Кредитні спілки оживають, але борги не віддають

  1. Прикріплений файл
  2. АВТОР:
  3. Орфографічна помилка в тексті:

5 грудня 2012, 10:30 Переглядів: 5 грудня 2012, 10:30 Переглядів:   На вклади в КС немає гарантії

На вклади в КС немає гарантії. Фото AFP.

криза 2008-2011 років боляче вдарив по кредитним спілкам (КС). За цей час збанкрутувало 278 спілок, тобто кожен третій. Судіть самі: на 1 іюня2008 р в Україні, за даними Національної комісії з регулювання ринків фінпослуг (Нацкомфінуслуг), було 806 КС, а вже через 3 роки - 614. Втрати вкладників - майже 2 млрд грн (при банкрутстві спілок їх вкладники втрачають гроші , Так як фонду гарантування вкладів у них немає).

Однак за 1-е півріччя 2012 р з держреєстру не виключили жодного кредитного союзу. А ті, які пройшли "профчістку", активізувалися і знову рекламують свої послуги. Тому ми вирішили дізнатися, що нового відбувається на цьому ринку. Розібратися в цьому нам допомогли президент Всеукраїнської асоціації кредитних спілок (ВАКС) Вікторія Волковська та юрист Алла Райковська.

Закон України "Про кредитні спілки" читайте в прикріпленому файлі внизу статті

ЩО ЦЕ І ДЛЯ ЧОГО

Згідно із законом "Про кредитні спілки" це фінансові організації, які вважаються некомерційними. але отримувати прибуток вони мають право. Єдина умова - витрачати вони її можуть тільки на власні потреби.

Згідно ст. 21 цього закону КС можуть:

  • приймати вступні та обов'язкові пайові внески;
  • видавати кредити своїм членам (причому розмір кредиту одній людині не може перевищувати 20% капіталу спілки);
  • залучати внески (вклади) своїх членів на депозити (але не більше 10% від однієї людини);
  • виступати для своїх членів поручителем перед третіми особами;
  • класти гроші на депозити в банки;
  • купувати державні цінні папери та паї кооперативних банків.

"ЧЕСНІ" ПОЗИКИ, АЛЕ ВКЛАДИ БЕЗ ГАРАНТІЙ

Уроки кризи для КС виявилися суворими. Тому законодавці вирішили подбати про захист прав членів таких організацій. Для цього вони прийняли поправки до ЗУ №3462-VI "Про внесення змін до деяких законів України щодо регулювання ринків фінансових послуг". А в минулому році прийняли ЗУ №3795-VI, який врегулював відносини між кредиторами і споживачами фінпослуг.

ОБОВ'ЯЗКИ. Тепер КС ще до укладення зі своїм членом договору про видачу кредиту або прийнятті депозиту зобов'язаний розрахувати повну вартість такої послуги. Раніше, коли такої вимоги не було, представники КС могли рекламувати кредити під 3%. Чи не пояснюючи, що ці 3% стягуються з людини щомісяця, а не раз на рік. А за рік доведеться викласти цілих 36% річних. Тобто раніше людина брала в кредит 1 тис. Грн на рік і думав, що заплатить за них тільки 30 грн (3%). А платив 205 грн (36%). Тепер же, якщо вам при отриманні кредиту не розрахують його повну вартість, ви можете в будь-який момент розірвати договір. Крім того, КС тепер повинен повідомити про всі допплатежах і порядку дострокового розірвання договору. Раніше, коли такої вимоги не було, члени спілок навіть не знали, що при достроковому розірванні їм доведеться чекати рішення наглядової ради. Крім того, тепер ви маєте право вимагати координати контролюючих органів для скарг.

РИЗИКИ. Таким чином, зараз у членів КС набагато менше ризиків потрапити в кредитну кабалу або віддати кревні на депозит з невигідними умовами. Але важливо знати, що якщо ви все-таки віддали свої гроші в КС, вам залишається тільки сподіватися на те, що він не збанкрутує до того моменту, коли ви захочете їх забрати назад. Адже, незважаючи на всі позитивні новинки, Фонд гарантування вкладів у КС так і не з'явився. Тому, на жаль, в разі банкрутства союзу, як і чотири роки тому, отримати свої гроші назад вам буде дуже складно.

ВКЛАДНИКАМ ПРОБЛЕМНИХ СПІЛОК

Якщо у вас є проблеми з поверненням депозиту з проблемного КС, ви повинні знати, що їх роботу контролює Нацкомфінпослуг. Саме сюди ви можете відправляти свої скарги і претензії. Наприклад, в жовтні цього року, за словами глави Нацкомфінпослуг Андрія Стасевського, їх організація зареєструвала 237 скарг на те, що КС не віддають депозити вкладникам. До слова, це 29% від усіх звернень за цей місяць. "Працівники підрозділів Нацкомфінпослуг проводять позапланові перевірки фінустанов, дії яких оскаржуються в зверненнях громадян, і ретельно вивчають ситуацію і матеріали", - розповів Андрій Стасевський. Ця перевірка допомагає "натиснути" на проблемні союзи і змусити їх повернути вклади. А якщо і після такого втручання гроші не повертають, КС оголошують банкрутом і закривають (нагадаємо, що в 1-му полугодіі2012 р таких випадків не було).

ПРИЙМАЛЬНЯ. Зараз в деяких спілках працюють тимчасові адміністрації. Вони були введені в них в різний час в період кризи. За результатами їх перевірки цілком можливе повернення грошей вкладникам. Наприклад, це може статися у випадках, в яких виявиться, що гроші вкладників нікуди не поділися, а були переведені на особисті рахунки керівників спілок. Але, на жаль, поки невідомо, коли будуть оголошені результати роботи таких адміністрацій. Хоча, щоб спростити їх роботу, Нацкомфінпослуг разом з об'єднаннями ошуканих вкладників КС створила реєстр потерпілих збитки громадян-членів КС. А 1 листопада цього року розпочала роботу громадська приймальня Нацкомфінпослуг з питань повернення вкладів. Тепер туди може звернутися будь-який вкладник будь-якого КС.

ЩО РОБИТИ. Отже, якщо ви - вкладник КС-банкрута, вам потрібно звернутися в приймальню Нацкомфінпослуг з проханням включити вас до реєстру потерпілих вкладників. Тоді шанси отримати свої гроші назад у вас виростуть. Якщо ж у вас виникли проблеми з союзом, який ще не оголошений банкрутом, пишіть заяву в Нацкомфінпослуг з проханням провести там перевірку. При цьому вам знадобиться показати паспорт і оригінал договору з КС.

ПЛАТА ЗА СПОЖИВЧИЙ КРЕДИТ

ВАРТІСТЬ. Втім, якщо депозити в КС останнім часом стали менш привабливими, про кредити такого сказати не можна. Як і в банках, в КС ставка по позиках зазвичай залежить від депозитної. І так як ставки по вкладах в цьому році зростали, кредити теж подорожчали. Але якщо в банках ефективна ставка (вона складається з усіх платежів по кредиту, включаючи всі комісії, плату за страховку та інші витрати) за споживчими кредитами, за даними НБУ, зараз в середньому становить 55% (а максимальна на ринку - 107% річних) , то в союзах, за даними Всеукраїнської асоціації кредитних спілок, вона дорівнює 37% річних. Давайте порахуємо: взявши 10 тис. Грн на рік в кредит під 55%, в кінці терміну ви сплатите 15,5 тис. Грн; а під 37% - 13,7 тис. грн. Тобто на 1,8 тис. Грн менше. До слова, приблизно таке ж співвідношення ставок було і до кризи-2008.

ДОППЛАТЕЖІ. Розмір кредитної ставки і в банках, і в КС залежить від умов видачі і погашення, а також термінів позик і інших чинників. Але зверніть увагу, що рекламні пропозиції банків зазвичай заявляють не дуже високу ставку. А потім часто з'ясовується, що вам ще доведеться заплатити одноразові і щомісячні комісії, купити страховку, сплатити нотаріальний збір. А в КС заявлена ​​ставка, як правило, остаточна, і допплатежі на вас не "повісять".

УМОВИ. Що стосується умов видачі споживчих позик, то і в банках, і в союзах вони схожі. Вам знадобляться паспорт і ідентифікаційний код. Але в союзах вони все-таки трохи жорсткіше. У вас в обов'язковому порядку зажадають довідку про доходи (щомісячна виплата по кредиту не повинна перевищувати третьої частини місячного заробітку) і поручительство когось із членів сім'ї. А ось у багатьох банках для отримання кредиту на побутову техніку, мобільник і тому подібні речі поручительство і довідка про доходи зазвичай не потрібні. Термін позики: від 1 дня до 3 років. У рідкісних випадках - до 5 років.

РАЗМАХ. В основному КС видають так звані споживчі кредити (на побутову техніку, мобільні, лікування, навчання, весілля і т. П.). За оцінкою ВАКС, такі кредити на 1 жовтня 2012 року в загальній сумі становили 509,4 млн грн. Це 63,5% від загальної суми позик, виданих КС. Для порівняння: банки на 1 серпня 2012 року, за даними НБУ, видали таких кредитів на 22,7 млрд грн. Це 64,7% від усіх виданих позик. Що стосується кредитів на покупку, будівництво, ремонт і реконструкцію нерухомості, їх КС видали на 176 млн грн (21,9%). Порівняємо: банки на 1 листопада 2012 року видали таких кредитів на 80,8 млрд грн (5,3%). Така різниця з'явилася через те, що КС майже не видають іпотечні кредити. У них не вистачає грошей для такого "розмаху", плюс немає можливості давати позики на дуже великі терміни. За даними ВАКС, середня сума позики в КС - всього 10 тис. Грн.

Прикріплений файл:

Прикріплений файл


Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Кредитні спілки оживають, але борги не віддають". інші фінансові новини дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Матичак Тетяна

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация