Кремль змінює пріоритети: Прогноз Stratfor по Росії на 2018 рік

  1. Новини по темі
  2. Новини по темі
  3. Новини по темі
  4. Новини по темі
  5. Новини по темі

Відомості

У 2018 році під зовнішній політиці Росії - стрижня Євразії - відбуваються зміни. Роки погіршення зв'язків з США і Європою підштовхнули Москву до перегляду її пріоритетів і стратегії

Оригінал на сайті Stratfor

В рамках цих змін в 2018 році Росія зосередить увагу на Азіатсько-Тихоокеанському регіоні. У міру того як Північна Корея підходить все ближче до володіння інструментом надійного ядерного стримування, Росія буде продовжувати надавати закулісну підтримку північнокорейського уряду, поставляючи йому паливо і підтримуючи торговельні зв'язки з цим ізольованою державою. У неї не буде можливості виступити в якості перешкоди або миротворця в назріваючий конфлікт з Пхеньяном, так як північнокорейська адміністрація буде просуватися далі в своїх розробках ядерної заборони незалежно від економічної і матеріально-технічної підтримки Москви. Крім того, зростаюча за кордоном заклопотаність з приводу режиму-ізгоя змусить Росію послабити свою підтримку Північної Кореї. Проте, Росія буде прагнути зберегти свій вплив у цій країні і спробує використовувати його в якості важеля в переговорах з США, а також з Японією і Південною Кореєю. Вона також буде шукати можливості використовувати розбіжності між членами тристороннього альянсу США з Японією і Південною Кореєю. І при цьому Москва буде в усьому погоджуватися з Пекіном в тому, що стосується північнокорейської проблеми, виступаючи за політику стримування і невійськові кроки у відповідь.

Китай буде відігравати важливу роль у зовнішній і внутрішній політиці Росії в 2018 році. Будучи найбільшим торговим партнером Росії, Китай допоміг їй послабити економічну залежність від Заходу. Москва має намір слідувати цій тенденції в найближчі роки, забезпечивши по всій країні китайські інвестиції в енергетику, транспорт і сільське господарство. Крім того, Пекін буде допомагати Москві в її намаганнях зміцнити свої фінансові системи і кібервозможності. Обидві держави також будуть зміцнювати зв'язки в сфері оборони, проводячи спільні військові навчання і здійснюючи спільні проекти. Їхні стосунки також будуть поширюватися на спільні ініціативи на інших територіях. У Центральній Азії, наприклад, Росія і Китай домовилися про свого роду поділі праці: Китай зосереджений на економічних питаннях у регіоні, а Росія концентрується на питаннях безпеки. Посилення їх співпраці дозволить обом країнам захистити себе від тиску США і кинути виклик стратегічних позиціях Вашингтона в різних сценаріях по всьому світу.

Новини по темі

Новини по темі

Крім Азіатсько-Тихоокеанського регіону, чільне місце у зовнішній політиці Росії в наступному році займе Близький Схід. Після того як коаліційні сили здобули майже повну перемогу над "Ісламським державою" в Іраку і Сирії, в регіоні змінюється співвідношення сил. Москва має намір використовувати вплив, отримане завдяки її участі в сирійській громадянській війні, щоб спробувати вплинути на інші іноземні держави, мають свої інтереси в регіоні, і домогтися переваги сил на свою користь. Росія поставила перед собою чотири цілі в цьому починанні: отримати важелі впливу в своїх переговорах із Заходом, стримати загрозу ісламського екстремізму і протистояти їй, звернути відносини з регіональними державами в свою користь і розширити доступ до енергетичних, збройовим і сільськогосподарським ринків в регіоні. Коли в гру вступить весь регіон, Москва буде розвивати партнерські відносини з декількома країнами Близького Сходу і Північної Африки, прагнучи підірвати позиції США. Так, наприклад, Росія буде працювати над відновленням своєї військової присутності в регіоні, орендуючи авіабазу в Єгипті і нарощуючи продаж зброї Лівії.

Іран буде грати дуже важливу роль в діях Росії на Близькому Сході протягом 2018 року. З тих пір як адміністрація президента США відмовилася від Спільного всеосяжного плану дій (угоди, яка зупинила розробку ядерної зброї в Ірані), майбутнє угоди опинилося під питанням, а над Тегераном знову нависла загроза відновлення економічних санкцій. Москва скористається зростаючою напруженістю між США і Іраном, щоб зміцнити свої відносини з Тегераном, будуючи їх на міцному фундаменті, який вона створила завдяки співпраці з Іраном в Сирії. Як і в своєму набирає обертів партнерстві з Китаєм, в своїх зв'язках з Іраном Росія бачить можливість протистояти стратегічної позиції США. Але їх союз, як і союз між Москвою і Пекіном, також має чіткі межі, враховуючи що відрізняються інтереси Росії і Ірану на Кавказі і в Центральній Азії.

Росія буде стикатися з аналогічними перешкодами в прагненні зміцнити свої відносини з Туреччиною і з Саудівською Аравією в 2018 році. У той час як Москва намагається втілити спільні інтереси з Анкарою - і використовувати їх заглиблюються зв'язку для розширення розбіжностей Туреччини з НАТО і з Європейським союзом - обидві сторони будуть постійно стикатися. Туреччина, наприклад, буде заперечувати проти контакту Росії з курдами і готовності Москви співпрацювати з суперниками Анкари в регіоні. Зростаюча ворожість між Саудівською Аравією та Іраном також перешкоджатиме вступу Росії в союз з королівством.

Відгомін холодної війни

Незважаючи на те, що Росія буде приділяти більше уваги Азіатсько-Тихоокеанському регіону і Близького Сходу в майбутньому році, відносини Москви із Заходом не втратять своєї важливості. Напруженість у відносинах між Росією і США в 2018 році може зрости. Вашингтон повідомляв про те, що може посилити свій тиск на Росію в майбутньому році за допомогою цілого спектра різних засобів, включаючи посилення режиму санкцій і продаж смертоносної зброї Україні. У той же час США нарощують свою протиракетну оборону в Європі і Азії. Ця кампанія спричинить за собою подальші труднощі для двосторонніх договорів з Росією в галузі озброєння, перегляд яких ще більш ускладниться, оскільки Вашингтон пригрозив Москві каральними заходами за передбачуване порушення договору про ліквідацію ракет малої та середньої дальності (РСМД).

Москва, отримавши досвід виживання при нинішніх санкції, націлена уникнути розширення обмежень з боку Вашингтона в 2018 році. Розраховуючи на це, Росія буде робити упор на сфери, в яких вона хоче або співпрацювати зі Сполученими Штатами, або досягти з ними певних домовленостей. Це, наприклад, стосується процесу перемир'я в Сирії, переговорів з Північною Кореєю і конфлікту в Україні. Тим часом Москва підготується до подальшого погіршення відносин з Вашингтоном, так як вона зміцнює зв'язки в Азії і на Близькому Сході, а також нарощує військові сили на своїх кордонах, наприклад, розміщуючи ракетні комплекси "Іскандер" в своєму місті-анклаві Калінінграді.

Новини по темі

Новини по темі

Посилюючи хвилювання Росії, пов'язані з санкціями, Європейський союз проведе в 2018 році голосування про продовження каральних заходів щодо Москви. Європейський блок, однак, утримається від цього, якщо США накладуть на Москву нові санкції за політичне втручання. При цьому 2018 рік надасть Росії безліч можливостей для втручання в справи Європи. Поки Італія готується до проведення парламентських виборів, Кремль буде використовувати свою випробувану і вірне зброю гібридної війни - дезінформацію, пропаганду і кібератаки, розраховуючи на формування більш доброзичливого по відношенню до неї уряду в Римі. Адміністрація, очолювана рухом "П'яти зірок", могла б, можливо, порушити хід анонімного голосування, покликаного продовжити санкції ЄС проти Росії в майбутньому. Вплинути на результат виборів буде непросто, як в Москві вже зрозуміли в ході недавніх виборів у Франції і в Німеччині. Навіть знаючи це, Росія продовжить свої спроби посіяти розбрат серед членів європейського блоку і в їх електорат, навіть якщо вона не зможе досягти своїх цілей в ході італійських виборів.

Внутрішня боротьба в Росії

У 2018 році Росія зіткнеться з низкою внутрішніх проблем. Однією з головних труднощів Росії буде погіршення економічної та фінансової обстановки. Після офіційного виходу з рецесії в 2017 році країна занурюється в тривалий період стагнації. Банки лопаються майже в рекордні терміни, регіональні влади не в справляються зі своїми боргами, банкрутує все більшу кількість підприємств, а державним фірмам потрібна підтримка. Ці проблеми стануть джерелом витрат для Кремля, спустошать його суверенні фонди і змусять уряд взяти за кордоном кредити на суму не менше 18 мільярдів доларів. Пошук фінансування може ще більше ускладнитися, якщо Сполучені Штати накладуть на Росію санкції, щоб не дозволити західним ринкам кредитувати Росію. Зміцнюються економічні зв'язки Москви в Азії і на Близькому Сході створять деякі альтернативні опції для неї. У будь-якому випадку фінансових труднощів Росії занадто великі. Кремлю доведеться допустити крах деяких бізнесів, банків - можливо, навіть деяких регіональних влад, щоб впоратися з наслідками і уникнути дестабілізації політичної системи напередодні президентських і регіональних виборів в 2018 році.

Економічні труднощі Росії

Незважаючи на вихід російської економіки з рецесії, країна занурилася в тривалий період стагнації. Більш того, багато людей і організації по всій Росії до цих пір переживають глибоку кризу, що призведе до збільшення кількості протестів і невдоволення Кремлем у міру наближення виборів 2018 року.

- 13,8% росіян живуть за межею бідності.

- Середня зарплата в Росії становить 450 доларів США.

- 25% росіян зіткнулися зі зниженням заробітної плати.

- 50% зарплати росіяни витрачають на харчування.

- У Росії з 2014 року закрився кожен третій банк.

- 10 з 85 регіонів є економічно стабільними.

- Рівень банкрутства 2017 року порівнявся з рівнем банкрутства в 1998 році.

Вибори, призначені на березень і вересень 2018 року відповідно, послужать випробуванням як для Володимира Путіна, так і для його супротивників. Незважаючи на галас в західних ЗМІ, у Путіна немає серйозного конкурента, здатного зайняти його пост. Його опоненти представляють собою цілий спектр набір ідеологій і особистостей, і влада буде хапатися за їх розбіжності, щоб зберегти розкол всередині опозиції. Однак правляча партія "Єдина Росія" розуміє, що зростаюча хвиля протестних рухів - особливо серед російської молоді - вимагає розробки нової стратегії. Для цього Кремль проводить нову агітаційну кампанію, яка закликає молодь голосувати і покликану підбадьорити електорат. При вельми ймовірну перемогу Путіна і збереженні їм свого поста на ще один термін його адміністрація використовує цю перемогу для того, щоб відновити віру в його легітимність. Різні опозиційні групи у відповідь будуть влаштовувати протести по всій Росії напередодні виборів і, можливо, навіть масові демонстрації під час підготовки до переобрання Путіна.

Новини по темі

Новини по темі

Неспокійна обстановка буде не єдиною проблемою, з якою зіткнеться Путін під час свого наступного терміну. У 2018 році посиляться внутрішні тертя в Кремлі. У той час як впливові еліти, наприклад, чеченський лідер Рамзан Кадиров і нафтовий магнат Ігор Сечин, відходять від Путіна, щоб діяти у власних інтересах, президент консолідує коаліцію зі своїх найвірніших радників, які будуть захищати його і допомагати йому здійснювати свою політику. Путін не вживатиме жорстких заходів проти перебіжчиків, але може почати перестановки в своїй адміністрації, спрямовані на обмеження їх влади. В результаті ми побачимо, як ніколи більш централізовану і авторитарну президентську владу і розхитує все сильніше політичну систему.

У порівнянні з президентськими виборами регіональні обіцяють стати більш важким випробуванням для партії "Єдина Росія". Групи ліберальної опозиції просунулися на регіональних виборах цього року. Щоб уповільнити їх просування на виборах 2018 року, Кремль продовжить використовувати розкол в цих колах. Москва може також вжити жорстких заходів, щоб погасити хвилю протестів по всій країні, допускаючи при цьому проведення деяких акцій, щоб знизити градус нагнітається в Росії політичного тиску.

Боротьба за сусідні з Росією території

У самих кордонів Росії новий рік принесе свою частку активних дій і нестабільності. Україна, наприклад, проведе 2018 рік, готуючись до своїх виборів президента і парламенту, призначеним на 2019 рік. Це будуть перші вибори з часів позачергових, що послідували за протестами на Майдані в 2014 році. Напередодні виборів 2019 роки цілком вірогідні протести і радикальні перестановки в уряді. Можливо також дострокове проведення парламентських виборів. Однак Україна не буде відхилятися від прозахідного зовнішньополітичного курсу, переживши черговий рік військових дій, що тривають на сході країни. Незважаючи на те, що США і Росія продовжать вести переговори в зв'язку з конфліктом на Донбасі, - і можуть навіть досягти певного прогресу щодо присутності миротворців ООН в регіоні - в 2018 році не можна ще буде говорити про більш масштабної резолюції. В результаті Україна продовжить отримувати політичну, економічну підтримку і допомогу в області оборони від Сполучених Штатів і їхніх західних союзників, намагаючись при цьому слідувати в напрямку економічної, енергетичної та військової інтеграції з Польщею і країнами Прибалтики. Тим часом Росія буде проводити свою гібридну військову кампанію, що включає кібератаки і вбивства, проти України і її прихильників.

Новини по темі

Новини по темі

Вибори в знаходиться на північний захід від України Молдавії можуть втягнути цю країну в політичний круговорот в 2018 році. Якщо листопадові вибори пройдуть на користь президента Ігоря Додона і на шкоду вже давно перебуває при владі коаліції, Молдавія може знову відновити свої спроби інтеграції з Європейським союзом, що розходяться з інтересами проєвропейських груп. У той же час вона може почати тіснішу співпрацю з Росією в економічних питаннях і в сфері безпеки. Можливі масштабні протести напередодні і після виборів.

У 2018 році почнеться насичений виборами період і на Кавказі. У Вірменії, Азербайджані та Грузії в 2018 році пройдуть президентські вибори. Результат виборів в найбільших кавказьких державах визначить насамперед зовнішню політику в регіоні. Так, наприклад, Азербайджан і Грузія продовжать свої спроби зближення з Туреччиною в сфері енергетики і оборони, а Вірменія буде зміцнювати свою військову партнерство з Росією і економічні зв'язки з Іраном. У той же час Тегеран і Анкара будуть намагатися не займати стратегічних позицій Москви на Кавказі. Росія залишиться головним арбітром в Нагірно-Карабахському конфлікті між Вірменією і Азербайджаном, намагаючись запобігти його ескалацію і поставляючи при цьому обидва боки зброю.

Нестабільна обстановка в Центральній Азії

Для центральноазіатських держав, як і для багатьох колишніх братських радянських республік, 2018 рік стане перехідним роком в політиці. У 2018 році Казахстан, ймовірно, візьме приклад Узбекистану і Киргизії, де в 2017 році відбулася, по суті, м'яка передача влади. Президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв продовжить здійснювати свої плани щодо пошуку наступника, керуючи країною з часів розпаду Радянського Союзу. Замість того щоб ризикувати дестабілізацією Казахстану через несподіваного відходу у відставку, Назарбаєв поступово передасть владу парламенту і ключовим фігурам політичної еліти, спостерігаючи при цьому з-за лаштунків за діями в країні.

Але навіть якщо перехідний період настане без зайвих проблем, Казахстан та інші центральноазіатські держави зіткнуться з численними погрозами своєї стабільності в 2018 році. Низькі ціни на нафту створять соціально-економічний тиск в регіоні, що спричинить за собою протести. Узбекистан спробує полегшити цей гніт, провівши економічні реформи, покликані привернути в державу іноземні інвестиції. Він також спробує поліпшити відносини з сусідніми Киргизією і Таджикистаном в прагненні вирішити прикордонні суперечки, пов'язані з розподілом ресурсів.

Новини по темі

Новини по темі

Більш важким завданням буде боротьба зі зростаючою загрозою військових дій, враховуючи стурбованість у зв'язку з безпекою в регіоні і його близьке розташування до Афганістану і Сирії. Влада по всьому регіону прагнутимуть вживати жорсткі заходи і створити більш централізовану структуру влади, щоб знизити ризик своєї безпеки. До того ж дві найбільш впливові закордонні держави - Росія і Китай - активізують свої сили по забезпеченню безпеки в Центральній Азії в 2018 році. Москва зосередиться на розширенні своєї військової присутності в регіоні, а Пекін буде відігравати активнішу роль в боротьбі з тероризмом.

Переклад ИноСМИ

Редакція може не поділяти думку автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", щоб ознайомитись з публікацій і пишіть на blog @ 112.ua .

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация