Крилаті слова і вирази в міфах Стародавньої Греції

Муніципальне бюджетне освітня установа

Середня школа № 7 г.Оха Сахалінської області

КРИЛАТІ СЛОВА І ВИРАЖЕННЯ В МІФИ ДАВНЬОЇ ГРЕЦІЇ

Автор роботи:

учень 5 А класу

Стрижак Валентин

Консультант: Стрижак Ю.А.

2011 рік

Слово - не горобець, вилетить - не впіймаєш.

Слово - не горобець, вилетить - не впіймаєш

На уроках історії ми вивчали міфологію Давньої Греції. Не можу сказати, що познайомився з міфами вперше - будучи учнем початкової школи з задоволенням прочитав збірку міфів античності. Але тут мене вразило те, що в щоденній мови ми часто вживаємо такі відомі вирази, як "Авгієві стайні", "Ахіллесова п'ята", "Кануло в лету", "Все в тартарари", "Погляд Горгони" та інші, і як виявилося , походження цих відомих слів пов'язано з сюжетами давньої міфології. Захотілося самому знайти таких виразів в давньогрецьких міфах якомога більше, це і стало темою мого дослідження.

У своїх зусиллях пояснювати і зрозуміти всесвіт і природу, древні греки придумували історії, які дійшли до наших часів, як міфи Стародавньої Греції. Ці історії пояснили все невідоме і незрозуміле за допомогою Богів, які управляли силами природи. Боги мали всі людські пороки (жадібність, ревнощі, гнів і т.д.) і надлюдські можливості. Міфи - не просто вигадка, казка, вони відображають уявлення давніх людей про справедливий устрій світу, про відносини між людьми, міфи вчать вирішувати моральні проблеми, які постають перед людьми, що живуть в усі часи, є вічними.

Грецькі міфи (від грец. Mythos - пророкування, сказання) - це розповідь про богів і героїв, які прийшли до нас з глибини століть.

Для кого-то грецька міфологія - це красива казка, для кого-то історія.

Людей мистецтва вона надихає на найбільші твори.

Кожен знаходить щось своє, зрозуміле і дороге йому одному.

Між іншим, до міфів потрібно ставитися серйозно, як, наприклад, Генріх Шліман, який дуже шанобливо ставився до творчості Гомера і любив читати його "Іліаду". Ця любов привела його до великого відкриття - він знайшов стародавню Трою, в існування якої більшість відомих учених не вірило. А Шліман не тільки відкопав Трою в Туреччині, але і древні гробниці царів в Мікенах, а ще знайшов скарби Пріама.

Чи не віддаючи собі звіту, ми часом кажемо про титанічні зусилля і гігантських розмірах (адже титани й гіганти - це породження богині Землі, яка боролася з грецькими богами), про панічний страх (а це витівки бога Пана, який любив наводити підсвідомий жах на людей) , про олімпійському спокої (яким володіли давні боги - мешканці священної гори Олімп) або про гомеричний сміх (це нестримний громовий сміх богів, описаний поетом Гомером). До загальноприйнятим порівнянь можна віднести і уподібнення могутньої і сильної людини Гераклу, а сміливою і рішучої жінки - Амазонка.

Все це - крилаті слова (ἔπεα πτερόεντα). Назва це сходить до Гомера, в поемах якого воно зустрічається багато разів ( «Він крилате слово промовив»; «Між собою обмінялися словами крилатими тихо»). Гомер називав «крилатими» слова тому, що з вуст мовця вони як би летять до вуха слухача. Джерелами крилатих виразів можуть бути міфи , фольклор , література або промови відомих людей. Це можуть бути цитати або образні вислови, що з'явилися на їх основі.

Я хотів би розповісти про деякі крилатих словах і виразах, джерелом яких стали міфи стародавніх греків.

Авгієві стайні.

У грецькій міфології авгієві стайні - великі стайні Авгия , Царя Еліди, які протягом багатьох років не закривалися. Очищені вони були в один день Гераклом : Він направив через стайні річку Алфей, води якої і забрали всі нечистоти. Міф цей вперше повідомлено давньогрецьким істориком Діодор Сіцілійський. Виникла звідси вираз "авгієві стайні" означає вкрай занедбане приміщення, а також, в переносному сенсі, справи, що знаходяться в крайньому безладді.

Нитка Аріадни.

Аріадна - дочка критського царя Міноса . Коли на Крит з Афін разом з юнаками, приреченими на поталу Мінотавра , Прибув царевич Тесей , Аріадна закохалася в нього. Мінотавр знаходився в лабіринті - палаці з такою кількістю переходів, що з нього неможливо було вибратися. Аріадна дала Тесею клубок ниток, які той розмотував, входячи в Лабіринт. Убивши Мінотавра, Тесей зміг вибратися з Лабіринту за розмотаної нитки. У переносному сенсі вираз «нитку Аріадни» - справжня нитка Аріадни, можливість, яка допомагає вийти зі скрутного становища.

Ахіллесова п'ята.

Ахіллес (Ахілл) в грецьких міфах - один з найбільш сильних і хоробрих героїв; він оспіваний в "Іліаді" Гомера. Мати Ахілла - богиня Фетіда , Бажаючи зробити сина безсмертним, занурила його в священні води річки Стікс; лише п'ята, за яку Фетіда його тримала, не торкнулася води і залишилася вразливою. У цю п'яту Ахілл і був смертельно поранений стрілою Паріса . Виникла звідси вираз "ахіллесова п'ята" вживається в значенні: слабка, вразливе місце.

Бочка Данаид, бездонна бочка.

Данаїди в грецькій міфології - п'ятдесят дочок царя Лівії Даная , За велінням батька вбили в шлюбну ніч своїх чоловіків. Тільки одна зважилася не послухатися батька. В покарання Данаїди повинні були в Аїді вічно наповнювати водою бездонну бочку. У переносному сенсі - "бочка Данаид", "робота Данаид" - даремний і нескінченний працю.

Геркулес праця (подвиг). Геркулесові стовпи.

Геркулес ( Геракл ) - в грецькій міфології герой, син Зевса і смертної жінки Алкмени . Здійснив знамениті дванадцять подвигів: задушив немейского лева , вбив Лернейскую гідру , очистив авгієві стайні та ін. На згадку про свої мандри Геракл поставив "Геркулесові стовпи". Так в стародавньому світі називали дві скелі на протилежних берегах Гібралтарської протоки. Стовпи ці вважалися "краєм світу", далі якого немає шляху. Тому вираз "дійти до геркулесових стовпів" стало вживатися в значенні: дійти до межі чого-небудь, до крайньої точки. Ім'я ж самого Геракла стало прозивним для людини, що володіє великою фізичною силою. Вираз "Геркулес праця, подвиг" вживається, коли говорять про який-небудь справі, що вимагає незвичайних зусиль.

Гомонай. Пута Гіменея.

У грецькій і римської міфологіях Гомонай - божество шлюбу. Зображувався нагим юнаків, прикрашеним гірляндами квітів, з факелом в руці. У переносному сенсі "узи Гіменея" - це подружній союз.

Гомеричний сміх (сміх).

Нестримний, надзвичайної сили сміх (від опису сміху богів у поемі Гомера "Іліада").

Дамоклів меч.

Вираз виникло з давньогрецького перекази, розказаного Цицероном. Дамокл, один з наближених Сіракузького тирана Діонісія Старшого, став заздрісно говорити про нього як про щасливе з людей. Діонісій, щоб провчити заздрісника, посадив його на своє місце. Під час бенкету Дамокл побачив, що над його головою висить на кінському волосині гострий меч. Діонісій пояснив, що це символ тих небезпек, яким він, як володар, постійно піддається, не дивлячись на уявну щасливим життя. Звідси вираз "дамоклів меч" отримало значення нависла, загрозливої ​​небезпеки.

Троянський кінь (дари данайців).

Вираз вживається в значенні: підступні дари, що несуть з собою загибель для тих, хто їх отримує. Виникло з грецьких сказань про Троянській війні . Данайці (греки), після тривалої і безуспішною облоги Трої, вдалися до хитрощів: вони спорудили величезного дерев'яного коня, залишили його біля стін Трої, а самі зробили вигляд, що спливають від берегів Трої. жрець Лаокоон , Коли бачили того коня і знаючи хитрощі данайців, вигукнув: "Що б це не було, я боюся данайців, навіть дари приносять!" Але троянці, не слухаючи застережень Лаокоона і пророчиці Кассандри , Витягли коня в місто. Вночі данайці, заховані усередині коня, вийшли, перебили варту, відкрили міські ворота, впустили повернулися на кораблях товаришів і таким чином оволоділи Троєю. Полустішіе Вергілія "Боюся данайців, навіть дари приносять", цитоване часто по-латині ( "Timeo Danaos et dona ferentes"), увійшло в приказку. Звідси ж виникло вираз "троянський кінь", яке вживається в значенні: таємний, підступний задум; зрада.

Драконові насіння (насіння розбрату).

Давньогрецький міф розповідає про те, як фиванский цар Кадм убив дракона, який охороняв Кастальский ключ. Афіна веліла вирвати зуби дракона і посіяти їх. Кадм зробив, що звеліла богиня, і негайно з зубів дракона виріс цілий загін озброєних воїнів, які вступили в міжусобні бій і умертвили один одного. З цієї легенди народилося вираз "драконове насіння" - тобто насіння розбрату.

Аргонавти. Золоте руно.

У давньогрецьких міфах розповідається про те, як герой Ясон відправився добувати Золоте руно , - золоту шкуру чарівного барана - яке охороняв дракон царя Колхіди Еета . Ясон побудував корабель "Арго" і, зібравши найбільших героїв, які по імені корабля стали називатися аргонавтами , Відправився в шлях. Подолавши безліч пригод, Ясон добув золоте руно. З тих пір золотим руном називають золото, багатство, яким прагнуть опанувати; а аргонавтами - сміливих мореплавців, шукачів пригод.

Золотий дощ.

Цей образ виник з грецького міфу про Зевса , Який, взяти в полон красою Данаї , Дочки царя Акрисия , З'явився до неї у вигляді золотого дощу, після чого у неї народився син Персей . Переносно "золотим дощем" називають рясні доходи, прибуток, багатство.

Між Сциллою і Харибдою.

Сцилла і Харибда - два чудовиська, які жили по обидва боки вузької протоки і губили пропливають між ними мореплавців. Звідси вираз "між Сциллою і Харибдою" вживається в значенні: опинитися між двома небезпеками, між двох вогнів.

Менторський тон.

Ментор - одноліток Одіссея і його найближчий друг на Ітаці. Одіссей, вирушаючи під Трою, доручив Ментор турботу про свого сина і будинку. Мудрий і розсудливий Ментор завжди стояв на сторожі інтересів сім'ї Одіссея. Прийнявши його образ, Афіна опікується і наставляє Телемаха , Сина Одіссея, під час його поїздки по Греції (звідси "ментор" - авторитетний наставник). Менторський тон - строгий і повчальний тон.

Обійми Морфея.

У грецькій міфології Морфей - бог сновидінь. Був людям в снах, приймаючи вигляд будь-якої людини. Зображувався звичайно у вигляді юнака з крильцями на скронях. У переносному сенсі - "зануритися в обійми Морфея" - заснути і бачити сни.

Муки Тантала.

У грецькій міфології Тантал - син Зевса і фригийской цариці Плуто. Лідійський або фрігійський цар, хитрий і жадібна людина. Будучи напівбогом, брав участь в бенкетах богів, при цьому він викрадав з їх трапез нектар і амброзію і роздавав своїм земним родичам, розголошував таємниці богів. Одного разу, бажаючи випробувати їх всезнання, Тантал подав їм під час трапези м'ясо свого сина Пелопса . Боги воскресили юнака, а Тантала прирекли на вічні муки в Аїді ( "танталові муки"): стоячи по горло в воді і бачачи що спускаються з дерева плоди, Тантал не міг вгамувати спрагу і голод, так як вода йшла з-під його губ, а гілка з плодами відсторонялася. Звідси і виник вислів "муки Тантала" - муки, викликані видом бажаного і розумінням, що його неможливо досягти.

Канути в Лету.

літа - це річка забуття в підземному царстві. Душі померлих, покуштувавши воду з Лети, забували про свого земного життя. "Канути в Лету" - бути забутим, безслідно зникнути.

Самозакоханий Нарцис.

Відповідно до грецької міфології Нарцис - прекрасний юнак, син річкового бога Кефісса . Нарцис відкинув любов німфи відлуння , За що був покараний Афродітою : Побачивши своє відображення, він закохався в самого себе і від безнадійності заколовся. З крапель його крові виросла квітка нарцис. Ім'я його стало загальним для людини, який милується собою, самозакоханого.

Нектар і амброзія.

У грецькій міфології нектар - напій, амброзія - їжа богів, що дає їм безсмертя. У переносному сенсі: надзвичайно смачний напій, вишукану страву; найвища насолода.

Олімпійський спокій.

Олімп - гора в Греції, де, як розповідається в грецьких міфах, мешкали боги. олімпійці - безсмертні боги; в переносному сенсі люди, що стоять вище звичайних пристрастей і хвилювань, що зберігають незворушно-спокійний вигляд і зовнішню велич. Звідси виник ряд виразів: "літературний Олімп", "музичний Олімп" - група визнаних поетів, письменників, музикантів. "Олімпійське блаженство" - вищий ступінь блаженства; "Олімпійське велич" - урочистість в манерах, в усьому образі; "Олімпійський спокій" - незворушний спокій.

Панічний страх.

Пан у древніх греків - бог стад, покровитель пастухів, потім всієї природи. Пан може наслати такий страх, коли людина прожогом кидається бігти, не розбираючи дороги, через ліси, через гори, по краю прірв, не помічаючи, що втеча щохвилини загрожує йому загибеллю. Траплялося, що Пан цілому війську вселяв такий страх, і воно зверталося в нестримне втеча. Греки вважали, що таким страхом він вразив персів в битві під Марафоном. Звідси "панічний страх" - несвідомий, раптовий, нестримний страх, що охоплює людину або багатьох людей, викликає сум'яття. Звідси ж виникло слово "паніка".

Робота Пенелопи.

У грецькій міфології Пенелопа , дружина Одіссея , Чекала повернення чоловіка з-під Трої протягом двадцяти років, наполегливо відкидаючи домагання численних женихів. Вона пообіцяла вибрати собі нового чоловіка після того, як закінчить ткати покривало на труну свого свекра, щоб за звичаєм, коли той помре, підготувати йому гідні похорон. Однак вночі вона розпускала все, що встигала наткати протягом дня. Образ Пенелопи - символ жіночого благородства і подружньої вірності. Алегорично: робота Пенелопи - нескінченна робота.

Пігмаліон і Галатея.

згідно з міфом Пігмаліон - цар Кіпру. закохавшись в Афродіту , Він висік з мармуру її статую і звернувся до богині з благанням вдихнути в холодну статую життя. Зачеплена такою любов'ю, Афродіта оживила статую, яка під ім'ям Галатеї стала дружиною Пігмаліона. У переносному сенсі - людина, що закохався в своє творіння.

Прометея вогонь.

Прометей в грецькій міфології - титан, в міфах виступає як богоборец і захисник людей. Після перемоги богів над титанами Прометей став на бік людей, викрав вогонь з Олімпу і приніс його людям. За це за наказом Зевса Прометею списом пробили груди, і він був прикутий до скелі на відрогах Кавказького хребта і приречений на постійні муки: прилітав кожен день орел роздзьобують його печінку, відростають знову за ніч. Фігура Прометея символізує людину, що бореться за правду і в ім'я ідеї йде на найстрашніші муки. Вираз "Прометея вогонь" означає: священний вогонь, що горить в душі людини.

Гордіїв вузол. Розрубати гордіїв вузол.

Колись Гордій - перший цар Фрігії - був простим хліборобом, і одного разу під час оранки орел сів на ярмо його волів. Це було витлумачено як знамення, яким віщує пишатися царську владу. Незабаром фрігійці, залишившись без правителя, звернулися за порадою до оракула, кого вибрати царем. Оракул передбачив, що треба обрати того, кого вони першим зустрінуть їдуть на возі. Цією людиною виявився Гордій. Ставши царем, він вибудував місто, що отримало його ім'я, і ​​поставив в цитаделі свій візок, обплутаний її ярмо складним вузлом. Вважалося, що той, хто розплутає цей вузол, стане правителем всієї Азії. За переказами, Олександр Македонський в 334 р до н.е. замість розплутування вузла просто розрубав його мечем, звідки і пішов вислів "розрубати гордіїв вузол" - прийняти швидке і сміливе рішення.

Прокрустове ложе.

прокрустове ложе - ложе, на яке велетень-розбійник Прокруст насильно укладав подорожніх: тим, кому ложе було коротко, обрубував ноги; тих, кому було довго, витягав. У переносному сенсі - штучна мірка, яка не відповідає суті явища.

Ріг достатку.

У грецькій міфології Ріг достатку - ріг кози Амалфеи , Яка вигодувала своїм молоком Зевса ; володів чарівним властивістю давати все, що забажає його власник. У переносному сенсі «ріг достатку» - невичерпне джерело багатства, благ.

Сізіфова праця.

Цар Коринфа Сізіф був самим хитрим і розумним з усіх людей на землі. Він побудував місто і царював там багато років. Своєю хитрістю і розумом він нажив великі багатства і перестав поважати богів. За образу богів-олімпійців Сізіф був покараний: в потойбічному царстві він був засуджений укочувати на гору важкий камінь, який, ледь досягаючи вершини, скочувався вниз, і всю роботу доводилося починати заново. І знову Сізіф, в поту і пилу, витягає на гору камінь. Вираз вживається в значенні: важка, нескінченна і даремна робота.

Повстати, як Фенікс із попелу.

У грецькій міфології Фенікс - казковий птах, схожа на орла, покрита вогненно-червоним і золотим оперенням. Живе вона 500 років, а перед смертю спалює себе, але тут же відроджується з попелу. Символ відродження та оновлення. "Повстати, як Фенікс із попелу" - загинути і знову ожити.

Цербер.

У грецькій і римської міфології Цербер - жахливий триголовий пес зі зміїним хвостом, який охороняв вхід в підземне царство Аїд. Звідси слово "цербер" вживається в значенні: злий, лютий наглядач.

Яблуко розбрату.

У грецькій міфології яблуко розбрату - золоте яблуко з написом "найгарнішою", яке підкинула богиня розбрату Еріда трьом богиням: Гері , Афіні и Афродіті . смертний юнак Паріс повинен був присудити яблуко гідною ( "суд Паріса"). Гера пообіцяла Парису влада і багатство, Афіна - мудрість і військову славу, а Афродіта - віддати в дружини найкрасивішу жінку. І Паріс визнав найпрекраснішою з богинь Афродіту. Виконуючи свою обіцянку, богиня допомогла Парису викрасти найкрасивішу зі смертних жінок - Олену . З цього викрадення почалася Троянська війна . Вираз "яблуко розбрату" означає: причина спору, розбрату.

Ящик Пандори.

У грецькій міфології Пандора - перша жінка, створена богами в покарання людям за викрадення Прометеєм вогню. Зевс віддав її заміж за титану Епіметея . На весілля Зевс подарував Пандорі ящик, в якому були укладені всі людські пороки, біди, нещастя і хвороби, але заборонив його відкривати. Побачивши в будинку чоловіка цю посудину, цікава Пандора, незважаючи на заборону, відкрила його, і все те лихо, від яких страждає людство, поширилися по землі. Тільки одна Надія залишилася на дні посудини, як того і побажав Зевс. У переносному сенсі "ящик Пандори" - джерело всяких лих. Ми називаємо тепер "ящиком Пандори" все те, що може послужити при необережності джерелом горя і лих.

Кассандра.

Кассандра - дочка троянського царя Пріама. Аполлон наділив її даром пророцтва. Але коли вона відкинула його любов, він вселив всім недовіру до її пророцтв, хоча вони завжди збувалися; так, вона марно попереджала троянців, що дерев'яний кінь, якого вони внесли в
місто, принесе їм загибель. З тих пір ім'я Кассандри стало прозивним ім'ям людини, застережливого про небезпеку, але якому не вірять.

Метати громи і блискавки.

Виникло це вираз з уявлень про Зевса - верховному бога Олімпу, - який, згідно з міфами, розправлявся зі своїми ворогами і неугодними йому людьми за допомогою страхітливих за своєю силою блискавок, викуваних Гефестом. Чи означає вираз - говорити гнівно, роздратовано, дорікаючи, викриваючи когось або погрожуючи йому

Парнас.

У грецькій міфології Парнас - гора в Фессалії, місцеперебування Аполлона і
муз. У переносному значенні: сукупність поетів, поезія якого-небудь народу.

Пегас.

Пегас - це крилатий кінь Зевса; під ударом його копита на горі
Гелікон утворився джерело Іпокрена, який надихав поетів. Пегас зараз є символом поетичного натхнення.

Химера.

У грецькій міфології Химера - вогнедишне чудовисько, що описується по-різному. Гомер в
"Іліаді" повідомляє, що воно має голову лева, тулуб кози і хвіст
дракона. Гесіод в "Теогонії" стверджує, що химера про трьох головах (лева, кози,
дракона). Алегорично химера - щось нереальне, плід міркування.

загадка Сфінкса

Вираз виникло з міфу, який розповідає про те, як на Фіви в покарання за проступок одного з правителів міста богами було наслано страшне чудовисько - Сфінкс, яка розташувалася на горі поблизу Фів і задавала кожному проходив питання: "Хто з живих істот вранці ходить на чотирьох ногах , вдень - не двох, а ввечері на трьох? ". Чи не зумів дати розгадку Сфінкс убивала і таким чином погубила багатьох знатних фиванцев, включаючи сина царя Креонта. Загадку розгадав Едіп, лише йому вдалося здогадатися, що це людина; Сфінкс в розпачі кинулася в прірву і розбилася на смерть. Значення цього виразу - складна, трудноразрешимая завдання, що вимагає тонкого підходу, неабиякого розуму і компетенції.

Значення цього виразу - складна, трудноразрешимая завдання, що вимагає тонкого підходу, неабиякого розуму і компетенції

Грецію називають колискою сучасної цивілізації. Вона подарувала світові філософію, театр, Олімпійські ігри, цінності демократії і нескінченне число пам'яток архітектури. Тут кожен камінь дихає історією довжиною в п'ять тисячоліть. Дивовижна країна - музей під відкритим небом, дотик до вічності. Греція сповнена таємниць і загадок, які ще тільки належить розгадати.

Думаю, список, мною наданий, далеко неповний, але я сподіваюся продовжувати в тому ж напрямку. В ході роботи я захопився і крилатими виразами, які подарував нам російський народ. Адже, зі слів дорослих, ми частенько «б'ємо байдики», «втираємо окуляри», «водимо за ніс» і шукаємо «цапа-відбувайла». Але це тема для іншої роботи.

Стародавні греки, античні греки,

Багатьом прославилися греки навіки.

Навіть деколи диво бере:

Ну до чого знаменитий народ!

Хоробро з ворогами вони воювали,

Мудрі міфи вони створювали,

З дитинства знайомі кожному з нас

І Прометей, і Геракл, і Атлас.

Стародавні греки моря борознили,

Час для спорту вони знаходили.

І Олімпійські ігри вони

Теж придумали в давні дні!

Будували греки театри і храми,

Ставили греки комедії, драми.

А подивіться тепер, яке

Було скульптурне їх майстерність!

Ну а всього поразительней, братці,

Те, що ми з ними могли б висловлюватися!

«Фізика», «космос», «медуза», «стратег» -

Зрозумів би миттю слова ці грек!

Скажеш: «асфальт», «стадіон» і «динамо» -

Скажеш ти це по-грецьки прямо!

«Бібліотека», «театр», «берил» -

Так, між іншим, і грек говорив!

Використана література ТА ІНШІ ДЖЕРЕЛА:

  1. Кун О.М. Легенди і міфи Стародавньої Греції. - Ф .: Мектеп, 1984
  2. Рак І. Міфи і легенди Давньої Греції. - М .: Стрекоза-ПРЕСС, 2006
  3. Я пізнаю світ: Дитяча енциклопедія. - М.: ТКО «АСТ», 1996.
  4. http://myfhology.narod.ru - Міфологічна енциклопедія
  5. http://www.ellada.spb.ru - Стародавня Греція
  6. http://www.hellados.ru - Еллада: Міфологія Стародавньої Греції
  7. http://www.dennimm.narod.ru - фразеологізми

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация