Крилаті фрази відомих особистостей, які вони ніколи не вимовляли

  1. 1. «Якщо у них немає хліба, нехай їдять тістечка»
  2. 2. «Релігія є опіум для народу»
  3. 3. «У нас незамінних людей немає»
  4. 4. «Франко-прусську війну виграв німецький шкільний учитель»
  5. 5. «Якщо я засну, а прокинуся через сто років, і мене запитають, що зараз відбувається в Росії, я відповім,...

Зліва: Отто фон Бісмарк, праворуч: Марія-Антуанетта.

У соціальних мережах дуже популярні іскрометні крилаті фрази, які прийнято вважати цитатами тих чи інших історичних особистостей. Але часом авторами афоризмів є зовсім інші люди з інших епох. У цьому огляді представлені крилаті фрази відомих особистостей, які їх ніколи не вимовляли.

1. «Якщо у них немає хліба, нехай їдять тістечка»

Марія-Антуанетта. Мартін ван Майтенс, 1767 рік. | Фото: diletant.media.

Прийнято вважати, що Марія-Антуанетта, будучи королевою Франції, якось запитала, чому постійно бунтують паризькі бідняки. Придворні їй відповіли, що у людей немає хліба. На що королева заявила: «Якщо у них немає хліба, нехай їдять тістечка». Результат цієї історії відомий всім: голова Марії-Антуанетти полетіла з плечей.

Жан-Жак Руссо - французький філософ, письменник. | Фото: glavpost.com.

Фразу, яку приписали королеві, вона не вимовляла ніколи. Автором вираження є французький філософ Жан-Жак Руссо. У його романі «Сповідь» можна прочитати: «Нарешті я згадав, який вихід придумала одна принцеса. Коли їй доповіли, що у селян немає хліба, вона відповіла: «Нехай їдять бриоши». Бриоши - здобні булочки, але це не змінює глузливий характер сказаного.

Коли Руссо створював свій роман, Марія-Антуанетта ще перебувала в рідній Австрії, проте через 20 років, коли королева розорила своїми екстравагантними витівками країну, саме французи приписали їй вираз про булочках.

2. «Релігія є опіум для народу»

Кадр з к / ф «12 стільців». | Фото: berdichev.biz.

У романі Ільфа і Петрова «12 стільців» Остап Бендер запитує у батька Федора: «Почім опіум для народу?» Прийнято думати, що головний герой цитує Леніна. Однак фразу, що стала афоризмом, запустив у вжиток Карл Маркс, сформулювавши її так: «Релігія є опіум народу».

Чарльз Кінгслі - англійський письменник і проповідник. | Фото: images.npg.org.uk.

Але і сам Маркс запозичив цю думку у англійського письменника і проповідника Чарльза Кінгслі. Він писав так: «Ми використовуємо Біблію просто як дозу опіуму, заспокійливого переобтяжене в'ючне тварина, - щоб підтримувати порядок серед бідних».

3. «У нас незамінних людей немає»

Йосип Сталін. | Фото: antiquehistory.ru.

Авторство цієї відомої фрази приписують Йосипу Сталіну. Однак вперше її виголосив комісар французького революційного Конвенту Жозеф Ле Бон в 1793 році. Він заарештував віконта де Гізель, а той благав зберегти йому життя, посилаючись, що його освіту і досвід ще послужать Революції. Комісар Ле Бон відповів: «У Республіці незамінних людей немає!» Це дійсно виявилося правдою, тому що незабаром і він сам відправився на гільйотину.

4. «Франко-прусську війну виграв німецький шкільний учитель»

Отто фон Бісмарк - перший канцлер Німецької імперії. | Фото: kultprivet.ru.

Цю відому фразу приписують «залізного» канцлера Отто фон Бісмарка, однак її автор не він. Ці слова вимовив професор географії з Лейпцига Оскар Пешель. Але він мав на увазі не франко-прусську війну (1870-1871 рр.), А австро-прусську (1866 г.). В одній з газетних статей професор писав: «... Народное образование грає вирішальну роль у війні ... Коли пруссаки побили австрійців, то це була перемога прусського вчителя над австрійським шкільним учителем». З цього випливає, що популярна фраза є натяком на те, що більш освічена і культурна нація обов'язково здобуде перемогу над противником.

5. «Якщо я засну, а прокинуся через сто років, і мене запитають, що зараз відбувається в Росії, я відповім, не замислюючись: п'ють і крадуть»

Портрет письменника-сатирика Михайла Євграфовича Салтикова-Щедріна. Іван Крамськой, 1879 рік. | Фото: chudesamag.ru.

Михайло Євграфович Салтиков-Щедрін прославився своєю іскрометною сатирою, яка актуальна і донині. Однак фрази, авторство який йому приписують, він не вимовляв. Вперше вираз «Якщо я засну, а прокинуся через сто років, і мене запитають, що зараз відбувається в Росії, я відповім, не замислюючись: п'ють і крадуть» з'явилося у Михайла Зощенка в збірнику побутових новел і історичних анекдотів «Блакитна книга» в 1935 році.

Михайло Зощенко - письменник, драматург. | Фото: adsl.zveronline.ru.

джерело: Emosurf

Реклама від Google

У романі Ільфа і Петрова «12 стільців» Остап Бендер запитує у батька Федора: «Почім опіум для народу?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация