідером за кількістю виданих кредитів є "УкрСиббанк". Це пов'язано з наявністю широкої мережі відділень по Україні. А за обсягами кредитування лідирує "ОТР Банк", який пропонує більше різних видів кредитів, більш гнучкі умови погашення.

Вибравши банк-партнер, позичальник повинен отримати в ньому кредит (а це, як з'ясувалося, одна з основних проблем), витратити отриману суму на енергоефективне обладнання, встановити його і тільки після закінчення робіт подавати електронну заявку в Систему управління грантами , Розроблену спеціально для супроводу процесу їх присудження. До заявки необхідно додати ряд документів, перелік і зміст яких регламентовано Умовами надання кредитів і грантів за програмою. Якщо якихось документів не вистачає або вони оформлені неправильно, організатори програми повідомляють про це учасника, і у нього є можливість один раз виправити ситуацію: дослати на електронну пошту необхідні файли, інакше грант отримати не вдасться.

Якщо якихось документів не вистачає або вони оформлені неправильно, організатори програми повідомляють про це учасника, і у нього є можливість один раз виправити ситуацію: дослати на електронну пошту необхідні файли, інакше грант отримати не вдасться

Фото з відкритих джерел

Як повідомив співробітник одного з банків, відсоток відмов невеликий і пов'язаний найчастіше з неправильним вибором обладнання: необхідно звернути увагу, що в каталозі деякі товари (зокрема, вікна) необхідно вибирати, враховуючи температурну зону. Згідно з діючими будівельними нормами України, опір теплопередачі вікон для другої температурної зони (АР Крим, Закарпатська, Запорізька, Миколаївська, Одеська і Херсонська області) має бути не менше 0,6 м² • K / Вт і не менше 0,75 м² • K / Вт - для решти території України (перша температурна зона).

Але з 1 лютого 2018 року в програмі IQ energy змінені вимоги до вікон - тепер це 0,75 м² • K / Вт для всієї території країни.

В IQ energy пояснили , Що отримують відмову 3-5% заявок, і назвали такі причини відмов:

1. Обраний вимірювальної техніки не відповідають критеріям енергоефективності.
2. Модернізується не житлове приміщення, а бізнес. IQ energy видає компенсації для утеплення виключно житлових будинків.
3. Проект не відповідає будівельним нормам (наприклад, утеплення квартири в багатоквартирному будинку).
4. Підробка документів. Тут без коментарів.

Для участі в програмі можна купити виключно товари з каталогу технологій на сайті програми. Там же можна знайти Каталог постачальників . Обладнання повинне відповідати встановленим ЄБРР критеріям енергоефективності . Проекти з модернізації, представлені на грант, не повинні брати участь в інших подібних державних програмах, таких як "Теплий кредит", і повинні відповідати існуючим будівельним нормам і правилам. Наприклад, до участі в програмі не будуть допущені проекти по теплоізоляції зовнішніх стін в окремій квартирі багатоквартирних будинків або по установці твердопаливних котлів в непристосованих приміщеннях та ін.

Каталог матеріалів і обладнання, на придбання яких можна отримати грант, складає більше 5 500 позицій в 9 категоріях.

Фахівці програми виробляють підбір і додавання в каталог товарів, що відповідають критеріям енергоефективності, встановленим ЄБРР, і цей процес відбувається постійно. Наприклад, за останні 3 місяці в каталог додано 500 нових позицій.

"Ми будемо і далі його розширювати, так що якщо у вас є намір придбати за програмою товар, відповідний нашим вимогам, але відсутній в каталозі, просите вашого постачальника зареєструвати товар в нашому каталозі", - підказав співробітник програми на будівельному форумі.

Енергозберігаючі товари в каталозі представлені в досить широкому асортименті і відносяться до різних цінових категорій. Наприклад, в каталозі є більше тисячі твердопаливних котлів на всіх видах твердого палива за ціною від 10,5 тис. Грн до 488 тис. Грн; більше 60% товару - українського виробництва, решта - європейського.

Фото з відкритих джерел

У кожній категорії проектів встановлено максимально допустиму вартість обладнання, включаючи монтаж. Сума, що перевищує такий ліміт, з розрахунку виключається. Якщо частина кредитних коштів використовувалася на інші цілі, крім енергозбереження (скажімо, придбання фарби, шпаклівки або інших будматеріалів, що не входять до переліку енергозберігаючих), то ця сума з розрахунку також виключається.

Роботи необхідно повністю завершити протягом чотирьох місяців, починаючи з дня оформлення кредиту, а результат повинен бути належним чином документально оформлений (фото до заміни обладнання, постадійно процес демонтажу і установки і кінцевий результат) для проведення верифікації (перевірки), на підставі якої буде прийматися рішення про суму компенсації. Якщо терміни не дотримані, з грантом можна попрощатися.

На момент подачі заявки обов'язково повинна залишатися заборгованість по кредиту, але відразу після подачі заявки на компенсацію, навіть не чекаючи повідомлення про позитивне рішення по гранту (на це відводиться 30 календарних днів), позичальник може відразу ж погасити залишок кредиту (при наявності необхідних коштів, зрозуміло), економлячи при цьому істотну суму на щомісячних платежах банку. Після повного погашення кредиту можна відразу ж взяти ще один за цією ж програмою (наприклад, спочатку замінити вікна, а потім утеплити дах або стіни).

100% заявок перевірятися верифікаторами, жодна компенсація не підтверджується без ретельної перевірки всіх наданих документів.

Верифікація (перевірка) виконаного проекту може відбуватися з виїздом на місце або без нього і здійснюється консультантом програми IQ energy після отримання електронного запиту.

У разі виконання всіх вимог грант розглядається як винагорода за успішну реалізацію проекту з покращення енергоефективності житла, і позичальник надалі може використовувати ці кошти на свій розсуд. Сума гранту виплачується в євро на персональний рахунок позичальника в банку-учаснику програми, в якому був отриманий кредит. Виплати здійснюються щомісячно і не підлягають оподаткуванню.

за інформації Оксани Булгакової, середній розмір кредиту за програмою IQ energy становить 26 тис. Грн, розмір гранту - 160 євро (5 тис. Грн). Кредит в середньому виплачують за 3-5 місяців, але зазвичай оформляють на рік, на випадок непередбачених обставин. У деяких випадках (наприклад, при новому будівництві або комплексної модернізації приватного будинку), коли в програмі беруть участь кілька членів сім'ї, компенсація за проектом може становити до 3 тис. Євро на одну фізособу.

Найбільш активно беруть участь в програмі жителі Києва та Київської області, Харківської, Запорізької, Чернігівської та Рівненської областей.

"Теплий кредит" і місцеві програми

З 2014 року в Україні діє програма " теплий кредит "В рамках Державної цільової програми енергоефективності. У ній можуть брати участь як приватні особи, так і об'єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) або житлово-будівельні кооперативи (ЖБК). Кредити за цією програмою видаються державними банками (" Ощадбанк "," Укргазбанк " , "Укрексімбанк"), а в 2017 році до них приєднався і "Приватбанк".

За час роботи програми загальна сума виданих приватним особам і ОСББ / ЖБК компенсацій по енергокредітам перевищила 4 млрд грн, з них в 2017-му було видано 832,44 млн грн.

Однак до кінця минулого року кошти, виділені на цю програму з бюджету, закінчилися, і банки-партнери фактично припинили видачу "теплих кредитів" з державною компенсацією.

Кабінет міністрів України 1 грудня 2017 р прийняв рішення про продовження дії програми енергоефективності до 2020 року і в бюджеті на 2018 рік передбачено 400 млн грн на компенсацію за "теплим кредитами", в т. ч. 190 млн грн - для ОСББ. Про це під час засідання уряду повідомив прем'єр-міністр Володимир Гройсман.

"Ми розраховуємо також отримати додатково на реалізацію програм з енергоефективності не менше 800 млн підтримки від наших міжнародних партнерів, і також буде продовжена програма" теплих "кредитів", - сказав він.

З огляду на, що для приватних осіб сума кредитування становить до 50 тис. Грн на термін до 3 років, а для ОСББ / ЖБК - до 2 млн грн на термін до 7 років, виділена сума є досить невеликий і, швидше за все, закінчиться протягом декількох тижнів після відновлення дії програми в 2018-м.

Ті, хто все ж планує скористатися такою можливістю, повинні звернутися в один з банків-партнерів з пакетом документів, який там визначать. Для приватної особи зазвичай це паспорт, довідка про присвоєння податкового номера, довідка про доходи за 3-6 міс., Рахунок-фактура від постачальника. Перелік обладнання та матеріалів , На які надається державна компенсація, затверджений Кабміном, а коло постачальників раніше визначався банком, останнім часом постачальника визначає позичальник, головне - щоб товар в рахунку-фактурі відповідав Переліку. Якщо позичальник отримує субсидію на житлово-комунальні витрати, він зобов'язаний надати копії документів, що підтверджують призначення субсидії. Що стосується "Приватбанку", то основним його вимогою є наявність у позичальника карти "Приват", на якій доступна опція "Оплата частинами". Важливо не перевищити це суму, інакше можна втратити компенсацію!

Протягом 1-2 днів банк приймає рішення, і якщо документи і товар відповідають вимогам програми, позичальник оплачує перший внесок в розмірі 10% вартості товару та комісію банку, а банк перераховує гроші за товар постачальнику. Останній поставляє товар згідно з рахунком-фактурою і видає акт прийому-передачі або видаткову накладну для банку, підтверджуючи тим самим цільове використання кредитних коштів.

Потім банк вносити его до реєстру позічальніків, Який подає до Державного агентства по вопросам енергоефективності для РОЗГЛЯДУ заявки на Отримання компенсації. І Нарешті Держенергоефектівності перераховує відповідні кошти банку для їх Подальшого Перерахування на рахунок позичальника. ЦІ кошти автоматично йдут на погашення кредиту. В цілому процес відшкодування займає до 2 місяців, и если все сделать правильно, відмов практично НЕ буває. Відмова в наданні відшкодування, як правило, відбувається через проблеми з первинними документами: на етапах оформлення "теплого кредиту" і підтвердження банком цільового використання кредитних коштів.

Компенсація становить:

  • 20-35% від суми кредиту (але не більше 12 або 14 тис. Грн) на придбання твердопаливних котлів, енергоефективного обладнання і матеріалів для фізичних осіб;
  • 40-70% від суми кредиту (але не більше 14 тис. Грн у розрахунку на одну квартиру) для ОСББ / ЖБК, і чим більше квартир отримують субсидію, тим вище відсоток компенсації.

Якщо розглянути умови отримання кредиту за цією програмою, то тим, хто планує отримати невелику суму або взяти кредит на короткий термін, кращі умови і найпростішу процедуру пропонує "ПриватБанк" (сума розбивається на рівні платежі і списується щомісяця з рахунку клієнта, щомісячна комісія 2 , 9%). У той же час на більш тривалі терміни і на значні суми розмір його комісії вище, ніж платежі банків-конкурентів. Порівняти умови отримання кредитів можна тут .

Порівняти умови отримання кредитів можна   тут

Фото з відкритих джерел

За інформацією Держенергоефективності, всього в 2017 році програмою скористалося близько 160 тис. Сімей, оформивши 111 тис. "Теплих кредитів" на суму понад 2,3 млрд грн. Урядом виплачено майже 820 млн грн компенсацій.

Найбільша кількість звернень громадян за "теплими кредитами" спостерігається в "Ощадбанку", де в 2017 році видано понад 63 тис. Кредитів на суму майже 1,4 млрд грн.

Друге місце в цьому рейтингу займає "Укргазбанк", де в минулому році видано майже 17 тис. "Теплих кредитів" на суму понад 528 млн грн.

Менша кількість кредитів залучено в "Приватбанку" і "Укрексімбанку", які нещодавно приєдналися до цієї програми.

Менша кількість кредитів залучено в Приватбанку і Укрексімбанку, які нещодавно приєдналися до цієї програми

Фото з відкритих джерел

Крім загальнодержавних програм з енергоефективності, в регіонах України розроблена і фінансується 151 місцева програма здешевлення "теплих кредитів". За інформацією Держенергоефективності, на реалізацію даних програм у 2017 році виділено понад 112 млн грн з місцевих бюджетів.

за словами Савчука, завдяки регіональним і міським програмам енергоефективності, споживачі можуть отримати подвійну фінансову допомогу на термомодернізацію житлових приміщень.

Близько 50 тис. Сімей протягом цього року отримали компенсацію на загальну суму понад 51 млн грн. Виникає питання: а чому тільки половина виділених коштів реалізована? Відповідь проста: такі програми найчастіше припускають погашення частини щомісячної оплати відсотків по кредиту. Наприклад, в Черкасах міський бюджет у 2017 році компенсував половину щомісячної виплати відсоткової ставки: якщо в місяць позичальник виплачує 200 грн за щомісячної процентної ставки, то в наступному місяці на його рахунок повертається 100 грн. Але, за словами співробітника одного з банків, позичальники найчастіше намагаються погасити кредит достроково, намагаючись заощадити на щомісячних платежах банку, тому частина коштів, виділених з місцевого бюджету на ці цілі, залишається незатребуваною.

***

Як бачимо, програми з часткової компенсації витрат на придбання і установку енергоефективного обладнання, утеплення будинків, заміни вікон і дверей працюють в Україні вже не перший рік. Попит на них є, про що свідчать цифри.

У 2017 році в Україні установи теплокомуненерго (ТКЕ) і населення спожили газу на 6,02 млрд куб. м, або на 25% менше, ніж в 2014 році. про це 112.ua повідомив голова Держенергоефективності Сергій Савчук, посилаючись на дані НАК "Нафтогаз України" і ВАТ "Укртрансгаз" (без урахування обсягів газу, використаних на тимчасово окупованих територіях, що, власне, і зробив таку приємну статистику, - ред.).

"Минулий опалювальний сезон довів: енергомодернізації житла дозволяє в рази менше платити за комунальні послуги", - заявляють в Держенергоефективності. За даними їх експертів, якщо в добре утепленому будинку встановити лічильник і індивідуальний тепловий пункт (ІТП), платежі можна зменшити на 80%.

Прогнозна економія паливно-енергетичних ресурсів (газ, теплова енергія, електроенергія) учасниками програми "теплих кредитів" в еквіваленті природного газу досягає 184,9 млн куб. м в рік.

Також очікується законодавче врегулювання цієї сфери. "Відповідно до 27-ї Директиви ЄС розроблений законопроект" Про енергетичну ефективність ", який покликаний закласти основи державної політики в сфері ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів та визначити основні інструменти досягнення національних цілей в цій сфері", - говорити Сергій Савчук.

Зазначений законопроект проходить процедуру розгляду зацікавленими центральними органами виконавчої влади.

За даними проведеного Держенергоефективності опитування серед учасників програми, повна термомодернізація багатоповерхівки - утеплення разом з облаштуванням ІТП з погодним регулюванням - дозволяє її жителям вдвічі і більше зменшити рахунки за опалення.

Окремі заходи в багатоповерхівках також ефективні:

• після заміни вікон і дверей економія тепла склала 14%;

• після модернізації інженерних систем - 12%;

• після встановлення ІТП - від 10%.

Модернізація освітлення дозволяє скоротити споживання електроенергії до 71%. Для приватних домогосподарств енергоефективні заходи дозволяють до 40% знизити споживання газу.

Безумовно, існують проблеми з фінансуванням "теплих кредитів" - влади щорічно виділяють для програми бюджетні кошти, але в недостатніх кількостях; в банках - учасниках програми розповіли, що вже існує черга на отримання "теплих кредитів" в 2018 році.

Для учасників програми ЄБРР IQ energy є певні ризики: потрібно вибрати сертифікований товар і постачальника, прорахувати і оцінити умови кредитування в банках, щоб вибрати найбільш підходящі, сфотографувати процес виконання робіт, підготувати всі документи в електронному вигляді, правильно заповнити заявку на сайті програми, то є провести дуже серйозну підготовчу роботу, щоб не залишитися без компенсації.

Не потрібно забувати і про додаткові витрати на ремонт: наприклад, при заміні вікон потрібно буде поштукатурити та пофарбувати укоси, можливо, поміняти шпалери і т. Д.

Тетяна Гайова

Виникає питання: а чому тільки половина виділених коштів реалізована?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация